Menu

Recenzia a porovnanie Sencor SES 1710BK

72,8 % Celkové hodnotenie

Pre nenáročných v kategorii Pákové kávovary pre nenáročných

Klady

  • Nízka cena
  • Počíta s rozdielnymi teplotami na prípravu kávy a pary
  • Jednoduché ovládanie

Zápory

  • Káva je výrazne podextrahovaná
  • Tamper je príliš malý
  • Tryska mlieko šľahá, ale neohrieva
80 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

Pokiaľ vás bude zaujímať ponuka najlacnejších pákových kávovarov na trhu, nemôžete prehliadnuť model Sencor SES 1710BK. Ten bol v čase testovania (marec 2022) jedným z mála finančne nenáročných prístrojov obľúbených u užívateľov.

Čo sa týka základných parametrov, môžeme povedať, že kávovar nijako neprekvapí. Nízkej cene zodpovedá materiálové spracovanie, pri ktorom dominuje čierny plast. Plastová je dokonca aj horná plocha na šálky. Jediný kovový prvok predstavuje mriežka na odkvapkávacej miske. Tento kávovar poháňa vibračné čerpadlo s tlakom 15 bar, čo je najčastejší variant medzi všetkými kávovarmi do domácností, nielen medzi tými najlacnejšími. Vzhľadom na nízku cenu nás nijako neprekvapuje ani absencia tlakomeru alebo precízneho PID systému na kontrolu teploty.

Ku kávovaru získate malú páku s priemerom 51 mm. Kvalitnejšie kávovary spravidla disponujú väčšími pákami, vďaka ktorým je možné viac experimentovať s množstvom kávy. Na šľahanie mlieka kávovar využíva parnú trysku typu panarello. Táto širšia tryska do mlieka vháňa okrem pary aj vzduch, čím prispieva k tvorbe nadýchanej peny s množstvom veľkých bublín, ktorá však býva príliš tuhá na to, aby ste s ňou mohli kresliť obrázky.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Sencor

Materiál plášťa

Plast

Systém zahrievania

Bojler

PID

Nie

Typ čerpadla

Vibračné

Tlak (bar)

15

Tlakomer

Nie

Príkon (W)

1 140

Priemer páky (mm)

51

Spôsob šľahania mlieka

Tryskou

Typ trysky

Panarello

Objem zásobníka vody (l)

1,25

Test používania a užívateľského komfortu

Veľa milovníkov kávy zaujíma, čo vlastne tieto lacné prístroje dokážu a ako pracujú. Tento kávovar sme sa teda rozhodli dôkladne otestovať. Hodnotili sme nielen samotnú prípravu kávy, ale aj možnosti nastavenia, jednoduchosť údržby a celkový užívateľský komfort.

Možnosti nastavenia

Vzhľadom na cenu nie je v oblasti nastavenia možné čakať nijaké zázraky. Nenastavíte teplotu vody pretekajúcej kávou ani množstvo vody, ktoré automaticky natečie do šálky. Nedočkáte sa ani nastavenia na tvrdosť používanej vody; pokiaľ je teda vo vašej lokalite voda skôr tvrdá, pokojne môžete kávovar odvápniť aj trochu skôr než výrobca odporúča.

Čo však nechýba, je funkcia automatického vypnutia, takže sa nemusíte stresovať tým, či ste kávovar náhodou nenechali zapnutý.

Jednoduchosť obsluhy

Výhodou absencie rôznych nastavení môže byť fakt, že sa prístroj jednoducho ovláda a jeho obsluha je veľmi intuitívna. Na to sa možno spoliehal aj výrobca, priložený návod totiž pozostáva iba z jedného veľkého papiera. Návod obsahuje jeden jediný obrázok, ku ktorému je potrebné sa stále vracať a navyše v ňom sú nejaké nepresnosti – napríklad uvádza, že objem nádržky na vodu je 1,5 l, v skutočnosti sa do nej ale zmestí iba 1,25 l.

Na ovládacom paneli nájdete otočné tlačidlo, ktorým spúšťate výdaj kávy či pary, a prepínacie tlačidlo, pomocou ktorého nastavíte, či má kávovar vodu ohriať na prípravu kávy alebo pary. To si ceníme, niektoré z najlacnejších kávovarov nerozlišujú medzi ohrevom vody na kávu a paru vôbec. Ďalej tu nájdete tri ikonky, ktoré značia prevádzku alebo pripravenosť spotrebiča na jednotlivé úkony. Tlačidlo zapnutia a vypnutia je umiestnené na boku.

Celý kávovar je pomerne kompaktný a dobre sa prenáša. Treba si však dať pozor na to, aby ste ho nevzali za prednú časť s odkvapkávacou mriežkou, v tom prípade by vám zostala v ruke len spomínaná mriežka. Oceňujeme tiež prítomnosť praktického ucha na zásobníku na vodu.

Údržba

Čo sa týka údržby, tá sa nijako nelíši od väčšiny pákových kávovarov. Pred prvým použitím je potrebné vybrať ventil z dna zásobníka na vodu a opláchnuť odnímateľné časti, teda zásobník, páku so sitkami, odkvapkávaciu tácku a mriežku. Následne je vhodné utrieť povrch prístroja vlhkou handričkou. Ďalej prepláchnete vnútro kávovaru – zásobník naplníte vodou, časť necháte pretiecť hlavou kávovaru a časť parnou tryskou.

Po použití vysypete zvyšok kávy a opláchnete sitká aj páku a preplachom malým množstvom vody odstránite prípadné zvyšky z hlavy kávovaru. Najnáročnejšia je klasicky údržba trysky. Tú odporúčame nepodceňovať, pretože táto časť je najnáchylnejšia na zanesenie zaschnutými zvyškami. Trysku by ste mali pred aj po použití prefúknuť prúdom pary a súčasťou čistenia je aj sňatie plastového nadstavca a odstránenie zvyškov z kovovej časti. Pokiaľ vám to nepôjde, môžete skúsiť trysku ponoriť do vody a nechať ju chvíľu v prevádzke.

Frekvenciu odvápnenia výrobca odporúča upraviť podľa tvrdosti vody a ako odvápňovací prostriedok môžete podľa návodu použiť roztok octu, kyseliny citrónovej alebo bežné odvápňovače pre pákové kávovary. Automatický odvápňovací program tu nenájdete, to ale nepredstavuje v podstate žiadny problém. Jednoducho nalejete odvápňovací roztok do zásobníka na vodu, jednu časť necháte pretiecť hlavou, druhú časť tryskou. Následne zásobník naplníte čistou vodou a niekoľkokrát stroj prepláchnete, aby sa zbavil všetkých zvyškov odvápňovacích prostriedkov.

Parameter Tento produkt
Nastaviteľná teplota vody

Nie

Nastavenie automatického množstva vody

Nie

Prispôsobenie tvrdosti vašej vody

Nie

Automatické vypnutie

Áno

Automatický odvápňovací program

Nie

Odnímateľná nádržka na vodu

Áno

Zabudovaný mlynček

Nie

Kompatibilita s E.S.E. podmi

Nie

Test prípravy kávy

Keďže sme chceli náš test kávovarov pojať naozaj komplexne, rozhodli sme sa dať každému modelu niekoľko pokusov na prípravu najobľúbenejších kávových nápojov, teda espressa, doppia, cappuccina a latte macchiata. Zrná kávy sme si nechali namlieť na profesionálnom stroji v pražiarni, nechceli sme totiž riskovať, že budú výsledky testu negatívne ovplyvnené prípadnými chybami v hrubosti mletia.

Okrem samotnej prípravy kávy sme sa zamerali aj na ďalšie aspekty, ktoré s ňou súvisia. Kávovar potreboval na nahriatie 70 sekúnd a pokiaľ sa rozhodnete šľahať mliečnu penu, budete musieť počkať ďalších 30 sekúnd. Medzi nami testovanými prístrojmi je táto doba nahriatia skôr dlhšia, oproti kvalitnejším kávovarom s lepším zahrievacím systémom je to však len zlomok. Z hlavy vyteká voda s približnou teplotou 80 stupňov, ideálne by mala mať ešte o desať stupňov viac. Malé kávovary však všeobecne mávajú s udržaním teploty problém.

Nakoniec sme zmerali výšku výpustu, a to ako s použitím odkvapkávacej mriežky, tak aj bez nej. Mriežku môžete vybrať, ak máte v úmysle pripravovať si kávu do vyššieho hrnčeka či pohára. V prípade kávovaru Sencor sa maximálna výška pohára bude pohybovať okolo 11,4 cm, čo nie je veľa, v rámci kategórie kávovarov pre nenáročných však tento model nijako nezaostáva.

Parameter Tento produkt
Nameraný čas nahriatia (s)

70, ďalších 30 na ohriatie pary

Nameraná teplota vody (°C)

80

Nameraná výška výpustu (cm)

9

Nameraná výška výpustu bez mriežky (cm)

11,4

Espresso a doppio

Čo sa týka prípravy jednej porcie kávy, tú by sme snáď za espresso ani nepovažovali. Do hrnčeka nám za dobu extrakcie (pri všetkých testovaných kávovaroch to bolo 25 sekúnd) natieklo takmer neuveriteľných 140 ml. Asi tušíte, že takáto káva chuťovo ani nepripomína správne espresso, je totiž oveľa slabšia a vodavejšia.

Tieto vlastnosti sa trochu zlepšili pri príprave dvojitej porcie kávy. Taktiež natieklo okolo 140 ml, rovnako sme ju teda ohodnotili ako podextrahovanú, avšak už trochu chutnejšiu. Dosiahla aj o niečo tmavšiu farbu. V oboch prípadoch nás potešilo aspoň to, že káva nebola príliš napenená, výrobcovia lacnejších kávovarov totiž častokrát dopĺňajú svoje zariadenia „vychytávkami“, ktoré kávu umelo našľahajú. Táto pena však väčšinou rýchlo zmizne a na správne pripravenej káve vlastne ani nemá čo robiť. (Veľa užívateľov si však kopec peny na káve obľúbilo, tým odporúčame prečítať si našu recenziu kávovaru Electrolux.)

 

Mliečne nápoje

Pokiaľ máte chuť na cappuccino alebo latte, budete sa musieť popasovať s parnou tryskou. Tá bohužiaľ pri modeli Sencor nie je až tak výkonná. Napriek tomu, že kávovar už hlási pripravenosť na šľahanie, z trysky stále okrem pary vyteká aj voda. Tryska mala navyše opakovane problém mlieko zohriať – aj keď pena už pomaly z kanvičky vytekala, jej teplota bola stále skôr vlažná.

Čo sa týka peniacich schopností, zariadenie disponuje panarello tryskou, ktorá do mlieka vháňa okrem pary aj vzduch, čím prispieva k bohatšiemu peneniu. Vo výslednej pene je potom veľké množstvo bublín. Niekomu táto nehybná, hutná pena vyhovuje, záujemcovia o latte art však budú sklamaní. Dobrého výsledku sme sa nedočkali ani po zložení panarello nadstavca – v tom prípade tryska mlieko nenašľahala vôbec, takže sme skončili len s horúcim mliekom.

Naše výsledky najlepšie ilustrujú fotografie nižšie. Cappuccino aj latte macchiato bolo studené a chutilo trochu vodnato – na vine je slabý kávový základ namiesto silného talianskeho espressa.

Rastlinné mlieko

Na záver sme skúsili overiť, či kávovar Sencor dokáže našľahať aj rastlinné mlieko. Na tento účel sme zakúpili mandľové mlieko určené špeciálne pre baristov. Kávovar s ním zaobchádzal podobne ako s klasickým – vytvoril ohromné ​​množstvo bublín. Na fotografii je možné vidieť, že po našľahaní sa od seba oddelili jednotlivé vrstvy, to je však typickou vlastnosťou mandľových mliek.

Príslušenstvo a rozmery

Čo sa týka ďalšieho príslušenstva, očakávať môžete len úplné minimum. Vrchná plocha na šálky je vyhrievaná, jej efektivitu však bohužiaľ nehodnotíme príliš pozitívne. Po celú dobu, čo sme mali kávovar zapnutý (niekoľko hodín), zostávala maximálne vlažná. To je však pri prístrojoch na domáce použitie pomerne bežné. Čím kávovar zaostáva aj za niektorými produktmi zo svojej kategórie, je chýbajúci výdajník horúcej vody. Pokiaľ si teda budete chcieť doliať kávu vodou alebo pripraviť čaj, budete si musieť vodu ohriať inak.

V balení nájdete dve pretlakové sitká, menšie na jednu porciu a väčšie na dve. Pretlakové sitká sú typickým doplnkom lacnejších kávovarov, ich výhody ocenia najmä začiatočníci, ktorým tieto sitká „odpustia“ nedokonalosti v namletí kávy. Pokročilejší užívatelia alebo nadšenci mávajú tendenciu siahnuť po klasických sitkách. Samozrejmou súčasťou je aj tamper doplnený odmerkou na kávu. Ten je (opäť adekvátne k cenovej kategórii) plastový, problém ale vidíme v jeho veľkosti – do sitiek nepasuje úplne ideálne. Je totiž o niečo menší, čím sťažuje rovnomerné utláčanie, šmýka sa a je celkovo nepraktický.

Kávovar je pomerne kompaktný, zmestí sa aj do menších kuchýň. Na konkrétne rozmery sa môžete pozrieť v nižších riadkoch tabuľky.

Parameter Tento produkt
Výdajník horúcej vody

Nie

Vyhrievaná plocha na šálky

Áno

Sitká v balení

2x pretlakové

Tamper v balení

Plastový, samostatný

Kanvička v balení

Nie

Nameraná výška (cm)

29,2

Nameraná šírka (cm)

20

Nameraná hĺbka (cm)

28

Nameraná hmotnosť (kg)

3,02

Hodnotenie ostatných užívateľov

Väčšina užívateľov, ktorí si tento kávovar zakúpili, je s jeho vlastnosťami spokojná. V užívateľských recenziách sa na popredných priečkach výhod objavuje predovšetkým nízka cena. Užívateľom sa páči aj rýchlosť nahriatia a spokojní sú aj s chuťou pripravených nápojov. Priznávajú však, že ide o prístroj pre nenáročných užívateľov a má svoje muchy – je pomerne hlučný a jeho návod je dosť neprehľadný.

Hlavné klady a zápory

Najvýraznejšou výhodou tohto kávovaru je podľa nás nízka obstarávacia cena. Páči sa nám tiež to, že bojler rozlišuje medzi teplotou vody na prípravu kávy a pary, pre paru je totiž potrebná vyššia teplota. Pozitívne hodnotíme aj jednoduchosť ovládania a údržby.

Medzi hlavné negatíva rozhodne musíme zaradiť kvalitu pripravených nápojov. Zo všetkých testovaných prístrojov (v marci 2022) pripravil tento kávovar najredšiu kávu a najmenej kvalitnú penu. Vadí nám tiež pribalený tamper, ktorý do sitka nepasuje, takže je rovnomerné utlačenie kávy náročnejšie.

Porovnanie s alternatívami

Ak sú pre vás vlastnosti tohto kávovaru neprijateľné, ale chcete sa držať v čo najnižšej cenovej hladine, možno by vás mohol zaujať model Electrolux EEA111. Je len o niečo drahší, ale disponuje výkonnejšou parnou tryskou a pripraví kvalitnejšiu kávu.

Pokiaľ vo vás títo výrobcovia nevzbudzujú dôveru a hľadáte overenejšiu značku, medzi zaujímavé alternatívy patrí ponuka firmy De’Longhi. Na rozdiel od Sencoru alebo Electroluxu sa táto firma kávovarmi zaoberá dlhšiu dobu, čo je možné vidieť na niekoľkých vylepšeniach a funkciách, ktorými vybavila kávovar De’Longhi EC 685.BK. Konkrétne máme na mysli napríklad ľahko rozložiteľnú a čistiteľnú trysku, na ktorej navyše môžete prepínať medzi šľahaním mlieka a obyčajným ohrevom.

Záver

Kávovar Sencor odporúčame len skutočne nenáročným používateľom. Pokiaľ patríte medzi tých, pre ktorých je klasické espresso príliš intenzívne a váš hrnček kávy musí byť hlavne čo najväčší, potom vám možno bude vyhovovať. Zmieriť sa však budete musieť s menej výkonnou tryskou, ktorá mlieko bohato napení, ale príliš neohreje. Na druhú stranu však musíme spomenúť aj niekoľko pozitív – napríklad bezkonkurenčne nízku cenu alebo jednoduché ovládanie.

Pokiaľ sa rozhodnete priplatiť si za kávovar zo strednej cenovej kategórie, avšak stále sa chcete držať čo najnižšej ceny, možno by ste si mohli prečítať našu recenziu modelu Gaggia Carezza Deluxe s automatickým preplachom a lepšou parnou tryskou.

80 € Orientačná cena
Autor: Iveta Polášková | Dátum: | Produkt: Sencor SES 1710BK | Hodnotenie: 72,8 %
Iveta Polášková
Iveta je redaktorkou, ktorá v minulosti pracovala ako baristka. Keďže ju káva veľmi baví, v duchu sníva o poloprofesionálnom prístroji na jej prípravu. Jednoducho tak vysvetlí, aké parametre sú pri nákupe dôležité, ale tiež aj to, aký je rozdiel medzi pretlakovým a klasickým sitkom, alebo čo je to panarello tryska. Okrem pákových kávovarov sa zaujíma aj o alternatívne prípravy kávy, preto sa na našom webe stará aj o témy prekvapkávačov alebo moka kanvičiek.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Sencor SES 1710BK

Sencor SES 1710BK

80 € Orientačná cena