Ako vybrať soundbar
Pri výbere soundbaru je dôležité vedieť, čo od neho očakávate a koľko ste ochotný do prístroja investovať. Pri väčšine modelov však budete musieť robiť kompromisy. Vyhnúť sa im dá pri prístrojoch s cenou okolo 600 EUR, kde už rozhoduje skôr zvukový prejav a sympatie k značke.
Všeobecne platí, že dôležitým parametrom je počet kanálov, z ktorých bude prúdiť zvuk. Hlavne pri atypických miestnostiach je lepšie mať aspoň niektoré reproduktory fyzicky mimo lištu. Odporúčame sa tiež držať soundbarov, ktoré obsahujú subwoofer pre kvalitnú basovú zložku. K niektorým modelom sa však subwoofer či ďalšie reproduktory dajú dokúpiť.
Soundbary sa líšia tiež dostupnými funkciami. Lepší priestorový zvuk zaistí Dolby Atmos alebo DTS:X, pre pripojenie na Spotify alebo Netflix slúži Wi-Fi. A vďaka HDMI ARC a CEC potom obraz i zvuk dostanete do televízora trebárs aj z konzoly. Najdrahším modelom nechyba ovládanie hlasom či Hi-Res zvuk. Pokiaľ vám však ide hlavne o kvalitu zvuku, pozrite sa na porovnanie soundbaru s domácím kinom (pozri kapitola Výhody a nevýhody soundbaru). Na samostatných stránkach si môžete prečítať aj porovnanie klasických reproduktorov alebo Hi-Fi systémov.
Ako vybrať soundbar stručne:
- Kanály sú dôležité. Ukazujú, z koľkých smerov na vás bude „prúdiť“ zvuk. Platí pritom, že čím viac kanálov, tým väčšiu priestorovosť bude zvuk mať.
- Nie je priestor ako priestor. Soundbary spoliehajúce sa na virtuálny priestor sú na tom zvyčajne horšie než tie s aspoň nejakým fyzickým reproduktorom. Zvuk pritom vylepšujú technológie Dolby Atmos nebo DTS:X.
- Chcite subwoofer. Bez subwooferu síce docielite oproti televízoru lepš zvuk, budú vám však chýbať basy. Soundbary bez subwooferu sa hodia pre základné použitie, dobrou správou je, že k väčšine z nich sa dá subwoofer kúpiť dodatočne.
- Pozor na výkon. Neplatí, že vyšší výkon vo wattoch znamená kvalitnejší, ale ani hlasnejší zvuk. Pozerajte sa aj na to, čo vlastne výrobca uvádza – často je to „maximálny výkon“, ktorého však zostava dosiahne maximálne na sekundy.
- Veľkosť = televízor = miestnosť. Zabudnite na obrovský duniaci soundbar do malej miestnosti, alebo k malému televízoru. Nielenže nepôjde o žiadny estetický zážitok, ale je dosť možné, že k vám budú zvoniť susedia, i keď budete mať hlasitosť „na jedničke“.
- Sledujte konektivitu. Bluetooth je v dnešnej dobe skôr samozrejmosťou, lepšie modely majú i Wi-Fi. Hodí sa HDMI ARC a CEC, ktoré obmedzí počet káblov a umožní jedným ovládačom ovládať niekoľko zariadení naraz. Niekto môže oceniť inteligentného asistenta či nočný režim.
Výhody a nevýhody soundbarov oproti domácemu kinu
Vylepšiť zvuk z televízora je možné typicky dvoma spôsobmi: zakúpením soundbaru, alebo domáceho kina. Každá z týchto možností má svoje pre a proti, a hodí sa pre iného užívateľa a domácnosti. To hlavné zahŕňa nasledujúca tabuľka:
|
Výhody |
Nevýhody |
Soundbar |
- nižšia cena
- jednoduché zapojenie a sprevádzkovanie
- minimum káblov
- nenáročný na priestor
- za nízku cenu plný najnovších technológií
|
- fyzicky nedokáže nahradiť najlepšie Hi-Fi zostavy
- môže mať problém vo veľkých a atypických miestnostiach
- pri najdrahších modeloch je otázkou, či nie je lepšia investícia do domáceho kina
|
Domáce kino |
- zvukovo to najlepšie, čo je k dispozícii
- priestorový zvuk väčšinou lepší – ide fyzicky o sadu reproduktorov
- dokáže si poradiť s väčšinou prostorov
|
- náročné na priestor
- nákladné
- zložité prepojenie, množstvo káblov
|
Ak ste teda skôr zvukový fajnšmekri a vyžívate sa v preberaní sa medzi káblami, zvažte radšej kúpu Hi-Fi zostavy. Pre väčšinového konzumenta je však praktickejší soundbar – je jednoduchý na zostavenie a používanie, a vďaka širokému cenovému rozpätiu nie je problém zaobstarať za pár eur základný model, ale i špičkový soundbar za tisícky.
Soundbar
Domáce kino
Počet kanálov
Kanály sú zjednodušene reproduktory, ktoré dokážu vysielať zvuk nezávisle na ostatných. Pokiaľ máte napríklad k počítaču či telefónu dva reproduktory (typicky ľavý a pravý), každý z nich teoreticky dokáže prehrávať iný zvuk (stereo). Reproduktorov môže byť aj viac – k predným sa potom pridávajú stredné, postranné alebo stropné. Soundbar tieto reproduktory skrýva do jednej pozdĺžnej lišty.
Viacero „kanálov” tak zvyčajne dokáže lepšie navodiť efekt priestoru – takže zvuk na vás prúdi z viacerých strán, a nie iba z televízora či soundbaru. Niektoré soundbary majú aj prídavné reproduktory, ktoré slúžia k vylepšeniu priestorového zvuku. Iné naopak priestorový zvuk vytvárajú virtualizáciou – soundbar s dvoma či tromi kanálmi potom ďalšie imituje pomocou softvéru. Zvyčajne je však tento virtuálny priestorový zvuk horší, a kvalitu toho skutočného nedosahuje.
Rozdeľujú sa na tieto typy:
- Soundbary 2.0 – majú dva predné kanály, typicky len samostatná lišta.
- Soundbary 2.1 – mimo hlavnú lištu majú aj subwoofer, vďaka nemu sa výrazne zvýši kvalita basov a hlbokých zvukov (výbuchy apod.).
- Soundbary 3.0/3.1 – v hlavnej lište je okrem ľavého a pravého reproduktoru ešte stredný, ktorý slúži k produkovaniu lepšie zrozumiteľného hlasu. Môže a nemusí mať taktiež subwoofer.
- Soundbary 5.1/7.1 – k predchádzajúcim pridáva ešte dva bočné kanály či reproduktory, pri zostave 7.1 ešte dva zadné. Tieto zostavy typicky obsahujú aj subwoofer, existujú však aj výnimky (potom ide o systém 5.0 a teoreticky i 7.0).
- Soundbary 5.1.2/7.1.2 atď. – tretia číslica označuje prítomnosť stropného reproduktora. Tie zvuk posielajú aj priamo nad seba, čím imitujú ďalšiu priestorovosť, teda rozmer „do výšky“.
Špecifiká priestorového zvuku
Pri skutočnom priestorovom zvuku (typicky z domáceho kina) je možné reproduktory rozmiestniť do ideálnych pozícií a vzdialeností. Jednotlivé kanály tak nevyčnievajú, ale ani nezapadajú. Soundbary fungujú odlišne – priestorový zvuk dosahujú rôznym natočením jednotlivých reproduktorov v lište. Preto sa pri správnom nastavení naoza zdá, že reproduktory sú aj za vami či nad vami.
Problémy však môžu spôsobiť atypické miestnosti (napr. s oblúkovými rohmi, vysokými stropmi atď.). Pri nich sa zvuk neodráža tam, kam by mal, a môže tak znieť neprirodzene. Moderné soundbary sú vybavené technológiami, ktoré sa dokážu rozmerom a špecifikám miestnosti prispôsobiť. Ako dobre sa im to darí, je už skôr otázkou konkrétneho modelu a nemalú rolu v tomto pochopiteľne zohráva aj cena zariadenia.
Kvôli vyššie zmienenému je zvačajne lepší soundbar, ktorý priestorový zvuk dosahuje prídavnými reproduktormi. Vyhnete sa tak problémom, ktoré môžu spôsobovať niektoré miestnosti. Virtuálny priestorový zvuk je potom zvyčajne dobré celkom vypnúť. Mnohé soundbary tiež podporujú pripojenie externých reproduktorov. Dodatočné reproduktory, ktoré dajú vášmu soundbaru priestorovosť, tak môžete zakúpiť aj neskôr.
Subwoofer
Ako už sme naznačili vyššie, jednou z dôležitých súčastí soundbaru je subwoofer. Ten sa stará o reprodukciu basov, ktoré bez neho budú znieť mdlo a nepresne. Subwoofer pochopiteľne zvyšuje cenu soundbaru, pokiaľ však chcete plný zvuk, pri ktorom nebudú výstrely, výbuchy a všoobecne basy znieť upozadene, určite sa pozerajte po modeloch, ktoré ho majú.
Basový reproduktor sa dá zakúpiť aj zvlášť, a pochopiteľne sa často jedná o kvalitnejšie kúsky než sú tie, čo nájdete pribalené k soundbarom. Ide však o nákladnejšie riešenie, ktoré ocenia naozajstní fajnšmekri. Skontrolujte si taktiež, že soundbar umožňuje pripojenie externého subwooferu..
Existujú aj „soundbary 2.1“, ktoré majú subwoofer skrytý priamo v lište. Nepochybne sa jedná o elegantné a skladné riešenie, po zvukovej stránke však strádajúce. Malé reproduktory skrátka nedokážu „dunieť“ ako ich väčší kolegovia. Pri „basákoch“ teda rozhodne platí, že na veľkosti záleží.
Subwoofer
Malý vs. veľký alebo Prečo záleží na veľkosti subwooferu?
Môže sa to zdať ako samozrejmosť: basové reproduktory sú veľké, výškovo malé. Prečo tomu tak je? Za všetko môže fyzika. Čím nižšia frekvencia zvuku, tým väčší tlak je potrebný k jeho vzniku prúdením vzduchu. To je možné docieliť dvoma spôsobmi. Prvým je zvýšenie počtu reproduktorov. To je však pochopitelne nepraktické. Preto sa zvuk s nižšou frekvenciou dosahuje druhým spôsobom – zväčšením plochy reproduktora.
Väčšiemu reproduktoru potom stačí rovnako veľký pohyb k docieleniu hlbšieho zvuku s patričnou hlasitosťou. Neexistuje pritom ideálny subwoofer – veľký (výrazne väčší než k sounťdbaru) bude znieť „pomalšie“ a neohrabane, malý (pre rovnako hlboký zvuk) sa bude musieť viac pohybovať, zvuk preto bude menej čistý a jasný. Zvyčajne však platí, že menšie subwoofery najnižšie frekvencie vôbec nedosiahnu.
Rovnaký princíp platí pri výškových reproduktoroch. Tie musia naopak k produkcii kvalitného zvuku byť malé a rychlé, aby produkovali kvalitné výšky, problémom je však ich šírenie.
Výkon
Zatiaľ čo pri iných spotrebičoch býva výkon jedným z kľúčových parametrov, pri soundbaroch je skôr orientačným ukazovateľom. Väčšina bežných soundbarov bude mať výkon medzi 200 a 400 wattmi, čo je pre bežné domáce použitie dostatočné. Dôležité je myslieť na to, že sa celkový výkon delí medzi subwoofer a reproduktory. Pri porovnaní systémov ako 2.1 a 2.0 teda nebuďte prekvapený, keď bude výkon zostavy s subwooferom (aj výrazne) vyšší.
Výkon, ktorý sa bežne uvádza vo wattoch, je problematický aj z ďalších dôvodov. Po prvé, vyšší výkon rozhodne neznamená lepší a kvalitnejší zvuk. Po druhé, vyšší výkon nemusí nutne znamenať ani vyššiu hlasitosť. Oveľa lepším ukazovateľom hlasitosti je citlivosť, ktorá sa meria v decibeloch na miliwatt. Rozdiel medzi 300W a 200W soundbarom s rovnakými špecifikami pritom bude len asi dva decibely – to pri výbere rozhodne nie je rozhodujúce.
Výrobcovia niekedy s týmito číslami „čarujú“ – vyššie číslo totiž spravidla pôsobí lepšie. Napríklad model Sharp HT-SB106 je na niektorých weboch prezentovaný ako 36W, inde ako 110W soundbar. Príčina je prostá – prvá hodnota označuje výkon, ktorý reproduktor dokáže vydávať počas dlhšej doby (RMS), druhá potom teoretické maximum, ktoré vyvinie maximálne na jednotky sekúnd (peak-power). Dávajte si preto vždy pozor, aby ste porovnávali rovnaké hodnoty.
Kde bude soundbar umiestnený?
Pri výberu soundbaru je dôležité rovnako myslieť na priestor, v ktorom bude umiestnený. Pôjde o malý až stredne veľkú miestnosť s bežnými rozmermi? Alebo o rozsiahlu či atypickú obývačku? Taktiež je vhodné zaobstarať soundbar, ktorý bude veľkostne zodpovedať vášmu televízoru.
Horšie je pochopiteľne kupovať malú a nevýkonnú lištu do veľkej izby s obrovským televízorom než naopak. Ani predimenzovanie však nie je ideálne. Zvukovo tým príliš nezískate, soundbar bude pod malým televízorom vyzerať zvláštne, a v neposlednom rade tým nepotešíte susedov – obzvlášť, ak má váš dom tenké steny.
Dobré je tiež zamyslieť sa nad tým, či bude soundbar umiestnený pod televízorom, nad televízorom, prípadne bude primontovaný na stenu. V každom prípade musí byť pevne osadený (žiadne presahovanie cez hrany stolíka), aby príliš nevibroval. Tým by prišla všetka snaha o vylepšenie zvuku navnivoč.
Umiestnenie sounbaru vedľa televízie
Umiestnenie sounbaru pod televíziou
Aké funkcie a konektory by mal soundbar mať?
Soundbar by mal byť čo najjednoduchší na ovládanie a nastavenie, aby vôbec jeho nákup dával zmysel. Dnešné zostavy potom typicky majú tieto funkcie:
- Wi-Fi a Bluetooth – umožňujú bezdrôtové pripojenie soundbaru k telefónu a ďalším zariadeniam. Skrz telefón je tak možné soundbar ovládať alebo do neho napríklad posielať hudbu. Prípadne soundbar pripojiť cez Wi-Fi priamo k streamovacím službám ako Spotify apod.
- Multiroom – rozvíja bezdrôtové pripojenie o schopnosť posielať zvuk do niekoľkých miestností naraz
- HDMI s ARC, CEC – HDMI kábel slúži k prepojeniu TV a soundbaru a ponúka najlepšiu zvukovú (aj obrazovú) kvalitu zo všetkých typov káblovů. Typicky však posiela signál jednosmerne – teda trebárs zo set-top boxu do TV. Technológia ARC (Audio Return Channel) umožňuje využiť soundbar alebo TV ako „prostredníka“ pre ďalšie zariadenia. CEC potom umožňuje používať len jedno ovládanie (typicky od TV) pre viacero zariadení, napr. set-top box a soundbar.
- ARC využijete napríklad v situácii, kedy máte TV prepojenú so set-top boxom, hernou konzolou a soundbarom. Bez tejto technológie by ste museli každé zariadenie ešte zvukovo prepojiť so soundbarom ďalším káblom. Vďaka ARC ho stačí prepojiť s TV skrz HDMI, a ostatné prepojiť iba so soundbarom, ktorý už si zvuk z TV „vezme“. Rovnako sa to dá urobiť aj naopak, teda prepojiť iba so soundbarom, a televízia vďaka ARC získá obraz od soundbaru. ARC musí podporovať obe strany, teda TV i soundbar.
- CEC (Consumer Electronics Control) nazýva takmer každý výrobca inak. Môže tak ísť o Anynet, Bravia Sync, SimpLink a ďalšie. V ideálnom svete by patom stačilo iba jedno ovládanie pre všetky prístroje, ktoré sú prepojené cez HDMI. V praxi sa implementácia medzi výrobcami líši, a mnohokrát medzi sebou nespolupracujú.
- Optický/RCA vstup – slúži na prepojenie so staršími TV, horší než HDMI
- Inteligentný asistent (Alexa, Google Assistant) – umožňuje ovládanie hlasom a niektoré ďalšie funkcie.
- USB vstup – môže poslúžiť k prehrávaniu hudby/filmov cez„flashku“, prípadne z notebooku, externého disku apod.
- 3,5mm jack – slúži k pripojeniu slúchadiel k soundbaru
- Nočný režim – umožňuje stlmiť frekvencie, ktoré najviac prenikajú skrz steny, a môžu tak rušiť susedov, najmä v noci
- Ďalšie funkcie – môže medzi ne patriť napr. FM rádio, NFC pre jednoduchšie párovanie s telefónom a ďalšími iba priložením, prípadne aj obsah balenia, kde môžu byť káble na pripojenie k televízoru či diaľkové ovládanie na ovládanie viacerých zariadení.

Značky
Soundbary si je aktuálne možné zaobstarať od mnohých rôznych výrobcov. My sa však zameriame na štyri z nich, pretože ich produkty patria medzi slovenskými užívateľmi k najobľúbenejším.
- Samsung – najväčší svetový výrobca elektroniky sa zameriava aj na soundbary. Tie sa môžu líšiť systémom reproduktorov aj výkonom a taktiež cenovo sú veľmi variabilné.
- LG – ďalšia juhokórejská spoločnosť patriaca k popredným svetovým výrobcom elektroniky. Jej soundbary sú určené pre menej náročných aj náročnejších užívateľov.
- Sonos – soundbary Arc, Beam a Ray od tohto výrobcu patria k najdrahším na trhu. Zároveň sa jedná o jedny z najlepších zariadení, ktoré sú aktuálne k dispozícii.
- JBL – dlhoročný americký výrobca elektroniky, ktorého soundbary je bez problémov možné označiť za jedny z najlepších v pomere kvalita/cena.
Samsung
Spoločnosť Samsung je najväčšou juhokórejskou spoločnosťou, pričom divízia Samsung Electronics sa radí medzi najväčšie elektronické značky na svete. V Slovenskej republike si aktuálne môžete zaobstarať najviac soundbarov práve s touto značkou. Niektoré z nich zoženiete za čiastku okolo 120 €, ďalšie stoja aj tisícky. Môžu sa teda veľmi líšiť systémom reproduktorov aj výkonom, takže sa jedná o veľmi variabilné produkty.
LG
LG je ďalšia globálne pôsobiaca spoločnosť z Južnej Kórey. Hoci sa jej divízia LG Electronics špecializuje predovšetkým na vývoj televízorov a mobilných telefónov, k dispozícii máte aj niekoľko desiatok soundbarov s touto značkou. Tie sú opäť veľmi variabilné a líšia sa ako obstarávacou cenou, tak výkonom alebo systémom reproduktorov. Opäť si teda medzi týmito produktmi môžu vybrať ako menej nároční používatelia, tak používatelia, ktorí hľadajú tú najvyššiu kvalitu.
Sonos
Sonos je americký výrobca spotrebnej elektroniky, ktorý bol založený v roku 2002. Hoci je známy predovšetkým svojimi (inteligentnými) reproduktormi, zaobstarať si možno aj soundbary, a to v modelových radách Arc, Beam a Ray. Pri nákupe budete musieť u všetkých počítať s vysokou cenou (aj menšie tisícky eur), ale ide o vysoko kvalitné zariadenia, a to aj so systémom reproduktorov 7.1, ktorý zaisťuje prehrávanie hlbokého a presného priestorového zvuku.
JBL
Ďalší americký výrobca elektroniky, tento však existuje už viac ako 60 rokov. V súčasnej dobe sa sústredí najmä na prenosné Bluetooth reproduktory a slúchadlá, k dispozícii však máte aj niekoľko desiatok soundbarov. Aj tie patria medzi slovenskými užívateľmi k najobľúbenejším, a to predovšetkým vďaka veľmi dobrému pomeru kvalita/cena. Zaobstarať si mimochodom možno aj zariadenie so systémom reproduktorov 9.1, ktoré prináša zážitok takmer ako v kine.
Značka |
Špecifikácia |
Cenová kategória |
Ktoré druhy ponúka |
Komu značku odporúčame |
Samsung |
Najväčší výrobca elektroniky na svete |
Všetky cenové kategórie |
Soundbary rôzneho výkonu aj systému reproduktorov |
Užívateľom, ktorí chcú mať pri nákupe skutočne na výber |
LG |
Juhokórejský výrobca elektroniky |
Všetky cenové kategórie |
Rozličné zariadenia, ktoré sa od seba môžu dosť líšiť |
Menej náročným aj náročnejším užívateľom |
Sonos |
Americký výrobca spotrebnej elektroniky |
Vyššia |
Vysoko kvalitné soundbary |
Užívateľom, ktorí žiadajú pri sledovaní filmov, hraní hier i počúvaní hudby špičkový zvuk |
JBL |
Tradičná americká značka elektroniky |
Skôr stredná |
Zariadenie vo veľmi dobrom pomere kvalita/cena |
Užívateľom, ktorí nechcú minúť veľké čiastky, napriek tomu žiadajú vysokú kvalitu |
Cena
Pri soundbaroch platí, že s vyššou cenou výrazne rastie aj ich vybavenosť a kvalita zvuku. Najlacnejšie modely síce obstaráte aj za 80 EUR mnoho od nich však nečakajte. Lepšie je si priplatiť a dívať sa na soundbary s cenou okolo 200 EUR. Nájdete solídne znejúce a technologicky vybavené stroje, stále však pôjde o kompromisy. Navyše z nich zvyčajne vychádzajú aj modely s cenou 240 – 400 EUR, líšia sa zvyčajne počtom kanálov.
Práve od 240 EUR nahor sa už pridávajú aj prístroje, ktoré uspokoja náročných poslucháčov. Konkurencia tu už nebýva taká výrazná (najmä pri relácii 400 EUR a viac) a modely sa líšia hlavne zvukovým prejavom či usporiadaním priestorových reproduktorov.
Cena do 240 EUR
Za finančný obnos 240 EUR dostanete zariadenie základnej úrovne. Často sa jedná o zostavy 2.0, 2.1, prípadne 3.0. Môžete od nich očakávať uspokojivú kvalitu zvukovej produkcie a bežnú konektivitu. Pre bežných užívateľov, ktorí chcú len vylepšiť zvuk svojho súčasného televízora, bude takýto soundbar viac než dostatočný.
Okolo 195 EUR sa však už dajú zohnať aj zariadenia s Wi-Fi či Dolby Atmos/DTS:X. Kvalita zvuku sa však nemôže rovnať drahším prístrojom.
Cena od 240 EUR
Nad 240 EUR sa dajú kúpiť pokročilé zostavy s rozložením 5.1 a viac, vrátane technológií Dolby Atmos alebo DTS:X pre ešte lepší zvuk. Nechýba žiadny potrebná konektivita, samozrejme subwoofer, výkon dostačujúci pre všetky predstaviteľné situácie alebo prepracovaný dizajn. Tie najdrahšie soundbary sa potom môžu rovnať kvalitnejším Hi-Fi zostavám.