Menu

Recenzia a porovnanie Samsung Galaxy Tab A7 Lite WiFi

Na filmy a internet v kategorii Najlepšie tablety

Klady

  • Solídny pomer ceny a výkonu
  • Veľká kapacita batérie v kategórii
  • Napájanie cez USB-C

Zápory

  • Nízke rozlíšenie obrazovky
  • Menšie úložisko
140 € Orientačná cena

Základné parametre

Samsung Galaxy Tab A7 Lite je osadený základným procesorom MediaTek Helio P22T. Ten disponuje 8 jadrami pracujúcimi na frekvencii 2,3 GHz. Nejedná sa o žiadny silný procesor, s ohľadom na cenu ale splní všetko, čo od neho môžete očakávať. V spojení s 3 GB operačnej pamäte si pomerne jednoducho poradí s prehliadaním internetu, nezavarí mu prehrávanie videí ani nenáročné hry.

Je ale dôležité spomenúť, že tablet na hranie hier rozhodne určený nie je, na tieto účely poslúžia tablety z vyšších cenových relácií. Obrazovku tvorí displej technológie TFT, ktorý spoločnosť Samsung s obľubou používa už dlhé roky. Uhlopriečka 8,7 palcov napovedá, že sa jedná o kompaktný tablet. S ohľadom na menšiu obrazovku tak úplne nevadí ani nižšie rozlíšenie, ktoré sa v tomto prípade zastavilo na iba 1 340 x 800 pixeloch. Veľkú kvalitu či svietivosť od displeja neočakávajte.

Úložný priestor ponúkne 32 GB miesta, avšak časť z neho bude zabraná samotným operačným systémom. Pokiaľ by vám úložisko nestačilo, môžete ho ľahko rozšíriť prostredníctvom pamäťovej karty až o 128 GB. Kapacita batérie sa zastavila na 5 100 mAh a budete ju dopĺňať pomocou moderného USB-C konektora. Zhodne s konkurenciou v danej cenovej triede pri fotoaparáte nepočítajte so žiadnou veľkou kvalitou. Príjemné je, že nechýba slúchadlový konektor a dočkáte sa podpory všetkých dôležitých navigačných systémov. O prevádzku sa stará relatívne moderný systém Android 11.

Parameter Tento produkt
Technológia displeja

TFT

Uhlopriečka (")

8,7

Rozlíšenie displeja (px)

1 340 x 800

Jemnosť displeja

179

Kapacita batérie

5 100

Výdrž batérie podľa výrobcu

8

Pripojenie

USB-C

Jack 3,5 mm

Áno

SIM karta

Nie

Navigačné systémy

GPS, Glonass, Beidou, Galileo

NFC

Nie

Tabuľka zobrazuje prehľad najdôležitejších parametrov
Parameter Tento produkt
Operačný systém

Android 11

Procesor

Helio P22T

Počet jadier procesora

8

Frekvencia procesora (GHz)

2,3

Jednojadrový výkon podľa Geekbench 5.4

172

Mnohojadrový výkon podľa Geekbench 5.4

920

Operačná pamäť (RAM)

3

Veľkosť úložiska (GB)

32

SD karta

Max. 1 024

Rozlíšenie fotoaparátu (Mpx)

8

Názory užívateľov a ďalších expertov

Užívatelia sú s týmto tabletom napospol spokojní, ostatne podľa dát z eshopov by ho odporučilo 93% zákazníkov. Prednosti vidia títo ľudia najmä v kombinácii nízkej obstarávacej ceny a dostatočnej vybavenosti pre nenáročné aktivity. Pochvaľujú si kompaktné rozmery, možnosť vloženia pamäťovej karty a konštrukčné prevedenie. Výrobcovia naopak vytýkajú to, že tablet kĺže v ruke a má malé úložisko.

Pokiaľ sa zameriame na hodnotenie zahraničných odborníkov, medzi kladmi nájdeme najmä zmienky o solídnom kontraste obrazovky, rýchlom a stabilnom internetovom pripojení prostredníctvom WiFi a slušných reproduktoroch na danú cenovú kategóriu. Výrobcovi je z pozície expertov vytýkané najmä nižšie rozlíšenie displeja a jeho horšie pozorovacie uhly. S bežnými užívateľmi sa profesionáli zhodujú na malom úložisku a podpriemernom fotoaparáte.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Ak zabudneme na výrazne drahšie modely, na svoju cenovú hladinu na tom tento tablet nie je zle, čo je rozhodne pozitívne. Výkon procesora označiť za vysoký rozhodne nemožno a stretnete sa tak s čakaním na akcie aj sekaním. V porovnaní s konkurenciou je však tablet v tomto ohľade nadpriemerný. Poteší pomerne veľká kapacita batérie s ohľadom na veľkosť displeja, s tým súvisí aj jej dlhšia výdrž. Nabíjať ju môžete cez moderné USB-C.

Bohužiaľ sa ale dočkáte displeja s nízkym rozlíšením. Konkurenti v danej cenovej hladine občas ponúknu aj rozlíšenie FullHD, štandardom to však tiež nie je. Úložisko tabletu je malé, to rozhodne nikomu radosť neurobí. Môžete ho však rozšíriť pamäťovou kartou.

Porovnanie s alternatívami

Pre priame porovnanie sa ponúka o niečo drahší model Samsung Galaxy Tab A8 WiFi. Ten má väčší displej s uhlopriečkou 10,5 palcov, vyššie rozlíšenie a vďaka procesoru Unisoc T618 aj o niečo vyšší výkon. Interná pamäť oboch modelov sa nijako nelíši, ale na rozdiel od modelu Samsung Galaxy Tab A7 Lite podporuje model Tab A8 pamäťové karty s kapacitou až 1 024 GB. Celkovo je Samsung Galaxy Tab A8 lepším modelom, ale je tiež drahší, väčší a ťažší. Pokiaľ hľadáte ľahký a lacný tablet pre nenáročné využitie, poslúži vám Tab A7 dobre.

Záverečné zhrnutie

Samsung Galaxy Tab A7 Lite je celkovo vo svojej cenovej hladine nadštandardné zariadenie, ktoré ponúkne kvalitnú konštrukciu a dostatočne silný procesor. Poteší kompaktnými rozmermi aj nižšou hmotnosťou, batéria sa pritom nevybíja príliš rýchlo a je možné ju nabíjať cez USB-C konektor. Pokiaľ nehľadáte zariadenie na náročnejšie hry či profesionálne využitie a očakávate, že v tejto cenovej hladine občas nejaký ten zásek nastane, je tento model zaujímavým variantom. Ak hľadáte tablet s podobným výkonom ale väčším displejom a rozlíšením, pozrite sa aj na model Lenovo M10 Plus ZA5T0081CZ.

140 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Samsung Galaxy Tab A7 Lite WiFi
Jakub Gulec
Jakub je v našej redakcii technickým guru a nikto si nekúpi tablet, mobil či počítač bez toho, aby sa s ním poradil. Pokiaľ mu pri obede nakuknete cez rameno, pravdepodobne číta článok venujúci sa novým technológiám. Okrem tabletov a elektroniky má v starostlivosti aj náradie a záhradnú techniku.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Samsung Galaxy Tab A7 Lite WiFi

Samsung Galaxy Tab A7 Lite WiFi

140 € Orientačná cena