Menu

Recenzia a test Samsung Galaxy Tab S8 Ultra 14,6 256GB

Víťaz porovnania v kategorii Najlepšie tablety

Klady

  • Veľmi vysoký výkon
  • Veľký a kvalitný AMOLED displej
  • Stylus v balení

Zápory

  • Vysoká obstarávacia cena
  • Chýba slúchadlový konektor
1 400 € Orientačná cena

Základné parametre

Medzi bez preháňania najlepšie tablety na trhu sa v novembri 2022 radil model Samsung Galaxy Tab S8 Ultra. Výrobca tento model vybavil tým najlepším, čím trh v čase uvedenia produktu disponoval. Výkon je extrémne vysoký a aj keď v testoch nedosahuje tablet rovnakého hodnotenia ako najdrahšie iPady, beží svižne pri akejkoľvek činnosti a v ničom neobmedzí ani profesionálov. Zásadná je tiež veľká plocha displeja, ktorá bola v čase písania tejto recenzie (november 2022) najväčšia medzi Android tabletmi.

Prednú stranu tabletu tvorí obrovský 14,6 palcový displej s technológiou Super AMOLED a rozlíšením 2 960 x 1 848 pixelov. To v praxi dáva jemnosť zobrazenia 239 pixelov na palec, hodnotu viac ako dostatočnú. Panel tiež podporuje obnovovaciu frekvenciu 120 Hz. Obraz je preto veľmi plynulý a poteší aj najnáročnejších hráčov mobilných hier. Obrazovku chráni odolné sklo Gorilla Glass 5. Veľkým benefitom je, že výrobca prikladá ku každému Galaxy Tabu S8 aj vydarený stylus.

Ten sa magneticky prichytí ku kraju zariadenia, na tom istom mieste prebieha automaticky jeho bezdrôtové nabíjanie. Stylus S-Pen podporuje 4 096 úrovní prítlaku, tablet je preto aj vďaka nemu úplne optimálnym variantom pre tvorbu digitálneho umenia. Batéria má kapacitu 11 200 mAh, čo viac-menej zodpovedá veľkej obrazovke, výdrž ako taká nadštandardná nie je. Tablet môžete nabíjať konektorom USB-C a to až pri 45 wattoch. Nabije sa za necelú hodinu a pol.

Parameter Tento produkt
Technológia displeja

AMOLED

Uhlopriečka (")

14,6

Rozlíšenie displeja (px)

2 960 x 1 848

Jemnosť displeja

239

Kapacita batérie

11 200

Pripojenie

USB-C

Jack 3,5 mm

Nie

SIM karta

Áno

Navigačné systémy

GPS, Glonass, Beidou, Galileo

NFC

Áno

Technické parametre

Juhokórejskí inžinieri volili pre tento model v čase vydania najvýkonnejší procesor určený pre zariadenia Android, teda Snapdragon 8 Gen 1. Procesor pozostáva z 8 jadier a maximálna frekvencia dosahuje 3 gigahertz. Operačná pamäť ponúkne dokonca 12 GB RAM. Podľa testu Geekbench 5.4 dosahuje použitý procesor jednojadrového výkonu až 1 237 bodov a mnohojadrového 3 590 bodov. Obe tieto hodnoty napovedajú, že tablet zvládne viac-menej akúkoľvek záťaž.

Na prvý pohľad sa môže zdať výkon výrazne nižší ako v prípade iPadov a nižší skutočne je, ale test Geekbench dlhodobo vyhovuje lepšie procesorom od Apple. Úložisko modelu Galaxy Tab S8 Ultra má v recenzovanej konfigurácii 256 GB. Rozšíriť je možné pomocou pamäťovej karty až na 1 024 GB.

Na chrbte zariadenia nájdete dva fotoaparáty. Hlavný snímač má rozlíšenie 13 MPx a svetelnosť f/2,0. Sekundárny snímač má širokouhlú šošovku o svetelnosti f/2,2 a rozlíšení 6 MPx. Fotosenzory sú však malé a dosahujú prinajlepšom výsledky porovnateľné s telefónmi strednej triedy. Na čelnej strane tabletu nájdete duálnu 12 MPx kameru prevažne pre videohovory. Tablet obsluhuje najmodernejší (november 2022) operačný systém Android 12. Nechýba podpora NFC, všetkých navigačných systémov aj 5G.

Tabuľka zobrazuje prehľad najdôležitejších parametrov
Parameter Tento produkt
Operačný systém

Android 12

Procesor

Snapdragon 8 Gen1

Počet jadier procesora

8

Frekvencia procesora (GHz)

3

Jednojadrový výkon podľa Geekbench 5.4

1 237

Mnohojadrový výkon podľa Geekbench 5.4

3 590

Operačná pamäť (RAM)

12

Veľkosť úložiska (GB)

256

SD karta

1 024

Rozlíšenie fotoaparátu (Mpx)

13

Názory používateľov a ďalších expertov

Užívatelia za najväčšie prínosy tohto modelu považujú kombináciu obrovského a kvalitného displeja s obľúbeným stylusom S-Pen. Veľká časť z nich využíva tablet pre prácu na digitálnej grafike. Niektorí spomínajú aj to, že vďaka veľkému displeju a tenkej konštrukcii im tablet spolu s externou klávesnicou úplne nahradil notebook. Medzi negatívami sa objavuje výhradne absencia nabíjačky v balení, to je ale dnes už úplne typické. Ďalšie recenzie nájdete na Heureke.

Pri recenzovaní produktov sa zameriavame aj na hodnotenie zahraničných expertov. Tí vidia najväčšie prínosy Galaxy Tabu S8 Ultra v jeho veľkej obrazovke s perfektným zobrazením farieb. Výrobcu chvália pre priloženie kvalitného stylusu S-Pen v balení spoločne s tabletom zadarmo. Výčitky smerujú k ľahko podpriemernej výdrži batérie a absencii adaptívnej obnovovacej frekvencie. Tá by vo veľkej miere napokon dokázala vyriešiť aj chýbajúcu kapacitu baterky.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

V prvom rade by sme radi spomenuli tú najväčšiu výhodu, a teda obrovskú kvalitnú obrazovku v kombinácii s na prítlak citlivým stylusom S-Pen. Tablet tak poslúži dobre grafikom, či napríklad na revíziu dokumentov. Výkon modelu Galaxy Tab S8 Ultra je však vďaka procesoru Snapdragon 8 Gen1 tiež veľmi vysoký a aj keď nekonkuruje najdrahším iPadom, poradí si s čímkoľvek.

Je trochu škoda, že na tablete nie je osadený slúchadlový konektor, na druhú stranu klientela spoločnosti Samsung, ktorá si chce zaobstarať tablet s cenou ojazdeného auta pravdepodobne využíva slúchadlá bezdrôtové. Za veľký problém to preto nepovažujeme. Tablet má vyššiu cenu, čo pozitívne nie je. V pomere k vybavenosti a kvalite prevedenia konštrukcie ale Samsung cenu dobre odôvodňuje. Výhodou oproti iným Android tabletom je dlhá softvérová podpora. Tablet dostane 4 roky aktualizácií operačného systému a 5 rokov bezpečnostných záplat.

Porovnanie s alternatívami

Aj keď bol v čase písania tejto recenzie (november 2022) model Samsung Galaxy Tab S8 Ultra tým najlepším Android tabletom na trhu, alternatívu k nemu nachádzame pomerne ľahko. A prekvapivo ho nebudeme porovnávať s iPadmi od spoločnosti Apple. Ako konkurenčné zariadenie sme vybrali model Microsoft Surface Pro 8 8PW-00005. Ten je na rozdiel od Samsungu vybavený operačným systémom Windows 11 Pro, ktorý sa s rokmi vyvinul do podoby, ktorá je na tablete príjemne ovládateľná.

Výhodou je teda podpora všetkých programov určených pre operačný systém Windows, a to vrátane profesionálneho softvéru a hier. Osadený procesor 1185G7 si vedie v testoch Geekbench 5.4 výrazne lepšie. Displej má 13-palcovú uhlopriečku a jeho jemnosť je podobná, nedočkáte sa však technológie AMOLED. Oproti tomu 120 Hz obnovovacia frekvencia je pre obe zariadenia spoločná. Výhoda spočíva aj v konektivite, kedy tablet Surface Pro ponúkne 2 USB-C, slúchadlový konektor a špeciálne porty Surface Connect a Surface Type Cover.

Aj keď ale Microsoft Surface Pro podporuje využitie stylusu, v balení ho nenájdete. A žiadny stylus na trhu (november 2022) nemá tak rýchlu odozvu, ako ten od Samsungu. Ak potrebujete využívať tablet na profesionálne účely a pomôžu vám programy určené pre Windows, model Surface Pro je určite výborným variantom a vynahradí prácu ultrabooku. Pokiaľ si ale vystačíte s aplikáciami pre Android, ktorých je nepreberné množstvo, Galaxy Tab S8 Ultra poslúži vďaka lepšiemu stylusu a kvalitnejšiemu displeju lepšie.

Záverečné zhrnutie

Samsung Galaxy Tab S8 Ultra je bez preháňania tabletom určeným pre profesionálov. Nezáleží, či chcete tablet využívať na tvorbu grafiky, potrebujete veľkú obrazovku na revíziu technickej dokumentácie alebo vyžadujete prenosný model pre videohovory a multitasking. Tablet vám splní všetko s gráciou. Jeho konštrukcia je tenká, displej má nadštandardnú kvalitu a stylus S-Pen s latenciou iba 2,8 milisekundy je pribalený v balení.

Aj keď je výkon tabletu naozaj vysoký, ak chcete to najlepšie na trhu, pozrite sa aj na Apple iPad 12,9 Pro M1. Ten je tým najlepším na trhu a ponúka ešte vyšší výkon, vyššiu kvalitu fotoaparátov či napríklad snímač LiDAR na 3D skenovanie priestoru. Na druhú stranu budete zviazaní systémom iPad OS a zdieľať tak súbory s kolegami s Androidom či Windowsom bude neľahké.

1 400 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Samsung Galaxy Tab S8 Ultra 14,6 256GB
Jakub Gulec
Jakub je v našej redakcii technickým guru a nikto si nekúpi tablet, mobil či počítač bez toho, aby sa s ním poradil. Pokiaľ mu pri obede nakuknete cez rameno, pravdepodobne číta článok venujúci sa novým technológiám. Okrem tabletov a elektroniky má v starostlivosti aj náradie a záhradnú techniku.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Samsung Galaxy Tab S8 Ultra 14,6 256GB

Samsung Galaxy Tab S8 Ultra 14,6 256GB

1 400 € Orientačná cena