Menu

Recenzia a test Sencor SJE 741SS

72,1 % Celkové hodnotenie

Pre nenáročných v kategorii Odstredivé odšťavovače

Klady

  • Nízka cena
  • Kompaktný dizajn
  • Optimálny objem nádob
  • Široký plniaci otvor
  • Bezpečnostné funkcie

Zápory

  • Nízky príkon
  • Nemá antidrip
  • Nemá homogenizačné puzdro
  • V šťave je dužina
35 € Orientačná cena

Odšťavovač Sencor SJE 741SS patrí v čase písania tejto recenzie medzi cenovo najdostupnejšie modely (október 2023). S ohľadom na nízku cenu sa zavďačí najmä nenáročným užívateľom, ktorí hľadajú prístroj na občasné odšťavovanie ovocia.

Základná charakteristika

Odšťavovač Sencor SJE 741SS zaujme predovšetkým svojou nízkou cenou, s ktorou sa v čase písania tejto recenzie radí k najlacnejším modelom. Ide o odstredivý odšťavovač, takže možno predpokladať, že zaistí pomerne rýchly proces odšťavovania.

Je vhodný predovšetkým pre tých užívateľov, ktorí si chcú občas pripravovať šťavu určenú na okamžitú spotrebu, napríklad na raňajky. Bohužiaľ sa výsledný produkt príliš nehodí na dlhšie skladovanie, pretože podlieha rýchlej oxidácii. Vhodný je aj pre tých, ktorí preferujú vodnatejšiu šťavu z ovocia, na druhú stranu ale podľa recenzií zostáva v šťave trochu dužiny.

Odšťavovací výkon

V rámci kategórie odstredivých modelov má pomerne nízky príkon, ktorý ale vyvažuje vysokým počtom otáčok – tých za minútu dosahuje viac, než jeho predchodca Sencor SJE 1055SS. Ako je pri odstredivých odšťavovačoch zvykom, ponúkne hneď 2 rýchlosti odšťavovania. Nižšia rýchlosť je vhodná pre mäkšie plody, vyššia rýchlosť naopak pre tvrdé plody ako napríklad koreňovú zeleninu.

Hodnotenie funkcií a vybavenia

V rámci výbavy tento model obstojí aj pri väčšom jednorazovom zaťažení. Nádobka na šťavu má totiž optimálny objem 1,2 litra a rovnaký objem má aj nádobka na odpad, čo je dostačujúce aj pri odšťavovaní väčšieho množstva ovocia. Takto objemnú nádobu na šťavu pritom často neponúkajú ani dvakrát drahšie produkty. Na ovládanie tu slúži otočný ovládač, ktorý má na rozdiel od dotykového ovládania tú výhodu, že je ho možné obsluhovať aj mokrými rukami. Za výhodu považujeme aj kovové mikrositko, vďaka ktorému je možné očakávať dlhšiu životnosť.

Za priemernú možno označiť veľkosť plniaceho otvoru, ktorá síce v rámci odstredivých modelov v našom porovnaní patrí k najnižším, avšak oproti mnohým slimákovým odšťavovačom je až o 2 cm väčšia. Pojme teda aj väčšie kúsky ovocia a zeleniny, ktorú nemusíte až tak krájať a ochudobňovať sa o cennú šťavu. Bohužiaľ z užívateľského hľadiska tu negatívne hodnotíme absenciu funkcie antidrip. Tá slúži na zatvorenie výpuste, keď napríklad vyprázdňujete plnú nádobku so šťavou, a nájdete ju pri mnohých konkurenčných modeloch.

Bezpečnosť

S ohľadom na bezpečnosť si tento model odšťavovača vedie pomerne dobre. Ponúka hneď 3 bezpečnostné vychytávky a navyše má aj protišmykové nožičky, ktoré bránia posúvaniu odšťavovača v prevádzke vplyvom vibrácií. Jednou z vychytávok je, že sa motor v obrane pred prehriatím sám zastaví, ak je preťažený. Navyše, ak odšťavovač zle zostavíte, nebude ho možné zapnúť vôbec. Rovnako tak sa môže hodiť aj automatické vypnutie pri sňatí krytu, pokiaľ zabudnete prístroj vypnúť manuálne – túto funkciu pritom niektoré konkurenčné modely neponúkajú.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Sencor

Typ

Odstredivý

Uloženie slimáka

Nerelevantné

Príkon (W)

400

Otáčky/min

13 000

Počet rýchlostí

2

Veľkosť plniaceho otvoru (mm)

65

Objem nádoby (l)

1,2

Objem zásobníka na zvyšky (l)

1,2

Výška (cm)

28,5

Šírka (cm)

25

Hĺbka (cm)

17,5

Hmotnosť (kg)

2

Hodnotenie ďalších odborníkov a užívateľov

Kladné hodnotenia užívateľov sú jedným z dôvodov, prečo sme tento produkt zaradili do nášho porovnania. Užívatelia sú s odšťavovačom a jeho výkonom prevažne spokojní, niektorí hodnotia pozitívne jeho kompaktné rozmery, vďaka ktorým môže byť trvalo umiestnený na kuchynskej linke. Pochopiteľne množstvo užívateľov vyzdvihuje nízku cenu, ktorá je doménou tohto modelu. Ďalej sa používateľom páči rýchlosť a jednoduchosť obsluhy aj široký plniaci otvor.

Odšťavovač získal aj niekoľko negatívnych hodnotení. Niektorým používateľom sa zdá, že je vo šťave vyšší obsah dužiny a ocenili by vodnatejšiu šťavu. Iní zase negatívne hodnotia penu, ktorá pri odšťavovaní v šťave vzniká, a nájde sa aj zopár záporných hodnotení týkajúcich sa náročnejšej údržby. Je však potrebné podotknúť, že náročnejšia údržba je pre odstredivé odšťavovače typická.

Ak prihliadneme k odborným hodnoteniam, potom musíme vyzdvihnúť fakt, že si produkt vyslúžil ocenenie TOP Produkt kategórie v súťaži Produkt Roku 2022. V rámci zahraničných recenzií si potom vedie tiež veľmi obstojne a používatelia ho vzhľadom na nízku cenu chvália.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Jednou z hlavných predností odšťavovača Sencor je jeho nízka cena, s ktorou sa v čase písania tejto recenzie radí k najlacnejším modelom. Aj napriek tomu sa jedná o pomerne kvalitný produkt, ktorý poteší vysokým počtom otáčok, pomerne veľkým plniacim otvorom aj objemnými nádobami na šťavu aj odpad. Vďaka tomu obstojí aj pri väčšom jednorazovom zaťažení. Z hľadiska životnosti potom určite oceníte kovové mikrositko, na druhú stranu ale vzhľadom na cenu nemožno očakávať celokovovú konštrukciu, tá je tu plastová.

Pokiaľ sa zameriame na nevýhody, potom musíme spomenúť fakt, že kvôli nižšiemu príkonu nejde o model určený na každodenné náročné zaťaženie. Záhradkárom, ktorí v sezóne potrebujú pravidelne odšťavovať väčšie množstvo ovocia, odporúčame vyberať medzi výkonnejšími modelmi. Negatívne hodnotíme aj absenciu funkcie antidrip, ktorá zabraňuje vytekaniu šťavy v prípade, keď vyprázdňujete nádobu pod odšťavovačom. S ohľadom na recenzie potom ako nevýhodu spomenieme aj náročnejšiu údržbu, ktorá je ale pre tieto odšťavovače typická.

Parameter Tento produkt
Ovládanie

Manuálne

Umývanie v umývačke

Áno

Čistiaca kefka

Nie

Homogenizačné puzdro

Nie

Protišmykové nožičky

Áno

Nerezové sitko

Ano

Uzáver antidrip

Nie

Porovnanie s alternatívami

Ak chcete odšťavovač Sencor SJE 741SS porovnať s vhodnými alternatívami, potom si prezrite napríklad model Sencor SJE 1055SS, ktorý tiež patrí medzi tie najlacnejšie. Na rozdiel od recenzovaného produktu má aj funkciu antidrip a vyšší príkon, čo ale vyvažuje o niečo vyššia cena a predovšetkým menší objem nádobky na šťavu. Pozor tiež na to, že má väčšie rozmery, čo by mohlo vadiť v prípade, že si chcete odšťavovač nechať natrvalo umiestnený na linke.

Záverečné zhrnutie

Odšťavovač Sencor SJE 741SS sa aktuálne radí medzi najlacnejšie modely, do ktorých sa oplatí investovať. Ide o odstredivý odšťavovač, od ktorého možno očakávať rýchlo získanú šťavu určenú na okamžitú spotrebu. Zaujme svojimi kompaktnými rozmermi, vďaka ktorým sa hodí aj na trvalé umiestnenie na linke, optimálne veľkými nádobami na odpad aj šťavu. V rámci tejto kategórie má priemerne veľký plniaci otvor (v porovnaní so slimákovými odšťavovačmi ale stále veľmi priestranný), do ktorého sa zmestia aj väčšie kusy ovocia i zeleniny.

O istej miere spokojnosti vypovedajú kladné užívateľské recenzie aj ocenenie Produkt roku 2022 na portáli Heureka. Negatívne hodnotíme nižší príkon v rámci kategórie a absenciu funkcie antidrip, ktorá je pri drahších modeloch samozrejmosťou, má ju napríklad Concept LO7026.

35 € Orientačná cena
Autor: Iva Koňaříková | Dátum: | Produkt: Sencor SJE 741SS | Hodnotenie: 72,1 %
Iva Koňaříková
Redaktorka
Iva má ako redaktorka veľa skúseností s testovaním produktov, pričom niektorých pomocníkov do kuchyne pravidelne používa doma v kuchyni. Ujala sa preto aj témy odšťavovačov, s ktorými vás bližšie zoznámi a poradí, do ktorých modelov sa oplatí investovať. Sleduje pritom aktuálne trendy a odborné aj užívateľské recenzie, aby mohla odporučiť vhodný produkt rôznym cieľovým skupinám.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Sencor SJE 741SS

Sencor SJE 741SS

35 € Orientačná cena