Menu

Recenzia Samsung S95B

99,2 % Celkové hodnotenie

Víťaz porovnania v kategorii Televízory

Klady

  • Úplne nadštandardná kvalita obrazu
  • Výborná kalibrácia už z výroby
  • Vysoká variabilná obnovovacia frekvencia

Zápory

  • Vyššia obstarávacia cena
  • OS Tizen nie je tak prehľadný
  • Trochu menej plynulé prechádzanie menu
1 200 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

Jednou z najlepších televízií roka (november 2022) je model Samsung QE55S95B. Táto inteligentná obrazovka sa vyznačuje nadštandardnou kvalitou obrazu spojenou s osadeným OLED panelom. Uhlopriečka 55 palcov vyhovie do väčšiny domácností. Rozlíšenie televízie je 4K, čiže 3 840 x 2 160 pixelov a upscaling z nižších rozlíšení funguje výborne. Televízia je navyše zaujímavá svojou hrúbkou, obrazovka je totiž extrémne tenká (v ploche 0,8 cm, v najhrubšom mieste 3,9 cm).

Televízia si poradí s prehrávaním médií natoľko dobre, že ju môžeme odporučiť aj tým najnáročnejším používateľom. Kontrast, dynamický rozsah aj pozorovacie uhly, to všetko je v porovnaní s konkurenciou nadštandardné. Treba však podotknúť, že dobrým kontrastom disponujú všetky OLED televízie. Z výroby prichádza televízia dobre farebne skalibrovaná. Obrazovka si zachováva nevýhody OLED panelov, teda ich nižšiu svietivosť, napriek tomu na tom je tento model v porovnaní s inými OLEDmi dobre.

V móde vysokého dynamického rozsahu (HDR) sa dočkáte svietivosti dostatočne vysokej, aby bola prehrávaná scéna živá. Model Samsung QE55S95B pracuje na obnovovacej frekvencii až 120 Hz, pričom je tento počet snímok za sekundu taktiež variabilný. To, v spojení s herným režimom znižujúcim latenciu, ocenia najmä hráči. Reproduktory ponúkajú nadštandardných 60 wattov, teda výkon, ktorý zaplní zvukom aj veľkú miestnosť.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Samsung

Dostupné uhlopriečky

55, 65

Technológia obrazovky

QD-OLED

Rozlíšenie (px)

4K

Obnovovacia frekvencia (Hz)

120

Smart TV

Áno

Výkon reproduktorov (W)

60

Hodnotenie konektivity a spotreby

V zmysle konektivity televízii nič nechýba, na zadnej strane nájdete do boku čnejúcu dvojicu konektorov HDMI a ďalšiu dvojicu portov USB. Smerom dole smerujú ďalšie 2 HDMI, konektor pre optický prenos zvuku, internetový RJ-45 a anténny vstup. Ďalšia zdierka má označenie EX-LINK a slúži iba na pripojenie technika pri servisovaní televízie.

O prevádzku zariadenia sa stará operačný systém Samsung Tizen, ktorý síce nie je úplne ideálnym variantom (menej možností ako Android TV), ale je nutné uznať, že jeho obsluha je veľmi jednoduchá a ovládanie rýchle a plynulé. Spoľahnúť sa samozrejme môžete na podporu všetkých hlavných streamovacích služieb. Samozrejmosťou je možnosť pripojenia cez WiFi a najmodernejší (november 2022) Bluetooth 5.2.

Energetický štítok tohto modelu nám napovedá kategóriu G, teda najmenej úspornú. Je potrebné ale brať do úvahy metodiku stanovovania týchto tried pri monitoroch a televíziách. Vypovedajúca hodnota písmena je v tomto prípade minimálna. Spotreba v SDR móde (štandardnom) je 114 kWh pri 1 000 hodinách prevádzky. Prevádzka vás ročne vyjde pri 0,2 €/kWh približne na 22,8 €. V móde HDR si televízia vezme 200 kWh, teda cca 40 €.

Parameter Tento produkt
WiFi

Áno

Bluetooth

Áno

LAN pripojenie

Áno

Konektory HDMI

4

Konektory USB

2

Slúchadlový jack

Nie

Digitálny audio výstup

Áno

Hodnotenie funkcií

Televízia podporuje všetky zásadné streamovacie služby, konkrétne napríklad HBO MAX, Netflix, Amazon Prime či Disney. V zmysle zvýšenia kvality obrazu sa dočkáte HDR10, HDR10+ aj HLG, bohužiaľ ale chýba Dolby Vision. Rovnako ako u väčšiny konkurenčných modelov nechýba Dolby Armos a Dolby Digital na živšie podanie zvuku. Z nadštandardných funkcií sa dočkáte tiež hlasového ovládania či bezdrôtového prenosu obrazu z telefónu.

Parameter Tento produkt
Smart TV

Áno

HbbTV

Áno

Operačný systém

Tizen

Funkcia vylepšenia obrazu

HLG, HDR10/10+

Hlasové ovládanie

Áno

Ambilight

Nie

Zrkadlenie obrazu

Áno

Variabilná obnovovacia frekvencia

Áno

Herný režim

Áno

Netflix

Áno

Disney+

Áno

HBO Max

Áno

Apple AirPlay

Áno

Názory ďalších expertov

Pri recenzovaní produktov čerpáme aj z názorov iných odborníkov, tie vám potom prinášame v tejto kapitole. Experti za hlavné benefity modelu Samsung QE55S95B považujú perfektné zobrazenie čiernej farby bez leakov a žiarivé farby zaistené technológiou QD OLED. Televízia si podľa ich slov tiež výborne poradí s odleskami, čo môžeme potvrdiť.

Negatíva sú podľa odborníkov skôr nevýznamné, patria medzi ne napríklad občasné jemné zášklby, spôsobené rýchlou odozvou. Na tie sa ale musíme pozerať v celom kontexte, pretože rýchlejšia odozva je samozrejme sama o sebe výhodou. Vo videu nižšie môžete vidieť porovnanie kvality obrazu recenzovaného Samsungu s veľmi dobrým modelom LG C2 OLED. Obe televízie sa radia k špičke, ale Samsung má obraz na prvý pohľad lepší, a to vrátane kalibrácie farieb.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Hlavnou prednosťou modelu Samsung QE55S95B je v porovnaní s konkurenciou úplne nadštandardná kvalita obrazu. Tá sa premieta do užívateľského zážitku zo všetkých smerov, či už sa jedná o samotný farebný kontrast, čiernu farbu, úroveň kalibrácie už z výroby alebo zníženie odleskov, vďaka špeciálnej povrchovej vrstve. Hráči navyše ocenia vysokú obnovovaciu frekvenciu, ktorá je variabilná. Poteší takmer neobmedzená konektivita a vysoký výkon reproduktorov.

Obstarávacia cena tohto modelu nie je nijako nízka, na druhú stranu ju svojimi vlastnosťami televízor rozhodne odôvodní. Operačný systém Tizen nie je zďaleka ideálnym riešením, z výroby chodí prehltený zbytočnými aplikáciami, o ktoré pravdepodobne nebudete mať záujem, a nie je tak plynulý ako Android TV. Všetky vaše potreby ale splní. Musíte ale počítať s tým, že prehliadanie ponuky menu nie je také plynulé, ako pri konkurenčných produktoch, a to je s ohľadom na cenovú kategóriu modelu škoda.

Porovnanie s alternatívami

Ako zaujímavá alternatíva k modelu Samsung QE55S95B sa ponúka inteligentná televízia LG OLED55C21LA. Tá ponúkne pre LG už tradičnú úplne nadštandardnú kvalitu upscalingu. Pokiaľ teda budete na televízii prehrávať videá v nižšom rozlíšení, vylepší ich kvalitu televízia LG OLED C2 lepšie, než konkurenčný Samsung S95B. Operačný systém dodávaný v modeli LG je o niečo plynulejší a menej zahltený. Ovládač nie je tak moderný, ale umožňuje ovládať televíziu pomocou funkcie magic remote (ukazovátko).

Zariadenie od Samsungu v režime HDR disponuje podstatne vyššou svietivosťou, vďaka čomu nebude obraz natoľko mdlý za denného svetla. Povrchová vrstva displeja pracuje lepšie s odleskami a farby pri kalibrácii z výroby pôsobia vierohodnejšie. Výkon reproduktorov je o 50% vyšší, čo je rozdiel, ktorý vo väčšom priestore rozhodne spoznáte. Pretože sú oba modely nadštandardné, hlavnú úlohu pri voľbe medzi nimi by mal hrať váš rozpočet. Pokiaľ chcete ušetriť, voľte radšej model LG OLED55C21LA, ponúkne toho naozaj veľa.

Naše hodnotenie a záver

Samsung QE55S95B je inteligentnou a extrémne dobre vybavenou televíznou obrazovkou, ktorá sa stala v mnohých zahraničných odborných hodnoteniach televíziou roku 2022. Spoľahnúť sa môžete na čistý obraz s hlbokými a dobre prekreslenými farbami a zníženým množstvom odleskov. Vďaka vysokej variabilnej obnovovacej frekvencii vyhovie televízia aj hráčom, rovnako tak poskytne vysoký 60W zvukový výkon. Pokiaľ však hľadáte lacnejšiu alternatívu, pozrite sa na model Samsung UE50AU9072.

1 200 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Samsung S95B | Hodnotenie: 99,2 %
Jakub Gulec
Jakub je technickým expertom našej redakcie. Televízie má naštudované od A po Z a žiadna technologická novinka mu neunikne. Pojmy ako 4K upscaling či Micro LED mu nie sú vôbec cudzie a ľahko vám ich dôležitosť priblíži. Okrem televízií nájdete jeho recenzie aj v kategóriách tabletov, mobilov, ale aj záhradného náčinia.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Samsung S95B

Samsung S95B

1 200 € Orientačná cena