Menu

Recenzia a test Silvercrest SHFD 1400 B2

76,3 % Celkové hodnotenie

Pre nenáročných v kategorii Teplovzdušné fritézy

Klady

  • Nízka obstarávacia cena
  • Nechýbajú predvolené programy
  • Skladná a dobre sa umýva

Zápory

  • Horšia konštrukčná kvalita
  • Pripravované jedlo je potrebné strážiť
  • Bez pachového filtra
60 € Orientačná cena

Súhrn základných vlastností

Model Silvercrest SHFD 1400 B2 sa v čase testu (december 2022) radil medzi najlacnejšie teplovzdušné fritézy na trhu. Zariadenie sme otestovali pri pečení hranoliek, kuracích stehien i predpripravených mrazených nugetiek. Vyhodnocovali sme nielen úspešnosť produktu pri príprave potravín, ale aj ergonómiu, komfort pri používaní a v neposlednom rade aj kvalitu prevedenia. V základe je táto obľúbená fritéza z Lidlu samozrejme tvorená plastom, to ale zodpovedá prevedeniu všetkých ostatných fritéz.

Fritéza sa obsluhuje na hornej strane na jednoduchom displeji, ktorý však ponúka všetky potrebné funkcie. Nechýbajú prednastavené programy (napr. pečenie hranoliek či kuracích stehien), ale aj voliteľný program podľa vlastného nastavenia. Nastaviť možno teplotu a dobu pečenia. Vnútri fritézy sa nachádza vykurovacia špirála, ktorá ale pri tomto modeli trochu prekvapivo nemá ochrannú mriežku. To môže viesť časom k jej väčšiemu zanášaniu. Rovnako sa nejedná o ideálne riešenie, pokiaľ máte v domácnosti neposedné zvedavé deti.

Nádoba na pečenie má nepriľnavý povrch a je doplnená o kôš s rukoväťou a vyberateľnou mriežkou. Povrchová úprava koša aj nádoby je nepriľnavá a ľahko sa čistí. Mriežka bohužiaľ túto úpravu nemá a jej čistenie môže byť náročnejšie. Smutné je, že nami zakúpená fritéza mala rukoväť uchytenú k objímke koša iba dvoma nitmi. Pri utieraní po umývaní nity nevydržali a rukoväť sa odtrhla. Ide síce o veľmi ľahko opraviteľnú závadu (skrutka, podložka, matica), ale aj o veľké pochybenie na strane výrobcu. Podľa fotiek na webe predajcu však niektoré kusy chodia so skrutkami namiesto nitov, tie budú držať dobre.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Silvercrest

Príkon (W)

1 400

Objem nádoby na pečenie (l)

2,2

Typ

Statická

Príslušenstvo

Kôš, mriežka

Priehľadné veko

Nie

Rozsah teploty (°C)

80-200

Výška (cm)

31,6

Šírka (cm)

26,4

Hĺbka (cm)

35,2

Hmotnosť (kg)

3,73

Test pečenia, konštrukcia a funkcie

Pri našom testovaní sme sa zameriavali najmä na to, ako dobre fritéza pečie, ako moc je „blbuvzdorná“ a nevyžaduje asistenciu užívateľa a tiež ako dobre sa čistí. Z pohľadu konštrukcie sme už vyššie uviedli, že nejde o žiadne prémiové zariadenie v odolnom šasi. Napriek tomu chýba ešte doplniť informáciu o tom, že povrch fritézy nie je po pečení studený, ako pri drahších modeloch. Z pohľadu pečenia si vedie fritéza podľa očakávania – s asistenciou užívateľa si poradí s bežnými potravinami bez problémov, bez asistencie už sú výsledky na pováženie.

Príprava kuracích stehien

Do nádoby na pečenie sme vložili 4 marinované kuracie stehná a spustili predvolený program na fritéze. Pri tomto teste sme chceli vyskúšať, ako dobre dokáže fritéza piecť potraviny zo všetkých strán. Výsledkom bolo bohužiaľ spálenie kože na pečených rúčkach kurčaťa. Treba ale podotknúť, že sám výrobca odporúča v priebehu pečenia mäso otočiť. Pokiaľ sa teda budete držať manuálu, dosiahnete dobré výsledky. Po dopečení bolo mäso prepečené, ale šťavnaté.

Príprava hranoliek

Fritézu sme podrobili aj testu pečenia 300 gramov mrazených hranoliek. Túto hmotnosť sme volili preto, aby sme mohli porovnať výsledky všetkých testovaných fritéz. V priebehu pečenia je potrebné hranolky pretrepať, pri tejto konkrétnej fritéze to odporúčame urobiť nie raz, ale dvakrát počas prípravy. My sme vo všetkých fritézach pretrepali hranolky iba raz. Výsledkom bolo pri Silvercrest SHFD 1400 B2 pomerne nerovnomerné prepečenie.

Na krajoch dosiahla fritéza chrumkavého povrchu, v strede ale nebol výsledok ideálny. Pri ďalšom pečení sme pečenie o 2 minúty predĺžili, pretrepali hranolky celkom 2x a výsledok bol podstatne lepší.

Príprava kuracích nugetiek

S kuracími nugetkami si poradil model Silvercrest SHFD 1400 B2 úplne bez problémov. Do fritézy sme vložili 8 mrazených nugetiek a nastavili pečenie podľa manuálu výrobcu. Po skončení programu boli nugetky na vrchu chrumkavé, v strede prepečené, nie však vysušené. Výsledok môžeme považovať za úplne optimálny.

Parameter Tento produkt
Kontrolné diódy

Áno

Časovač

Áno

Displej

Áno

Prednastavené programy

Áno

Časti umývateľné v umývačke riadu

Áno

Materiál vnútornej misky

Nepriľnavý

Materiál tela

Plast

Chladný povrch

Nie

Pachový filter

Nie

Automatické vypnutie

Áno

Čistenie fritézy

Samotné čistenie nie je nijako zložité a väčšinu častí možno (podobne ako u väčšiny fritéz) zveriť do starostlivosti umývačky. Dávať príslušenstvo do umývačky ale nie je potrebné, pretože sa čistí skutočne dobre. Je otázka, nakoľko by povrch časom degradoval vplyvom agresívnych umývacích prípravkov v tabletách do umývačky.

Hlavné klady a zápory

Tou najväčšou prednosťou je samozrejme cena. Fritéza patrila v decembri 2022 medzi tie najlacnejšie na trhu. Nejedného preto poteší, že nie je fritéza vybavená iba gombíkmi na voľbu teploty a doby pečenia, ale aj celým radom predvolených programov. Nie je na nich síce z pohľadu výsledného produktu pečenia taký spoľah, ako pri prémiových teplovzdušných fritézach, ale pracujú pomerne dobre. Fritéza je malá a nezaberie viac miesta ako pákový kávovar. Povrch nádoby a koša je navyše nepriľnavý a dobre sa umýva. Mriežka ale opatrená nepriľnavou úpravou bohužiaľ nie je.

Najväčším negatívom je sama konštrukčná kvalita produktu. Naozaj sme nečakali, že nám pri teste odpadne rukoväť fritovacieho koša. Pripravované jedlo je na rozdiel od drahých modelov potrebné viac strážiť a fritéza užívateľskú chybu neodpustí. Chýba aj pachový filter, ktorý by eliminoval časť zápachu z pečenia. Tým sa ale tento model od iných zariadení v podobnej cenovej hladine nijako neodlišuje.

Porovnanie s alternatívami

Ako zaujímavá alternatíva s nie príliš vyššou cenou sa ponúka biely model Xiaomi Mi Smart Air Fryer. Ten ponúkne nielen väčší objem nádoby na pečenie, ale aj celkovo vyššiu kvalitu konštrukcie. Model od Xiaomi disponuje ovládaním prostredníctvom mobilnej aplikácie, využiť môžete viac ako sto predvolených receptov. Na rozdiel od Silvercrestu vás napríklad pri pečení hranoliek Xiaomi upozorní na potrebu pretrepania, aby sa vaše obľúbené jedlo prepieklo do zlatista a rovnomerne. Ak nepotrebujete skutočne lacné zariadenie, odporúčame voliť skôr Xiaomi Mi Smart Air Fryer.

Záverečné zhrnutie

Silvercrest SHFD 1400 B2 je jednou z menej vybavených, menších, ale aj skutočne lacných teplovzdušných fritéz. Na zariadení nájdete displej a tlačidlá spúšťajúce predvolené programy pečenia. Využiť môžete aj vlastný program upravený podľa vašich požiadaviek. Fritéza nie je pri automatických programoch práve spoľahlivá, s vašou asistenciou dokáže ale pripraviť jedlo bez problémov.

Jej využitie vidíme najmä na študentských internátoch či na chate, kde pri varení pre jedného až dvoch ľudí nahradí klasickú rúru. Vo svojej cenovej hladine si vedie dobre, pokiaľ vám ale nevadí si priplatiť, odporúčame sa zamerať napríklad na model Xiaomi Mi Smart Air Fryer s objemom nádoby na pečenie 3,5 litra a inteligentnými funkciami.

60 € Orientačná cena
Autor: Veronika Vyskočilová | Dátum: | Produkt: Silvercrest SHFD 1400 B2 | Hodnotenie: 76,3 %
Veronika Vyskočilová
Redaktorka
Veronika je jedným zo služobne najstarších členov našej redakcie. Pri svojej práci sa zaoberá najmä kuchynskými spotrebičmi. Využíva svoje skúsenosti z kuchyne, kde trávi veľkú časť svojho voľného času. Témam sa venuje do hĺbky, poradí vám napríklad, kedy siahnuť po teplovzdušnej fritéze a pre koho bude vhodnejšia skôr klasická fritéza s olejom. Venuje sa veľkým aj malým kuchynským spotrebičom, od mixérov po chladničky.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Silvercrest SHFD 1400 B2

Silvercrest SHFD 1400 B2

60 € Orientačná cena