Ako vybrať stan
Pri výbere stanu nie je podstatná iba veľkosť či farba – všeobecne je k výberu potrebné pristupovať oveľa zodpovednejšie, aby vás budúci produkt uspokojil vo všetkých smeroch. V tomto článku sa preto dozviete, medzi akými typmi a tvarmi môžete vyberať, na aké časti konštrukcie sa zamerať a ktorým ďalším vlastnostiam stanu venovať pozornosť. Nechýba ani časť zameraná na cenové kategórie a obľúbené značky stanov.
Pamätajte na to, že výber stanu je obvykle spojený s určitými kompromismi. Len ťažko nájdete stan s nízkou hmotnosťou, v ktorom sa vyspí päť členov výpravy, a ešte im aj zostane veľa miesta v predsieni na batožinu. Čím ľahší stan bude, tým menej komfortný spánok vám väčšinou ponúkne. Počítajte aj s tým, že za kvalitu a väčšiu odolnosť si budete musieť priplatiť.
S kúpou správneho stanu súvisí aj nákup vhodného spacieho vaku, karimatky alebo nafukovacej postele. Na tieto témy sme sa zamerali v samostatných článkoch.
Ako vybrať stan stručne:
- Položte si otázku, prečo stan kupujete. Budete ho využívať na dlhšie pobyty v kempe s rodinou, alebo v ňom chcete prespávať počas cyklistického výletu? Podľa toho sa rozhodnite, aký typ stanu pre vás bude ten najvhodnejší.
- Zamyslite sa nad tým, kde a kedy budete stan využívať. V tuzemských podmienkach nepotrebujete extrémne vysokú vodeodolnosť. Odlišný model budete voliť, ak plánujete v stane spať v lete a iný zase na zimu do snehu.
- Pokiaľ plánujete stan nosiť na chrbte, zamerajte sa na jeho hmotnosť. Menší expedičný stan pre dve osoby môže vážiť aj menej ako 1 kg. Nízku hmotnosť pri dlhších túrach s batohom určite oceníte.
- Veľkosť vyberajte podľa toho, koľko ľudí v stane bude spať. Vždy radšej počítajte s určitou rezervou. Aj keď väčšinou výrobca uvádza, že sa do stanu zmestia napríklad 4 ľudia, nemusia mať okolo seba dostatok priestoru.
- Nezabúdajte na úložné priestory. Pamätajte, že ak budete chcieť do stanu umiestniť aj vašu batožinu, môže to výrazne znížiť jeho kapacitu. Na uloženie vecí môže prípadne poslúžiť aj predsieň.
Prečo si zaobstarať kvalitný stan
Možno zvažujete, či sa oplatí investovať do kvalitného stanu, alebo sa pozerať hlavne na cenu. V prospech skutočne kvalitných stanov hovorí hneď niekoľko dôvodov:
- Vyšší komfort – Do kvalitného stanu vám nebude tiecť voda, dočkáte sa premyslenej konštrukcie a materiálov s lepšími izolačnými vlastnosťami.
- Dlhšia životnosť – Investícia do kvalitného stanu sa vám pravdepodobne postupom rokov vráti, kvalitné materiály totiž degradujú pomalšie.
- Nižšia hmotnosť – Pri moderných materiáloch býva kladený dôraz aj na čo najnižšiu hmotnosť. To oceníte, najmä ak budete so stanom prechádzať dlhšie vzdialenosti pešo či na bicykli.
Typy stanov podľa účelu
Stany sa delia na niekoľko typov, zvolený variant by mal čo najlepšie zodpovedať vašim potrebám. Vyberať môžete z týchto základných druhov:
- Rodinné stany – Sú veľké a pohodlné, zaberajú ale veľa miesta a sú ťažké, hodia sa teda skôr na cesty autom.
- Turistické stany – Jednoduchý variant na ľahkú turistiku.
- Expedičné stany – Malé, ľahké a veľmi odolné stany do náročných podmienok.
- Ultraľahké stany – Špecifický variant vhodný napr. na túry. Tieto stany ale nie sú práve pohodlné.

Jednotlivé modely sa od seba líšia predovšetkým rozmermi, konštrukciou a v neposlednom rade aj obstarávacími nákladmi. Poďme si o jednotlivých typoch povedať viac.
Rodinné stany
Rodinné stany sú neprehliadnuteľnou súčasťou väčšiny kempov. Sú to tie najväčšie stany, ktoré primárne slúžia na nocovanie hneď niekoľkých ľudí naraz. V ich prípade je kladený dôraz na dostatočný priestor. Nemusia to byť len dve oddelené spálne, ale aj predsiene a ostatné úložné miesta. Hlavným predpokladom je komfort, súkromie a pohodlie (Zo zdroja: Najlepšie rodinné stany, 2021).
Tieto vlastnosti samozrejme sprevádza jedna výrazná nevýhoda – tou sú väčšie rozmery ako v rozloženom, tak v zloženom stave. Tým pádom musíte počítať aj s vyššou hmotnosťou. Rodinné stany kvôli tomu nie sú vhodné na turistiku a prenášanie na chrbte. Obvykle ich priveziete do kempu uložené vo vozidle a rozložíte. Aj pri rozkladaní počítajte s väčšou časovou náročnosťou a vyššie sú aj ich obstarávacie náklady.
Turistické stany
Dalo by sa povedať, že turistické stany sú zmenšenou verziou rodinných stanov. Tieto produkty dokážu poskytnúť prístrešok dvom až štyrom osobám, avšak na úkor celkového komfortu. Ich prednosťou je menšia veľkosť a nižšia hmotnosť – s tým sa spája aj praktická mobilita.
Vnútorného miesta rozhodne nebude na rozdávanie, na druhú stranu pri týchto modeloch oceníte všestrannosť. Ako už prezrádza názov tejto kategórie, stany sa hodia hlavne na turistiku, časté presuny a tam, kde potrebujete postaviť prístrešok počas veľmi krátkeho času.
Mnoho z nás má kempovanie spojené predovšetkým so sedením pri ohni, spievaním pesničiek a opekaním špekačiek. Niektorí zas takéto večery radi trávia v spoločnosti priateľov s vodnou fajkou a dlhými rozhovormi.
Expedičné stany
Profesionálna nadstavba turistických stanov. Na prvý pohľad vyzerajú tieto typy dosť podobne. Pri ich podrobnejšom skúmaní si ale všimnete lepšie konštrukčné spracovanie expedičných variantov. Tieto stany sú jednoducho zhotovené tak, aby odolávali náročným podmienkam.
Veľký dôraz je kladený na pevnosť, odolnosť, nepremokavosť a celkovú stabilitu. K tomu prispieva aj použitie odľahčených a tvrdených materiálov. Všetko je skrátka vyrábané v špičkovej kvalite. Expedičné stany majú snáď iba jedinú nevýhodu, a tou je vyššia cena. Navyše nejde o úplne najpohodlnejší variant.
Ultraľahké stany
Ultraľahké stany predstavujú veľmi špecifickú kategóriu produktov. Ide o menšie stany, pri ktorých je kladený dôraz na čo najnižšiu hmotnosť a rozmery. Vhodné sú napríklad pre jednu alebo dve osoby. Pri stanovaní plnia svoju úlohu dobre, avšak s trochu obmedzenejším komfortom. Ich perfektná skladnosť je využívaná pri každodenných turistických alebo cyklistických presunoch. Spolu so správnou GPS navigáciou pôjde o ideálne vybavenie aj na dovolenku na motorkách.
Na druhú stranu musíte počítať s tým, že nie sú také odolné voči zhoršeným poveternostným podmienkam a o veľkom pohodlí sa tu tiež nedá veľmi hovoriť.
Typ stanu |
Výhody |
Nevýhody |
Rodinné stany |
+ Veľa priestoru
+ Vyšší komfort |
– Vysoká hmotnosť
– Zložitejšia stavba |
Turistické stany |
+ Ľahšie ako rodinné
+ Jednoduché stavanie aj skladanie |
– Menej miesta
– Nižšia odolnosť ako pri expedičných |
Expedičné stany |
+ Odolné aj voči náročným podmienkam
+ Vysoká nepremokavosť |
– Nízky komfort
– Málo miesta |
Ultraľahké stany |
+ Najnižšia hmotnosť
+ Veľmi skladné |
– Nehodia sa na dlhšie prespávanie
– Nižšia odolnosť |
Tvar
Keď sa rozhodnete, aký typ stanu je pre vás najvhodnejší, máte už do istej miery daný aj tvar stanu. V niektorých kategóriách to ale nemusí byť úplne striktné a vy máte možnosť voľby. Tvar ovplyvňuje hlavne celkový komfort a pohodlie vo vnútri stanu. Zároveň súvisí s jednoduchosťou či zložitosťou samotného procesu skladania a rozkladania. V nasledujúcich odsekoch si preto predstavíme najpopulárnejšie tvary stanov (Zdroj: Wikipédia).

- Kopula (iglu) – Najčastejší tvar, ktorého základ tvoria dva prúty z rohu do rohu, krížiace sa uprostred. Výnimkou nie sú ani ďalšie prúty spevňujúce predsiene a vchody. Toto vyhotovenie je možné označiť za samonosné a z hľadiska skladania veľmi rýchle. Tvar kopuly zaisťuje zodpovedajúcu stabilitu, je priestranný a pri niektorých stanoch ho dokonca nie je potrebné ani akokoľvek kotviť k zemi. Tu platí jedno pravidlo, že čím viac prútov je použitých, tým vyššiu odolnosť proti vetru docielite.
- Tunel – Tento typ je o niečo menej predávaný ako klasická kupola, ale vďaka svojej priestrannosti ide o veľmi populárny variant pre rodiny. Musíte však počítať s kotvením k zemi. Prekvapiť by vás navyše mohol aj silný vietor fúkajúci zo zlej strany, ktorý tunelovitému tvaru práve dvakrát nevyhovuje. Preto sa pri stavaní týchto stanov berie ohľad na ostatné prírodné prvky a terén, poprípade sa stavajú po vetre.
- Geodetický tvar – Jedná sa o špecifické modely stanov podobajúce sa tým kopulovitým. Obvykle sú väčšie a použitých je viac prútov pre celkové spevnenie. Využívajú sa tam, kde sú kladené vysoké nároky na odolnosť proti silnému vetru.
- Áčko – Hoci je tento typ stanu v podstate minulosťou, určite je potrebné ho spomenúť. Tvar „áčko“ pozná bezpochyby každý, kto niekedy v minulosti stanoval v prírode. V súčasnosti na tento typ narazíte len výnimočne. Je to spôsobené tým, že jeho vnútorný priestor nie je využitý tak efektívne ako pri kopule a ani samotná konštrukcia nepatrí k tým najpevnejším.
- Týpí, jurta – Tieto tradičné tvary zažívajú novú vlnu popularity najmä medzi skautmi a vodákmi. Preprava ale nie je najjednoduchšia a nie je úplne ľahké ani lacné takýto stan zohnať.
Konštrukcia a spracovanie
Pri nákupe stanu by ste mali mať dostatočné povedomie aj o konštrukčných prvkoch. Na mysli máme predovšetkým to, z akých materiálov sú zhotovené jednotlivé časti.
Konštrukcia stanu
Prúty
Najprv začneme kostrou stanu, respektíve skladacími prútmi. Na ich výrobu sa najčastejšie používa:
- Laminát – Laminátové prúty sú pomerne lacné, majú vyššiu hmotnosť a sú náchylnejšie na prasknutie. Poškodený diel je ale možné pohodlne vymeniť. Prúty z laminátu sú vhodné do menej náročných podmienok, napr. na dlhší pobyt v kempe, kedy nebudú každodenne vystavené rozkladaniu a opätovnému skladaniu stanu.
- Durawrap, duraflex – Ide o vylepšený laminát, ktorý je oproti klasickému laminátu odolnejší. Bohužiaľ je ale aj drahší a navyše má stále pomerne vysokú hmotnosť.
- Dural – Duralové prúty ponúkajú kvalitnejšie spracovanie spojené s nižšou hmotnosťou a vyššou pevnosťou. Dobre odolávajú ohýbaniu a pod., sú preto vhodné aj na výlety s každodennými presunmi. Za duralovú konštrukciu si priplatíte.
- Kevlar, karbón – Veľmi odolné a tiež veľmi ľahké materiály, ich nevýhodou je však cena, sú niekoľkonásobne drahšie ako napr. dural.
- Oceľ – Oceľové tyče sú v podstate nezničiteľné, sú ale aj extrémne ťažké, využívajú sa teda prakticky len pri veľkých rodinných stanoch, pri ktorých sa počíta s prevážaním v aute.
Plášte
Druhým rozhodujúcim elementom bude typ spracovania stanu, respektíve hornej časti. V tomto smere jednoznačne vedú polyamidové a polyesterové materiály, takže syntetika. Naraziť môžete na rôzne typy.
- Jednoplášťové stany – Skladnejšie a ľahšie materiály. Kvôli hromadeniu vlhkosti v stane si dajte pozor na kvalitnú priedušnosť. Často sa využívajú na expedíciách a sú spojené s vyššou obstarávacou cenou.
- Dvojplášťové stany – Skladajú sa z vnútornej predsiene a vonkajšej vrstvy označovanej ako tropiko. Predsieň musí byť priedušná a zároveň musí stan chrániť pred vetrom zaviatym pod tropiko. Jej súčasťou sú vetracie otvory. Pri stanovaní v chladnejšom počasí radšej voľte látkové predsiene. Niektoré tropiká môžu odolávať aj pretrhnutiu a ohňu. Pri zimnom stanovaní sa oplatí investovať do predĺženého tropika s golierom (aby sa sneh nehrnul dovnútra). Základom by mali byť aj švy, ktoré zamedzia zatekaniu vody.
Podlaha
Posledným dôležitým konštrukčným prvkom stanu je podlaha, pri ktorej je nutné dbať na patričnú vodeodolnosť a celkové zloženie. Vyberať si môžete z dvoch kategórií materiálov.
- PVC podlaha – Vzniká prepletením jednotlivých PVC pruhov medzi sebou. Je náchylnejšia na poškodenie v podobe praskania, ktoré znižuje odolnosť voči vode.
- Polyesterová a polyamidová podlaha – Kvalitnejší materiál s patričnou odolnosťou a vyššou obstarávacou cenou.
TIP: Pri charakteristike materiálov môžete naraziť na pojem „ripstop“ – ten označuje látky utkané špeciálnou technológiou, vďaka ktorej sú ľahšie a zároveň odolnejšie, pri pretrhnutí by sa navyše tkanina nemala trhať ďalej.
Záter
Tropiku a podlahe dodáva vodeodolnosť tzv. záter, ten je najčastejšie silikónový alebo polyuretánový. Existuje niekoľko najčastejšie používaných kombinácií záteru a materiálu podlahy/tropika:
Kombinácia materiálov |
Obvyklé využitie |
Výhody |
Nevýhody |
Polyester + vnútorný PU záter |
Tropiko |
+ Dostupná cena
+ Vysoká priedušnosť |
– Vyššia hmotnosť
– Vyššia nasiakavosť |
Nylon + vnútorný PU záter |
Podlaha |
+ Dostupná cena
+ Vysoká pevnosť a odolnosť |
– Nízka odolnosť proti UV žiareniu (to ale pri podlahe nevadí) |
Polyester + vnútorný PU záter + vonkajší sil. záter |
Tropiko |
+ Vyššia odolnosť proti UV a vode
+ Dlhá životnosť |
– Vyššia cena
– Vyššia hmotnosť |
Polyester + vnútorný PU záter + vonkajší sil. záter + ripstop |
Tropiko |
+ Vysoká mechanická odolnosť
+ Dlhá životnosť
+ Vyššia odolnosť voči UV a vode |
– Vyššia cena |
Nylon + vonkajší a vnútorný sil. záter + ripstop |
Tropiko |
+ Nízka hmotnosť
+ Vodeodolnosť |
– Vyššia cena |
Farba
Väčšina ľudí si myslí, že farba je pri výbere stanu úplne zanedbateľným parametrom, no nie je to pravda. Nezáleží iba na našom vkuse, rozdielne zafarbenia stanu totiž môžu mať rôzne účely.
Svetlé farby napríklad lepšie odrážajú slnečné svetlo a vďaka tomu sa vnútro zahrieva menej ako pri stane s tmavou farbou. Z vnútornej strany sa svetlá farba navyše postará o optické zväčšenie priestoru a nebudete sa v stane cítiť tak stiesnene.
Aj tmavé farby ale majú svoje nesporné výhody. Pri niektorých modeloch sa stretnete s úpravou zvanou ,,blackout bedroom“, pri ktorej tmavá plachta stanu zaistí, aby sa dovnútra nedostali hneď prvé slnečné lúče a nezobudili vás už v skorých ranných hodinách.
Vodný stĺpec
Vodný stĺpec je jedným z najzásadnejších a najdiskutovanejších parametrov súvisiacich s výberom stanu. Tento parameter je udávaný v milimetroch a vo svojej podstate vyjadruje, aký vodeodolný stan si kupujete. Samostatne sa prihliada na vodný stĺpec tropika, teda vonkajšej časti stanu, a podlahy.
Vodný stĺpec tropika
V našich klimatických podmienkach by sa mala hodnota pohybovať okolo 1 500 – 2 000 milimetrov. Daždivejšie počasie zvládajú stany s vodným stĺpcom 2 000 – 3 000 mm. Tie expedičné môžu dosahovať hodnoty až 10 000 milimetrov. Vodný stĺpec tropika 2 000 mm zodpovedá tlaku padajúcich kvapiek s rýchlosťou okolo 80 – 90 km/hod bez toho, aby prenikli do stanu.
Vodný stĺpec podlahy
Na bežnú turistiku využívajte vodný stĺpec okolo 5 000 milimetrov. Do náročnejších podmienok voľte hodnoty 8 000 – 10 000 milimetrov. Človek s hmotnosťou cca 85 kilogramov vyvinie pri kľaknutí na podlahu tlak cca 10 000 milimetrov vodného stĺpca.
Ako vyplýva z vyššie uvedeného, čím vyšší vodný stĺpec, tým väčšia odolnosť proti dažďu. Zároveň však pri niektorých stanoch dochádza k pozvoľnému navyšovaniu hmotnosti, pretože sú aplikované viacvrstvové povrchové úpravy. S vyšším číslom vodného stĺpca súvisí nepochybne aj vyššia obstarávacia cena.
Náročnosť a rýchlosť postavenia stanu
Hlavne pri turistických a expedičných modeloch sa zamerajte aj na to, aby ste stavbou a následným skladaním stanu späť do obalu nemuseli stráviť viac ako pár minút. Pri celodennej túre najmä v zimnom období by určite nikto nechcel zdĺhavo študovať zložitý návod.
Zistite si tiež, či stan zvládne ľahko postaviť jeden človek, alebo potrebuje pomoc od niekoho iného. Všetky tieto informácie sa vám budú hodiť najmä na turistických dovolenkách, kedy budete musieť stan stavať a zase skladať pomerne často. Naopak pri rodinnej dovolenke v kempe, kde stan postavíte iba raz a zbalíte ho zase až po týždni, sa tým nemusíte zaoberať.
Klasický stan
Samorozkladací stan
Nafukovací stan
Samorozkladací stan
Hitom posledných rokov je takzvaný samorozkladací alebo sekundový stan. Jeho hlavnou výhodou je rýchle rozloženie, ktoré s trochou tréningu zvládnete aj za necelú minútu. Nečaká vás totiž žiadne prevliekanie tyčí a podobne, všetko je v stane už integrované. Niektoré modely nemusíte ani pritĺkať kolíkmi k zemi.
Nevýhodou tohto stanu je jeho tvar po zložení, kedy sa zo stanu stáva disk. Jeho prevážanie nebude nijako problematické pre turistov, ktorí sa prepravujú autom, pri cestovaní na bicykli alebo pešo ale nie je tento tvar práve ideálny. To je škoda, pretože práve pri výletoch na bicykli či peších túrach pravdepodobne oceníte rýchle zloženie stanu najviac.
Nafukovací stan
Ďalšiu novinku predstavujú stany s nafukovacou konštrukciou. Pevné tyčky sú nahradené vzduchovými rukávmi, ktoré po nafúknutí získajú svoju požadovanú pevnosť. Súčasťou balenia obvykle býva ručná pumpička, pomocou ktorej konštrukciu nafúknete. Už to nám napovedá, že zbalený stan nebude veľmi skladný ani ľahký, a musíte so sebou pumpičku neustále nosiť. Ide spravidla o väčšie rodinné stany.
Po nafúknutí nesmiete pri extrémnych zmenách teploty zabudnúť kontrolovať tlak. Pokiaľ totiž stan nafúknete napríklad večer, kedy je chladno, a cez poludnie sa doň oprie slnko, objem vzduchu sa zväčší a nafukovacie rukávy vám môžu popraskať.
Veľkosť a hmotnosť
Veľkosť stanu by mala zodpovedať potrebám každého človeka. Už samotní výrobcovia prezentujú vo svojich produktových ponukách parameter „počet osôb“. Stany môžu byť pre dve osoby, ale aj pre šesť ľudí. Aj napriek týmto údajom si radšej zistite presné vnútorné rozmery stanu a počítajte s tým, že jeden človek potrebuje na šírku zhruba 55 – 60 centimetrov priestoru. Na dĺžku je to o 25 centimetrov viac ako má najvyšší člen výpravy.
Do veľkosti sa okrem iného premietajú aj ostatné pridružené priestory.
- Vchody – Tých môže mať stan hneď niekoľko. Prispievajú k jeho praktickejšiemu využívaniu. Praktickou voľbou sú vchody s krytím, ktoré tvoria pomyselnú predsieň, kam môžete ukladať veci. Zároveň je týmto otvorom možné vetrať napríklad pri daždi.
- Úložné priestory – Postranné miesto či vrecká na uloženie ďalších vecí. Pri väčších rodinných stanoch môže ísť o samostatnú miestnosť.
Pri voľbe veľkosti je potrebné prihliadať aj na to, že so sebou vozíte veľa vecí a batožiny. Tieto predmety môžu zo stanu pre tri osoby jednoducho spraviť stan pre dve osoby.
Hmotnosť stanu
Na tento parameter prihliadajte v závislosti od toho, na aké účely ho budete využívať. Napríklad pri rodinnom stane ide viac-menej o nepodstatnú informáciu. Oveľa dôležitejší prínos bude mať v prípade turistických stanov, ktoré so sebou budete nosiť na túry. Vplyv na celkovú hmotnosť má samozrejme veľkosť, kapacita, konštrukčné spracovanie stanu a použitý výrobný materiál jednotlivých častí.
Cena
Vďaka pestrému výberu rôznych modelov stanov máte istotu, že si vyberie naozaj každý. Ceny za najobyčajnejšie stany totiž začínajú na sume okolo 20 € a stúpajú s rastúcou kvalitou spracovania a ostatnými parametrami. Aby ste s výberom stanu boli za všetkých okolností spokojní, mali by ste vyberať modely od overených značiek – Coleman, Husky, Hannah, Loap, Nordisk, Pinguin, Ferrino, Vango, High Peak, Terra Nova, Hilleberg, Salewa a ďalšie.
Cena do 80 €
Najnižšia cenová kategória ponúka stany pre nenáročných zákazníkov. Základom týchto výrobkov budú prúty zhotovené z laminovaného materiálu a iba ťažko môžete očakávať kvalitný vodný stĺpec nad 2 000 milimetrov. Častokrát ide o turistické stany pre dve až tri osoby.
Cena od 80 do 200 €
V tomto prípade na vás čaká pestrejšia voľba sortimentu. Okrem turistických stanov už môžete vyberať aj z tých rodinných. Ich hmotnosť sa samozrejme pohybuje cez 12 kilogramov. Dochádza k zvyšovaniu vodného stĺpca nad 3000 milimetrov. Niektoré modely majú dokonca aj viac ako dva vstupy.
Cena od 200 do 350 €
Ak máte v pláne stanovať pravidelne, určite si priplaťte. Čakajú na vás duralové konštrukcie a dvojplášťové spracovanie s moskytiérou a snehovým golierom. Vodný stĺpec môže byť až 6 000 milimetrov a viac. Vo výbere sa začnú okrem rodinných stanov pre šesť osôb objavovať aj kvalitné expedičné varianty.
Cena nad 350 €
Ak potrebujete stan vysokej kvality do extrémnych podmienok, počítajte s vyššou investíciou. Vodný stĺpec presahujúci hranicu 10 000 milimetrov, stan v tvare kupoly či tunelu, nízka hmotnosť do 4 kilogramov, poprípade riešenie pre dve osoby s váhou do 1 kilogramu. Také môžu byť varianty stanov s obstarávacou cenou až 2 800 €.
Praktické doplnky
Zaobstarať si môžete veľa rôznych modelov vybavených praktickými doplnkami prispievajúcimi k pohodlnejšiemu používaniu. Zároveň máte možnosť si príslušenstvo dokúpiť. Nižšie sa môžete inšpirovať uvedenými tipmi.
- Kolíky – Väčšina stanov disponuje balením kolíkov na pripevnenie k zemi. Ideálnou voľbou sú v tomto smere kolíky s prierezom v tvare písmena „Y“, poprípade štvorce. Do snehu sa používajú dlhé kolíky s prierezom v tvare písmena „U“.
- Opravná sada – Sada skladajúca sa z niekoľkých záplat a nástrojov slúžiacich na opravu roztrhnutého stanu.
- Prístavby – Niektoré modely umožňujú dokúpenie prístavieb v podobe predsiení. Niekedy môžu také doplnky vyzerať ako obyčajné celty na tyči.
- Foodprinty – Špeciálne podložky pod stan, ktoré zvyšujú ochranu proti chladu a vlhkosti.
- Impregnačné prípravky – Rôzne spreje zvyšujúce vodeodolnosť stanu a chrániace povrch pred znečistením.
- Moskytiéra – Dnes už býva neoddeliteľnou súčasťou väčšiny stanov. Pokiaľ by to tak nebolo, rozhodne ju odporúčame dokúpiť.
Starostlivosť o stan
Aby ste docielili dlhú životnosť stanu a zaistili si dlhotrvajúci komfort a pohodlie pri nocovaní v ňom, prinášame vám pár praktických tipov týkajúcich sa starostlivosti a údržby.
- Stan nikdy nevkladajte do práčky ani do sušičky. Akékoľvek nečistoty sa snažte umyť teplou vodou s mydlom. Potom ho nechajte dôkladne vyschnúť.
- Sušenie stanu by sa malo stať pravidlom po akomkoľvek použití, aj keby ste ho nevyužívali pri daždi. Stan je potrebné pred zbalením dôkladne vyklepať a vysušiť od vzniknutej vlhkosti. Zamedzíte tým nepríjemným plesniam.
- Z času na čas namažte všetky zipsy.
- Pokiaľ nie je váš stan dostatočne vodeodolný (či už ide o lacnejší model, došlo k odreniu vodeodolnej vrstvy, alebo do stanu zateká nedostatočne ošetrenými švami), môžete to pomerne jednoducho vyriešiť impregnačnými roztokmi a lepidlami, vďaka ktorým môžete vodeodolnosť stanu vylepšiť.
Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti
Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.