Ako vybrať spacák
Či už hľadáte spacák pre deti na tábor, občasné prespanie v chatke alebo na pešiu túru, určite je dobré si výber dostatočne premyslieť a neorientovať sa iba podľa ceny. Náš nákupný radca vám prehľadne ponúka všetko, čo by ste o spacích vakoch mali vedieť.
Ako vybrať spacák stručne:
V tomto článku vám prinášame prehľadné informácie o všetkých parametroch spacích vakov. Dozviete sa o rôznych materiáloch, teplotných určeniach, ale aj tvaroch spacákov. Pred nákupom spacieho vaku je potrebné zamyslieť sa nad niekoľkými aspektmi.
- Kedy a kde budem spacák používať – Spacáky sa od seba líšia teplotným určením. Ideálny spací vak by mal zodpovedať sezóne, kedy ho budete najviac používať. Viac informácií o tom nájdete v kapitole teplotné určenie.
- Aké vlastnosti očakávate – Dôležité je brať ohľad aj na výrobný materiál, ktorý ovplyvňuje hmotnosť, odolnosť ale aj životnosť spacáka. O jednotlivých možnostiach sa dočítate v kapitole venovanej použitým materiálom.
- Aký chcete tvar – Spacáky sú v predaji v troch základných tvaroch – múmiový, dekový a oválny. Podrobnosti zistíte v kapitole tvar.
- Kto bude spacák využívať – Zabudnúť nesmiete ani na veľkosť spacáku, ktorá okrem iného ovplyvňuje pohodlie pri spánku. Ak bude spacák používať žena či dieťa, prečítajte si aj krátku kapitolu venovanú odlišnostiam.
Ak zháňate aj ďalšie vybavenie na kempovanie, možno vám pomôžu aj naše porovnania najlepších stanov a karimatiek. Prípadne máme pre vás nachystané tiež porovnanie grilov.
Teplotné určenie
K ideálnemu spacáku sa musíte prepracovať kúsok po kúsku a nevynechať žiadnu podstatnú oblasť. Tou prvou je teplotné určenie. V rámci tohto pojmu si musíte odpovedať na jednu dôležitú otázku. Kde budete spacák využívať, respektíve v akých teplotných podmienkach a ročnom období? Na základe toho sa dopracujete k prvému deleniu týchto produktov.
- letné spacáky
- zimné spacáky
- trojsezónne spacáky
Letné spacáky
Názov tejto kategórie je jasne vypovedajúci. Pôjde o spacie vaky upotrebiteľné hlavne v letnom období, to znamená vo vyšších teplotách. Poprípade budete prespávať v chatách, stanoch a na podobných miestach. Z tohto dôvodu nie sú kladené také vysoké nároky na hrúbku výrobného materiálu. Letný spacák je možné charakterizovať ako ľahký a skladný doplnok ľubovoľného trampovania. Vhodné na teploty nad +10 °C.
Zimné spacáky
Opakom toho sú zimné spacáky. Ich hlavnou doménou je zaistenie zodpovedajúceho komfortu v zime. Poslúžia vám na nocovanie vonku pri teplotách hlboko pod bodom mrazu. Vyberať si môžete aj špeciálne expedičné modely. Čím väčšia odolnosť spacáku proti zime, tým je vyžadovaný lepší výrobný materiál. S tým pozvoľna stúpa objem spacieho vaku, vrátane jeho celkovej hmotnosti. Vhodné pre teplotné rozsahy -25 °C až 0 °C.
- Spacáky do -10 °C – Zimné spacáky s limitnou teplotou okolo -10 °C majú syntetickú alebo páperovú výplň, spravidla múmiový tvar, stoja niekoľko vyšších desiatok eur alebo nižších stoviek a extrémnu hodnotu môžu mať až okolo -25 °C.
- Spacáky do -20 °C – Teplé múmiové spacáky, majú častejšie páperovú výplň a cenou sa pohybujú väčšinou nad čiastkou 400 €. Extrémna teplota takýchto spacákov môže dosahovať až -35 °C.
- Spacáky do -30 °C – Naozaj silné spacáky s mimoriadnou izolačnou schopnosťou. Na trhu je ich veľmi málo. Sú vhodné do veľmi extrémnych podmienok. Sú objemné a pomerne ťažké.
Trojsezónne spacáky
Tento typ spacáka je možné s istotou označiť ako univerzálny. Jeho pomenovanie „trojsezónne“ značí, že vám poskytne dostatočné zázemie na jar, v lete aj na jeseň. Tento typ sortimentu je často dopytovaný a môže nadobúdať najrôznejšie podoby, výrobné materiály, hmotnosť a celkové spracovanie, podľa toho, čomu dáte prednosť. Vhodné na teploty -10 °C až +25 °C.
Každý spacák má pritom špecifické hodnoty teplôt, pri ktorých je optimálne ho použiť. Riadi sa pritom európskou normou EN 13537.
- Extrémna teplota – Určuje teplotu, pri ktorej je možné spacák použiť v kombinácii s vhodným oblečením. V tomto prípade už môže hroziť prechladnutie a pocit chladu.
- Limitná teplota – Označovaná ako limit. Pri nej vám spacák v kombinácii s vhodným oblečeným zaistí ešte zodpovedajúci komfort.
- Komfortná teplota – Prezentovaná pod skratkou „comf“. Ideálna hodnota pre teplotnú rovnováhu.
- Maximálna teplota – Najvyššia teplota určujúca hornú hranicu pre pobyt v spacáku. Pri jej prekročení môže človek pociťovať potenie.
Výrobný materiál
Jeden z dôležitých parametrov, ktorý vlastne rozhoduje o tom, akého teplotného zázemia a komfortu sa vám dostane, je výrobný materiál spacáka. Výrobným materiálom je v tomto prípade myslená samotná výplň. Tá sa pre vás stáva v podstate neviditeľnou súčasťou vonkajšieho obalu, má však tú najzásadnejšiu rolu.
V rámci delenia použitého materiálu narazíte na dve odlišné zložky líšiace sa radom kladov a záporov.
Syntetika
Tá býva najčastejšie označovaná výrazom „umelé vlákno“. V súčasnosti ide o veľmi využívaný materiál, ktorý sa spája predovšetkým s nižšou obstarávacou cenou oproti páperovým spacím vakom. Všeobecne sa dá tvrdiť, že syntetika je vhodnejšia pre ľudí trpiacich alergiami. Určite sa nebudete musieť starať o pravidelnú a častú údržbu a svoju službu dokonale odvedú aj vo vlhšom prostredí. Na druhú stranu počítajte s tým, že umelé vlákno bude objemnejšie a zároveň ťažšie. Je tu tiež otázka životnosti, ktorá je kratšia oproti páperovým spacákom. Niektoré modely strácajú svoje vlastnosti už po troch až štyroch rokoch.
Pre úplnosť ešte spomenieme, že syntetiku je možné deliť na ďalšie dve podkategórie.
- Mikrovlákna – Sú využívané u menších typov spacákov, nie sú tak nadýchané a majú vynikajúce izolačné vlastnosti.
- Kanálkové duté vlákna – Disponujú väčším objemom, ktorý je kompenzovaný nadštandardnou výhrevnosťou.
Syntetické vlákna sa delia na ďalšie podľa použitej technológie. Naraziť môžete hneď na dve varianty.
- Hollowfiber – Označenie pre obyčajnejšie duté vlákna, ktoré sú vhodné skôr na letné nocovanie vonku a pre nenáročných zákazníkov.
- Thermicfibre – Nástupca Hollowfiber. Ide o špirálovo stočené polyesterové vlákna.
Perie
Spacáky z peria vznikajú z kačacieho a husacieho peria, ktoré patria medzi tzv. tepelné izolanty. (Zdroj: Wikipedia) Sú oproti umelému vláknu drahšie. To však kompenzuje rad prínosných kladov. V prospech peria hovorí vynikajúci tepelný odpor, izolačné vlastnosti, stlačiteľnosť, nižšia hmotnosť a dokonalá výhrevnosť. Preto sa používa predovšetkým u spacákov určených do nižších teplôt. Vďaka použitému periu majú aj dlhšiu životnosť. Tá ale do istej miery súvisí s trochu náročnejšou údržbou.
Pri výbere páperového spacáka narazíte ešte na jeden údaj, ktorým je pomer prachového peria a malých pierok. Tento parameter je udávaný číslom napr. 90/10, 95/5, 85/15 a pod. To znamená 90 % prachového peria a 10 % malých pierok. Tu platí, že páperie lepšie izoluje a pierka naopak predlžujú životnosť.
Čo sa týka naplnenia páperového spacáka perím, postrážte si hodnotu CUIN. Tá prezentuje plnivosť, respektíve maximálny objem a lepšiu izoláciu. Čím vyššie číslo, tým lepšie vlastnosti. Za štandard je považovaný údaj 600 CUIN. Všetko nad túto hodnotu je lepšie.
Náplň spacáku |
Výhody |
Nevýhody |
Syntetika |
+ Nižšia cena
+ Jednoduchšia údržba
+ Rýchlejšie uschne
+ Vhodnejšie pre alergikov |
– Vyššia hmotnosť
– Kratšia životnosť
– Väčšinou nevhodné do extrémne nízkych teplôt |
Perie |
+ Lepšia tepelná izolácia
+ Jednoduchšie sa balí
+ Nižšia hmotnosť |
– Vyššia obstarávacia cena
– Náročnejšia údržba |
Vonkajší materiál spacáka
O kvalite a vlastnostiach nevypovedá iba výplň spacáku, ktorá má zaisťovať predovšetkým tepelnú izoláciu, ale aj vonkajší materiál. Vonkajšia strana spacáku ovplyvňuje jeho pevnosť, priedušnosť, hmotnosť aj vodeodolnosť. Aj na túto časť by ste preto pri výbere rozhodne nemali zabúdať.
Vonkajší poťah spacáku býva najčastejšie vyrobený z polyesteru. Pokiaľ spávate pod širákom bez stanu, malo by vás tiež zaujímať, či má vonkajšia strana potrebnú vodeodolnú úpravu, ktorá vás bude chrániť pred prípadným dažďom. U kvalitnejších spacákov to býva dnes už samozrejmosťou, tie lacnejšie občas ale stále vodu prepustia a sú na vonkajšie využitie nevhodné.
Tvar
Ak sa pozriete na jednotlivé modely spacích vakov, určite vašej pozornosti neunikne, že existuje hneď niekoľko tvarov, z ktorých sa dá vyberať. Každý z nich má svoje prednosti a hodí sa pre odlišných záujemcov.
- múmiový tvar
- dekový tvar
- oválny tvar
Niektoré spacie vaky je možné rozširovať a to napríklad tak, že ich spojíte k sebe za pomoci zipsov, alebo špeciálnym bočným rozšírením.

Múmiový tvar
Ako už prezrádza názov spacieho vaku, tvar pripomína klasickú múmiu. Táto úprava je predpokladom na to, že spacák bude dokonale kopírovať ľudské telo. Vy vďaka tomu získate maximálne zázemie a vyhnete sa akémukoľvek prefukovaniu a vetraniu. Možno práve minimálne tepelné straty radia tento model k tým najobľúbenejším. Svoje miesto má nielen pri rekreačnom kempovaní, ale aj v extrémnych podmienkach.
Dekový tvar
Predstavte si preloženú deku so zipsom. Áno, presne tak vyzerá spacák v tvare deky. Ten volia záujemcovia predovšetkým na letné obdobie alebo do nenáročných podmienok. Jeho výhodou je, že sa do neho zmestia ľudia rôznych postáv. Zároveň sa dá úplne rozopnúť a využiť ako klasická deka. Na druhú stranu sa v ňom budete zahrievať dlhšiu dobu.
Oválny tvar
Spojenie múmie a deky, presne tak by šiel charakterizovať tento tvar. Ovál je trochu voľnejší ako múmia, takže až toľko nekopíruje telo. Na druhú stranu ho obopína viac než dekový spací vak. Ideálny variant pre tých, ktorí nechcú prísť o drahocenné teplo a zároveň majú radi určitú voľnosť počas spánku.
Veľkosť
Veľkosť spacáku je priamo úmerná vášmu komfortu. Za všetkých okolností by ste mali zvoliť ten správny rozmer. Dôvody sú veľmi jednoduché. Keď stavíte na menší spacák, budete tlačiť telom na izolačnú vrstvu a tá nebude fungovať správne – neochráni vás pred chladom zvonku. Naopak príliš veľký spacák vytvorí vo vnútri zbytočný priestor navyše, ktorý budete musieť dlhšiu dobu zahrievať.
Optimálna veľkosť spacáku by mala byť o 15 až 20 centimetrov dlhšia ako celková dĺžka tela. Aj keď narazíte na najrôznejšie označenie v podobe S, M, L, XL a pod., vždy sa zaujímajte o presný údaj veľkosti.
Ak disponujete atypickou postavou, nepodceňujte ani šírku a spací vak si pred kúpou radšej vyskúšajte.
Spacáky pre ženy a deti
Väčšina spacákov na trhu je vo variante unisex – teda vhodné pre všetkých. Tieto modely zodpovedajú ale skôr mužským potrebám. Preto výrobcovia stále častejšie ponúkajú varianty spacákov pre ženy. Tie sa okrem vzhľadu a menšej veľkosti líšia aj konštrukciou. V oblasti bokov sú viac vyplnené, čo je pre ženy pohodlnejšie. Zvyčajne majú aj viac zateplené nohy.
Zvláštne požiadavky na spacák majú aj deti. Detské spacáky sú logicky menšie, dobre zateplené a taktiež farebnejšie. Naraziť môžete aj na rôzne vzory, obrázky či rozprávkové motívy. Detské spacáky sú v zásade dvojakého druhu.
Vak na nohy z dámskeho spacáku
Detský spacák
Jedným z nich sú štandardné malé spacáky, ktoré vydržia dieťaťu tak dlho, kým z neho nevyrastie. Druhou variantou sú rastúce spacáky. Tie sa dajú postupne predlžovať a dieťaťu tak vydržia dlhšie. Ich výhodou je možnosť prispôsobenia aktuálnej veľkosti dieťaťa. Spacák mu tak nebude príliš veľký, čo je nekomfortné z toho dôvodu, že ho musí „vykurovať“ navyše. Viac informácií o detských spacákoch a konkrétne tipy na najlepšie modely nájdete vo výbere najlepších detských spacákov.
Hmotnosť
Ak s cestovaním, turistikou či trampovaním ešte len začínate, veľmi skoro zistíte, že podstatným údajom pri nákupe spacáku je aj hmotnosť. Pri potulkách prírodou je každý gram zbytočnou záťažou navyše. O celkovej váhe spacieho vaku samozrejme rozhoduje typ spacáku. Oveľa viac vám prezradí nižšie uvedené delenie.
- Letné spacáky – hmotnosť cca 300 až 500 gramov.
- Trojsezónne spacáky – hmotnosť cca 550 až 900 gramov.
- Zimné spacáky – hmotnosť cca 950 až 1 400 gramov.
Údržba
Vzhľadom na to, že spacák má kvôli aplikovanej výplni obmedzenú životnosť, je potrebné klásť väčší dôraz na jeho celkovú údržbu a vôbec samotné používanie. Stačí, ak sa budete držať niekoľkých základných pravidiel.
- Pri dlhodobejšom skladovaní neukladajte spacák do vreca, ale vybaľte ho a najlepšie voľne rozprestrite. Zamedzíte tým nežiaducemu lámaniu vlákien.
- Pokiaľ sa rozhodnete spacák vyprať, snažte sa používať iba špeciálne pracie prostriedky a zároveň ho perte najlepšie iba v ruke.
- Aby nedošlo k poničeniu vnútornej výplne spacáka, zabudnite na klasickú sušičku a voľte radšej bežné vyschnutie vo voľne zavesenej polohe. Keď už ho budete sušiť v sušičke, riaďte sa informáciami na visačke spacieho vaku. Perové spacáky je lepšie vyvesiť von.
Cena
Spacáky sú neoddeliteľnou súčasťou akéhokoľvek outdoorového vybavenia, ktoré je spojené s odlišnými cenovými nákladmi. Tie sa líšia predovšetkým v závislosti od toho, aké požiadavky z pohľadu komfortu a teplotnej odolnosti očakávate. Cena samozrejme súvisí aj s voľbou konkrétneho výrobcu. Medzi tie preverené a populárne patria značky Husky, Acron, Mountain Equipment, Boll, Outwell, Rock Empire, Saenger, Ferrino, Spokey, Hannah, Mammut a ďalšie.
Cena do 40 €
Najlacnejšie spacáky zaobstaráte už od 20 €. Tieto hypermarketové produkty však nie sú prísľubom žiadnej výraznejšej kvality spracovania. Obvykle narazíte na unisex prevedenie vhodné pre mužov aj ženy. Základom bude obyčajná syntetická výplň, ktorá vám zaručí komfortné nocovanie pri teplotách cca +5 až +8 °C.
Cena od 40 do 80 €
V tomto prípade na vás čakajú múmiové a dekové spacie vaky. Aj za túto cenu získate maximálne syntetickú výplň. Teplotné určenie spacákov pozvoľna prechádza z letných na tie trojsezónne. Tie majú oveľa širšie použitie a ich limitné teploty sa dostávajú pod 0 °C. Často ide o spacáky s hmotnosťou od 1 do 2,5 kilogramu.
Cena od 80 do 200 €
Ak chcete v spacáku tráviť aj chladnejšie noci, zainvestujte čiastku do 200 €. Tá je prísľubom perovej výplne, nízkej hmotnosti a limitnej teploty pod -5 °C. Obvykle prevládajú múmiové spacie vaky. Tie sú navyše určené nielen pre letnú a trojsezónnu prevádzku, ale aj pre tú zimnú.
Cena nad 200 €
Túto kategóriu spacákov tvoria produkty dosahujúce obstarávacie náklady až na hranicu 1 200 €. Ide o spacie vaky určené do extrémnych podmienok s teplotami pod -20 °C. Prevažne komorové konštrukcie sú takmer vždy plnené kvalitnou perovou výplňou. Výrobky určené pre náročných zákazníkov.
Ako spať v spacáku
Úvodom treba spomenúť, že spacák ako taký nehreje. To, ako vám bude teplo, záleží na jeho izolačných vlastnostiach. Výplň udrží vaše telesné teplo vo vreci a vďaka tomu vám nie je pri spaní zima. Zásadným pravidlom teda je, že do spacáka nikdy nesmiete liezť zmrznutí. Pokiaľ vám bude zima už vo chvíli ľahnutia, určite sa nezahrejete a pretrpíte noc so skrehnutými nohami.
Ideálne je si pred spánkom urobiť menší výbeh, pár drepov alebo sa inak zahriať. Nesmiete sa ale spotiť. Pokiaľ chcete produkovať viac tepla, pred spaním sa najedzte. Trávením sa tvorí teplo, ktoré môžete v noci využiť na zahrievanie.
O vhodnom oblečení sa aj medzi trampmi vedú spory. V zásade sa delia na dva tábory – oblečenie a neoblečenie. Najlepšie je vyskúšať si obe varianty a podľa toho sa pri ďalšom spaní zariadiť. Ako to už býva, každému vyhovuje niečo iné. Rozdiely sú nielen medzi pohlaviami, ale aj v mohutnosti postavy, množstve izolujúceho podkožného tuku atď.
Oblečenie
Ak je pre vás nemysliteľné spať iba v spodnom prádle a chcete sa obliecť, voľte priliehavé oblečenie, ktoré máte čo najbližšie pri tele. Ideálne je termotričko a podvliekačky. Oblečenie by vás ale zároveň nemalo nikde škrtiť, aby mohla krv dobre prúdiť, na to myslite najmä pri ponožkách. Tie by mali mať voľný lem.
Ak sa chystáte prenocovať v extrémnych podmienkach, oceníte aj obličkový pás, ktorý udrží teplo vytvárané stredom tela na svojom mieste. Na hlavu si nezabudnite čiapku a okolo krku šál, prípadne môžete zvoliť kuklu. Na hlavu vám musí byť dostatočné teplo, aby ste nemali tendenciu strkať ju do spacáku a dýchať doň. Kondenzovaná para by totiž mohla poškodiť izoláciu.
Neoblečenie
Druhý tábor presadzuje spanie v čo najmenšom množstve oblečenia. V praxi teda do spacáku ľahnete len v spodnom prádle, alebo tričku. Neprehrievate tak zbytočne oblečenie, ale teplo sa priamo odráža od steny spacáku.
Ďalšie tipy
Pri spaní v spacáku hrá dôležitú úlohu aj kvalitná karimatka. S jej výberom vám poradíme na samostatnej stránke. Táto podložka odizoluje chlad zo zeme, a zabráni aj prenikaniu vlhkosti. Jej význam teda nepodceňujte a vyberte si kvalitný výrobok. Bez neho vám totiž ani sebateplejší spacák nepomôže.
Ak všetky pokusy o zahriatie sa vlastným telom zlyhajú, môžete skúsiť ďalšie zdroje tepla. Ideálne sú termofory, alebo PET fľaše naplnené horúcou vodou. Tie môžete rozložiť v spacáku – ideálne do nôh, na stehná, brucho či boky a do podpazušia.
Utiahnite vnútorný golier okolo krku či ramien, tým oddelíte vnútorný priestor od vonkajšieho a udržíte tak teplo na správnom mieste.
Neťahajte zbytočne vankúš. Môžete si ho ľahko vyrobiť z obalu na spacák a oblečenia, ktorým ho vyplníte.
Do spacáka si tiež môžete uložiť oblečenie na ďalší deň, budete ho mať tak predhriate, a navyše tým môžete vyplniť prázdny priestor v spacáku, ktorý by ste museli zbytočne „vykurovať“. Nemalo by byť ale vlhké alebo špinavé.