Menu

Samsung Galaxy S23 8/128 GB – Recenzie, testy a porovnania

Top cena-výkon v kategorii Mobilné telefóny Samsung

Jednotlivá hodnocení

 • 9,2/10
  Výkon
 • 9,1/10
  Displej
 • 8,4/10
  Batéria
 • 9,2/10
  Konštrukcia
 • 8,8/10
  Fotoaparáty

Klady

 • Vynikajúci výkon procesora
 • Dlhá softvérová podpora
 • Vynikajúca výdrž batérie
 • Perfektne padne do ruky
 • Vynikajúca ultrazvuková čítačka

Zápory

 • Pomalé nabíjanie
 • Pomerne vysoká cena
 • Rovnaké fotoaparáty ako u predchádzajúcej generácie
 • Horší na hranie hier
 • Displej mohol mať vyšší jas
850 € Orientačná cena

Prvé dojmy

Samsung Galaxy S23 je (máj 2023) jedným z najzaujímavejších malých telefónov na trhu. V porovnaní s predchádzajúcou generáciou ale nedosiahol takých zmien ako drahší model Ultra. Najväčšie rozdiely nastali vo výkone, osadený bol najrýchlejší procesor Snapdragon 8 Gen 2. Telefón môže navyše sľúbiť nadštandardnú softvérovú podporu – 4 roky aktualizácií Androidu a 5 rokov bezpečnostných záplat. V balení dostanete, ako je dnes už štandardom, iba samotný telefón.

Na prvý pohľad pôsobí Galaxy S23 luxusným dojmom, a to ako po stránke designovej, tak aj po hmate. Po konštrukčnej stránke sme sa tento rok dočkali zjednotenia designu Samsungu Galaxy S23 s celým radom Galaxy. Chrbát je tvorený odolným sklom, s displejom ich pritom spája leštený hliníkový rámček. Hrany sú tak trochu ostré aj zaoblené zároveň, nie sú totiž rovné a nejaká tá krivka na nich skrátka je. Výsledný tvar pôsobí v dlani stabilným dojmom, ale zároveň nereže do kože. Telefón nemal pri teste tendenciu sa v ruke šmýkať a matná úprava chrbta akoby zbieranie odtlačkov prstov odmietala.

Modely Galaxy sú už mnoho generácií vodotesné, nikoho asi teda veľmi neprekvapí, že aj Galaxy S23 prešiel našim testom vodeodolnosti bez poškodenia. Nie je teda potrebné mať obavy z dažďa či pádu do vane. Pokiaľ nebude telefón mechanicky poškodený, vode odolá.

Parametre telefónu

Samsung bol síce vždy priekopníkom nových technológií v oblasti mobilných telefónov, ale v posledných rokoch sme sa najmä na Európskom trhu bohužiaľ dočkali vždy o poznanie slabších procesorov Exynos priamo z dielní Samsungu. Už pri predstavení teda odbornú verejnosť potešilo, že sa Galaxy S23 dostane aj do SR s procesorom Snapdragon 8 Gen 2. Skutočne sa tak stalo a my sme tak dostali možnosť otestovať jeden z najvýkonnejších malých telefónov na trhu (máj 2023).

V prospech plynulého používania hovorí aj 8 GB operačnej pamäte. Úložisko recenzovaného modelu umožní uchovať 256 GB súborov, telefón však nedisponuje slotom pre pamäťovú kartu. Pokiaľ chcete veľa fotiť a natáčať, voľte radšej vyššiu konfiguráciu. Z výroby je inštalovaný moderný operačný systém Android 13.

Parameter Tento produkt
Operačný systém

Android 13

Procesor

Snapdragon 8 Gen 2

Počet jadier procesora

8

Maximálna frekvencia procesora (GHz)

3,36

Operačná pamäť RAM (GB)

8

Veľkosť úložiska (GB)

128

Šírka (mm)

70,9

Výška (mm)

146,3

Hrúbka (mm)

7,6

Hmotnosť (g)

168

Aká je kvalita displeja

Obrazovka Galaxy S23 má stále rovnako kompaktnú uhlopriečku, teda 6,1 palca. Na tej sa rozkladá vysoko kvalitný AMOLED displej s rozlíšením 2 340 x 1 080 pixelov, obnovovacou frekvenciou 10-120 Hz a svietivosťou až 1 300 nitov. Svietivosť je síce pomerne vysoká, ale konkurencia ponúka pri telefónoch rovnaké cenové relácie aj 1 900 nitov. S čítaním obrazovky sme nemali vonku problém, ale pri natáčaní za jasného dňa daných 1 300 nitov nie je úplne ružových. Displej kryje ochranné sklo Gorilla Glass Victus 2 (najodolnejší variant).

Čo rozhodne poteší, je ultrazvuková čítačka skrytá pod displejom. Tá zvládala snímať odtlačok prsta úplne spoľahlivo a s vysokou rýchlosťou. Výhodou tohto riešenia je to, že je nezávislé od okolitého svetla a je tiež spoľahlivejšie. Rovnako tak výborne pracuje pri tomto modeli aj odomykanie mobilu selfie kamerou.

Parameter Tento produkt
Uhlopriečka hlavného displeja (v palcoch ")

6,1

Technológia displeja

AMOLED

Rozlíšenie hlavného displeja

2 340 x 1 080

Jemnosť hlavného displeja

422

Obnovovacia frekvencia hlavného displeja(Hz)

120

Maximálna svietivosť v HDR (NITS)

1 750

Odolné sklo

Gorilla Glass Victus 2

Aký je výkon

Vyššie sme sa zmienili o tom, že je telefón vybavený jedným z najrýchlejších procesorov na trhu. Galaxy S23 sa skutočne pýši osemjadrovým najmodernejším procesorom Snapdragon 8 Gen 2, ale Samsung mal v minulosti vždy tendenciu výkon umelo limitovať, aby sa jeho telefóny neprehrievali. A je to tak aj pri tomto modeli.

Nie že by sme snáď chceli povedať, že nejde o ultra výkonný telefón prvej triedy, ale v porovnaní s konkurenčnými modelmi si najmä pri hraní hier neviedol tak dobre, ako by teoreticky mohol. V teste AnTuTu dostal krásnych 1 199 748 bodov a radí sa k špičke hodnotiacej tabuľky. Podobne vynikajúce výsledky zvládol aj v testoch Geekbench 5 a 6. Tu vykázal u staršieho z testov 1 493 bodov za jednojadrový a 4 532 bodov za mnohojadrový výkon.

Test Geekbench 6 sa potom dostal na 1 855 v jednojadrovej a 4 838 bodov v mnohojadrovej sekvencii. Oba výsledky sú nadpriemerné. Veľmi poteší aj zvolené úložisko využívajúce technológiu UFS 4.0. Tá zaručuje skutočne vysoké dátové rýchlosti. Konkrétne sme namerali maximálnu rýchlosť čítania 3 390,4 MB/s a zápisu 2 828,1 MB/s. Nie je teda problém pracovať nielen s fotkami, ale aj s veľkými súbormi videí.

Herný výkon

Samsung Galaxy S23 síce necieli vyložene na hráčov, ale aj napriek výkonnostným limitom ich nijako zvlášť neobmedzuje. Aby sme mohli výkon v duchu fair play kvantifikovať, využili sme test GFXBench. Pretože je telefón vybavený procesorom Snapdragon 8 Gen 2, ani tu neprekvapí, že si viedol v teste vcelku slušne.

Slovné spojenie „vcelku slušne“ používame z jedného prostého dôvodu – iné telefóny s rovnakým procesorom v teste dostali podstatne lepšie hodnotenie. V praxi však platí, že si Galaxy S23 poradil so všetkými modernými hernými titulmi vcelku hravo. Vyskúšali sme Diablo: Immortal, PUBG a ďalšie hry a jediné čo telefónu chýbalo bola väčšia obrazovka. Pokiaľ máte však hry radi a chcete zároveň malý telefón, Galaxy S23 je pravdepodobne aktuálne tým najlepším variantom (máj 2023).

Parameter Tento produkt
Procesor

Snapdragon 8 Gen 2

Výkon podľa AnTuTu

1 243 700

Výkon podľa GeekBench 5 (jedno jadro)

1 396

Výkon podľa GeekBench 5 (všetky jadrá)

4 882

Výkon podľa GeekBench 6 (jedno jadro)

1 855

Výkon podľa GeekBench 6 (všetky jadrá)

4 838

Grafický výkon podľa GFXBench Aztec Ruins High Tier 4K Offscreen (fps)

47,9

Grafický výkon podľa 3DMark Wild Life Extreme

46,7

Test rýchlosti úložiska – čítanie dát (MB/s)

3 390,4

Test rýchlosti úložiska – zápis dát (MB/s)

2 828,1

Ako dobre fotí

Samsung Galaxy S23 sa na rozdiel od väčšiny ázijských konkurentov nechváli spoluprácou s niektorou z legendárnych značiek fotoaparátov a namiesto toho stavia na um domácich vývojárov. A to je dobre, fotky sa vďaka tomu držia viac reality a menej vsádzajú na nejaké „Leica Authentic“ štýly. Na druhú stranu je v porovnaní s čínskymi modelmi aplikácia fotoaparátu trochu nudná. Ponúka síce pokročilé funkcie, ale žiadne hravé super AI nástroje v nej nehľadajte. Celý proces fotenia je uhladený, korporátny, ale za odmenu tiež veľmi spoľahlivý.

Parametre fotoaparátov

Na chrbte Galaxy S23 nájdete hlavný snímač s rozlíšením 50 megapixelov, svetelnosťou f/1,80 a s veľkosťou snímača 1/1,57”. Nechýba 10MPx teleobjektív a širokouhlý foťák s rozlíšením 12 megapixelov. Všetky tieto snímače mala už predchádzajúca generácia, takže veľké zmeny v kvalite fotiek nemožno očakávať. Aby sme výrobcovi nekrivdili, zmeny priznala aspoň selfie kamera, ktorá má nové rozlíšenie 12 MPx. Celkovo zhrnuté, telefón fotí v praxi výborne, ale s ohľadom na obstarávaciu cenu nájdete aj lepšie alternatívy.

Treba tiež dodať, že aj keď sa väčšina snímačov nelíši od predchádzajúcej generácie S22, vplyvom lepšieho procesora a upravených algoritmov fotí nový Samsung Galaxy S23 rozhodne o niečo lepšie.

Parameter Tento produkt
Hodnotenie fotoaparátu podľa DXOMARK

133

Počet zadných fotoaparátov

3

Rozlíšenie hlavného fotoaparátu (Mpx)

50

Svetelnosť hlavného fotoaparátu

f/1,80

Veľkosť snímača hlavného fotoaparátu (palcov)

1/1,56

Rozlíšenie fotoaparátu s teleobjektívom (MPx)

10

Svetelnosť fotoaparátu s teleobjektívom

f/2,40

Rozlíšenie širokouhlého fotoaparátu (MPx)

12

Svetelnosť širokouhlého fotoaparátu

f/2,20

Počet predných fotoaparátov (selfie)

1

Rozlíšenie predného fotoaparátu (MPx)

12

Svetelnosť predného fotoaparátu

f/2,20

Optická stabilizácia

Áno

Maximálna kvalita videa (hlavný fotoaparát)

8K 30fps

Test fotoaparátov

Rovnako ako všetky testované telefóny, ani Samsung Galaxy S23 neunikol nášmu ostrému fotografickému oku. V odbornom teste DXOMark obdržalo zariadenie 133 bodov, rozhodne sa tak nejedná o najlepší fotomobil na trhu, ale výsledok je natoľko vysoký, že môžeme recenzovaný model označiť za fotomobil. Samotné čísla ale o realite veľmi dobre nevypovedajú a obľuba podoby fotiek je tiež individuálna. Kvalitu snímok preto môžete posúdiť nižšie sami.

V portrétnom režime sa darí telefónu separovať pozadie od tváre i zvieraťa na výbornú známku, a to ako pri využití zadného, ​​tak aj predného fotoaparátu. Je vidieť, že Samsung učí algoritmus rozoznávať tváre a objekty naozaj na úrovni, na rozdiel od Xiaomi totiž nemusí prikročiť k väčšiemu rozmazaniu hrán, aby zamaskoval diery v detekčných schopnostiach softvéru. Príjemné je tiež to, že fotkám nechýba dynamický rozsah, ale súbežne nie sú detaily prepálené.

Zaujímavé výsledky dosiahol Samsung Galaxy S23 pri nočnom fotení. Že si s nočným svetlom poradí hlavný fotoaparát v slušnej miere je v tejto cenovej hladine vcelku zrejmé. Potešila ale aj kvalita ultraširokého snímača. Rozhodne tým nechceme povedať, že sa jedná o najlepšie snímky, ktoré sme kedy telefónom nafotili. Zároveň však platí, že telefón svojimi schopnosťami skôr nesklame a okrem slušne ostrých fotiek ponúkne aj relatívne konzistentné farby. Na druhú stranu sú nočné fotky rozhodne trochu preostrené a strácajú hĺbku.

Na ďalšie fotky sa môžete pozrieť v galérii nižšie

Aká je batéria

Vývojári v Samsungu sa tentokrát naozaj posnažili a podarilo sa im slušne predĺžiť výdrž svojho najmenšieho telefónu. Pri predchádzajúcich generáciách platilo, že najmenšia z variantov radu Galaxy bola vždy na baterku náchylná. Výrobca tentoraz však zväčšil kapacitu batérie (3 900 mAh), čo v kombinácii s podstatne úspornejším procesorom znamená zásadné predĺženie výdrže telefónu. A keď hovoríme že zásadné, myslíme tým o 20%.

V praxi vydržal telefón hravo celodennú prevádzku, a to aj v náročnejších dňoch. Pri telefónnom hovore sa veľmi rýchlo nevybíja, čo je disciplína, v ktorej predbehne aj moderné iPhony od spoločnosti Apple. Vo večerných hodinách ešte niečo cez 15% baterky zostávalo, ale takto hodnotíme telefóny neradi, pretože sa každý deň líši od toho predchádzajúceho a každý užívateľ má mix využitia iný. Rozhodne ale môžeme povedať, že sme nijako nepociťovali absenciu energie a potrebu nosiť vo vrecku powerbanku.

Je len škoda, že výrobca viac neinvestuje aj do rýchlosti nabíjania, ktorá je stále limitovaná na iba 25 wattov. To v praxi znamená, že sa bude telefón nabíjať dlhšie ako hodinu.

Parameter Tento produkt
Kapacita akumulátora (mAh)

3 900

Rýchlonabíjanie

Áno

Rýchlosť drôtového nabíjania (W)

25

Bezdrôtové nabíjanie

Áno

Rýchlosť bezdrôtového nabíjania (W)

10

Aké má funkcie

Recenzovaný model disponuje všetkými modernými funkciami, ako je NFC či 5G internet. Pod displejom je zabudovaná ultrazvuková čítačka odtlačkov prstov, ktorá je považovaná za najrýchlejšiu a najspoľahlivejšiu na trhu. Telefón podľa certifikácie IP68 a prospektov výrobcu vydrží pol hodiny až meter a pol pod hladinou vody.

Názory používateľov a ďalších expertov

V máji 2023 boli recenzie užívateľov modelu Samsung Galaxy S23 výhradne kladné a žiadne negatíva sme nenašli. Presnejšie povedané, kritika smerovala iba k farbám či naceneniu tohto modelu, čo sú skôr subjektívne kritériá. Klady naopak hovorili o výbornej výdrži batérie, kvalitnom a spoľahlivom fotoaparáte a tiež kompaktných rozmeroch pre držanie a obsluhu v jednej ruke.

Aj odborníci tento model hodnotia prevažne kladne. Konkrétne si pochvaľujú predĺženú výdrž batérie, rovnako ako nadštandardný výkon procesora Snapdragon 8 Gen 2, ktorý sa odráža na plynulosti systému nemalou mierou. Kritika smeruje k zvýšeniu ceny aj napriek tomu, že výrobca v zásade nechal v telefóne rovnaké fotoaparáty. Rovnako sa expertom nepáči stále pomalé nabíjanie, na čom sa s nimi zhodneme.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Podľa nás je tou najväčšou prednosťou Galaxy S23 práve novo osadený procesor Snapdragon 8 Gen 2. Ten je natoľko kvalitným kúskom kremíka, že so sebou prináša aj všetky ostatné klady. V kombinácii s väčšou kapacitou batérie totiž jeho lepšia efektivita zaručuje dlhšiu výdrž batérie. Chválime tiež dlhú softvérovú podporu, teda 4 roky aktualizácií Androidu a 5 rokov bezpečnostných záplat.

Naopak nás trochu mrzí, že výrobca stále ešte nezasiahol do rýchlosti nabíjania. Batériu môže nabíjačka stále dopĺňať maximálne 25 wattov a to nie je v roku 2023 žiadny zázrak. Od progresívneho Samsungu by sme očakávali pokroky aj v tomto smere. Telefón je oproti predchádzajúcej generácii drahší, je teda len na uvážení používateľa, či sa prechod z S22 oplatí. My si to nemyslíme. Výrobca vymenil iba selfie kameru, čo je škoda.

Porovnanie s alternatívami

Zaujímavou alternatívou k tomuto modelu je lacnejší Google Pixel 7. Alternatíva od Googlu má o niečo väčšie rozmery (6,3 palca), ale stále sa dobre drží v jednej ruke. Rozdiely potom spočívajú najmä vo fotoaparáte, s ktorým Pixel 7 kraľuje. Na druhú stranu sa dočkáte pri Samsungu Galaxy S23 podstatne vyššieho výkonu, a telefón je tak všestrannejší.

Záverečné zhrnutie

Samsung Galaxy S23 zaujme predovšetkým tých užívateľov, ktorí trvajú na kompaktnom malom telefóne, ale nechcú upustiť od požiadaviek na prémiovú vybavenosť. V našom teste preukázal telefón nielen vysoký výkon spojený s moderným procesorom najvyššej triedy, ale aj podstatne vylepšenú výdrž batérie. Zariadenie dobre padne do ruky, nemá tendenciu sa v nej šmýkať a aj napriek malej uhlopriečke sa dobre ovláda. Ide o jeden z mála dnešných telefónov, z ktorých vás ani po dlhšej dobe nebudú bolieť ruky.

Za konkurenciou trochu zaostáva svietivosťou obrazovky, milovníkov mobilnej fotografie a natáčania ale poteší konzistentnými výsledkami najmä v zmysle realistických farieb výsledných snímok. Ak je vašou primárnou požiadavkou ale práve fotenie, odporúčame sa zamerať skôr na ešte lepší a podobne nacenený Google Pixel 7.

850 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Samsung Galaxy S23 8/128 GB
Jakub Gulec
Jakub plní v našom tíme rolu technického redaktora. Jeho primárnym koníčkom aj náplňou práce sú témy venované elektronike. Vo voľnom čase aj v práci venuje čas štúdiu najnovších technológií spojených s telefónmi a sám telefón od Samsungu vlastní. Na riadkoch nižšie vám popíše, ako sa líšia jednotlivé produktové rady juhokórejského výrobcu. Okrem telefónov od Samsungu nájdete jeho recenzie aj pri tabletoch či notebookoch.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Samsung Galaxy S23 8/128 GB

Samsung Galaxy S23 8/128 GB

850 € Orientačná cena