Porovnávací test a recenzie najlepších školských batohov

Máte doma budúceho prváčika a pomaly sa obzeráte po vhodnej výbave? Úplný základ predstavuje vhodný školský batoh, kam si ratolesť bude môcť všetko potrebné uložiť. Jeho nákupu venujte naozaj veľkú pozornosť, pretože nevhodne zvolený model môže pri dlhodobom nosení negatívne ovplyvniť zdravie dieťaťa.

Prvý parameter spočíva vo voľbe vhodného typu školského batohu. K dispozícii sú aktovky vhodné pre žiakov prvých tried, školské batohy pre deti od tretej triedy a batohy študentské, ktoré sú svojím dizajnovým vyhotovením a usporiadaním vnútorného priestoru navrhnuté pre potreby starších detí a študentov stredných aj vysokých škôl. 

Dôkladne sa zamerajte na tvarovanie, ktoré musí zodpovedať anatómii ľudského tela. Skontrolujte vyhotovenie chrbtovej časti, možnosti nastavenia popruhov, rovnako ako hmotnosť a rozmery batohu. Nezanedbajte ani bezpečnostné prvky v podobe najrôznejších odraziek, reflexných nášiviek alebo LED svetla. Zhodnoťte vyhotovenie konštrukcie, kvalitu šitia, použitých materiálov a rozvrhnutie priestoru. Prihliadnite na najrôznejšie certifikácie nezávislých spoločností.

Nákup školského batohu je najmä pre budúcich školákov veľkou udalosťou. Lákavý dizajn plný pestrých farieb isto dieťa upúta, vždy sa však snažte zohľadniť najmä zdravotné hľadiská. Školský batoh musí svojím vyhotovením podporovať zdravý vývoj dieťaťa. Ak si nie ste istí, ako vlastne vhodný model zvoliť, začítajte sa do nášho článku Ako vybrať školský batoh, kde nájdete všetky potrebné informácie. 


Najlepšie školské batohy podľa hodnotenia a recenzií používateľov

Pořadí Vzhľad Názov Určenie Hmotnosť (g) Orientačná cena Aktuálna cena
1.
Recenze Cool Victory RockBabe
Cool Victory RockBabe Pre dievčatá a chlapcov 1 000 13 € Zobraziť ponuky
2.
Recenze Santoro London batoh 18l Gorjuss Tall Tails
Santoro London batoh 18l Gorjuss Tall Tails Pre dievčatá 680 55 € Zobraziť ponuky
3.
Recenze Nikidom Roller XL biela Fire
Nikidom Roller XL biela Fire Pre dievčatá a chlapcov 3 250 110 € Zobraziť ponuky
4.
Recenze Karton P+P batoh OXY Scooler magnolia dark
Karton P+P batoh OXY Scooler magnolia dark Pre dievčatá 910 40 € Zobraziť ponuky
5.
Recenze Bagmaster Galaxy 6 A
Bagmaster Galaxy 6 A Pre dievčatá 1 000 30 € Zobraziť ponuky
6.
Recenze BAAGL aktovka Zippy Panda A 7699 18 l
BAAGL aktovka Zippy Panda A 7699 18 l Pre dievčatá 1 100 70 € Zobraziť ponuky
7.
Recenze Astra taška batoh Minecraft 31L
Astra taška batoh Minecraft 31L Pre dievčatá a chlapcov 1 100 80 € Zobraziť ponuky
8.
Recenze Nikidom Roller XL Supergirl
Nikidom Roller XL Supergirl Pre dievčatá 3 250 110 € Zobraziť ponuky
9.
Recenze Topgal taška COCO 20004 G
Topgal taška COCO 20004 G Pre dievčatá 1 020 70 € Zobraziť ponuky
10.
Recenze Stil batoh Adore
Stil batoh Adore Pre dievčatá 900 60 € Zobraziť ponuky

Ako vybrať školský batoh

Kúpa novej školskej tašky je významným momentom nielen pre prváčikov. Deti sa budú, samozrejme, pozerať hlavne na to, ako aktovka alebo batoh vyzerá. Na rodičoch teda zostáva postarať sa o to, aby taška spĺňala ergonomické požiadavky a bola pre dieťa pohodlná, zdravá a ľahko použiteľná. Nedôsledný výber môže mať negatívny vplyv na postoj dieťaťa a vývoj jeho chrbtice.

V našom článku sa preto dozviete všetko podstatné, čo by ste mali o výbere školského batoha vedieť a na čo sa zamerať. V prvom rade si stanovíme rozdiely medzi aktovkami a batohmi a povieme si, aké sú ich výhody, nevýhody a akým deťom budú najviac vyhovovať. Potom si povieme podstatné informácie o ergonómii tašky a bezpečnostných prvkoch. Venovať sa budeme aj dizajnu, atestáciám a certifikátom a poradíme vám aj niekoľko tipov na správne používanie školskej tašky.

Ak kupujete vybavenie pre školáka, skúste sa pozrieť aj na náš článok o mikroskopoch, ktorý možno vo vašich deťoch prebudí nadšenie pre prírodopis a biológiu.

Ako vybrať školský batoh stručne:

 • Zvoľte typ školskej tašky – podľa veku a výšky dieťaťa vyberte aktovku alebo batoh. Do úvahy berte aj to, ako je daný typ vystužený a koľko úložného priestoru ponúka.
 • Tašku vyberajte tak, aby dieťaťu sedela – aby nebola príliš veľká, ťažká, a predovšetkým nepohodlná. Znovu odporúčame zamerať sa na vystuženie, a to hlavne v oblasti chrbta.
 • Dbajte na dostatočné množstvo bezpečnostných prvkov – nemali by chýbať reflexné nášivky a odrazky.
 • Podľa preferencií vyberte dizajn a konštrukciu – predovšetkým jednoduché ovládanie, spevnené dno a odolný materiál by ste nemali zanedbať.
 • Overte si kvalitu – v tomto smere môžu byť nápomocné certifikáty o neškodnosti a predovšetkým o neprekročení hmotnosti.
 • Stanovte si cenovú reláciu – a v nej hľadajte tú pravú školskú tašku pre vaše dieťa.

Typy

Školské tašky môžeme rozdeliť do troch základných kategórií:

 • Aktovky
 • Školské batohy
 • Študentské batohy

Ukážka rôznych typov školských tašiek

Všetky typy by, samozrejme, mali spĺňať základné požiadavky na ergonómiu a bezpečnosť, líšia sa teda hlavne vnútorným usporiadaním a dizajnom. Pri rozhodovaní medzi nimi by ste sa preto mali riadiť hlavne pohodlím dieťaťa a jeho povahou. 

V prípade študentských batohov sa častejšie stretneme s modelmi bez vystuženého chrbta, napriek tomu však odporúčame vyberať varianty s týmto ergonomickým prvkom. Predsa len študentský batoh často kupujeme už dieťaťu na druhom stupni základnej školy, ktoré sa rozhodne stále ešte vyvíja, a zle zvolený batoh by mohol napáchať zbytočné škody.

Aktovky

Školské aktovky pravdepodobne všetci dôverne poznáme z našich prvých rokov na základnej škole. A práve tejto vekovej kategórii sú určené, vyhovovať budú hlavne žiakom prvej a druhej triedy. Oproti batohu sú vhodnejšie najmä pre drobné deti. Aktovka je celá spevnená, vďaka čomu vždy pevne stojí, aj keď je práve prázdna. Vďaka pevnému tvaru je tiež hľadanie vecí vnútri aktovky pre malé dieťa podstatne jednoduchšie, na druhú stranu však tento typ tašky zaberá viac miesta.

Aktovka nebýva rozdelená na mnoho priehradiek, vnútorný priestor väčšinou tvorí len jedna veľká priehradka, to môže byť pre malé deti opäť o niečo prehľadnejšie. Ak teda máte doma trochu roztržitejšieho žiačika, ktorého by množstvo priehradiek a kapsičiek zbytočne miatlo, odporúčame zvoliť radšej aktovku, v ktorej má všetko uložené na jednom mieste. Otváranie aktovky je riešené pevnou chlopňou, ktorá sa väčšinou zapína na pracku. Niektoré môžu byť opatrené aj suchým zipsom, v praxi je však pracka spravidla najlepšie riešenie, suchý zips sa pomerne rýchlo opotrebuje.

Školské batohy

Na rozdiel od aktovky majú vystužený len chrbát, prípadne dno, zvyšok batohu je mäkký, vďaka tomu zaberá menej miesta. Väčšinou poskytujú mnoho káps a priehradiek na uloženie väčšieho množstva vecí. Školský batoh môžu mať deti už od prvej triedy, ak je zvolená správna veľkosť. Od aktovky k batohu inak dieťa prechádza väčšinou cca v tretej triede základnej školy.

Študentské batohy

Typom školských batohov sú potom batohy študentské, ktoré sú svojím dizajnom vhodné pre staršie deti a študentov stredných a vysokých škôl. Od batohov pre menšie deti sa líšia, samozrejme, dizajnom a často aj vnútorným usporiadaním, bežným vybavením je napríklad vystlaná kapsa na notebook.

Anatómia

Najpodstatnejším faktorom, podľa ktorého vyberať školskú tašku pre vaše dieťa, je jej tvarovanie. Taška musí v prvom rade dobre sedieť, poskytovať vhodnú oporu chrbtu a dieťa príliš nezaťažovať. Pri nevhodne zvolenej taške s nedostatočnou oporou hrozí riziko budúcich problémov s chrbtom, skoliózy a zlého vývoja chrbtice.

Chrbát

Zadná strana tašky by mala mať anatomické tvarovanie, ktoré kopíruje prirodzené krivky chrbtice a poskytuje dostatočnú oporu a spevnenie. To znamená, že bedrová časť je v ideálnom prípade vyklenutá, hrudná zase prehĺbená. 

O optimálne spevnenie sa často stará hliníkový rám, ktorý je ľahký, ale pevný a pri mnohých batohoch ho môžete aj vybrať. Dôležité je tiež vhodné vystlanie, ktoré má byť dostatočné mäkké kvôli komfortnému noseniu, ale takisto dostatočne pevné, aby sa príliš nestlačilo, čím by prestalo plniť svoju funkciu. Optimálne by malo mať vystlanie aj systém prieduchov, ktorý zabraňuje poteniu chrbta.

Popruhy

Popruhy by mali byť dostatočne široké a ideálne aj vystlané. Najlepšia je šírka aspoň 4 cm, tá poskytne dobré rozloženie hmotnosti, odporúčaná dĺžka minimálne 70 cm. Popruhy by sa, samozrejme, mali dať nastaviť, spony dostatočne pevne držať, aby sa popruhy samy nepovoľovali. 

Môžu byť doplnené aj o hrudné alebo bedrové pásy, ktoré zabraňujú skĺznutiu popruhu z ramien, pomáhajú rozložiť hmotnosť tašky a udržia ju pevne na chrbte, čo ocenia najmä rodičia aktívnejších detí. Na jednoduchšie prenášanie by mala mať taška aj pevné horné ucho, ktoré dobre padne do ruky. Dajte pozor, aby bol otvor horného ucha dostatočne veľký, aby doň vliezla ruka aj v rukavici.

Pri správnom nastavení popruhov by mala taška poskytovať voľnosť pohybu tak v bedrovej, ako aj v krčnej časti chrbtice. Taška by sa pri pohybe nemala na chrbte nijako presúvať alebo zvažovať na jednu stranu. Horné rohy tašky by sa mali nachádzať zhruba vo výške ramien, spodná časť ideálne nepresahuje líniu bokov. Pri nosení nesmú popruhy preklzávať a nedotýkajú sa krku dieťaťa, aby nedochádzalo k odieraniu. V správnej pozícii by sa mali dotýkať kľúčnej kosti zhruba v jej polovici. Nesmú tiež nijako odstávať, naopak, mali by k ramenám priliehať celou svoju plochou.

Trendom, ktorý sa k nám v posledných rokoch dostáva zo zahraničia, je školská taška na kolieskach. Tento variant však príliš neodporúčame. Taška je kvôli zabudovaným kolieskam spravidla ťažšia a pri prípadnom nosení na chrbte je každá hmotnosť navyše nevýhodou. Vnútorná konštrukcia koliesok takisto často tlačí do chrbta, čo je z ergonomického hľadiska absolútne nevyhovujúce. 

Tašku takisto dieťa ťahá jednou rukou za chrbtom, čo nie je pre chôdzu prirodzená a zdravá poloha, pri nosení po schodoch dieťa tašku nesie spravidla tiež v jednej ruke. Ťahaná batožina navyše dosť obmedzuje v pohybe a pri rýchlejšej chôdzi alebo napríklad dobiehaní autobusu nebude dieťa svojím kamarátom stačiť. Súčasťou väčšiny týchto modelov sú aj popruhy na nosenie na chrbte, ktoré sa tak často vláčia po špine, nehovoriac o tom, čo všetko sa môže nabaliť na samotné kolieska.

Rozmery a hmotnosť

Ďalším dôležitým parametrom je hmotnosť tašky. Tá by ideálne nemala presiahnuť 1 200 g pre dieťa na prvom stupni a 1 400 g pre žiaka druhého stupňa základnej školy. Ideálne sú modely s hmotnosťou pod 1 kg, na trhu sú potom dostupné aj tašky s hmotnosťou pod 800 g. 

Dieťa by totiž na chrbte nemalo nosiť viac než 10 – 15 % svojej hmotnosti a učebnice a iné vybavenie rozhodne neváži málo. Pri veľmi ľahkých modeloch je však potrebné skontrolovať, či sú naozaj vystužené, ergonomicky tvarované a z pevných materiálov, nižšia hmotnosť na úkor kvality rozhodne nebude ideálna.

Ak vyberáte tašku pre menšie dieťa, nemala by jej výška presiahnuť 40 cm a šírkou by nemala výrazne presahovať ramená. Ideálna hĺbka tašky je do 21 cm. Môžete síce namietať, že do hlbšej tašky sa vojde viac vecí, tá však prestáva byť vyvážená a zbytočne ťahá svojou hmotnosťou dieťa dole, a namáha tak jeho krčnú chrbticu. Existujú aj tašky s výškovo nastaviteľným chrbtom, ktorý sa lepšie prispôsobí rastu dieťaťa, a sľubujú tak dlhšiu životnosť.

Bezpečnostné prvky

Každá školská taška, pre menšie aj väčšie deti, by mala byť vybavená súpravou bezpečnostných prvkov. Najbežnejšie sú v tomto prípade reflexné nášivky, pruhy a odrazky, ktoré sú v najlepšom prípade umiestnené zo všetkých strán, vrátane popruhov a bokov aktovky. Odporúča sa, aby reflexné prvky na prednej strane zaberali plochu aspoň 70 cm2, na bokoch potom 15 cm2. Výhodou je, samozrejme, aj výrazná farba tašky, ktorá sa navyše väčšinou páči aj deťom. Niektoré tašky sú navyše vybavené napríklad aj LED svetlom.

Podstatné pri výbere je dbať aj na kvalitné a neškodné materiály. Tie sú pri renomovaných výrobcoch samozrejmosťou, menšiu istotu však máte napríklad pri nákupe v ázijskej tržnici. Týmto taškám spravidla chýba aj ergonomické tvarovanie a ďalšie podstatné prvky zmienené vyššie, preto odporúčame zainvestovať radšej do kvalitnej tašky s jasným pôvodom.

Dizajn a konštrukcia

Okrem najnutnejších prvkov, ako je ergonomicky tvarovaný chrbát, môže mať školská taška aj pár vychytávok, ktoré znateľne spríjemnia jej používanie a často aj predĺžia životnosť.

Spevnené dno

Pri aktovke je spevnené dno samozrejmosťou, nie je však na škodu zamerať sa naň, aj ak kupujete školský batoh. Pevné nepremokavé dno lepšie ochráni obsah tašky, zlepší rozloženie hmotnosti obsahu a zvýši stabilitu tašky. Optimálne je, keď taška dokáže stáť na zemi sama, dieťaťu sa v nej potom dobre hľadá. Pevné dno je dominantou hlavne aktoviek, v súčasnosti už sú však dostupné aj batohy s týmto aspektom vo výbave. 

Ak je navyše dno opatrené aj nôžkami, chránia tašku proti namočeniu alebo znečisteniu. Keď nôžky chýbajú, môže sa stať, že dieťa omylom postaví tašku na mokrú zem a pri jej opätovnom nasadení si zašpiní oblečenie.

Otváranie a členenie

V tomto ohľade najviac záleží na veku a preferenciách dieťaťa. Pre niektoré deti je pohodlnejšia aktovka s jedným veľkým priestorom na školské pomôcky, iné preferujú batoh s množstvom oddelených priehradiek a kapsičiek. Podľa normy by aj aktovky mali mať oddelenú kapsu na desiatu, niektorí výrobcovia ju vyrábajú napríklad z tepelne izolačného materiálu. Pri batohoch potom býva štandardom napríklad bočná kapsa na fľašu s pitím, ktorá zabráni rozliatiu nápoja medzi učebnice, alebo priehradka na kľúče.

Otváranie by malo byť hlavne jednoduché, aby dieťa s taškou zbytočne nezápasilo. Prím v tomto smere hrajú aktovky s jednou alebo dvoma prackami. Chlopňa aktovky by pri otvorení mala zostať odklopená, ak sa samovoľne vracia, komplikuje vyberanie vecí z aktovky a môže dieťa aj udrieť do tváre. Ak kupujete batoh so zipsami, myslite na to, že ťaháčiky zipsov by mali byť dostatočne veľké, aby sa s nimi dieťaťu dobre manipulovalo.

Materiál

Už v časti o bezpečnostných prvkoch sme zmienili, že by mal byť materiál neškodný. Okrem toho je však vždy výhodou, keď je tiež ľahko udržiavateľný a ideálne aj nepremokavý, aby ochránil učebnice pred dažďom. Tašky z nepremokavého materiálu odolajú bežnému dažďu, pre prípad silnejšej prietrže mračien však nie je na škodu obstarať si aj pláštenku, najmä ak dieťaťu kupujete batoh. Slabinou sú totiž zipsy, ktoré nemusia vode tak dobre odolávať a práve cez ne potom dochádza k nežiaducemu namočeniu učebníc a zošitov v batohu.

Dizajn

Ak vyberáte aktovku pre prváčika a počítate s jej skorou výmenou za batoh, môžete nechať dieťa, aby popustilo uzdu jeho fantázii a zvoliť napríklad aktovku s jeho obľúbenou filmovou postavou. Ak však kupujete batoh a počítate s jeho viacročným používaním, odporúčame zvoliť radšej nadčasovejší dizajn, postavičky z rozprávok totiž pomerne skoro omrzia. 

Na trhu je pestrá ponuka batohov všetkých farieb a vzorov, určite tak nájdete nejaký, ktorý sa bude páčiť vám aj dieťaťu. Variantom kompromisu je tiež kúpiť batoh s nadčasovým dizajnom a potlač filmových postavičiek si nechať pre školské pomôcky, napríklad pastelky, zošity, obaly, škatuľky na desiate a pod., ktoré budete rovnako skoro obmieňať.

Atesty a certifikácie

Školská taška má veľký vplyv na vývoj dieťaťa a jeho držanie tela, preto nikdy nie je na škodu pátrať po certifikovaných výrobkoch. Absolútnym základom je označenie, že bola taška vyrobená v súlade s príslušnými platnými normami v danej krajine, inak ju nie je možné označovať za školskú tašku a môže sa stať, že nebude spĺňať niektoré podmienky normy. 

Značky zo zahraničia zase disponujú napríklad certifikáciou AGR Zväzu nezávislých nemeckých odborníkov. Výrobky bez certifikátov, samozrejme, nemusia byť o nič horšie, ak však chcete mať istotu kvality, môžu byť testy a certifikáty dobrou pomôckou.

Doplnky

Kúpou školskej tašky, samozrejme, úloha rodiča nekončí, je potrebné kúpiť aj niekoľko nevyhnutností, ktoré bude dieťa v škole potrebovať. Pri mnohých výrobcoch je možné kúpiť k taške celú súpravu doplnkov v rovnakom dizajne a dieťa môže mať radosť zo zladených pomôcok. Výhodou nákupu kompletnej súpravy od jednej značky nie je len jednotný dizajn, budete mať hlavne istotu, že peračník alebo napríklad box na desiatu presne padne do príslušných káps tašky a nebude príliš veľký.

Písacie potreby

Keď už kúpite peračník v rovnakom či ladiacom dizajne, je potrebné ho tiež správne naplniť. Dnešná ponuka písacích potrieb je viac než široká a vy tak môžete zvoliť ten najlepší variant pre vaše dieťa. Písacie pero by malo byť ergonomické, aby si dieťa nevytváralo zlé návyky pri písaní a neničilo ruku. Dostupné sú aj ergonomické pastelky, šikovný je napríklad aj trojhranný variant, ktorý sa lepšie drží a pastelky sa tiež nekotúľajú po lavici. 

Lepšie držanie spravidla zaisťujú aj širšie pastelky a ceruzky. Najmä prváčikom potom prídu vhod pastelky nelámavé, odporúčame tiež zainvestovať do dostatočne kvalitných pasteliek, voskoviek a ďalších farbičiek, lacné alternatívy väčšinou nekreslia príliš sýto a dieťa tak môže byť sklamané, že sa mu aj napriek veľkej snahe obrázky nepodaria. Neoddeliteľnou súčasťou peračníka je potom strúhadlo na veľké aj malé ceruzky, kvalitné nožnice a lepidlo, prípadne malé pravítko. Peračník je lepšie voliť s priehradkami, hlavne pre menšie deti, ktoré sa v písacích potrebách ešte tak dobre neorientujú.

Zošity a ich ochrana

Zošity sú ďalšou z nenahraditeľných školských pomôcok. Záleží však na konkrétnom učiteľovi, aký typ zošita bude po žiakoch požadovať, odporúčame preto s nákupom zošitov počkať až na prvý týždeň školy, keď deti väčšinou dostávajú zoznam. Prváci často dostávajú špeciálne zošity či listy papiera na precvičovanie písania, naopak, od druhého stupňa záleží výber zošita už väčšinou plne na dieťati či na vás. 

Najmenším deťom prídu vhod aj dosky na písmená a číslice. Predovšetkým pre mladšie deti sa hodí kúpiť aj ochranu na zošity. Obaly zošitov a kníh niekedy bývajú dokonca požadované, pevné dosky sú potom skôr osobnou voľbou. Obaly je možné zohnať papierové, plastové, či dokonca látkové, ktoré sa prispôsobia viac veľkostiam zošita. Pevné dosky chránia zošity a učebnice pred pokrčením, v prípade väčšieho počtu však značne pridajú na hmotnosti školskej tašky. Odporúčame preto zvážiť, či sú dosky naozaj nutné, aby batoh so všetkou výbavou nebol pre dieťa príliš ťažký.

Výbava pre konkrétne predmety

Medzi najčastejšie školské pomôcky ďalej patrí výbava na konkrétne predmety. Do telocviku sa bude hodiť cvičebný úbor a tiež vrecko naň, nezabudnite ani na obal na prezuvky. Z výtvarných potrieb prídu vhod nožnice, farebné papiere, skicár, voskovky a plastelína, ďalej vodové a temperové farby, kalíšky na vodu a štetce. Výtvarný kufrík môže doplniť aj zástera, aby si dieťa pri kreatívnej chvíľke nezašpinilo oblečenie. Aj tu však záleží na požiadavkách učiteľa. Tretiaci a žiaci vyšších ročníkov budú potrebovať aj rysovacie potreby vrátane kružidla, pravítka a trojuholníka.

Nádoby na jedlo a pitie

Pri deťoch je vhodné uschovávať im desiate do praktických boxov. Zamedzíte tým roztlačeniu mäkkých potravín medzi učebnicami a zošitmi, ako by tomu mohlo byť, ak by dieťa nosilo jedlo iba vo vrecúšku. Desiatový box jedlo ochráni a udrží všetky chody pohromade. Veľkosť takého boxu vyberajte podľa toho, koľko toho vaše dieťa zje, aby škatuľka nezaberala v batohu príliš veľa miesta, alebo naopak, nepraskala vo švíkoch. 

Dnešná ponuka boxov je nepreberná, záleží preto na vašich preferenciách a aj na dieťati, práve tu mu môžete kúpiť dizajn podľa jeho priania, desiatový box totiž najskôr čoskoro vymeníte. Špeciálnym typom je box na banán, ktorý kopíruje tvar ovocia, čím minimalizuje nároky na priestor a zároveň chráni banán pred roztlačením. 

Rovnako tak je vhodné kúpiť dieťaťu fľašu na pitie. Obyčajnú PET fľašu môže stratiť alebo si ju napríklad spliesť s fľašou spolužiaka. Ak bude mať svoju vlastnú, navyše s obľúbeným dizajnom, iste k nej bude pozornejšie. Tieto fľaše navyše bývajú pevnejšie a odolnejšie. Pri výbere fľaše na pitie dajte pozor, aby dobre tesnila a zároveň sa dieťaťu ľahko otvárala. Keby bola na otvorenie potrebná väčšia sila, dieťa by s fľašou mohlo trhnúť, a tým by jej obsah mohlo vyliať.

Tipy na správne nosenie batoha

 • Tak pri batohu, ako aj pri aktovke platí, že by ste najťažšie veci, ako sú učebnice, mali ukladať čo najbližšie k chrbtu dieťaťa na správne rozloženie hmotnosti.
 • Do tašky je najlepšie dávať len to naozaj najnutnejšie. Niektoré učebnice je napríklad možné nechávať v škole.
 • Ak má vaše dieťa batoh s bočnými sieťkami na fľašu s pitím, namiesto jednej väčšej fľaše na vodu je lepšie dať dieťaťu dve malé, ktoré zaťažia obe strany tašky rovnomerne.
 • Dieťaťu z domu dajte radšej prázdnu fľašu, ktorú si v škole naplní vodou, tým ušetríte hmotnosť po ceste do školy.

Tipy na správne sedenie

Všetka snaha s výberom správnej, ergonomicky tvarovanej školskej tašky príde navnivoč, keď bude dieťa každý deň sedieť niekoľko hodín v zlej polohe. Pre zdravý vývoj dieťaťa preto odporúčame naučiť ho aj správnemu sedeniu, spolu so starostlivo vybranou taškou tak značne znížite riziko skoliózy a ďalších zdravotných ťažkostí u vášho potomka. Poďme sa teda pozrieť na pár základných pravidiel správneho sedenia (Zdroj: iDnes):

 • obe nohy celými chodidlami na zemi
 • kolená v pravom uhle, jamkami sa nedotýkajú stoličky, stehná sú rovnobežne
 • panva celou šírkou na sedáku stoličky
 • rovný chrbát, trup sa ľahko nakláňa k stolu, ale neopiera sa oň
 • obe ruky na stole, pokrčené v lakťoch
 • brada zostáva mierne zastrčená, pozor na jej predsúvanie.

Tieto pravidlá je dobré dieťaťu vštepovať už pred príchodom do školy, aby pre neho zdravé sedenie bolo čo najprirodzenejšie. Zároveň môžete školáčika naučiť jednoduché cviky, napríklad na precvičenie zápästia či ramien, aby sa telo po dlhom sedení pretiahlo.


Ako vám pomohol tento článok?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Školské batohy
Průměrné hodnocení 4.8 z 8 hlasů