Ako vybrať snehovú frézu
Snehová fréza síce plní iba jeden účel, pri jej nákupe by ste však mali prihliadať na niekoľko parametrov. Záleží najmä na priestore, ktorý budete zbavovať snehu. Podľa toho si môžete zvoliť medzi jedno-, dvomi- a trojstupňovými frézami s benzínovým či elektrickým pohonom. Všetky tieto typy vám v tomto článku bližšie predstavíme a upresníme, do akých podmienok sa hodia.
V ďalších kapitolách sa dozviete, čo je to bunker a prečo je dôležitá jeho výška, rovnako ako šírka záberu, či kedy siahnuť skôr po pásovej fréze ako kolesovej. Spomenieme výkon motora aj niektoré ďalšie špecifikácie a funkcie, ktoré by ste mali pri snehovej fréze sledovať. Zistíte tak, že niektoré funkcie síce majú rôzne chytľavé názvy, mnohokrát však označujú to isté – ako napríklad posilňovač riadenia.
Nakoniec vám tiež prezradíme, na čo si dať pozor pri reálnom nákupe a návšteve obchodu. Aké prvky by ste si mali ohmatať, skontrolovať a overiť. A pretože uvádzame aj základné parametre snehových fréz v rôznych cenových kategóriách, budete dobre pripravení na voľbu toho najvhodnejšieho prístroja práve pre vás. Odpratávanie snehu už viac nemusí byť každoročným utrpením. Naopak na leto sa vám bude hodiť napríklad naše porovnanie kosačiek, krovinorezov alebo záhradných traktorov.
Ako vybrať snehovú frézu stručne:
- Riaďte sa veľkosťou plochy – Čím väčšiu plochu chcete odpratávať, tým lepšiu a výkonnejšiu frézu potrebujete.
- Jednostupňová alebo dvojstupňová? – Prvá z nich sa hodí na malé plochy a čerstvý sneh, druhá splní aj náročnejšie úlohy. Existuje aj trojstupňová fréza, tá je ale vzácnejšia a pre väčšinu ľudí zbytočná.
- Zvoľte vhodný pohon – Elektrické frézy sú lacnejšie, budete však musieť všade ťahať káble. Benzínové sú navyše výkonnejšie.
- Prihliadnite na dostupnosť terénu – Pre klasický terén sa hodí fréza s kolesami. Pásy sú vhodné na ťažko dostupné miesta a do svahov.
- Skontrolujte šírku záberu – Čím širší záber, tým rýchlejšie bude terén odprataný, no pri malých plochách môže fréza pôsobiť neohrabane.
- Nezabudnite na príslušenstvo – Napríklad elektrický štartér, posilňovač riadenia alebo vyhrievanie rukovätí sa môže hodiť.
- Určite si finančný rozpočet – Jednostupňovú frézu zaobstaráte aj za pár stoviek, tie výkonnejšie stoja aj tisícky eur.
Typy
Na trhu existuje niekoľko typov snehových fréz. Ich fungovanie a všeobecné využitie by malo vždy zodpovedať vašim potrebám, respektíve tomu, aké zasnežené plochy chcete odpratávať a po akom povrchu sa budete pohybovať.
Vyberať si môžete z týchto troch spôsobov prevedenia:
- Jednostupňová fréza
- Dvojstupňová fréza
- Trojstupňová fréza
Stručný prehľad všetkých výhod a nevýhod jednotlivých typov sme pre vás zhrnuli v nasledujúcej tabuľke.
Typ |
Klady |
Zápory |
Jednostupňová fréza |
+ Kompaktnosť
+ Nižšia cena
+ Jednoduchá manipulácia |
– Nevhodná na väčšie plochy
– Vhodná iba na spevnené povrchy |
Dvojstupňová fréza |
+ Efektívnejšie a rýchlejšie odpratávanie snehu
+ Zvládne odpratať zmäknutý a stuhnutý sneh |
– Vyššia cena |
Trojstupňová fréza |
+ Výkonná
+ Rýchle odhadzovanie snehu
+ Zvládne aj mokrý sneh |
– Vysoká cena
– Veľmi obmedzená ponuka |
Jednostupňová fréza
Z konštrukčného hľadiska ide o najjednoduchší druh tohto prístroja. Súčasťou celého mechanizmu je jediná závitovka (slimák). Pod tým si môžete predstaviť rotujúce lopatky zhotovené z tvrdenej gumy. Ich pohyb slúži na odpratávanie snehu aj na samotný pohyb frézy. Slimák sneh naberá a vháňa do komínu, odkiaľ je vyhadzovaný preč.
Jednostupňová snehová fréza má množstvo výhod. Medzi ne určite patrí kompaktnosť a jednoduchosť celého zariadenia. Tým je limitované riziko, že sa niektorý z komponentov poškodí. Ďalšou výhodou je menšia hmotnosť oproti ostatným modelom, čo uľahčuje manévrovanie a obsluhu.
Na druhú stranu musíte počítať aj s istými obmedzeniami. Spôsobom odhadzovania snehu a pohybom bez pojazdu sú tieto frézy vhodné iba na spevnené povrchy. Typickým príkladom sú chodníky a príjazdové cesty. Treba podotknúť, že k tým je jednostupňová fréza skutočne šetrná. Na to majú vplyv aj gumové okraje slimáka. Kapacitne si poradí skôr s menším množstvom snehu, ideálne s čerstvo napadnutým.
Dvojstupňová fréza
Systém odpratávania snehu je pri dvojstupňovej fréze o niečo zložitejší. O prvú časť práce sa postará oceľový slimák, ktorý je v tomto prípade vybavený pílovými zubami. Tie odkrajujú a drvia veľké kusy snehu. Potom prichádza fáza číslo dva. U nej hrá hlavnú rolu vysokootáčkový ventilátor so špeciálnymi lopatkami – odkrojený a rozdrvený sneh naberie a odhadzuje preč prostredníctvom natočeného komínu.
V prospech dvojstupňovej snehovej frézy hovorí určite efektívnejšie a rýchlejšie odpratávanie snehu ako pri jednostupňových prístrojoch. Poradí si so snehom čerstvým, stuhnutým, mäkkým, ujazdeným alebo aj premrznutým. Ideálnym povrchom sú väčšie plochy v podobe parkovísk a širokých chodníkov, zvládne však aj nespevnené a nerovné plochy.
O dvojstupňovej snehovej fréze by ste mali začať premýšľať v okamihu, keď budete potrebovať odhŕňať cesty cez štyridsať metrov dlhé. Na druhú stranu musíte počítať s vyššou vstupnou investíciou a oproti trojstupňovej fréze je odpratávanie predsa len zdĺhavejšie a náročnejšie.
Trojstupňová fréza
Tretí typ snehovej frézy je najzložitejší, odpratávanie prebieha v troch fázach. Opäť očakávajte niekoľko typov hnacích prvkov. Prvý naberá sneh a ženie ho k tomu druhému, ktorý sneh drví a poháňa ešte rýchlejšie do tretej etapy. Počas nej dochádza k vyhadzovaniu snehu komínom von.
Vďaka aplikovaniu tretieho prvku hnacieho ústrojenstva ide o najvýkonnejší typ zariadenia zo všetkých menovaných. Odpratávanie snehu je preto rýchle. To samozrejme prispieva aj k jednoduchosti použitia snehovej frézy. Najviac si bude lebediť na veľkých zasnežených plochách, kde ju neprekvapí ani mokrý sneh.
Ponuka trojstupňových fréz je ale dosť obmedzená. Obvykle ide o prístroje s cenou cez 2000 € a hodia sa na špecifické a profesionálne využitie.
Elektrina vs. benzín
Pri výbere snehovej frézy môžete naraziť ešte na jednu zásadnú otázku. Či investovať do elektrického alebo benzínového motora. Odlišnosti sú každopádne značné, takže ide skôr o to, akej prevádzke a použitiu zariadenia dávate prednosť.
Elektrická snehová fréza
V jej prospech hovoria nižšie obstarávacie náklady. Obvykle je elektrický motor súčasťou iba jednostupňových prístrojov, poprípade špeciálnych elektrických lopát.
Nevýhodou je nutnosť vláčiť za sebou predlžovací kábel a nemali by ste počítať ani s prevratným výkonom. Hodí sa preto skôr na upratovanie menších plôch v dosahu elektrickej zásuvky. Zároveň by odpratávaný sneh nemal byť mokrý ani akokoľvek premrznutý. S ním si totiž väčšina elektrických fréz neporadí.
Istou odnožou elektrickej snehovej frézy je tá akumulátorová. V jej prospech hovorí mobilita a v podstate minimálna hlučnosť. Jej výkon však nie je zďaleka ideálny, preto na ňu narazíte iba výnimočne.
Benzínová snehová fréza
Benzínový motor vám uľahčuje mobilitu. Frézu natankujete a môžete s ňou vyraziť odpratávať akékoľvek zasnežené povrchy. Počítať samozrejme musíte s nárastom obstarávacej ceny, navyše musíte mať stále po ruke benzín. Na druhú stranu obvykle získate vysoký výkon, či už pôjde o jednostupňové, dvojstupňové alebo trojstupňové riešenie.
Veľkosť plochy
Dôležité je zamyslieť sa nad plochou, ktorú budete najčastejšie odpratávať. Na malú časť pred domom či krátku príjazdovú cestu budete potrebovať iný typ frézy než pri likvidácii snehu na celom parkovisku. Od veľkosti odpratávanej plochy by teda mal závisieť aj váš výber.
Príjazdové cesty a kratšie chodníky
Pokiaľ budete odpratávať iba malé plochy ako terasy, kratšie cesty a podobne, bude vám stačiť základná snehová fréza. Obvykle sa jedná o jednostupňový typ so šírkou záberu do 50 centimetrov a kolesami. Výhodou bude kompaktnosť výrobku a jednoduchšia manipulácia.
Dlhé príjazdové cesty a väčšie plochy
Pokiaľ sa chystáte odhadzovať dlhšie cesty, ktoré majú viac ako 40 metrov alebo napríklad malé parkovisko, bude vám pravdepodobne viac vyhovovať dvojstupňová fréza. Je síce o niečo drahšia ako jednostupňová, ale na druhú stranu je výkonnejšia. Vyberajte produkt so šírkou záberu viac ako 50 centimetrov. Pokiaľ je odhadzovaný terén bez veľkých terénnych výkyvov, stačí vám fréza na kolesách.
Veľké parkoviská a rozsiahle plochy
Ak máte odhadzovať veľké parkoviská a iné rozsiahle plochy, bude to chcieť výkonný stroj, s ktorým bude práca rýchlejšia. Z tohto dôvodu sa poobzerajte po trojstupňovej fréze, ktorá bude mať šírku záberu 74 centimetrov a viac. Treba však počítať s vyššou obstarávacou cenou. Na základe členitosti terénu sa rozhodnite, či sú vhodnejšie kolesá alebo pásy.
Typ pojazdu
Predovšetkým pri dvojstupňových modeloch snehových fréz objavíte ďalšie delenie spojené s pohybom tohto zimného pomocníka. Vyberať si môžete medzi troma variantmi.
- Kolesové snehové frézy
- Pásové snehové frézy
Kolesové snehové frézy
Názov tejto kategórie produktov je vypovedajúci. Snehové frézy sú doplnené o bežné kolesá so zimnou vzorkou. Súčasťou takého výrobku môže byť aj rad najrôznejších systémov, ktoré prispievajú k lepšiemu otáčaniu na mieste, cúvaniu a zatáčaniu. Z pohľadu predajnosti ide o vyhľadávanejšiu verziu snehovej frézy. Pre bežné využívanie je úplne dostačujúca.
Pásové snehové frézy
V tomto prípade sú pohonnými článkami pásmi. Tie nachádzajú svoje primárne použitie v ťažko dostupných terénoch. S pomocou tejto frézy budete schopní vytvoriť cestu v snehu bez akéhokoľvek predhrabania. Pásy sa neboria a s prehľadom si poradia s väčšími závejmi a svahovitým terénom. Aj z tohto dôvodu sú tieto zariadenia aplikované skôr v náročnejších podmienkach.
Frézy bez pojazdu
Tieto frézy žiadny pojazd nemajú, musíte ich tlačiť ručne. Obvykle sú to jednostupňové frézy, ktoré sú konštruované tak, že pohybom slimáka sa prístroj sám hýbe smerom dopredu. To do veľkej miery uľahčuje pohyb. Problémom budú zložitejšie podmienky, do ktorých ale tieto modely aj tak nie sú určené.
Šírka záberu a výška bunkra
Teraz sa od pohonných častí snehovej frézy presunieme k funkčným prvkom, ktoré budú rozhodovať o vašom celkovom komforte a rýchlosti odpratávania snehu. Medzi tie najdôležitejšie patrí šírka záberu a výška bunkra. Ten je totiž neprehliadnuteľnou súčasťou každej frézy a nachádza sa v jej prednej časti. Ide o prvok, ktorý naberá sneh a prostredníctvom slimáka ho odhadzuje preč z cesty. Hlavnými prvkami sú:
Šírka záberu
Rozhoduje o tom, akú širokú cestu naraz odhádžete. Ak potrebujete snehovú frézu na odpratanie príjazdovej cesty pred domom alebo užšieho chodníka, bohato si vystačíte s menšou šírkou záberu do 50 centimetrov. Pre väčšie plochy môžete siahnuť po šírke aj cez 70 centimetrov, pričom 50 je úplné minimum.
Dávajte si ale pozor na niektoré webové stránky a porovnávače. Namiesto šírky záberu totiž uvádzajú priemer bunkra. Ten je polovičný, v prvej chvíli vám však nemusí napadnúť, že na získanie šírky záberu musíte toto číslo zdvojnásobiť. Výkričník by ste mali vidieť najmä pri hodnotách, ktoré pôsobia podozrivo nízko, napr. 30 cm. V takom prípade je veľmi pravdepodobné, že skutočná šírka je dvojnásobná, teda 60 cm.
Výška bunkra
Bunker predstavuje, laicky povedané, obal pohyblivého slimáka, ktorý vyzerá ako pluh vpredu prístroja. Jeho rozmery zodpovedajú množstvu naberaného snehu. Aj tu voľte parameter v závislosti od toho, v akom prostredí budete snehovú frézu používať. Pre nenáročnú mestskú prevádzku si vystačíte s výškou bunkra do 53 centimetrov. Na náročnejšie odpratávanie môžete zaobstarať bunkre s výškou až 60 centimetrov.
Výkon motora
Výkon motora, zjednodušene povedané, určuje, ako ľahko sa s frézou bude pracovať. Obvykle sa udáva v koňoch (naraziť môžete aj na skratku HP z anglického horse power, teda konská sila), prípadne v kilowattoch (kW). Platí, že čím vyšší bude, tým lepšie. Výkon sa totiž pozitívne premieta do bezproblémového chodu motora. Vyvarovať sa tak môžete akémukoľvek zahlcovaniu, spomaľovaniu a podobným neduhom.
Obyčajnejšie frézy majú motory s výkonom okolo 5-6 HP, stretnúť sa ale môžete aj s takými, ktoré majú 10 a viac koní. Výkon je pritom úmerný veľkosti a prevedeniu frézy. Pojazdové snehové frézy samozrejme umožňujú zmenu rýchlosti vpred aj vzad.
Vyhadzovací tunel
Neoddeliteľnou súčasťou snehovej frézy je vyhadzovací tunel (prípadne komín), teda priestor, ktorým je sneh prepravovaný na iné miesto. Ako prezrádza jeho názov, odstránený sneh je vyhadzovaný preč. Frézy sú vybavené odlišnými typmi tunelov. Najčastejším výrobným materiálom je plast a kov, pričom druhý spomínaný je pevnejší a odolnejší.
Aby ste boli s vyhadzovaním snehu plne spokojní, postrážte si nastaviteľnosť vyhadzovacieho tunela. Tá vám umožní odhadzovať sneh do ľubovoľnej strany. Základom je 180° uhol, viac možností však získate u tunelov nastaviteľných o 200° -300°. Čím výkonnejšie zariadenie zaobstaráte, tým ďalej môžete sneh odhadzovať.
Praktickou pomôckou môže byť diaľkové ovládanie vyhadzovacieho tunela. To je umiestnené na ovládacom paneli a umožňuje nastaviť tunel jednou rukou počas prevádzky. Nastaviť je možné ako smer, tak dĺžku vyhadzovania. Tento prvok je často označovaný ako Quick Stick a má podobu klasického joysticku.
Funkcie a príslušenstvo
Snehové frézy môžete zakúpiť v odlišných variantoch vyhotovenia. Niekto staví na základný model, iní budú od tohto produktu vyžadovať niečo viac. K dispozícii je množstvo funkcií a príslušenstva, ktoré prispieva k vyššiemu komfortu. Inšpirovať sa môžete nasledujúcimi riadkami.
- Elektrický štartér – Nie každému vyhovuje štartovanie snehovej frézy pomocou ťahu lankom. Preto sú niektoré modely vybavené elektrickým štartérom, ktorý slúži na jednoduché naštartovanie. Nejde pritom o elektrické frézy, ale o tie benzínové. Pripojíte kábel z elektrickej siete, naštartujete frézu, kábel odpojíte a môžete začať odhadzovať sneh.
- Svetlo – Ideálny doplnok predovšetkým na prácu v noci, kedy si môžete posvietiť na cestu.
- Posilňovač riadenia – Mechanizmus s výsledkom podobným tomu v bežných automobiloch. Otáčavý pohyb a akákoľvek manipulácia so snehovou frézou bude podstatne jednoduchšia, rýchlejšia a menej pracná. Na tento systém môžete naraziť pod názvom Easy Turning, FreeWheel, Power Steering alebo Auto Turn.
- Vyhrievané rukoväte – Vyhrievanie, ktoré vám počas práce príjemne zahreje ruky.
- Strhávacie nože – Praktická pomôcka vhodná na prejazd vyššími závejmi. Tieto nože sú primárne umiestnené na kryte slimáka, teda na bunkri. Tým si uľahčíte prácu v sťažených snehových podmienkach.
- Polymérové lyžiny – Ide o styčný prvok medzi snehovou frézou a povrchom. Špeciálny polymérový výrobný materiál je šetrný, takže za sebou nezanecháva žiadne škrabance a podobné poškodenia plôch. Tieto lyžiny bývajú výškovo nastaviteľné.
- Snehové reťaze – Príslušenstvo pre kolesové snehové frézy, zvyšuje prejazdnosť snehom.
- Radlica – Prvok pripojiteľný k snehovej fréze za pomoci špeciálneho rámu. Sneh potom môžete odpratávať za pomoci sunutia radlice.
Čomu venovať pozornosť pri osobnom výbere
Pokiaľ sa pri výbere snehovej frézy budete chcieť o kvalitách vami vybraných modelov presvedčiť na vlastné oči, bude sa vám hodiť niekoľko praktických tipov ako posúdiť precíznosť spracovania. Ide len o základné pomôcky, podľa ktorých si urobíte predstavu, či je daný produkt odolný a komfortný.
- Pozrite sa na radenie. To musí byť umiestnené na jednom hlavnom paneli tak, aby ste sa pri dosahu na ovládacie prvky nemuseli akokoľvek ohýbať. Radenie by malo byť čo najkratšie.
- Kovový slimák musí byť veľmi pevný. Či už zvolíte jednostupňové, dvojstupňové alebo trojstupňové riešenie, nesmú sa lopatky pri pevnejšom stlačení akokoľvek pohnúť, ohnúť či prekrížiť.
- Dbajte na precíznosť vyhotovenia bunkra. Ten prichádza ako prvý do styku so snehom. Jeho pevnosť overíte tlakom ruky. Bunker by sa nemal akokoľvek prehýbať.
- Pri kolesovej fréze sa dobre pozrite, akú má pneumatika vzorku. Sledujte nielen tvar, ale aj hĺbku – nedostatočne hlboká vzorka môže v snehu spôsobovať problémy.
- Mnohé prezradí aj viacročná záručná doba, vrátane prístupného pozáručného servisu.
Cena
Snehové frézy predstavujú finančne nákladnejšiu investíciu. Niet sa čomu diviť. Pokiaľ túžite po nenáročnom odpratávaní snehu, je vhodné siahnuť po preverených a kvalitných značkách. Bezproblémovou prevádzkou, širokým výberom modelov a dlhodobou výdržou vás potešia výrobcovia akými sú Hecht, VeGA, Honda, Husquarna, Stiga, MTD či Lumag.
Cena do 400 €
Ak patríte k nenáročným zákazníkom a potrebujete odpratávať iba malú zasneženú plochu, vystačíte si s elektrickou lopatou, ktorú možno zaobstarať už od 80 €. V tejto cenovej kategórii nájdete aj základné modely snehových fréz. Ide prevažne o jednostupňové výrobky s menším výkonom do 6 HP a celkovou hmotnosťou do 75 kilogramov.
Cena od 400 do 800 €
Dvojstupňové snehové frézy vyžadujú vyššiu investíciu. Tešiť sa môžete na silnejšie benzínové motory s výkonom 6-7 HP. Šírka záberu frézy sa bude pohybovať okolo 60 centimetrov a výška samotného bunkra cez 50 centimetrov. S väčšou výbavou narastie hmotnosť na 75–85 kilogramov.
Cena od 800 do 2000 €
Dvojstupňové a trojstupňové snehové frézy so šírkou záberu až 75 centimetrov a výškou bunkra až 58 centimetrov. To sú stroje v tejto cenovej kategórii, ktoré sa vyznačujú výkonom cez 10 koní a hmotnosťou okolo 110 – 125 kilogramov. Čaká na vás praktický elektrický štartér, otočný vyhadzovací tunel, posilňovač riadenia a ďalšie vymoženosti.
Cena nad 2000 €
Ak to myslíte s odpratávaním snehu skutočne vážne a čakajú vás veľké zasnežené plochy, máte na výber z veľkého množstva snehových fréz. Využiť môžete aj špeciálne frézy s posedom dosahujúce výkon až 28 HP. Výnimkou nemusí byť ani snehové delo. Je však pravdou, že táto profesionálna technika prekračuje obstarávacie náklady 20 000 €.