Menu

Recenzia a test Solight TE 81

83,0 % Celkové hodnotenie

Najlepší pomer cena/výkon v kategorii S barometrom

Klady

  • Pomer cena/výkon
  • Dosah 60 m
  • Veľký displej
  • Ocenenie Produkt roka

Zápory

  • Nemá zrážkomer a merač vetra
  • Neudáva pocitovú teplotu
  • Miestami nepresná
40 € Orientačná cena

Základné parametre

Meteostanica Solight TE 81 získala v rokoch 2021 a 2022 ocenenie produkt roka na portáli Heureka.cz, poďme sa teda pozrieť, ako si stojí v porovnaní s konkurenciou. Rovnako ako väčšina modelov (v apríli 2023), aj tento je bezdrôtový. Zo senzorov ponúka klasický teplomer a merač vlhkosti, radí sa aj k modelom s barometrom. Oproti drahšej konkurencii tu ale chýba napríklad zrážkomer a merač vetra.

Má farebný, podsvietený LCD displej, to je dnes veľmi populárny variant, s ktorým obvykle bývajú používatelia spokojní. Veľká uhlopriečka 19 cm sľubuje pomerne dobrú prehľadnosť. Dosah senzorov meteostanice je 60 m, čo je skôr nadštandardná hodnota. Nájdu sa ale aj modely s dosahom okolo 100 m.

Parameter Tento produkt
Pripojenie senzora

Bezdrôtový

Teplomer

Áno

Meranie vlhkosti

Áno

Meranie zrážok

Nie

Meranie vetra

Nie

Druh displeja

LCD

Podsvietenie displeja

Áno

Uhlopriečka displeja (cm)

19

Dosah vonkajšieho senzora (m)

60

Zobrazované hodnoty a funkcie

Model Solight TE 81 zobrazuje skôr základné údaje, ako je vnútorná a vonkajšia teplota a vlhkosť. K tomu vám ukáže aj fázu mesiaca, dátum a čas. Na rozdiel od niektorých konkurenčných modelov ale nesleduje pokročilejšie údaje, ako je rosný bod, východ a západ slnka alebo pocitová teplota. Z funkcií u nej nájdete štandardný budík a zvukovú signalizáciu, navyše má o trochu menej bežný indikátor slabej batérie. Nedočkáte sa aplikácie na mobilný telefón, tá ale nie je až taká obvyklá.

Parameter Tento produkt
Pocitová teplota

Nie

Východ a západ slnka

Nie

Fázy mesiaca

Áno

Rosný bod

Nie

Aplikácia pre smartfón

Nie

Zvuková signalizácia

Áno

Dátum a čas

Áno

Budík

Áno

Indikátor slabej batérie

Áno

Názory používateľov a odborníkov

O popularite meteostanice Solight TE 81 medzi užívateľmi svedčí okrem iného spomínané ocenenie Produkt roku. Všeobecne môžeme povedať, že používatelia sú s touto meteostanicou spokojní. Hodnotia ju ako spoľahlivú a páči sa im pomer ceny a kvality a veľký displej s dobre čitateľnými údajmi.

Výčitky sa objavujú skôr sporadicky, podľa niektorých užívateľov môže byť meteostanica nepresná, najmä pri zobrazovaní predpovede počasia, ale aj pri meraní teploty. Na druhú stranu udávané odchýlky boli v rozmedzí 1-3 °C čo nepovažujeme za úplne dramatické. Ďalšie recenzie užívateľov si môžete prečítať na portáli Heureka.

Hlavné klady a zápory

Pri meteostanici Solight TE 81 môžeme pochváliť najmä veľký, dobre čitateľný displej, a relatívne prívetivú cenu. Pozitívom je tiež slušný dosah 60 m a indikátor slabej batérie. Na druhú stranu u nej nenájdete zrážkomer ani merač vetra, neudáva pocitovú teplotu a podľa skúseností užívateľov môže byť mierne nepresná pri meraní teploty a predpovedi počasia.

Porovnanie s alternatívami

Dobrou alternatívou v podobnej cenovej kategórii môže byť meteostanica TFA 35.1129.01. Oba modely majú rovnaký dosah 60 m a zhodne zobrazujú aj väčšinu údajov. Model TFA 35.1129.01 ale oproti meteostanici Solight ukazuje navyše aj rosný bod, naopak na jeho displeji nenájdete informácie o fázach mesiaca. Chýba tiež indikátor slabej batérie.

Záver

Meteostanica Solight TE 81 zaujme užívateľa najmä pomerom ceny a výkonu, jej obľúbenosť potvrdzuje aj viacnásobné ocenenie Produkt roku. Čo sa zobrazovaných údajov týka, dočkáte sa skôr základu, teda hlavne teploty a vlhkosti, nepočítajte s údajmi, ako je rosný bod alebo čas východu a západu slnka. Poteší ale zobrazenie fáz mesiaca, ktoré nie je príliš obvyklé.

Hoci nejde o nijako profesionálny model a meranie môže byť miestami nepresné, bežným užívateľom môžeme túto meteostanicu odporučiť ako prehľadnú a dobre funkčnú variantu. Zaujímavou alternatívou potom môže byť napríklad model TFA 35.1129.01, ktorý zobrazuje aj rosný bod.

40 € Orientačná cena
Autor: Eliška Srncová | Dátum: | Produkt: Solight TE 81 | Hodnotenie: 83,0 %
Eliška Srncová
Eliška má dlhoročné skúsenosti s porovnávaním spotrebičov aj menších prístrojov. Problematike meteostaníc veľmi dobre rozumie a svoje znalosti stále dopĺňa pomocou odborných českých i zahraničných zdrojov. Zrozumiteľne vám tak vysvetlí, ako meteostanice fungujú a čo od nich môžete očakávať – to všetko bez zložitého technického žargónu. Na starosti má aj množstvo ďalších zaujímavých tém, väčšinou ide o veľké domáce spotrebiče, ale venuje sa napríklad aj výberu ďalekohľadov alebo stanov.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Solight TE 81

Solight TE 81

40 € Orientačná cena