Ako vybrať šľahač
Ručný šľahač patrí k bežnému vybaveniu kuchyne. Jeho súčasťou sú výmenné metly, ktoré umožňujú nielen šľahanie, ale napríklad tiež miesenie alebo mixovanie. V nasledujúcich kapitolách vás zoznámime s tým najdôležitejším, čo je potrebné vedieť pri obstarávaní tohto kuchynského pomocníka.
Začneme od vonkajšieho obalu čiže výrobného materiálu a cez ideálnu hmotnosť sa dostaneme k výkonovej stránke ručného šľahača. Prezradíme vám, aký by ste mali zvoliť počet otáčok a rýchlostí. Tieto údaje totiž taktiež vypovedajú o využiteľnosti tohto zariadenia. Ručné mixéry je navyše možné obohatiť o rad príslušenstva a v ponuke sú aj varianty ponúkajúce moderné funkcie a vychytávky.
Nakoniec vám priblížime cenové hladiny, v ktorých je možné tieto výrobky zaobstarať, a povieme si tiež niečo o správnom používaní šľahača v praxi. Nezabudneme ani na informácie o bezpečnosti a správnej údržbe, vďaka ktorej vám bude šľahač slúžiť dlhé roky. Po prečítaní nášho článku budete vedieť vybrať ručný šľahač vhodný práve pre vás.
Ako vybrať šľahač stručne:
- Ste 100% presvedčený, že je ručný šľahač to pravé? Prečítajte si tiež niečo o ďalších kuchynských pomocníkoch, ktorý by sa vám mohli hodiť.
- Ste rozhodnutý pre ručný šľahač? Sledujte výrobný materiál prístroja i samotných metličiek. Dbajte na masívne spracovanie, avšak pozor na hmotnosť.
- Hmotnosť a ergonómia je v tomto prípade dôležitá. Prístroj bez základne budete pri práci držať v ruke, preto by nemal byť príliš ťažký a malo by sa s ním dobre manipulovať.
- Zamerajte sa na príkon. Len s dostatočne výkonným prístrojom budete môcť rýchlo a precízne spracovávať jednotlivé suroviny.
- Sledujte počet otáčok a rýchlostných stupňov. Lacnejšie šľahače ponúkajú len základné 3 stupne a nižší počet otáčok. Drahšie produkty potom majú až 15 rýchlostných stupňov.
- Hlučnosť šľahača výrobcovia uvádzajú pri najvyššom výkone. Aj napriek tomu k nej prihliadnite a v prípade, že máte možnosť výberu, zvoľte ten tichší produkt.
- Skontrolujte príslušenstvo a funkčnú výbavu. Širšie možnosti využitia ponúkajú šľahače s radom príslušenstva, v každom prípade by však nemali chýbať výmenné metličky.
- Stanovte si rozpočet a vyberte niekoľkých kandidátov, medzi ktorými si potom vyberiete. Odporúčame prečítať si užívateľské recenzie, ktoré vám prezradia podrobnosti o danom produkte.
Typy mixérov

Na trhu môžete nájsť niekoľko rôznych druhov mixérov. Každý je trochu iný a je určený na iné štýly používania. V nasledujúcich kapitolách podrobne rozoberieme všetky parametre ručného mixéra alias šľahača. V tejto časti priblížime aj výhody, nevýhody a určenie ostatných mixérov.
Typ mixéra |
Základné funkcie |
Doplkové funkcie |
Výhody |
Nevýhody |
Ručný šľahač |
Šľahanie, miesenie |
Mixovanie |
Nízka hmotnosť, kompaktné rozmery |
Nutnosť držať v ruke |
Tyčový mixér |
Mixovanie, šľahanie |
Sekanie |
Nízka cena, skladnosť |
Nutnosť držať v ruke |
Kuchynský robot |
Šľahanie, miesenie |
Mixovanie, odšťavovanie, mletie maku či mäsa, tvorba cestovín |
Výkon, robustné prevedenie |
Veľké rozmery, vysoká obstarávacia cena |
Stolný mixér |
Mixovanie |
– |
Nižšia cena |
Menej funkcií |
Smoothie maker |
Mixovanie |
Sekanie ľadu |
Kompaktná veľkosť |
Málo funkcií |
Ručný šľahač
Ručný šľahač je určený na šľahanie a miesenie. Využijete ho hlavne pri pečení, ale zvládnete s ním vyrobiť napríklad aj zemiakovú kašu. Bude sa hodiť trebárs aj na prípravu cesta na palacinky, ktoré môžete následne pripraviť na palacinkovači alebo klasicky na panvici.
Výhodou ručného šľahača je jeho skladnosť, pomerne nízka cena a jednoduchá umývateľnosť. Nevýhodou ale je, že ručný šľahač musíte po celú dobu prevádzky držať v ruke, čo môže byť po chvíli celkom náročné. Viac podrobností o šľahači sa dozviete v tomto článku.
Konštrukcia ručného šľahača
Tyčový mixér
Chcete mixér, ktorý zvládne mixovanie a šľahanie, je skladný a môžete s ním mixovať priamo v hrnci? Potom sa zamerajte na tyčový mixér. Je vhodný predovšetkým na prípravu polievok, omáčok a detských výživ. Pre rodičov s malými deťmi bude tento prístroj nepostrádateľným pomocníkom. V ponuke sú buď samotné mixéry, alebo sety s nádobou. Rovnako ako ručný šľahač je však potrebné tohto pomocníka držať pri prevádzke neustále v ruke.
Konštrukcia tyčového mixéra
Kuchynský robot
Prístroj, ktorý zvládne šľahanie, mixovanie, sekanie, drvenie, ale aj mletie, odšťavovanie a krájanie. Reč je o kuchynskom robotovi, ktorý s vhodným príslušenstvom zvládne snáď všetky kuchynské funkcie, na ktoré si spomeniete. Ocení ho každý milovník pečenia, varenia a najrôznejšieho kulinárstva. Avšak musíte sa pripraviť na vyššiu obstarávaciu cenu, náročnejšiu údržbu a horšiu skladnosť prístroja.
Konštrukcia kuchynského robota
Stolný mixér
Chcete mať v domácnosti len jeden mixér, ktorý zastane základné funkcie, ale nebude vás stáť celú výplatu? Hľadajte v oddelení stolných mixérov. Taký mixér zvládne nielen polievky a omáčky, ale naseká aj oriešky či nadrví ľad. Nie je tak veľký, aby sa nevošiel do nejakej poličky v kuchyni, ale budete musieť počítať s tým, že sa horšie umýva.
Konštrukcia stolného mixéra
Smoothie maker
Na výrobu polievok, omáčok a náročnejšieho kulinárskeho umenia nie ste stavaný a radšej ráno nasypete pár surovín do mixéra a vyrobíte smoothie? Potom si zaobstarajte smoothie maker, ktorý je určený špeciálne na výrobu koktailov a nutričných nápojov. Ďalšie funkcie nezastane, ale na druhej strane je pomerne lacný, skladný a ľahký.
Konštrukcia smoothie makera
Výrobný materiál
Poďme vziať nákup šľahača komplexne, teda od A až po Z. Ak sa zameriate na tento druh sortimentu, určite budete prvotnú pozornosť smerovať na dizajn. I keď nebudete mať ručný mixér vystavený neustále na linke, každý chce mať pekne vybavenú domácnosťou.
Prvú kapitolu tak zasvätíme výrobnému materiálu, ktorý sa úmerne premieta do celkového vzhľadu aj obstarávacích nákladov. Najčastejšie narazíte na dva typy produktov.
- Plastové šľahače
- Nerezové šľahače
Plastové šľahače
Tieto ručné mixéry sa pýšia svojou jednoduchou údržbou. V závislosti na vstupnej investícii očakávajte kvalitu a prevedenie z plastu. Vyberať môžete z lacnejších plastových výrobkov, ale tiež z tých drahších, ktoré sú robustnejšie a pôsobia honosnejším dojmom. Aj rôzne škrabance sú na kvalitnom plastovom šľahači takmer nepozorovateľné.
Ďalšou výhodou plastových šľahačov je ich nízka hmotnosť. Navyše sa jednoducho udržiavajú, po použití z prístroja jednoducho odstránite nečistoty a zvyšky, ktoré na ňom zostali pri šľahaní. Nevýhodou je, že je plast menej trvanlivým materiálom a rýchlejšie dochádza k jeho opotrebovaniu.
Nerezové šľahače
Pokiaľ dávate prednosť elegancii a luxusu, padne voľba na nerezové šľahače. V ich prípade víťazí originálnejší a prepracovanejší vzhľad pred náročnejšou údržbou. Nerezová oceľ môže byť nielen šedá, ale tiež čierna, biela alebo červená. Sú však na nej vidieť všetky odtlačky a šmuhy. Nevýhodou tiež je, že je nerez z hľadiska obstarávacích nákladov citeľne drahšia. Na druhej strane však ide o trvanlivý materiál, ktorý všeličo vydrží.
Metly
Čo sa týka výrobného materiálu, je nutné zmieniť sa ešte o šľahacích metlách. Tie tvoria druhú polovicu ručného šľahača a predstavujú jeho nepostrádateľnú súčasť. S pomocou metličiek vykonávate zmieňované mixovanie, šľahanie a mieseniu.
Tieto prvky sa dostávajú do úzkeho kontaktu s danou pochutinou, preto je nutné dbať na to, aby boli zhotovené z kvalitnej nerezovej ocele. Práve tá zaručuje dlhodobú životnosť a zároveň jednoduchú údržbu. Oceľové metly môžete zvyčajne vložiť do umývačky riadu.
Plastové šľahače
Nerezové šľahače
Hmotnosť a ergonómia
Od výrobného materiálu sa logicky presunieme k celkovej hmotnosti šľahača. Vzhľadom k tomu, že ide o ručný mixér, je celkom pochopiteľné, že váha je parametrom, ktorý by ste si mali strážiť. Predsa len budete proces šľahania, miesenia a mixovania vykonávať určitú dobu a v priebehu nej držíte mixér neustále v ruke.
Väčšina produktov na súčasnom trhu má celkovú hmotnosť do 1,3 kg. Naraziť môžete na malé modely od 0,5 kg, ale tiež na tie väčšie a vybavenejšie s váhou 1,5 kg až 2,5 kg. V tomto prípade si ujasnite, ako dlho budete mixér v kuse používať. Myslite na to, či je pre vás dôležitejší nerezový vzhľad, alebo preferujete menšiu hmotnosť. Ručný šľahač vám totiž musí prinášať komfort a úsporu drahocenného času, nie fyzickú námahu navyše.
Ergonómia
Z praktického hľadiska je vhodné prihliadať aj k celkovej ergonómii prístroja. Tvarom rukoväte by vám mal dobre padnúť do ruky a mal by mať dobre rozvrhnuté ovládacie tlačidlá. Zaujímajte sa predovšetkým o umiestnenie spínača, ktorý je potrebné v priebehu práce neustále držať stlačený. Obzvlášť pokiaľ ste ľavák, odporúčame prístroj vyskúšať a ohmatať. Je dôležité, aby ste na všetky tlačidlá pohodlne dosiahli a mohli s prístrojom správne zaobchádzať.
Príkon
V okamihu, kedy máte voľbu vzhľadu a hmotnosti za sebou, je najvyšší čas prejsť k ďalšej dôležitej časti šľahača. Tou je samozrejme výkonová stránka. Konkrétne ide o hodnotu príkonu, ktorá je priamo úmerná výkonu. V tomto prípade platí jedno veľmi jednoduché pravidlo. Čím vyšší príkon bude ručný mixér mať, tým vyšší výkon dostanete. Budete schopný omnoho rýchlejšie a lepšie spracovávať jednotlivé suroviny.
Zároveň je však potrebné počítať s tým, že s rastúcim príkonom rastie tiež spotreba elektrickej energie. Príkon je prezentovaný vo wattoch, ktoré nájdete pod skratkou „W“. Aby ste mali predstavu o tom, aký príkon je pri nákupe ručného šľahača potrebný, prinášame vám niekoľko záchytných bodov.
- Minimálny príkon ručného šľahača by sa mal pohybovať od 125 W a vyššie.
- Ak sa rozhodnete pripravovať cesto a krémy, počítajte s príkonom aspoň 250 W až 450 W. Tento príkon by mal zároveň stačiť na roztlačenie zemiakov alebo varenej zeleniny.
- Najvýkonnejšie ručné mixéry môžu dosahovať príkon okolo 650 W až 750 W.
Hlučnosť
Hoci ručný šľahač budete väčšinou používať iba chvíľku, nižšia hlučnosť vás určite poteší. Nejde o jeden zo zásadných parametrov, ale pokiaľ máte na výber, určite siahnite po takom výrobku, ktorý je v prevádzke menej hlučný. Hlučnosť sa zvyčajne pohybuje medzi 65 dB až 85 dB, čo je pomerne veľký rozdiel.
Výrobcovia tento údaj zvyčajne uvádzajú pri plnom výkone šľahača. Pokiaľ teda budete mať výrobok zapnutý na nižší stupeň, bude hlučnosť spravidla o niečo nižšia než pri spustení na plné otáčky.
Počet otáčok
Od príkonu sa odvíja ďalší z dôležitých parametrov, ktorým je počet otáčok za minútu. Ide o to, koľkokrát sa metly otočia v ručnom mixéri. Prístroje zvyčajne pracujú v intervale 10 – 28 tisíc otáčok za minútu, pričom medzi jednotlivými stupňami je možné prepínať – počet otáčok teda môžete zvyšovať alebo znižovať.
Všeobecne platí, že čím viac otáčok použijete, tým je pokrm rýchlejšie a kvalitnejšie namixovaný. Každá pochutina však vyžaduje odlišnú rýchlosť šľahania, mixovania a miesenia. Najnižšie otáčky využijete napríklad pri miešaní a šľahaní pomazánok a krémov. Vyšší počet otáčok je potom určený na prípravu cesta alebo snehu z bielkov, prípadne pri mixéri na drvenie a sekanie orieškov alebo ľadu.
Počet rýchlostí
Príkon a počet otáčok je treba zavŕšiť posledným obdobným parametrom. Je to počet rýchlostí, ktorými v podstate regulujete počet otáčok a meníte aktuálne používaný výkon ručného mixéra. Zmeny sa uskutočňujú za pomoci ovládacieho prvku, a to buď skokom medzi jednotlivými rýchlostnými stupňami, alebo plynulou reguláciou pomocou otočného ovládača. Záleží na konkrétnom spracovaní daného modelu.
Zaobstarať si môžete šľahače s odlišným počtom rýchlostí v závislosti na tom, aké pokrmy hodláte pripravovať. Pokiaľ budete ručný mixér využívať skôr sporadicky, postačí vám základné zariadenie s 3 rýchlosťami. Ak sa budete šľahaniu, mixovaniu a mieseniu venovať s väčšou intenzitou, odporúčame siahnuť po produkte s 13 až 15 rýchlosťami.
Pokiaľ zvolíte vysokootáčkový šľahač s mnohými rýchlosťami, oplatí sa zaujímať sa nielen o ich jednoduchú reguláciu, ale tiež o celkovú hlučnosť. Je totiž potrebné počítať s tým, že mixéry bývajú pri maximálnej rýchlosti zvyčajne hlučnejšie, zároveň pri tak vysokom výkone vznikajú vibrácie.
Metly
Jednou z najdôležitejších súčastí ručného šľahača sú nepochybne metly. Tie sa pri väčšine dnes ponúkaných prístrojov prichytia k mixéru za pomoci rýchloupínacieho systému. Ten zaručuje ich jednoduchú a nenáročnú výmenu. Najčastejšie disponujú šľahače klasickými šľahacími metlami, prípadne ďalšími nadstavcami rozširujúcimi ich funkcie.
Šľahacie metly
Metly, ktoré slúžia primárne na šľahanie, napríklad piškótového cesta, šľahačky, snehu z bielkov a podobne. Ich vzhľad je pomerne jednoduchý, ide o rôzne tvarované či skosené ramená zhotovené z tenkej ocele. Doplnkom šľahacích metličiek bývajú aj guľky zaisťujúce lepšie šľahanie danej pochutiny.
Miesiace metly
Tieto metly slúžia predovšetkým na spracovanie tuhšieho cesta. Tomu taktiež zodpovedá vyhotovenie metiel. Tie sú oproti tým šľahacím omnoho silnejšie a masívnejšie. Jednotlivé špirály majú na konci svojho tela hák, ktorý umožňuje lepšie miesenie cesta. Aj vďaka nemu je tento typ príslušenstva veľmi často nazývaný ako miesiaci hák.
Balónové metly
Doplnok vzhľadom aj funkciou dosť obdobný šľahacím metlám. Iba s tým rozdielom, že disponuje väčším počtom šľahacích ramien. Balónová metla je objemnejšia a dobre si poradí so zemiakovou kašou, koláčovým cestom, šľahačkou i s krémami. S jej pomocou zmes vždy dokonale premiešate a dosiahnete hladkú konzistenciu.
Šľahacie metly
Metly na miesenie
Príslušenstvo a funkcie
Ručné šľahače vyzerajú na prvý pohľad ako jednoduché a jednorázové zariadenia.Ak si ich však zakúpíte s radom praktického príslušenstva, môžete rozšíriť ich možnosti využitia. Razom sa tak z ručného šľahača stane plnohodnotný pomocník v kuchyni. Ktoré doplnky rozhodne stoja za zváženie?
- Nadstavec tyčového mixéra – V tomto prípade zabudnite na akékoľvek metly a čepele. Nadstavec dokáže z vášho šľahača urobiť ručný tyčový mixér, s ktorého pomocou si pripravíte najrôznejšie dresingy, koktaily alebo omáčky či krémové polievky. Tento nadstavec má zvyčajne skrutkovacie upínanie a stáva sa čím ďalej častejším doplnkom týchto ručných šľahačov.
- Nádoba – Súčasťou ručného šľahača môže byť taktiež praktická nádoba. V nej budete schopný pripravovať pokrmy, respektíve ich šľahať alebo mixovať. Výhodou je, že býva optimálne vysoká, čo uľahčuje šľahanie aj následnú údržbu. Objem tejto misy je vhodné zvoliť na základe toho, aké veľké množstvo ingrediencií priemerne spracovávate. Vyberať je možné z nádob s objemom 0,4 až 8 litrov.
- Základňa – Doplnkom drahších ručných mixérov je aj základňa. Do nej je často umiestňovaná práve zmieňovaná nádoba. Vďaka tomuto doplnku môžete z obyčajného šľahača urobiť provizórny kuchynský robot. Najväčšou výhodou týchto modelov je, že ich pri práci nemusíte držať v ruke.
Príslušenstvo ručného šľahača
Funkcie
Ručné šľahače samozrejme disponujú nielen prídavným príslušenstvom, ale tiež funkčnými ovládacími prvkami navyše.
- Turbo – Tlačidlo, s ktorého pomocou dôjde k okamžitému zvýšeniu výkonu šľahača. Dosahuje tie najvyššie otáčky, bez toho aby ste museli regulovať ich rýchlosť. Táto funkcia je niekedy označovaná tiež ako „Puls“.
- Tlačidlo na uvoľnenie metiel – Stlačením tohto prvku dôjde k rýchlemu uvoľneniu šľahacích, balónových či miesiacich metiel, ktoré potom z prístroja jednoduchšie vyberiete. V prípade absencie tohto tlačidla je potrebné vynaložiť väčšiu silu pri výmene jednotlivých nadstavcov.
- LED ukazovateľ – Drahé a moderné prístroje sú vybavené malým LED displejom. Ten zobrazuje predovšetkým aktuálnu rýchlosť ručného šľahača.
- Automatické vypnutie – Funkcia, ktorá vám umožní nastaviť konkrétnu dobu šľahania, po ktorej sa prístroj automaticky vypne.
- Poistka proti prehriatiu – Praktická funkcia, ktorá vypne mixér v prípade, že sa začne prehrievať. Následne potom nedovolí opätovnému spusteniu šľahača, pokým dostatočne nevychladne.
Pri nákupe ručného mixéra myslite na jedno. Čím viac príslušenstva, funkcií a ovládacích tlačidiel vami obstarávané zariadenie bude mať, tým lepšie. S rastúcim počtom funkcií a doplnkového vybavenia však musíte samozrejme počítať s vyššou investíciou.
Dĺžka prívodného kábla
K pohodlnej práci je dôležité, aby ste mohli s prístrojom neobmedzene hýbať. Pri výbere preto skontrolujte aj dĺžku prívodného kábla. Mal by byť dostatočne dlhý, aby vás pri práci nijako nelimitoval. Súčasne však dajte pozor, aby vám pri práci neprekážal. Pokiaľ bude vašou voľbou šľahač so základňou, dbajte na to, aby ste ju mohli pohodlne umiestniť na kuchynskú linku bez použitia predlžovacieho kábla, ktorý celé zapojenie len skomplikuje.
Cena
Ručné šľahače sú z hľadiska nákupnej ceny pomerne dostupným kuchynským elektrospotrebičom. Vzhľadom k tomu, že ich vyrába hneď niekoľko spoločností, každý si prijde na svoje, či už ide o cenu, technické parametre alebo vzhľad. Medzi overené značky patria Bosch, Braun, Concept, Sencor, Phillips, Bravo, Clactronic, Electrolux a Zelmer.
Ručné šľahače sú ponúkané za rôzne ceny. Nižšie uvádzame základné delenie, z ktorého si urobíte predstavu o kupovanom výrobku.
Cena do 40 EUR
Keď zvolíte tu najnižšiu cenovú kategóriu, máte možnosť pomerne zaujímavého výberu. Cena elektrických ručných mixérov začína na hodnote 10 EUR. Počítať samozrejme musíte s tým, že obstarávacím nákladom zodpovedajú aj parametre prístroja. Pôjde o menej výkonné zariadenia s príkonom do 250 – 300 W vybavené základnými tromi rýchlosťami a s plastovou konštrukciou.
Cena od 40 EUR do 80 EUR
Pokiaľ si priplatíte dvojnásobnú čiastku, čakajú na vás ručné šľahače s príkonom cca 350 W. Ich súčasťou môžu byť taktiež misy s objemom 0,7 až 1 liter alebo praktická základňa, vďaka ktorej nemusíte prístroj pri práci držať v ruke. Tieto mixéry si bez najmenšieho problému poradia so šľahaním aj miesením. Ich priemerná hmotnosť sa pohybuje okolo 1,5 kg – 2,5 kg.
Cena od 80 EUR do 120 EUR
V tejto cenovej kategórii prichádzajú na pretras modely výkonnejšie, ktoré dosahujú príkon 500 W – 700 W. K dispozícii budete mať viac než 10 rýchlostí, rad doplnkov a praktických ovládacích prvkov. Používané sú odľahčené materiály aj elegantná nerez, z hľadiska dlhšej životnosti vás v tomto prípade potešia kovové prevody. Celková hmotnosť sa vďaka tomu pohybuje okolo 1,25 kg až 2 kg.
Cena nad 120 EUR
Ak investujete do ručného šľahače viac, ako 120 EUR, potom vedzte, že vo veľkej miere platíte za originálny dizajn a kvalitu prevedenia vyhlásených značiek. Tie najdrahšie modely končia na cene okolo 180 EUR, avšak vďaka bohatému príslušenstvu a funkciám sa už takmer vyrovnávajú lacnejším kuchynským robotom. Okrem iného umožňujú napríklad aj prípravu smoothie, drvenie ľadu či mletie mäsa.
Ako používať šľahač
V závere nášho článku zameraného na výber ručného šľahača sa hodí ešte jedna podstatná rada. A tou je správne použitie ručného šľahača.
Než sa pustíte do prípravy daného pokrmu, vykonajte dôkladné zloženie prístroja. Na mysli máme pevné zasadenie metiel do šľahača. To si overíte ťahom – nepôjdu vybrať. Potom ručný šľahač najskôr vložte do nádoby so všetkými ingredienciami, dokým nie sú metly ponorené. Následne prístroj zapnite. Nie však skôr, inak môžu ingrediencie vyletieť mimo nádobu. Metly sa snažte držať nad dnom nádoby, aby nedošlo k jej poškodeniu.
Bezpečnosť
So šľahačom zaobchádzajte vždy podľa pokynov výrobcu. V priebehu prevádzky s ním nijako nemanipulujte a rešpektujte výstražné symboly. Zároveň nikdy nenechávajte jeho obsluhu na deťoch. Z pohľadu bezpečného používania sa vám bude hodiť poistka proti spusteniu pri nesprávnom nastavení.
Údržba
Ak sa o šľahač budete správne starať, mal by vám vydržať aj niekoľko rokov. Práve správna údržba je totiž predpokladom dlhej životnosti. Po každom použití preto šľahač starostlivo umyte a odstráňte z neho nečistoty a zvyšky jedál, ktoré na ňom uviazli. Obzvlášť sa zamerajte na spoje, kde sú zachytené metly, prípadne noha mixovacieho nadstavca. Na týchto miestach sa veľmi často usádzajú zvyšky zaschnutého cesta a iných zmesí.
Pokiaľ to výrobca dovoľuje, môžete príslušenstvo umývať aj v umývačke riadu. V opačnom prípade si dajte pozor, aby sa voda nedostala do útrob prístroja. Pri umývaní nadstavca s nožmi dbajte na zvýšenú opatrnosť, aby ste sa nezranili. Šľahač aj všetko jeho príslušenstvo skladujte v suchu a na bezpečnom mieste.