Menu

Recenzia a test Samsung Galaxy S23 8/128 GB

Klady a zápory

Klady

  • Vynikajúci výkon procesora
  • Dlhá softvérová podpora
  • Vynikajúca výdrž batérie

Zápory

  • Pomalé nabíjanie
  • Pomerne vysoká cena
  • Rovnaké fotoaparáty ako u predchádzajúcej generácie
850 € Orientačná cena

Základné parametre

Samsung Galaxy S23 je (február 2023) jedným z najzaujímavejších malých telefónov na trhu. V porovnaní s predchádzajúcou generáciou sa mu ale nedostalo takých zmien, ako drahšiemu modelu Ultra. Najväčšie rozdiely nastali vo výkone, osadený bol najrýchlejší procesor Snapdragon 8 Gen 2. Telefón môže navyše sľúbiť nadštandardnú softvérovú podporu – 4 roky aktualizácií Androidu a 5 rokov bezpečnostných záplat.

Výkon a systém

Tá najväčšia zmena pri Samsungu Galaxy S23 je tiež tou najvítanejšou. Výrobca upustil od osadzovania vlastných procesorov Exynos a stavil na model Snapdragon 8 Gen 2. Ten spoločne s vylepšeným chladením zaručí maximálny možný výkon, a to naprieč aplikáciami. Nezáleží, či budete hrať hry, fotiť, natáčať alebo používať profesionálne aplikácie. Výkon je v porovnaní s predchádzajúcou generáciou vyšší až o 35 %.

V prospech plynulého používania hovorí aj 8 GB operačnej pamäte. Úložisko recenzovaného modelu umožní uchovať 128 GB súborov, telefón však nedisponuje slotom pre pamäťovú kartu. Pokiaľ chcete veľa fotiť a natáčať, voľte radšej vyššiu konfiguráciu. Z výroby je inštalovaný moderný operačný systém Android 13.

Parameter Tento produkt
Operačný systém

Android 13

Procesor

Snapdragon 8 Gen 2

Počet jadier procesora

8

Maximálna frekvencia procesora (GHz)

3,36

Operačná pamäť RAM (GB)

8

Výkon podľa AnTuTu

1 243 700

Výkon podľa GeekBench 5 (jedno jadro)

1 396

Výkon podľa GeekBench 5 (všetky jadrá)

4 882

Veľkosť úložiska (GB)

128

Displej a fotoaparát

Obrazovka telefónu má stále rovnako kompaktnú uhlopriečku, teda 6,1 palca. Na tej sa rozkladá vysoko kvalitný AMOLED displej s rozlíšením 2 340 x 1 080 pixelov, obnovovacou frekvenciou 10-120 Hz a svietivosťou až 1 300 nitov. Svietivosť je úplne dostačujúca pre dobrú čitateľnosť aj za slnečného dňa, ale konkurencia ponúka pri moderných telefónoch rovnakej cenovej relácie aj 1 500 nitov. Displej aj chrbát kryje ochranné sklo Gorilla Glass Victus 2 (najodolnejší variant).

Parameter Tento produkt
Uhlopriečka (v palcoch ")

6,1

Technológia displeja

AMOLED

Rozlíšenie displeja

2 340 x 1 080

Jemnosť displeja

422

Obnovovacia frekvencia (Hz)

120

Maximálna svietivosť (NITS)

1 750

Odolné sklo

Gorilla Glass Victus 2

Čo sa však nezmenilo, je zloženie fotoaparátov. Na chrbte nájdete hlavný snímač s rozlíšením 50 megapixelov, svetelnosťou f/1,80 a s veľkosťou snímača 1/1,57”. Nechýba 10MPx teleobjektív a širokouhlý foťák s rozlíšením 12 megapixelov. Aby sme výrobcovi nekrivdili, zmeny dostala aspoň selfie kamera, ktorá má nové rozlíšenie 12 MPx. Celkovo vzato fotí v praxi telefón výborne, ale s ohľadom na obstarávaciu cenu nájdete aj lepšie alternatívy.

Treba tiež dodať, že aj keď sa väčšina snímačov nelíši od predchádzajúcej generácie S22, vplyvom lepšieho procesora a upravených algoritmov fotí nový Samsung Galaxy S23 rozhodne o niečo lepšie.

Parameter Tento produkt
Hodnotenie fotoaparátu podľa DXOMARK

133

Počet fotoaparátov

3

Rozlíšenie hlavného fotoaparátu (Mpx)

50

Svetelnosť hlavného fotoaparátu

f/1,80

Veľkosť snímača hlavného fotoaparátu (palcov)

1/1,56

Rozlíšenie fotoaparátu s teleobjektívom (MPx)

10

Svetelnosť fotoaparátu s teleobjektívom

f/2,40

Rozlíšenie širokouhlého fotoaparátu (MPx)

12

Svetelnosť širokouhlého fotoaparátu

f/2,20

Počet predných fotoaparátov (selfie)

1

Rozlíšenie predného fotoaparátu (MPx)

12

Svetelnosť predného fotoaparátu

f/2,20

Optická stabilizácia

Áno

Maximálna kvalita videa

8K 30fps

Konštrukcia a funkcie

Po konštrukčnej stránke sme sa tento rok (február 2023) dočkali zjednotenia designu Samsungu Galaxy S23 s celým radom Galaxy. Chrbát telefónu je novo plochý a vystupujú z neho iba jednotlivé šošovky, nie modul fotoaparátu, ako tomu bolo predtým. Prednú a zadnú stranu spája hliníkový rámček. Hmotnosť telefónu sa zastavila na 168 gramoch, nijako zvlášť sa tak nelíši od konkurencie. Napríklad rival iPhone 14 váži o 6 gramov viac.

U predchádzajúcich generácií platilo, že najmenšia z variantov radu Galaxy bola vždy náchylná na krátku výdrž batérie. Výrobca tentoraz však zväčšil kapacitu batérie (3 900 mAh), čo v kombinácii s podstatne úspornejším procesorom znamená zásadné predĺženie výdrže telefónu. A keď hovoríme že zásadné, myslíme tým o 20%.

Recenzovaný model disponuje všetkými modernými funkciami, ako je NFC či 5G internet. Pod displejom je zabudovaná ultrazvuková čítačka odtlačkov prstov, ktorá je považovaná za najrýchlejšiu a najspoľahlivejšiu na trhu. Telefón podľa certifikácie IP68 a prospektov výrobcu vydrží pol hodiny až meter a pol pod hladinou vodu.

Parameter Tento produkt
Slot pre SD kartu

Nie

Rýchlonabíjanie

Áno

Rýchlosť drôtového nabíjania (W)

25

Bezdrôtové nabíjanie

Áno

Rýchlosť bezdrôtového nabíjania (W)

10

Kapacita akumulátora

3 900

Krytie proti vode a prachu

IP68

DUAL SIM

Áno

Čítačka odtlačkov prstov

Áno

Technológia pripojenia k internetu

5G

Navigačné systémy

GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou

NFC

Áno

Jack 3,5 mm

Nie

Hmotnosť (g)

168

Šírka (mm)

70,9

Výška (mm)

146,3

Hrúbka (mm)

7,6

Názory používateľov a ďalších expertov

Vo februári 2023 boli recenzie užívateľov modelu Samsung Galaxy S23 výhradne kladné a žiadne negatíva sme nenašli. Presnejšie povedané kritika smerovala iba k farbám či naceneniu tohto modelu, čo sú skôr subjektívne kritériá. Klady naopak hovorili o výbornej výdrži batérie, kvalitnom a spoľahlivom fotoaparáte a tiež kompaktných rozmeroch pre držanie a obsluhu v jednej ruke.

Aj odborníci tento model hodnotia prevažne kladne. Konkrétne si pochvaľujú predĺženú výdrž batérie, rovnako ako nadštandardný výkon procesora Snapdragon 8 Gen 2, ktorý sa odráža na plynulosti systému nemalou mierou. Kritika smeruje k zvýšeniu ceny aj napriek tomu, že výrobca v zásade nechal v telefóne rovnaké fotoaparáty. Rovnako sa expertom nepáči stále pomalé nabíjanie, na čom sa s nimi zhodneme.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Podľa nás je tou najväčšou prednosťou Galaxy S23 práve novo osadený procesor Snapdragon 8 Gen 2. Ten je natoľko kvalitným kúskom, že so sebou prináša aj všetky ostatné klady. V kombinácii s väčšou kapacitou batérie totiž jeho lepšia efektivita zaručuje dlhšiu výdrž batérie. Chválime tiež dlhú softvérovú podporu, teda 4 roky aktualizácií Androidu a 5 rokov bezpečnostných záplat.

Naopak nás trochu mrzí, že výrobca stále ešte nezasiahol do rýchlosti nabíjania. Batériu môže nabíjačka stále dopĺňať maximálne 25 wattmi a to nie je v roku 2023 žiadny zázrak. Od progresívneho Samsungu by sme očakávali pokroky aj v tomto smere. Telefón je oproti predchádzajúcej generácii drahší, je teda len na uvážení používateľa, či sa prechod z S22 oplatí. My si to nemyslíme. Výrobca vymenil iba selfie kameru, čo je škoda.

Porovnanie s alternatívami

Zaujímavou alternatívou k tomuto modelu je lacnejší Google Pixel 7. Alternatíva od Googlu má o niečo väčšie rozmery (6,3 palca), ale stále sa dobre drží v jednej ruke. Rozdiely potom spočívajú najmä vo fotoaparáte, s ktorým Pixel 7 kraľuje. Na druhú stranu sa dočkáte pri Samsungu Galaxy S23 podstatne vyššieho výkonu a telefón je tak všestrannejší.

Záverečné zhrnutie

Samsung Galaxy S23 zaujme predovšetkým tých užívateľov, ktorí trvajú na kompaktnom malom telefóne, ale nechcú upustiť od požiadaviek na prémiovú vybavenosť. Telefón ponúka maximálny možný výkon, dlhú výdrž batérie, odolné a kvalitne spracované telo, výborný displej a pomerne solídne fotoaparáty. Ak je vašou primárnou požiadavkou ale práve fotenie, odporúčame sa zamerať skôr na Google Pixel 7.

850 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Samsung Galaxy S23 8/128 GB
Jakub Gulec plní v našom tíme rolu technického redaktora. Jeho primárnym koníčkom aj náplňou práce sú témy venované elektronike. Vo voľnom čase aj v práci venuje čas štúdiu najnovších technológií spojených s telefónmi a sám telefón od Samsungu vlastní. Na riadkoch nižšie vám popíše, ako sa líšia jednotlivé produktové rady juhokórejského výrobcu. Okrem telefónov od Samsungu nájdete jeho recenzie aj pri tabletoch či notebookoch.
Technický redaktor

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Samsung Galaxy S23 8/128 GB

Samsung Galaxy S23 8/128 GB

850 € Orientačná cena