Menu

Recenzia a test Specialized Rockhopper Sport 2022

85,4 % Celkové hodnotenie

Top cena/výkon v kategorii Pánske horské bicykle

Klady

  • Kvalita za dobrú cenu
  • Hydraulické brzdy
  • Vnútorné vedenie káblov

Zápory

  • Pedále nie sú v cene
  • Nižší počet prevodov
600 € Orientačná cena

Základné charakteristiky

Specialized Rockhopper Sport patrí do strednej cenovej kategórie horských bicyklov. Aj keď sme ho zaradili do kategórie pre pánov, výrobca ho uvádza ako unisex model, takže by mal sadnúť aj ženám. Telo tvorí pevný hliníkový rám, čo je v tejto cenovej hladine najbežnejší materiál, musíte pri ňom ale počítať s trochu väčšou váhou, ako napríklad pri karbóne.

Komfort pri jazde po ťažšom teréne zaistí odpružená vidlica. Tú je možné v prípade potreby uzamknúť, alebo upraviť mieru odpruženia podľa aktuálneho terénu. Bicykel nemá odpružený rám, takže sa úplne nehodí brať ho do ťažkých terénov. Na druhú stranu tak aspoň celú silu prenášate do jazdy a budete s bicyklom rýchlejší. Lanká sú vedené vnútrom rámu, čo zaisťuje čistý a elegantný vzhľad.

Hodnotenie odborníkov a ostatných užívateľov

Model Rockhopper od značky Specialized patrí medzi najpredávanejšie pánske horské bicykle na trhu. Verzia pre rok 2022 je už niekoľkátou v rade, občas ešte stále niekde narazíte na dopredaj predchádzajúcich ročníkov, ktoré sa líšia len minimálne. Užívatelia si ju obľúbili najmä pre skvelý pomer ceny a výkonu. Medzi milovníkov cyklistiky takmer nenarazíte na negatívne recenzie.

Hlavné výhody a nevýhody

Najväčšia výhoda modelu Specialized Rockhopper Sport 2022 spočíva vo veľmi dobrom pomere ceny a výkonu. Má kvalitné komponenty, ale zároveň nie je nijako predražený. Za zmienku stoja hydraulické kotúčové brzdy, ktoré bývajú často výsadou oveľa drahších modelov.

Z estetického hľadiska vás určite potešia aj schované lanká, ktoré sú vedené vnútrom rámu a z vonku nie sú viditeľné, čo dodáva bicyklu istú eleganciu. Pre niekoho by mohla byť nevýhodou absencia pedálov v základnej výbave, dnes sa ale už k lepším bicyklom skrátka nedávajú. Výrobca tak dáva novým majiteľom priestor, aby si kúpili vlastné podľa potreby, každému totiž sedí niečo iné.

Porovnanie s alternatívami

Pánsky bicykel Specialized Rockhopper sa vyrába v troch variantoch – v lacnejšej základnej Rockhopper verzii a v nami vybranej Sport verzii. Drahšia verzia Sport má výhodu v prítomnosti hydraulických kotúčových bŕzd, ktoré sa pre horský bicykel hodia. Základná verzia má síce aj kotúčové brzdy, ale v jej prípade sú mechanické, čo znamená o niečo nižšiu odolnosť a o niečo nižšiu kvalitu. Pri lacnejšej verzii musíte skrátka počítať s tým, že sa šetrilo na komponentoch. Pokiaľ patríte medzi trochu náročnejších jazdcov, určite odporúčame priplatiť si za verziu Sport.

Naše hodnotenie a záver

Horský bicykel Specialized Rockhopper Sport 2022 vás poteší skvelým pomerom ceny a výkonu. Má veľmi kvalitné komponenty, hydraulické kotúčové brzdy a odpruženú vidlicu. Ide o pomerne univerzálny model, ktorý by mal prevedením sadnúť takmer každému jazdcovi. Dokonca sa ho nemusia báť ani dámy, výrobca ho označuje ako unisex model. Odporúčame im ale vyskúšať, či im veľkostne a konštrukčne sedí, ženy totiž majú odlišnú postavu a často aj iné nároky na tvar rámu alebo sedla.

Pokiaľ patríte medzi menej náročných jazdcov, možno vás zaujme aj lacnejší základný variant Specialized Rockhopper 2022. V našom porovnaní sme spracovali aj recenziu cenovo dostupného modelu Crush Hexagon 5.0 2021.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Specialized

Materiál rámu

Hliník

Veľkosť rámu

S - XXL

Počet prevodov

2x9

Odpruženie vidlice

Áno

Odpruženie rámu

Nie

Priemer kolies (")

29

Brzdy

Hydraulické, kotúčové

Materiál pedálov

Žiadne

Hmotnosť (kg)

14

Modelový rok

2 022

600 € Orientačná cena
Autor: Kamila Lorenzová | Dátum: | Produkt: Specialized Rockhopper Sport 2022 | Hodnotenie: 85,4 %
Kamila Lorenzová
Kamila má tému bicyklov na starosti v našej redakcii už viac ako rok. Okrem toho, že o nich má nazbierané množstvo dôležitých informácií, produkty často tiež aktualizuje, a má tak prehľad o nových trendoch a modeloch. Veľmi dobre vie, čo ocení začínajúci cyklista a aké nároky majú naopak skúsení športovci. Sama sa cyklistike tiež venuje na rekreačnej úrovni. Vedľa bicyklov má pod palcom napríklad cestovné témy a športové vybavenie, ako sú napríklad snowboardy.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Recenzia Specialized Rockhopper Sport 2022

Specialized Rockhopper Sport 2022

600 € Orientačná cena