Ako vybrať smoothie maker
Smoothie makery sú v podstate jednoduché stolné mixéry, ktoré sú určené na vyrábanie smoothie. Preto majú nižší príkon ako väčšina ostatných typov mixérov, napriek tomu však nie je dobré tento parameter podceňovať. Prístroj na smoothie môže byť vaším pomocníkom pri dodržiavaní zdravého stravovania a môže vám ušetriť veľa času.
Pokiaľ si vyberiete kvalitný produkt, vydrží vám dlho a budete ho používať často a s radosťou. Ak si nie ste úplne istí, ako pri výbere smoothie makera postupovať, a na ktoré parametre dávať pozor, potom si prečítajte nasledujúci článok. V ňom vás krok za krokom prevedieme funkciami a parametrami, ktoré je potrebné sledovať a pomôžeme vám vybrať ideálneho pomocníka pre zdravé a chutné stravovanie.
Ako si vybrať smoothie maker v skratke
- Typ mixéra – vopred si ujasnite, čo vlastne od mixéra očakávate a na čo ho budete najviac využívať – vyberte si, ktorý typ pre vás bude najlepší.
- Príkon – premyslite si, aké suroviny budete spracovávať. S mäkkým ovocím si poradí aj slabší stroj, no na mixovanie mrkvy budete potrebovať výkonnejší model.
- Počet nádob – podľa toho, či budete smoothie pripravovať len pre seba, alebo aj pre ďalších členov domácnosti, vyberte počet fliaš. Pokiaľ vám bude nejaká chýbať, dá sa obvykle dokúpiť, radšej si to ale overte vopred.
- Funkcie – Vyberte si produkty s rôznymi funkciami podľa svojich preferencií. Jednotlivé modely sa ale v tomto ohľade príliš nelíšia.
Typy mixérov
Mixér na prípravu koktailov, na šľahanie cesta a šľahačky alebo na mixovanie polievky. Na trhu nájdete množstvo produktov s označením mixér a každý je určený na niečo iné. Nie každý mixér bude ponúkať všetky funkcie, líšia sa aj rozmery a vzhľad.
Teraz vám predstavíme všetky typy mixérov. V nasledujúcich kapitolách sa budeme venovať len smoothie makeru. Pokiaľ sa chcete dozvedieť niečo viac aj o ostatných typoch, odporúčame vám prečítať si naše články Ako vybrať ručný šľahač, Ako vybrať kuchynský robot, Ako vybrať tyčový mixér alebo Ako vybrať stolný mixér.

Smoothie maker
Hľadáte prístroj na prípravu smoothie? Potom siahnite po smoothie makeri, ktorý je na prípravu koktailov aj nutričných nápojov ideálnou voľbou. Smoothie maker vám nápoj pripraví do plastovej fľaše, ktorú si môžete so sebou vziať kamkoľvek. Výhodou je skladnosť prístroja, malá hmotnosť, nižšia obstarávacia cena aj jednoduchá údržba.
Nevýhodou je, že je určený len na výrobu ovocných kokteilov, takže s prípravou cesta či šľahaním si neporadí. Na to sú určené iné mixéry. Smoothie makerom je venovaný celý zvyšok článku.
Konštrukcia smoothie makera
Ručný šľahač
Ručný šľahač je určený predovšetkým na šľahanie. Je výborný na prípravu cesta, domácej šľahačky, či na šľahanie bielok. Zvládne ale aj výrobu zemiakovej kaše alebo miesenie cesta – záleží na tom, aké háky do neho nasadíte. Je veľmi skladný, dobre sa umýva a jeho obstarávacia cena nie je vysoká. Musíte ho ale po celú dobu prevádzky držať v ruke, čo môže byť po nejakej dobe fyzicky namáhavé. Hmotnosť šľahačov totiž nebýva najnižšia. Ručný šľahač je určený hlavne milovníkom pečenia.
Konštrukcia ručného šľahača
Tyčový mixér
Tento druh mixéra sa hodí predovšetkým na výrobu detskej výživy, rozmixovanie polievky alebo omáčky – zvládne skrátka všetko, čo sa mixuje a seká. Výhodou môže byť miešanie priamo v hrnci alebo v miske, v ktorej sa jedlo pripravuje. Ušetrí vám tak umývanie riadu. Údržba samotného mixéra je taktiež veľmi nenáročná. Vďaka menšej veľkosti sa bude ľahko skladovať. Jednou z hlavných nevýhod je, že sa používa ručne, a tak ho po celú dobu používania musíte držať.
Jednotlivé modely disponujú rôznym vybavením, ktoré môže možnosti jeho použitia zásadne rozšíriť – vďaka tomu môžete pomocou tyčového mixéra tiež šľahať alebo sekať.
Konštrukcia tyčového mixéra
Kuchynský robot
Zvládne šľahať, miešať aj mixovať a je najväčší zo všetkých mixérov. Kuchynský robot si so všetkým poradí aj bez vašej asistencie, takže sa vyhnete bolestiam ruky po dlhšom používaní. Je ideálnym pomocníkom do vašej kuchyne. Pomôže s prípravou ciest aj krémov a namixuje všetko, na čo si len spomeniete. Pokiaľ dokúpite správne príslušenstvo, zvládne aj prácu odšťavovača, mlynčeka na mäso alebo napríklad strúhadla.
Je ale oveľa menej skladný ako predchádzajúce typy mixérov a jeho obstarávacia cena je vyššia. Ak ste ale milovníkom pečenia a varenia, tohto robota určite oceníte.
Konštrukcia kuchynského robota
Stolný mixér
Široké využitie v kuchyni nájde taktiež stolný mixér. Pripravíte s ním cesto, rozmixujete ovocie a zeleninu alebo rozdrvíte oriešky a ľad. Okrem špecializovaného smoothie makeru sa jedná o najvhodnejší prístroj na prípravu ovocných nápojov. Nie je ale vybavený fľašami, smoothie si teda budete musieť vždy prelievať do inej nádoby. Výhody a nevýhody oboch prístrojov pri výrobe smoothie môžete nájsť v nasledujúcej tabuľke.
|
Výhody |
Nevýhody |
Stolný mixér |
+ Širšie využitie
+ Vyšší výkon
+ Väčší objem nádoby
+ Rôzne programy |
– Nemá špeciálnu nádobu
– Zaberá viac miesta
– Vyššia obstarávacia cena |
Smoothie maker |
+ Jednoduché a rýchle použitie
+ Mixovanie priamo vo fľaši
+ Nižšia obstarávacia cena |
– Iba jedno využitie
– Slabší výkon |
Ako už z názvu vyplýva, mixér je stolný, takže ho pri používaní nemusíte držať v ruke – to môže byť veľká výhoda. Jeho obstarávacia cena je o niečo vyššia ako napríklad cena smoothie makera alebo tyčového mixéra. Miska, v ktorej sa miešajú suroviny, je väčšinou z plastu alebo skla.
Konštrukcia stolného mixéra
Príkon
Smoothie makery sú v podstate jednoduchšie a slabšie stolné mixéry, a teda aj ich príkon je nižší. Aj tu ale platí, že čím vyšší príkon, tým výkonnejší smoothie maker. Pri prístrojoch s vyšším výkonom sa nemusíte báť skorého prehriatia a tak je prístroj možné používať dlhšie. Preto je dobré vybrať si produkt, ktorý bude mať čo najvyšší príkon.
Keďže budete mixér používať len krátkodobo, maximálne niekoľko desiatok sekúnd, nemusíte dbať na úsporu elektrickej energie. Dôležitejší je v tomto prípade dobrý výkon. Príkon sa pohybuje od 100 do 1500 W. Produkty na hornom konci tohto spektra sú skôr profesionálne a ich cena sa šplhá aj na stovky eur. Na bežné používanie sú pomerne zbytočné.
- Príkon okolo 100 W – Tento príkon je veľmi nízky a hrozí tak, že sa smoothie maker veľmi skoro prehreje. Takéto produkty zvyčajne dokážu pracovať maximálne jednu minútu vkuse, no často je to ešte menej, preto odporúčame sa prístrojom s takýmto príkonom vyhýbať.
- Príkon aspoň 180 W – Hranica 180 W je minimálna na to, aby bol smoothie maker schopný efektívne fungovať. Je vhodný skôr pre nenáročných používateľov – ak si chcete smoothie pripravovať často, mali by ste si kúpiť zariadenie s vyšším príkonom.
- Príkon minimálne 300 W – ideálny príkon je okolo 300 W a vyššie. Prístroj sa tak rýchlo neprehreje a je výkonný. Ak sa rozhodujete medzi niekoľkými produktmi, potom voľte taký, ktorý má príkon presahujúci túto hranicu. Produkt s príkonom 350 W už zvládne rozmixovať aj zamrznuté potraviny, čo je rozhodne veľkou výhodou.
Nádoby
Väčšina smoothie makerov má nádoby, na ktoré stačí len nasadiť veko a rovno poslúžia ako prenosné fľaše. Ušetríte tak miesto v kuchyni a nebudete musieť dokupovať fľaše, ktoré by nielenže stáli viac peňazí, ale aj zaberali miesto vo vašej domácnosti.
Fľaše sú najčastejšie vyrobené z tritánu. Tritán je odolný a bezpečný plast, z ktorého sa do potravín neuvoľňujú škodlivé látky. Výnimočne však narazíte aj na sklenené fľaše, ktoré sú ťažšie a náchylnejšie na zničenie. Ich výhodou však je, že na rozdiel od plastových nádob nepohlcujú žiadne pachy.
Náhradné fľaše
Smoothie mixér môže využívať niekoľko členov rodiny naraz. Môže sa vám tiež stať, že sa vám fľaša rozbije alebo ju niekde zabudnete. Preto väčšina výrobcov dodáva niekoľko fliaš. Ak máte vybraný produkt, ktorý nádoby nemá, nemusíte smútiť, väčšinou sa náhradné fľaše dajú dokúpiť. Pri kúpe fliaš sa však uistite, že pasujú k vášmu typu zariadenia. Skontrolujte si teda nielen výrobcu, ale aj typ smoothie makera.
Objem fliaš
Fľaše mávajú rozdielnu veľkosť – od dvoch deci až do litra. Môžete si teda vybrať, aké veľké množstvo namiešaného smoothie si chcete vyrobiť a vziať so sebou na cestu. Základné fľaše mávajú väčšinou 600 ml, čo je dostatok aj na niekoľko porcií smoothie. Na trhu môžete nájsť aj väčšie fľaše, ale väčšina predajcov predáva fľaše práve v tomto objeme. Niektoré majú navyše aj výklopnú slamku, vďaka ktorej sa nápoj bude lepšie piť napríklad deťom alebo športovcom. Na druhú stranu sa ale takéto uzávery horšie umývajú.
Materiál
Väčšina smoothie makerov je vyrobená z plastov, ktoré sú lacné. Ich nevýhodou je krátka životnosť. Ľahko sa poškriabu alebo inak zničia. Vo všeobecnosti je plast spojený s nižším výkonom a menšou stabilitou. Jeho výhodou je okrem nízkej ceny aj farebná variabilita. Preto sa mnohé farebné varianty výrobkov vyrábajú z plastu. Niektoré produkty majú telo kovové a fľašu z plastu, za takýto produkt si ale logicky priplatíte. Pokiaľ však plánujete prístroj používať pravidelne, investícia sa vám určite oplatí.
Hlučnosť
Smoothie makery a rovnako aj ostatné druhy mixérov patria medzi hlučné prístroje. Ich hlučnosť sa pohybuje okolo 70 až 100 dB, čo je podobné hluku, ktorý vydáva sušič vlasov alebo kosačka na trávu (Zdroj: conVERTER.cz). Keďže máte zariadenie v prevádzke len pár desiatok sekúnd – maximálne dve minúty – nemusíte sa báť, že by vyššia hlučnosť mohla nejako poškodiť váš sluch alebo vám znepriateliť susedov.
Práve kvôli krátkej prevádzkovej dobe nie je hlučnosť prístroja kľúčová a nemusíte na ňu klásť veľký dôraz. Ak však máte možnosť vybrať medzi hlučnejším a tichším prístrojom, voľte radšej ten tichší.

Funkcie smoothie makera
Smoothie makery, ako už názov napovedá, sú primárne určené na výrobu smoothie. Niektoré majú ale ďalšie funkcie, ktoré sa vám môžu hodiť v prípade, že nevlastníte ďalšie prístroje, ktoré zvládnu funkcie ako drvenie ľadu.
- Nastavenie rýchlosti otáčok– Väčšina produktov má iba jednu rýchlosť. Niektoré ale ponúkajú väčšiu škálu rýchlostí. Ideálne je zaobstarať si smoothie maker, ktorý má tri rýchlosti – namixujete si tak kokteil s jemnou štruktúrou, ale aj taký, v ktorom ucítite drobné kúsky ovocia. Viac rýchlostí už nie je veľkým prínosom.
- Drvenie ľadu– Väčšina smoothie makerov nedokáže drviť ľad, pretože to kvôli nižšiemu príkonu neutiahnu. Výkonnejšie produkty však môžu zvládnuť aj túto úlohu.
- Pulzná funkcia – zaručuje efektívne miešanie surovín. Má ju takmer každý smoothie maker na trhu.
- Sekanie – Na sekanie sú určené iné typy mixérov a väčšina smoothie makerov túto funkciu nemá, nájdu sa však aj také, ktoré nasekanie zeleniny alebo byliniek zvládnu.
- Displej – Drahšie produkty môžu mať aj displej, ten ale pri smoothie makeroch nájdete len zriedka.
- Bezpečnostná poistka – vďaka bezpečnostnej poistke sa mixér zapne len vtedy, keď je nádoba na správnom mieste a nestane sa tak, že by sa nádoba uvoľnila a suroviny sa vysypali.
- Protišmykové nožičky – malé prísavky na spodnej časti tela smoothie makeru, ktoré držia zariadenie pevne na svojom mieste.
Ovládanie
Mixéry na smoothie sú obvykle jednoúčelové zariadenia, ovládanie preto nie je nijako zložité. Prevažná väčšina modelov sa ovláda pomocou jediného tlačidla. Čím dlhšie toto pulzné tlačidlo držíte, tým dlhšie je zariadenie v prevádzke a tým jemnejšiu konzistenciu má pripravovaný smoothie. Niektoré modely ponúkajúce viac funkcií majú zložitejšie ovládanie, vždy sa ale jedná o stlačenie či podržanie príslušného tlačidla.
Doba nepretržitej prevádzky
Smoothie mixér sa zvyčajne používa krátko a tomu je prispôsobená aj doba nepretržitej prevádzky. Príprava smoothie z čerstvého ovocia netrvá dlho, väčšinou len pár desiatok sekúnd. Pokiaľ mixujete zmrznuté ovocie, môže to trvať aj dve minúty a na to nemusí byť každý smoothie maker prispôsobený – môže sa začať prehrievať a to môže viesť až k jeho zničeniu.
Vyberte si smoothie maker, ktorý má minimálnu dobu prevádzky dve minúty. Po uplynutí tejto doby musíte spotrebič pred opätovným použitím nechať vychladnúť.
Výrobcovia obvykle tento údaj príliš nezverejňujú. Na jeho vyhľadanie je často nutné pozrieť sa priamo do návodu konkrétneho modelu. Návody sa väčšinou dajú stiahnuť na webovej stránke výrobcu.
Hmotnosť
Čím menšia hmotnosť, tým sa so smoothie makerom lepšie manipuluje. Tento prístroj je všeobecne pomerne malý, takže jeho prenášanie a skladovanie nie je problém. Na druhej strane je však vyššia hmotnosť zárukou stability. Tej ale pri väčšine prístrojov napomáhajú prísavné nožičky, ktoré držia mixér aj pri prevádzke na mieste.
Hmotnosť závisí aj od materiálu, z ktorého je smoothie maker vyrobený. Plastové produkty bývajú ľahšie ako kovové. Bežná hmotnosť výrobku sa pohybuje okolo jedného až dvoch kilogramov.
Otáčky
Čo predstavuje počet otáčok za minútu? To, koľkokrát sa za túto dobu otočí nôž okolo svojej osi. Čím je tento počet väčší, tým sú suroviny namixované kvalitnejšie a rýchlejšie. Ak máte zapnutú vyššiu rýchlosť, ingrediencie sa rozmixujú hladko, pri nižšej rýchlosti zostanú v smoothie malé kúsky ovocia. Niektoré produkty s nižším počtom otáčok nie sú schopné rozmixovať tvrdšie alebo zmrazené suroviny.
Ideálne je, ak výrobok ponúka niekoľko rýchlostí, aby ste si mohli zvoliť rýchlosť podľa chuti a ingrediencií, ktoré do smoothie pridávate. Niektoré prístroje majú okolo 10 000 otáčok za minútu, čo je pomerne nízka hodnota, ktorej je lepšie sa vyhnúť. Odporúčame vybrať prístroj, ktorý bude mať aspoň 20 000 otáčok za minútu.
Najobľúbenejšie smoothie makery
Smoothie makery najčastejšie nájdeme v sortimente značiek mixérov a iných domácich a kuchynských spotrebičov. Medzi obľúbené značky patria Sencor, ECG, G21, Gallet, Catler, Domo.
Smoothie makery Sencor
Mixéry Sencor patria medzi najobľúbenejšie na našom trhu. Sortiment tejto českej značky zahŕňa hneď niekoľko modelov od tých najjednoduchších po pokročilejšie. Základné plastové modely sa ovládajú jediným tlačidlom a nemajú žiadne špeciálne funkcie. Tie najpokročilejšie disponujú niekoľkými prednastavenými programami a majú antikorové telo. Cenovo sa pohybujú v nízkej až strednej cenovej kategórii.
Smoothie maker ECG
Aktuálne (apríl 2022) sú v ponuke dva modely značky ECG, ktoré patria k tým jednoduchším. Oba mixéry sa ovládajú iba jedným tlačidlom a nemajú žiadne zvláštne programy. Modely s pokročilými funkciami v ponuke nie sú. Cenovo patria modely ECG do nižšej kategórie.
Cena
Smoothie maker je pomerne lacný prístroj. Dalo by sa povedať, že ide o lacnejšiu alternatívu stolného mixéra. Neodporúčame kupovať najlacnejší produkt, pretože dlho nevydrží. Radšej investujte do takého, ktorý bude kvalitne vyrobený a vydrží vám dlhšie. Cena odráža materiál, z ktorého je smoothie maker vyrobený, jeho príkon a funkcie a samozrejme značku zariadenia. Pokiaľ nemáte jasnú predstavu, koľko takéto produkty stoja, načrtnú vám to nasledujúce kategórie.
Cena do 25 €
Smoothie mixéry kúpite už do 25 €. Takéto produkty mávajú obvykle len funkciu mixovania ovocia, mávajú nižší príkon a sú vyrobené iba z plastu. Ak neviete, či vám výroba smoothies vydrží a chcete si to vyskúšať bez toho, aby ste museli do prístroja investovať veľkú sumu, siahnite po takomto produkte určenom pre nenáročných užívateľov. Nemôžete však počítať s tým, že bude smoothie maker dostatočne kvalitný a pravdepodobne sa bude rýchlo prehrievať.
Cena od 25 do 40 €
V tejto cenovej kategórii už nájdete kvalitnejšie smoothie makery s vyšším výkonom. Väčšinou tu nájdete produkty, ktoré budú vyrobené z plastu. Za túto cenu ste schopní vybrať taký prístroj, ktorý vám vydrží pomerne dlho a budete ho môcť používať častejšie. Je určený pre menej náročných užívateľov, ktorí od neho očakávajú predovšetkým rozmixovanie ovocia a zeleniny.
Cena od 40 do 80 €
Patríte medzi náročnejších používateľov a chcete, aby váš smoothie maker ponúkal aj doplnkové funkcie ako sekanie byliniek či drvenie ľadu? Potom počítajte s investíciou minimálne 40 €. Odmenou pre vás bude prístroj, ktorý bude mať kovové telo a vyšší príkon. Produkty v tejto cenovej kategórii určite ocenia aj náročnejší používatelia, ktorí chcú smoothie maker používať denne.
Cena nad 80 €
Doplnkové funkcie, kovové prevedenie a vysoký príkon presahujúci 1000 W. Takto by sa dali definovať produkty tejto cenovej kategórie. Takýto prístroj vám nielen pripraví smoothie, ale aj naseká zeleninu a nadrví ľad. Pokiaľ chcete prístroj používať často a rôznymi spôsobmi, môže jeho cena prevýšiť 80 €.
Modelový výber mixéra
Pre lepšiu predstavu vám ukážeme, ako postupovať pri výbere smoothie makeru. Na tento účel sme zvolili imaginárny produkt. Na trhu ale určite nájdete produkty s podobnými parametrami.
Objem fľaše 0,6 l a 1 l
Dve fľaše, každá s iným objemom, sú ideálnym riešením. Môžete si doma vyrobiť jedno smoothie na raňajky, druhé na desiatu a vyraziť do práce alebo do školy. Môžete sa tiež rozhodnúť, aké množstvo smoothie chcete vyrobiť bez toho, aby vám fľaša zaberala zbytočne veľa miesta v taške či batohu.
Príkon 200 W
Takýto príkon pri smoothie makeri nie je vysoký, no nie je ani tak nízky, aby ste s ním nezmixovali základné suroviny. V prípade, že budete chcieť mixovať zmrznuté potraviny, bude tento príkon príliš nízky.
Výrobný materiál – plast
Plast je ľahký a lacný. Preto je väčšina produktov vyrobená z tohto materiálu. Ďalšou výhodou je aj to, že sa tak ľahko nerozbije. Fľaše, ktoré sú vyrobené z plastu môžete nosiť na cesty a nič sa im nestane.
Funkcie – bezpečnostná poistka, nastavenie rýchlosti
Tieto funkcie patria medzi tie základné. Bezpečnostná poistka je veľmi dôležitá funkcia – smoothie maker sa nespustí, kým nebudete mať fľašu správne nasadenú. Predídete tak problémom, ktoré by mohli nastať, ak by fľaša bola zle nasadená. Nastavenie počtu rýchlosti je dobré v tom, že sa môžete rozhodnúť, ako veľmi chcete mať smoothie rozmixované. Optimálne je vybrať si produkt, ktorý bude mať tri rýchlosti mixovania. Štandardom je však iba jedna rýchlosť.
20 000 otáčok za minútu
Tento počet patrí pri smoothie makeroch medzi štandard. Vystačíte si s ním pri mixovaní všetkého, čo smoothie maker ponúka.
Cena 35 €
Smoothie mixér do 40 € je určený hlavne pre nenáročných užívateľov, ktorí ho neplánujú používať denne. Na druhej strane, 35 € už nie je málo, takže sa nemusíte obávať, že by jeho kvalita bola príliš nízka.