Porovnávací test a recenzie najlepších stanov

Večery pod stanom majú svoje neodmysliteľné kúzlo. V posledných rokoch si získavajú podobné výlety veľkú obľubu a stanové mestečká rastú ako huby po daždi. Avšak na to, aby ste noc prežili v zdraví hoci aj s deťmi, je potrebné poobzerať sa po kvalitnom modeli. 

V prvom rade zvoľte vhodný typ stanu. Vyberať môžete medzi rodinnými, turistickými, expedičnými a ultraľahkými variantmi. Prvé menované sú logicky určené na výlet rodín z deťmi, turistické a expedičné modely zase poslúžia amatérskym a profesionálnym cestovateľom. Dôležitú úlohu zohráva tiež tvar – skôr typické áčko pomaly ustupuje a trhu dominujú kupolovité, tunelovité a geodetické tvary, ktoré lepšie zvládajú nepriazeň počasia.

Veľkú pozornosť venujte vyhotoveniu konštrukcie. Preverte kvalitu a materiál prútov, plášťa aj podlahy, všetky by mali byť certifikované a predimenzované. Prekvapivo dôležitá je aj farba stanu, ktorá má vplyv na absorpciu svetla. Nemenej významný je aj tzv. vodný stĺpec v mm udávajúci odolnosť plášťa proti vode. Rozhodne nezabudnite zohľadniť ani rýchlosť a náročnosť skladania príbytku, hmotnosť a rozmery stanu a ponuku praktických doplnkov.

Pri nákupe stanu vždy odporúčame vyraziť do kamennej predajne a jednotlivé modely si poriadne omakať. To najdôležitejšie – kvalitu použitých materiálov – totiž z obrázka na e-shope nevyčítate. Pokiaľ vám ani napriek tomu nie je všetko jasné, nazrite do nášho textu Ako vybrať stan, v ktorom sa kľúčovým kritériám dopodrobna venujeme.


Najlepšie stany podľa hodnotenia a recenzií používateľov

Pořadí Vzhľad Názov Určenie Počet osôb Orientačná cena Aktuálna cena
1.
Recenze Zajo Montana 3
Zajo Montana 3 Expedičné 3 60 € Zobraziť ponuky
2.
Recenze Zajo Svalbard 4
Zajo Svalbard 4 Rodinné 4 250 € Zobraziť ponuky
3.
Recenze Coleman Cortes Octagon 8
Coleman Cortes Octagon 8 Rodinné 8 280 € Zobraziť ponuky
4.
Recenze Zajo Montana 2
Zajo Montana 2 Turistické 2 55 € Zobraziť ponuky
5.
Recenze Brother ST04/1
Brother ST04/1 Turistické 4 45 € Zobraziť ponuky
6.
Recenze Husky Blum 4
Husky Blum 4 Turistické 4 50 € Zobraziť ponuky
7.
Recenze Highlander Blackthorn 1
Highlander Blackthorn 1 Turistické 1 60 € Zobraziť ponuky
8.
Recenze Brother ST13/1
Brother ST13/1 Turistické 2 20 € Zobraziť ponuky
9.
Recenze Husky Bird 3
Husky Bird 3 Turistické 3 120 € Zobraziť ponuky
10.
Recenze Husky Bizon 4 Plus
Husky Bizon 4 Plus Turistické 4 190 € Zobraziť ponuky

Ako vybrať stan

Výber stanu nie je iba rozhodovanie medzi odlišnými veľkosťami a farebným vyhotovením. K tomuto kroku musíte pristupovať omnoho zodpovednejšie, aby vás budúci produkt uspokojil vo všetkých smeroch.

Dopomôcť vám k tomu môže správna voľba typu stanu, vrátane samotného tvaru. Zamyslieť by ste sa mali nad otázkou, ako často ho budete používať, koľkými ľuďmi a kde. My vám k tomu pridáme praktické povedomie o dostupných konštrukciách, načrtneme, ako môže vyzerať úložný priestor, koľko má stan vchodov a zameriame sa aj na to najdôležitejšie. Tým bude skutočná veľkosť stanu a jeho celková hmotnosť. Tú pocítite pri akýchkoľvek presunoch so stanom na chrbte. Nakoniec si vysvetlíme pojem vodného stĺpca a oznámime vám, koľko také stany vlastne stoja.

S obstaraním správneho stanu súvisí tiež nákup vhodného spacieho vaku, karimatky alebo nafukovacej postele, na ktoré sme sa pozreli v samostatnom porovnaní.​

Ako vybrať stan stručne:

 • Položte si otázku, prečo stan obstarávate. Budete ho využívať na dlhšie pobyty v kempe s rodinou, alebo v ňom chcete prespávať počas cyklistického výletu? Podľa toho sa rozhodnete, aký typ stanu pre vás bude ten najvhodnejší.
 • Zamyslite sa nad tým, kde a kedy budete stan využívať. V tuzemských podmienkach nepotrebuje žiadnu extrémne vysokú vodoodolnosť. Odlišný model budete tiež voliť, keď v stane plánujete spať v lete a iný zasa na zimu do snehu.
 • Pokiaľ plánujete stan nosiť na chrbte, zamerajte sa na jeho hmotnosť. Menší expedičný stan pre dve osoby môže vážiť aj menej ako 1 kg. Nízku hmotnosť pri dlhších túrach s batohom určite oceníte.
 • Veľkosť vyberajte podľa toho, koľko ľudí v stane bude spať. Vždy radšej počítajte s určitou rezervou. Aj keď väčšinou výrobca uvádza, že sa do stanu vojdú napríklad 4 ľudia, nemusia mať okolo seba dostatok priestoru.
 • Nezabúdajte na úložné priestory. Pamätajte, že pokiaľ budete chcieť do stanu umiestniť aj vašu batožinu, môže to výrazne znížiť jeho kapacitu. Na uloženie vecí môže prípadne poslúžiť aj predsienka.

Pamätajte na to, že výber stanu väčšinou stojí na voľbe určitých kompromisov. Len ťažko zoženiete ľahký stan, v ktorom sa vyspí päť členov výpravy, a ešte im zostane veľa miesta v predsienke na batožinu. Čím ľahší stan navyše bude, tým menej komfortné spanie vám väčšinou ponúkne. Počítajte tiež s tým, že za kvalitu a väčšiu odolnosť si budete musieť priplatiť.

Typy stanov

Pri nákupe nového stanu by ste sa mali odraziť od toho najzákladnejšieho delenia. Od pomyselnej kategórie, do akej daný produkt spadá. Práve v tejto chvíli sa vyplatí položiť si otázky typu, kde budem stanovať, ako často, v akých klimatických podmienkach a s kým? Odpovede na tieto otázky vám pomôžu pri výbere stanu z nasledujúcich typov.

 • Rodinné stany
 • Turistické stany
 • Expedičné stany
 • Ultraľahké stany

Ukážka rôznych typov stanov podľa využitia

Jednotlivé modely sa od seba líšia predovšetkým rozmermi, konštrukciou a v neposlednom rade aj obstarávacími nákladmi. Poďme si o jednotlivých typoch povedať niečo viac.

Rodinné stany

Rodinné stany sú neprehliadnuteľnou súčasťou väčšiny kempov. Sú to tie najväčšie stany, ktoré primárne slúžia na nocovanie hneď niekoľkých ľudí naraz. V ich prípade sa kladie dôraz na dostatočný priestor. A nemusia to byť len dve oddelené spálne, ale tiež predsienky a ostatné úložné miesta. Hlavným predpokladom je komfort, súkromie a pohodlie.

Tieto vlastnosti sú samozrejme vykúpené jednou zásadnou vecou. Tou sú väčšie rozmery tak v rozloženom, ako aj v zloženom stave. Tým pádom musíte počítať aj s vyššou hmotnosťou. Rodinné stany kvôli tomu nie sú vhodné na turistiku a prenášanie na chrbte. Obvykle ich priveziete do kempu uložené vo vozidle a rozložíte. Aj tu počítajte s väčšou časovou náročnosťou, ich obstarávacie náklady sú tiež vyššie.

Turistické stany

Dalo by sa povedať, že turistické stany sú zmenšenou verziou stanov rodinných. Tieto produkty dokážu poskytnúť prístrešok dvom až štyrom osobám, avšak na úrok celkového komfortu. Ich prednosťou je menšia veľkosť a nižšia hmotnosť. Z toho plynie tiež praktická mobilita.

Vnútorného miesta rozhodne nebude na rozdávanie, na druhej strane oceníte ich všestrannosť. Ako prezradzuje názov tejto kategórie, stany sa hodia hlavne na turistiku, časté presuny a tam, kde potrebujete postaviť prístrešok počas veľmi krátkeho času.

Rad z nás má kempovanie spojené predovšetkým so sedením pri ohni, spievaním pesničiek a opekaním špekáčikov. Niektorí večery pri stanoch radi trávia v spoločnosti priateľov s vodnou fajkou a dlhými rozhovormi. ​

Expedičné stany

Profesionálna nadstavba turistických stanov. Na prvý pohľad vyzerajú tieto typy dosť podobne. Pri ich podrobnejšom skúmaní si ale všimnete lepšie konštrukčné vyhotovenie pri expedičnom variante. Áno, tieto stany sú zhotovené tak, aby odolávali náročným podmienkam. Veľký dôraz sa kladie na pevnosť, odolnosť, nepremokavosť a celkovú stabilitu. K tomu prispieva aj použitie odľahčených a tvrdených materiálov. Všetko sa skrátka vyrába v špičkovom vyhotovení. Expedičné stany majú azda iba jedinú nevýhodu, a tou je vyššia nákupná cena oproti ostatným variantom.

Ultraľahké stany

Ultraľahké stany predstavujú veľmi špecifickú kategóriu produktov. Ide o menšie stany, pri ktorých sa kladie dôraz na čo najnižšiu hmotnosť a rozmery. Vhodné sú napríklad pre jednu alebo dve osoby. Pri nocovaní splní svoju službu, avšak s trochu obmedzenejším komfortom. Ich perfektná skladnosť sa využíva pri každodenných turistických alebo cyklistických presunoch. Spolu so správnou GPS navigáciou je ideálny aj na dovolenku na motorkách.

Na druhej strane musíte počítať s tým, že nemajú takú veľkú výdrž proti zhoršeným poveternostným podmienkam a o veľkom pohodlí sa tu tiež nie je možné veľmi rozpisovať.

Tvar

Pokiaľ si uvedomíte, aký typ stanu je pre vás najvhodnejší, máte už do istej miery daný aj tvar takého stanu. V prípade niektorých kategórií to ale nemusí byť celkom striktné a vy máte možnosť voľby. Tvar prispieva hlavne k celkovému komfortu a pohodliu vnútri stanu. Zároveň súvisí s jednoduchosťou či zložitosťou samotného procesu skladania a rozkladania. Ak sa zahľadíte do produktových ponúk výrobcov, zistíte, že k dispozícii máte štyri tvary.

  • Kopulovitý tvar
  • Tunelovitý tvar
  • Geodetický tvar
  • Áčkový tvar

Ukážka rôznych tvarov stanu

 

Kopulovitý tvar

Najskôr začneme popisom pravdepodobne toho najvyužívanejšieho tvaru. Je to kopula. Jej základnými konštrukčnými prvkami sú dva prúty z rohu do rohu krížiace sa uprostred. Výnimkou nie sú ani ďalšie prúty spevňujúce predsienky a vchody. Toto vyhotovenie je možné označiť za samonosné a z pohľadu skladania veľmi rýchle.

Tento tvar vykazuje zodpovedajúcu stabilitu, je priestranný a pri niektorých stanoch ho dokonca nie je potrebné ani akokoľvek kotviť k zemi. Tu platí jedno pravidlo, že čím viac prútov sa použije, tým vyššiu odolnosť proti vetru docielite. Základom sú obvykle dva prúty.

Tunelovitý tvar

Tento typ stanu nemá v tuzemsku také veľké uplatnenie, napriek tomu sa nájde množstvo priaznivcov pre tvar „tunel“. Ten prezradzuje jasnú podobu zloženého stanu. V rámci tunelovitého tvaru je potrebný väčší počet prútov. Z hľadiska vnútorného priestoru ide pravdepodobne o ten najefektívnejší variant.

Musíte však počítať s ukotvením k zemi. Prekvapiť by vás ostatne mohol aj silný vietor fúkajúci zo zlej strany, ktorý tunelovitému tvaru práve dvakrát nevyhovuje. Preto sa tieto stany stavajú so zreteľom na ostatné prírodné prvky a terén, prípadne po vetre.

Geodetický stan

Kapitola sama osebe. Špecifické modely stanov podobajúce sa tým kopulovitým. Obvykle dosahujú väčšie veľkosti a použije sa viac prútov na celkové spevnenie. Využívajú sa tam, kde sa kladú značné nároky na odolnosť proti silnému vetru.

Áčkový tvar

Aj keď je tento typ stanu v podstate minulosťou, je potrebné ho spomenúť. Tvar „áčko“ pozná bezpochyby každý, kto sa v dobách minulých oddával stanovaniu v prírode. V súčasnosti narazíte na tento stan výnimočne. Je to spôsobené tým, že jeho vnútorný priestor nie je využitý tak efektívne ako pri kopule a ani samotná konštrukcia nepatrí k tým najpevnejším.

Konštrukcia a vyhotovenie

Pri nákupe stanu by ste mali mať dostatočné povedomie aj o konštrukčných prvkoch. Na mysli máme predovšetkým to, z akých materiálov sú zhotovené jednotlivé časti. Každý taký doplnok totiž môže nadobúdať odlišné vlastnosti.

Konštrukcia

Najprv začneme kostrou stanu, respektíve skladacími prútmi.

 • Laminátové prúty – Lacnejší variant. Majú vyššiu hmotnosť a sú náchylnejšie na prasknutie. Poškodený diel je možné ale pohodlne vymeniť.
 • Duralové prúty – Kvalitnejšie spracovanie spojené s nižšou hmotnosťou a vyššou pevnosťou. Za duralovú konštrukciu si priplatíte.

Plášte

Druhým rozhodujúcim elementom bude typ vyhotovenia stanu, respektíve hornej časti. V tomto smere jednoznačne vedú polyamidové a polyesterové materiály, takže syntetika. Naraziť môžete na odlišné modely vyhotovenia.

 • Jednoplášťové stany – Skladnejšie a ľahšie materiály. Pozor si dajte na ich kvalitnú priedušnosť kvôli hromadeniu vlhka v stane. Často sa využívajú na expedíciách a sú späté s vyššou obstarávacou cenou.
 • Dvojplášťové stany – Tie sú oveľa dostupnejšie. Skladajú sa z vnútornej sienky a vonkajšej vrstvy označovanej ako tropiko. Sienka musí byť priedušná a zároveň chrániť pred vetrom zaviatym pod tropiko. Jej súčasťou sú vetracie otvory. Pri pobyte v chladnejšom počasí voľte radšej sienky látkové. Niektoré tropiká môžu odolávať pretrhnutiu a ohňu. V prípade zimného stanovania sa vyplatí investovať do predĺženého tropika s lemom, kvôli hrnutiu snehu dovnútra. Základom by mali byť tiež podlepené či zvárané švy zabraňujúce zatekaniu vody.

Podlaha

Posledným dôležitým konštrukčným prvkom stanu je podlaha, pri ktorej je nutné dbať na patričnú vodoodolnosť a celkové zloženie. Vyberať si môžete z dvoch kategórií materiálov.

 • PVC podlaha – Vzniká prepletením jednotlivých PVC pruhov medzi sebou. Je náchylnejšia na poškodenie v podobe praskania, ktoré znižuje odolnosť proti vode.
 • Polyesterová a polyamidová podlaha – Kvalitnejší materiál s patričnou odolnosťou a vyššou obstarávacou cenou.

Farba

Väčšina ľudí si myslí, že farba tvorí celkom zanedbateľný parameter pri výbere stanu, ale nie je to tak. Nezáleží totiž iba na našom vkuse a obľúbenosti, ale rozdielne zafarbenia stanu môžu slúžiť rôznym účelom. Svetlé farby napríklad lepšie odrážajú slnečné svetlo a vďaka tomu sa vnútro menej zahrieva, ako pri stane s tmavou farbou na povrchu. Svetlá farba sa navyše postará o optické zväčšenie priestoru a nebudete sa v stane cítiť tak stiesnene. Avšak aj tmavé farby majú svoje výhody. Aj preto sa pri niektorých modeloch stretnete s úpravou nazvanou ,,blackout bedroom”, kedy tmavá plachta stanu zaistí, aby sa dovnútra nedostali hneď prvé slnečné lúče a nezobudili vás už v skorých ranných hodinách.

Vodný stĺpec

Vodný stĺpec je jedným z najzásadnejších a najdiskutovanejších parametrov súvisiacich s výberom stanu. A práve po predchádzajúcej kapitole zameranej na tropiko a podlahu je najvyšší čas prezradiť vám, čo vlastne predstavuje. Tento pojem znamená, ako vodoodolný stan si obstarávate. Zvlášť sa prihliada na vodný stĺpec tropika alebo vonkajšej časti stanu a podlahy.

Vodný stĺpec sa udáva v milimetroch a vo svojej podstate ide o dostatočnú záruku vodoodolnosti danej časti. Vodní stĺpec 2 000 milimetrov zodpovedá tlaku padajúcich kvapiek s rýchlosťou okolo 80 – 90 km/hod. bez toho, aby prenikli dovnútra stanu. Použitý materiál je schopný zadržať vodný stĺpec s výškou dvoch metrov. Ďalší príklad sa týka podlahy – človek s hmotnosťou cca 85 kilogramov vyvinie pri kľaknutí na podlahu tlak cca 10 000 milimetrov vodného stĺpca. Z tohto príkladu je možné pomerne ľahko vyvodiť odporúčané hodnoty vodného stĺpca.

 • Vodný stĺpec tropika – V našich klimatických podmienkach by sa mala hodnota pohybovať okolo 1 500 – 2 000 milimetrov. Daždivejšie počasie zvládajú stany s vodným stĺpcom 2 000 – 3 000 milimetrov. Tie expedičné môžu dosahovať hodnotu až 10 000 milimetrov.
 • Vodný stĺpec podlahy – Na bežnú turistiku využívajte vodný stĺpec okolo 5 000 milimetrov. Pre náročnejšie podmienky voľte hodnoty 8 000 – 10 000 milimetrov.

Ako vyplýva z vyššie uvedeného, čím vyšší vodný stĺpec, tým väčšia odolnosť proti dažďu. Zároveň však dochádza k pozvoľnému zvyšovaniu hmotnosti pri niektorých modeloch stanov, pretože sa aplikujú viacvrstvové povrchovej úpravy. S vyšším číslom vodného stĺpca súvisí nepochybne aj väčšia obstarávacia cena.

Nanesenie vodoodolnej vrstvy

Pokiaľ nie je stan dostatočne vodoodolný, či už ide o lacnejší model, došlo k odreniu vodoodolnej vrstvy, alebo do stanu zateká nedostatočne ošetrenými švami, ponúka sa pomerne jednoduché riešenie vo forme impregnačných roztokov a lepidiel, ktorými môžete vodoodolnosť stanu vylepšiť (Zdroj: The Weekend Nomad).

Náročnosť a rýchlosť stavby stanu

Hlavne pri turistických a expedičných modeloch sa zamerajte tiež na to, nech nemusíte stavbou a následným skladaním stanu späť do obalu tráviť viac ako pár minút. Pri celodennej túre najmä v zimnom období by určite nikto nechcel dlho študovať zložitý návod a nevedieť si so stavbou rady. Zistite si tiež, či stan zvládne ľahko postaviť jeden človek, alebo potrebuje pomoc od niekoho ďalšieho. Všetky tieto informácie sa vám budú hodiť najmä na turistických dovolenkách, keď budete musieť často stan stavať a zasa skladať. Naopak pri rodinnej dovolenke v kempe, kde stan postavíte iba raz a zbalíte ho zasa až po týždni, sa tým nemusíte zaoberať.

Samorozkladací stan

Hitom posledných rokov je takzvaný samorozkladací alebo sekundový stan. Jeho hlavnou výhodou je rýchle rozloženie, to s trochou tréningu zvládnete aj za minútu. Nečaká vás totiž žiadne prevliekanie tyčí a podobne, všetko je v stane už integrované. Niektoré modely nie je ani potrebné pritĺkať kolíkmi k zemi. Nevýhodou tohto stanu je jeho tvar po zložení, kedy sa zo stanu stáva disk. Jeho prevážanie nebude nijako problematické pre turistov, ktorí sa prepravujú autom, na cestovanie na bicykli alebo pešo ale nie je tento tvar práve ideálny, čo je škoda, pretože práve pri výletoch na bicykli či peších túrach pravdepodobne oceníte rýchle zloženie stanu najviac.

Nafukovací stan

Ďalšou novinku pre uľahčenie stavby predstavujú stany s nafukovacou konštrukciou. Pevné tyčky sú nahradené vzduchovými rukávmi, ktoré po nafúknutí získajú svoju požadovanú pevnosť. Súčasťou balenia tak býva väčšinou ručná pumpička, pomocou ktorej konštrukciu nafúknete. Už to nám napovedá, že zbalený stan nebude veľmi skladný ani ľahký, a musíte so sebou pumpičku neustále nosiť. Ide tak spravidla o väčšie rodinné stany. Po nafúknutí nesmiete zabudnúť kontrolovať tlak pri extrémnych zmenách teploty. Pokiaľ totiž stan nafúknete napríklad večer, keď je chladno, a na poludnie sa doň potom oprie slnko, objem vzduchu sa zväčší a nafukovacie rukávy vám môžu popraskať.

Veľkosť a hmotnosť

Veľkosť stanu by mala zodpovedať potrebám každého človeka. Už samotní výrobcovia prezentujú vo svojich produktových ponukách parameter „počet osôb“. Stany môžu byť pre dve osoby, ale tiež pre šesť ľudí. Aj napriek týmto údajom si radšej zistite presné vnútorné rozmery stanu a počítajte s tím, že človek potrebuje na šírku zhruba 55 – 60 centimetrov priestoru. Na dĺžku je to o 25 centimetrov viac ako má najvyšší člen výpravy.

Do veľkosti sa okrem iného premietajú aj ostatní pridružené priestory.

 • Vchody – Tých môže mať stan hneď niekoľko. Prispievajú k jeho praktickejšiemu využívaniu. Prínosnou voľbou sú vchody s krytím, tie tvoria pomyselnú predsienku, kam môžete ukladať množstvo iných vecí. Zároveň je možné týmto otvorom vetrať napríklad pri daždi.
 • Úložné priestory – Postranné miesto či kapsy na uloženie ďalších vecí. Pri väčších rodinných stanoch môže ísť o samostatnú miestnosť.

Pri voľbe veľkosti je potrebné pozerať tiež na to, že so sebou vozíte množstvo vecí a batožinu. Tieto predmety môžu ihneď degradovať stan pre tri osoby na stan pre dve osoby. Na to je potrebné myslieť.

Hmotnosť stanu

K tomuto parametru prihliadajte v závislosti od toho, na aké účely ho budete využívať. Napríklad pri rodinnom stane ide skutočne o nepodstatnú informáciu. Omnoho dôležitejší prínos bude mať v prípade turistických stanov, ktoré so sebou budete nosiť na túry. Vplyv na celkovú hmotnosť má samozrejme veľkosť, kapacita, konštrukčné vyhotovenie stanu a použitý výrobný materiál jednotlivých častí.

Praktické doplnky

Zakúpiť môžete množstvo najrôznejších modelov stanov v základe vybavených praktickými doplnkami prispievajúcimi ku komfortnejšiemu používaniu. Zároveň máte možnosť rad príslušenstva dokúpiť. Nižšie sa môžete inšpirovať uvedenými tipmi.

 • Kolíky – Väčšina stanov disponuje aj balením kolíkov na pripevnenie k zemi. Ideálnou voľbou sú v tomto smere kolíky v tvare písmena „Y“, prípadne štvorca. Do snehu sa používajú dlhé kolíky v tvare písmena „U“.
 • Opravná súprava – Súprava skladajúca sa z niekoľkých záplat a nástrojov slúžiacich na opravu pretrhnutého stanu.
 • Prístavky – Niektoré modely umožňujú dokúpenie prístavkov v podobe predsienok. Niekedy môžu tiež doplnky vyzerať ako obyčajné celty na tyči.
 • Foodprinty – Špeciálne podložky pod stan, ktoré zvyšujú ochranu proti chladu a vlhkosti.
 • Impregnačné prípravky – Rad najrôznejších sprejov zvyšujúcich vodoodolnosť stanu a chrániacich povrch pred znečistením.

Starostlivosť o stan

Aby ste docielili dlhú životnosť stanu a zaistili si stále trvajúci komfort a pohodlie pri nocovaní v ňom, prinášame vám pár praktických tipov týkajúcich sa starostlivosti a údržby.

 • Stan nikdy nevkladajte do práčky a sušičky. Akékoľvek nečistoty sa snažte umyť teplou vodou s mydlom. Potom ho nechajte dôkladne vyschnúť.
 • Sušenie stanu by sa malo stať pravidlom po akomkoľvek použití, aj keby ste ho nevyužívali pri daždi. Stan je potrebné pred zbalením dôkladne vyklepať a vysušiť od vzniknutej vlhkosti. Zabránite tým nepríjemným plesniam.
 • Raz za čas namažte všetky zipsy.

Ako vám pomohol tento článok?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Stany
Průměrné hodnocení 4.8 z 8 hlasů