Menu

Sogo SS-16120 – Recenzie, testy a porovnania

Pre nenáročných v kategorii Sieťové tyčové vysávače

Klady

  • Umývateľný HEPA filter
  • Objem 0,8 l
  • Konštrukcia 2v1

Zápory

  • Vyššia hlučnosť
  • Tendencia na zahrievanie
  • Kratší dosah 5,5 m
40 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

Tyčový vysávač Sogo SS-16120 patrí k modelom napájaným zo siete, ktoré zároveň plnia funkciu ručného vysávača. V prvom rade musíme pochváliť kapacitu tohto modelu, prachová nádobka má objem 0,8 l, pri konkurenčných modeloch býva napríklad len 0,5 l. Pozitívom je aj umývateľný HEPA filter. Príkon 600 W je pre vysávače tohto typu pomerne obvyklý. Rovnako tak s hlučnosťou 80 dB sa pri tyčových modeloch stretnete pomerne často, hoci nebude nijako zvlášť príjemná. Akčný rádius 5,5 m naopak patrí k menším, nájdu sa aj vysávače s dosahom 7 a viac metrov.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Sogo

Napájanie

Zo siete

Typ vysávača

Bezvreckový

Objem zásobníka na prach (ml)

800

Akčný rádius (m)

5,5

Príkon (W)

600

Hlučnosť podľa výrobcu (dB)

80

Vybavenie a funkcie

Vybavenie predstavuje základný balíček – predlžovacia trubica, štrbinová hubica na vysávanie neprístupných miest a hubica na čalúnenie. Nedočkáte sa regulácie sania ani indikátora naplnenia prachovej nádobky, ako je to pri niektorých konkurenčných modeloch. Rozmerovo ide zhruba o štandard, ako sa môžete presvedčiť nižšie v tabuľke. Pozitívom môže byť hmotnosť 1,4 kg, obvykle sa stretnete s hmotnosťou okolo 2 kg, s týmto modelom sa tak menej narobíte.

Parameter Tento produkt
Indikátor naplnenia nádržky

Nie

Regulácia sania

Nie

Štrbinová hubica

Áno

Hubica na čalúnenie/matrace

Áno

Teleskopická tyč

Áno

Výška (mm)

1 200

Šírka (mm)

220

Hĺbka (mm)

180

Hmotnosť podľa výrobcu (kg)

1,4

Názory používateľov a odborníkov

Vysávač Sogo ohodnotilo niekoľko desiatok užívateľov, prevažne ide o recenzie kladné. Vysávač popisujú ako malý, ale dostatočne silný, oceňujú aj dostupnú cenu, jednoduchú manipuláciu a jednoduché skladovanie. Podľa niektorých recenzií má však vysávač sklony k prehrievaniu, používatelia nie sú nadšení ani z kratšieho dosahu a z jeho hlučnosti (hoci niektorí ho označujú za tichý), iní mali tiež problémy so zháňaním náhradných filtrov. Ďalšie recenzie užívateľov nájdete na stránkach Heureka.

Hlavné klady a zápory

Medzi pozitívami vysávača Sogo je veľký objem prachovej nádržky, umývateľný HEPA filter a množstvo spokojných užívateľských recenzií. Nevýhodou je však kratší dosah, sklony k prehrievaniu a podľa niektorých užívateľov aj vyššia hlučnosť či ťažké zháňanie náhradných filtrov.

Porovnanie s alternatívami

Vysávače v tejto kategórii všeobecne vykazujú veľmi podobné hodnoty. O niečo lacnejšou alternatívou by mohol byť model Clatronic BS 1306, ktorý má rovnaký príkon, rovnakú hlučnosť aj rovnakú výbavu, vysávač Sogo SS-16120 avšak prekonáva dosahom 7,5 m a naopak zaostáva menšou kapacitou nádržky 0,5 l.

V podobnej cenovej kategórii potom nájdete aj model Ariette-Scarlett 2761, aj ten má väčší dosah, v tomto prípade ale len nepatrne (6 m). Príkon aj hlučnosť sú opäť zhodné a disponuje menšou prachovou nádobkou s kapacitou 0,5 l. Oba tieto vysávače majú modernejší dizajn, zatiaľ čo model Sogo sa drží skôr klasického vyhotovenia. Záleží teda na vašich preferenciách, s čím sa vám lepšie manipuluje.

Naše hodnotenie a záver

Rovnako ako väčšinu vysávačov v tejto kategórii, aj model Sogo SS-16120 môžeme odporučiť skôr nenáročným používateľom, čo naznačuje už jeho cena. Všeobecne sú s ním užívatelia vcelku spokojní, nedá sa ale očakávať, že by vysával rovnako ako napr. kvalitný klasický vysávač. Vo svojej kategórii ale boduje objemom nádržky 0,8 l a umývateľným HEPA filtrom, za konkurenciou naopak zaostáva dosahom 5,5 m a sklonom k ​​zahrievaniu. Príkon 600 W a hlučnosť 80 dB sú pre takýto produkt viac-menej štandardné hodnoty. S podobnými hodnotami sa stretnete aj pri modeli Clatronic BS 1306, ten je ale o niečo lacnejší.

40 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Sogo SS-16120
Jakub Gulec
Jakub má v našej redakcii rolu technického experta a hlavného testera. Vo veľkej miere sa venuje práve testovaniu akumulátorových tyčových vysávačov, jeho recenzia preto vychádza nielen z dobrého naštudovania problematiky, ale aj reálnych poznatkov z testovania. V článku vám vysvetlí, ako funguje filtrácia tyčových vysávačov a čo očakávať od jednotlivých cenových hladín. Na jeho články narazíte aj pri elektronike či v magazíne.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Sogo SS-16120

Sogo SS-16120

40 € Orientačná cena