Menu

Recenzia a porovnanie Sencor SJE 1055SS

71,5 % Celkové hodnotenie

Pre nenáročných v kategorii Odstredivé odšťavovače

Klady

  • Nízka cena
  • Nerezové telo
  • Pomerne skladný

Zápory

  • Nižší príkon
  • Nedá sa umývať v umývačke
  • Nemá v balení kefku
50 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

Odšťavovač Sencor patril v čase porovnania (február 2022) k cenovo najdostupnejším odstredivým odšťavovačom na trhu. Jeho príkon 800 W sa v tejto kategórii radil k ľahko podpriemerným, takže by sme ho odporučili skôr do bežnej domácnosti ako na celosezónne odšťavovanie veľkého množstva ovocia. Pri náročnom zaťažení by nemusel obstáť aj čo do kapacity, nádobka na šťavu pojme 0,75 litra, zásobník na zvyšky potom 1,6 litra odpadu. Na druhú stranu však príjemne prekvapí veľkosť jeho plniaceho otvoru – ten v priemere meria 75 mm, takže pojme aj väčšie kúsky ovocia a zeleniny, čím prípravu štiav urýchli. A ako pozitívum vidíme aj antikorové telo.

Ako je u odstredivých modelov obvyklé, k dispozícii máte dve rýchlosti na odšťavovanie, pomalšiu na mäkké ovocie, rýchlejšiu na tvrdšie kúsky typu koreňovej zeleniny. Tento prístroj môžeme tiež radiť k pomerne kompaktným. Najmä jeho šírka napovedá, že sa zmestí aj do užších miest. Na hodnoty rozmerov a hmotnosti sa môžete pozrieť v nižších riadkoch tabuľky.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Sencor

Typ

Odstredivý

Príkon (W)

800

Otáčky/min

12 600

Počet rýchlostí

2

Veľkosť plniaceho otvoru (mm)

75

Objem nádoby (l)

0,75

Objem zásobníka na zvyšky (l)

1,6

Výška (cm)

39

Šírka (cm)

17

Hĺbka (cm)

28

Hmotnosť (kg)

3,6

Hodnotenie funkcií a vybavenia

Ovládanie odšťavovača je manuálne a veľmi jednoduché, pozostáva z jediného otočného ovládača. Čo sa údržby týka, tento model vám ju príliš neuľahčí, výrobca neodporúča umývanie v umývačke riadu a v balení nenájdete ani čistiacu kefku, ktorá je inak vcelku bežnou súčasťou výbavy. Z hľadiska užívateľského komfortu je taktiež dôležitým doplnkom uzáver antidrip a ten tu už nechýba. Výpust je možné uzavrieť posunutím smerom nahor, takže keď vymeníte nádobku na šťavu alebo celý stroj prenesiete, šťava z neho medzitým nebude odkvapkávať.

V ohľade bezpečnosti Sencor môžeme len chváliť. Nechýbajú mu protišmykové nožičky, ktoré zabraňujú jeho cestovaniu po linke, motor sa v obrane pred prehriatím sám zastaví, a pokiaľ odšťavovač zle zostavíte, nepôjde zapnúť vôbec. Vo výbave tiež nájdete nerezové sitko, to je však medzi kvalitnými modelmi samozrejmosťou.

Parameter Tento produkt
Ovládanie

Manuálne

Umývanie v umývačke

Nie

Čistiaca kefka

Nie

Protišmykové nožičky

Áno

Nerezové sitko

Áno

Uzáver antidrip

Áno

Hodnotenie ostatných užívateľov

Súčasní užívatelia sú s odšťavovačom a jeho schopnosťami prevažne spokojní, niektorí ich hodnotia ako až prekvapivo dobré. Najčastejšie vyzdvihujú nízku cenu, ktorá je podľa nich vo výhodnom pomere k výkonu stroja. Ďalej sa im páči rýchlosť a jednoduchosť obsluhy aj široký plniaci otvor.

V mnohých aspektoch hodnotenia sa však používatelia nezhodli. Podľa niektorých by drvina po odšťavení mohla byť suchšia, iným pripadá suchá dosť. Tiež údržbu vidia niektorí ako jednoduchú, iní ako pomerne obtiažnu. A rôzne názory sa objavujú aj ohľadom jeho kapacity.

Klady a zápory

Medzi benefitmi odšťavovača Sencor zaberá prvé miesto jeho veľmi nízka cena. Napriek tomu je však prístroj pomerne výkonný. Ďalej sa nám páči nerezové telo, v tomto ohľade odšťavovač predbehol aj niektoré drahšie modely vyrobené z menej odolného plastu.

Pokiaľ sa zameriame na nevýhody, musíme konštatovať, že bohužiaľ nejde o model pre nadšených záhradkárov, ktorí potrebujú v sezóne odšťavovať veľké množstvo ovocia. Takému zameraniu nezodpovedá ani výkon prístroja, ani jeho veľkosť. A ako zápor vidíme aj náročnejšiu údržbu, kedy sa bude treba zaobísť bez priloženej kefky.

Naše hodnotenie a záver

Pokiaľ hľadáte cenovo dostupný model na nenáročné odšťavovanie, môžeme vám odstredivý odšťavovač Sencor odporučiť. Jeho príkon je mierne podpriemerný, napriek tomu však dokáže prekvapiť kvalitou odvedenej práce. Ideálne doplní skôr menšie domácnosti, do jeho nádobky sa totiž zmestí iba 0,75 l šťavy. Z hľadiska užívateľského komfortu ho musíme pochváliť za dostatočnú šírku plniaceho otvoru a uzáver antidrip. Ani z bezpečnostných prvkov mu nič nechýba. Náročnejšia by však mohla byť jeho údržba, výrobca neodporúča umývať ho v umývačke a v balení chýba čistiaca kefka.

Ak hľadáte kompaktný prístroj do malej kuchyne, zaujímavou alternatívou by pre vás mohol byť aj model Philips HR 1832.

50 € Orientačná cena
Autor: Iveta Polášková | Dátum: | Produkt: Sencor SJE 1055SS | Hodnotenie: 71,5 %
Iveta Polášková
Redaktorka
Iveta sa k odšťavovačom dostala ako milovníčka džúsov. Pretože sa o témy zaujíma do hĺbky, rýchlo začala zisťovať prvé posledné o rozdieloch medzi jednotlivými typmi odšťavovačov, konzistencii šťavy, ktorú pripravia, a sume, ktorú na ne bude treba vynaložiť. Ochotne tak vysvetlí, prečo sa horizontálne odšťavovače lepšie čistia alebo prečo šťava pripravená za nízkych otáčok vydrží dlhšie čerstvá. Mimo odšťavovačov nájdete jej meno aj pod témou pomalých hrncov alebo moka kanvičiek.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Sencor SJE 1055SS

Sencor SJE 1055SS

50 € Orientačná cena