Ako vybrať stepper
Pod pojmom stepper si predstavte účinnú cvičebnú pomôcku, ktorá simuluje šliapanie po schodoch. Chôdza po schodoch je totiž považovaná za intenzívnu fyzickú aktivitu, pomocou ktorej je možné za minútu spáliť viac kalórií než pri behu. Aj preto sa steppery stali veľmi obľúbeným prostriedkom pri boji s obezitou a hodia sa pre celkové posilnenie fyzickej kondície a posilnenie svalových partií predovšetkým v spodnej časti tela.
Pri výbere stepera je potrebné sledovať niekoľko základných parametrov, ktoré vám nižšie v článku podrobnejšie popíšeme. Najprv sa budeme venovať všeobecnému popisu stepperov. Dozviete sa, na akom princípe fungujú, pre koho sa hodia a aké majú výhody a nevýhody. Následne vám predstavíme základné typy, medzi ktorými môžete vyberať.
V ďalších kapitolách sa potom budeme venovať možnosti regulácie záťaže a funkčnej výbave. Dozviete sa tiež informácie o nosnosti, stabilite a hmotnosti týchto výrobkov. Ako zvyčajne sa na konci článku budeme venovať cenovým hladinám, v ktorých je možné si tieto výrobky zaobstarať. A nakoniec vám prezradíme, ako na stepperi správne cvičiť. Stále váhate, či je stepper to pravé pre vás? Pozrite sa tiež na rotopédy alebo eliptické trenažéry. Nájdete u nás ale tiež porovnanie bežeckých pásov.
Ako vybrať stepper stručne:
- Aké výsledky chcete pri cvičení dosiahnuť? Podľa toho vyberte vhodný typ steppera. Na výber máte základné mini prevedenie, model s držadlami alebo stojanový stepper.
- Koľko miesta pre prístroj máte? V malej domácnosti sa uplatní skôr mini stepper. Ak máte viac miesta, môžete bez obáv siahnuť po stojanovom prevedení.
- Aké máte nároky na funkčné vybavenie? Aj základné modely dnes disponujú displejom. Pokročilejšie steppery však zvládnu aj meranie tepovej frekvencie, zobrazia spotrebu kalórií a podobne.
- Kto bude stepper využívať? Sledujte nosnosť výrobku a z hľadiska efektivity tréningu tiež možnosti nastavenia individuálneho profilu a vloženie osobných údajov.
- Zamerajte sa na stabilitu a možnosti transportu. Stepper by mal byť vybavený stabilnými nôžkami, ktorými je možné v prípade potreby regulovať nerovnosti povrchu. Pre jednoduchšiu prepravu stojanových modelov potom oceníte kolieska.
- Aký máte rozpočet? Oplatí sa investovať vyššiu čiastku do overeného výrobku, nízka obstarávacia cena väčšinou značí produkt s nižšou životnosťou.
- Vyberte si niekoľko kandidátov a prejdite si recenzie. Napovedia vám, či sa vyhliadnutý model dobre používa, či je odolný, stabilný a či jeho kvalita zodpovedá cene.
Ako funguje stepper
Stepper sa vyznačuje zvyčajne jednoduchou a kompaktnou konštrukciou s dvoma nášľapnými pedálmi na nohy. Ide o mechanický prístroj, ktorého pohyb a odpor najčastejšie zaisťuje hydraulika. Drahšie modely však disponujú magnetickou brzdou, pre ktorú je mimo iného typický taktiež tichý chod.
Všeobecne sa stepper radí medzi prístroje napodobňujúce niektorý z viac či menej jednoduchých základných druhov pohybovej aktivity. V tomto prípade ide o stúpajúcu chôdzu, simulujúcu napríklad stúpanie do kopca alebo po schodoch. Patrí medzi obľúbené súčasti fitness centier, ale skrz svoju skladnosť sa hodí aj do domácej posilňovne.
Klasické lacné mini steppery sú skutočne len základné prístroje bez akéhokoľvek ďalšieho vybavenia a pomôcok. S vynaložením vyššej investície sa však môžete tešiť aj na modely umožňujúce i reguláciu záťaže alebo na steppery so stojanom a držadlami, ktorých súčasťou býva zvyčajne aj ovládací panel s počítačom a radom meracích funkcií a možností nastavenia.
Pozitívne prínosy cvičenia na stepperi
Pri správne nastavenom tréningovom pláne je možné s pomocou steppera docieliť výrazného zlepšenia fyzickej kondície. V akých oblastiach prináša cvičenie pozitívny prínos?
- Cvičenie má pozitívny vplyv na krvný obeh a tlak. Pomáha zvýšiť vitálnu kapacitu pľúc.
- Cvičením posilňujete predovšetkým spodné partie tela, ako sú zadok, stehná, lýtka a boky.
- Cvičenie má taktiež relaxačné účinky a pri správne prevedenej technike je možné efektívne spaľovať tuky.
Výhody a nevýhody
V porovnaní s ďalšími podobnými prístrojmi na cvičenie stepper jednoznačne vedie vzhľadom k cenovej dostupnosti a skladnosti. Základné a lacné modely sú dobre dostupné a dajú sa doma jednoducho uskladniť. Pri cvičení intenzívne cielia najmä na stehenné a sedacie svaly, a slúžia tak predovšetkým na tvarovanie, spevňovanie a rozvoj svalovej hmoty na týchto partiách.
Oproti tomu drahšie varianty sa síce vyznačujú rozmernejšou stojanovou konštrukciou, avšak bývajú opatrené rôznymi doplnkami pre zapojenie paží a hornej časti tela alebo meracími funkciami na sledovanie efektivity tréningu. V tomto prípade je však potrebné myslieť na to, že elektronicky riadený počítač bude vyžadovať napájanie, najčastejšie prostredníctvom vymeniteľných ceruzkových batérií.
Výhody |
Nevýhody |
Nízke obstarávacie náklady |
Základné modely sú určené na spevnenie iba niektorých svalových partií |
Skladnosť – malé rozmery |
Cvičenie môže viesť k zväčšeniu objemu v oblasti stehien a zadku |
Tichá prevádzka |
– |
Žiadna spotreba elektrickej energie |
– |
Typy stepperov
Z hľadiska konštrukcie sa tieto prístroje v základe rozdeľujú na takzvané mini steppery a stojanové. Špecifickú kategóriu potom predstavujú twist steppery, ktoré môžu byť ako mini, tak aj stojanové. V riadkoch nižšie vám jednotlivé typy podrobnejšie popíšeme a pozrieme sa na ich výhody a nevýhody.
Mini stepper
Mini steppery spoznáte podľa jednoduchej konštrukcie, ktorú tvorí iba šliapacia základňa s dvoma nášľapmi na nohy. Hodí sa skôr pre občasné cvičenie, pri ktorom sa tvarujú stehná a zadok. Lacnejšie modely zvyčajne ponúkajú horšie možnosti v oblasti nastavenia výšky kroku a celkovej ergonómie a je tiež potrebné počítať s nižšou životnosťou. Drahšie varianty naopak ponúknu okrem vyššej nosnosti tiež gumové expandéry pre posilňovanie aj hornej časti tela.
Stojanové steppery
Tento typ sa vyznačuje rozmernejšou konštrukciou, ktorá sa skladá zo steppera, stojana a držadiel. Práve držadlá poskytujú pri cvičení oporu a zaisťujú tak väčšiu bezpečnosť a lepšiu stabilitu. Nevýhodou je, že stojanové steppery sú drahšie, ťažšie a menej skladné. Napriek tomu však ponúkajú lepšiu vybavenosť v podobe hydraulických tlmičov pre presné nastavenie odporu alebo funkcie na meranie tepu a iné. Svoje využitie tak často nachádzajú v komerčnej oblasti.
Twist steppery
Ako twist steppery sa označujú varianty umožňujúce bočný nášľap a väčšie vytočenie bokov. Vďaka tomuto prevedeniu posilníte aj ďalšie svalové partie, intenzívnejšie cielia najmä na problémové boky alebo sedacie či brušné svalstvo. Taktiež sú veľmi efektívne na vnútornú stranu stehien, ktorá býva problémom najmä žien a dievčat. Twist steppery nájdete v prevedení mini i stojanovom.
Nastavenie záťaže
Možnosť regulácie a individuálneho nastavenia záťaže je všeobecne pri posilňovacích strojoch veľmi dôležité. Vďaka tomu môže prístroj používať viac osôb, navyše získate možnosť posúvať svoj tréning a výkony na lepšiu úroveň. Klasické mini steppery však reguláciu záťaže neumožňujú – náročnosť je možné korigovať iba prostredníctvom zmeny výšky nášľapu. Pri stojanových stepperoch sa potom regulácia záťaže rieši prostredníctvom hydraulických tlmičov alebo magnetickej brzdy.
Nastavenie posunom tlmičov
Pokiaľ je súčasťou steppera pevný tlmič, potom sa záťaž reguluje jeho manuálnym posunom po páke šľapky. Ide o pomerne zdĺhavú záležitosť v porovnaní s inými riešeniami, navyše je rozsah záťaže značne obmedzený.
Regulácia otočením tlmiča
Medzi najviac rozšírené riešenia patria steppery s otočným tlmičom. Ten zvyčajne disponuje stupnicou s niekoľkými hodnotami, ktoré pri nastavení približujú intenzitu záťaže. Lacnejšie modely môžu mať obmedzenú životnosť tlmičov. Pokiaľ už vopred viete, že budete záťaž regulovať často, či už skrz svoju potrebu či viacerých osôb, investujte do kvalitného značkového prístroja. Overení výrobcovia sú vám navyše schopný v prípade problémov poskytnúť aj patričný servis.
V tomto ohľade sa oplatí sledovať, či je možné meniť intenzitu záťaže aj v priebehu tréningu. Niektoré patentované riešenia to umožňujú, iné nie – v takomto prípade je nutné na zmenu záťaže prerušiť tréning.
Magnetická brzda
Steppery vybavené magnetickou brzdou majú typicky vyššiu obstarávaciu cenu. Pracujú na princípe permanentného magnetu, ktorého poloha reguluje záťaž. Radia sa do skupiny profesionálnych prístrojov, a tak sa s nimi stretnete predovšetkým v posilňovniach a fitness centrách. Ich výhodou je dlhá životnosť, avšak pri modeloch nižších tried je potrebné zohľadniť vyššiu hlučnosť spôsobenú reťazovými prevodmi.
Displej a funkčné vybavenie
LCD displej dnes nájdete pri celom rade stepperov, a to ako pri mini, tak aj pri stojanových. Lacnejšie modely zobrazujú zvyčajne iba základné údaje, napríklad dĺžku cvičenia alebo počet krokov. Niekedy býva zahrnuté aj počítanie spálených kalórií. V tomto prípade je však potrebné si uvedomiť, že pokiaľ nie je možné do prístroja zadať vaše základné údaje o hmotnosti, výške, veku a podobne, bude sa jednať o rýdzo orientačnú hodnotu.
Meranie tepovej frekvencie
Stojanové steppery spravidla ponúkajú viac funkcií, medzi tie najvýznamnejšie patrí predovšetkým snímač tepu. V tomto ohľade sa môžete stretnúť s niekoľkými spracovaniami, nie všetky však ponúkajú maximálne presné hodnoty.
- Ušný snímač alebo dotykový snímač (Hand-pulse) nájdete pri väčšine stepperov. Pri cvičení sú pomerne nepohodlné a skrz svoju nízku presnosť sa hodia len pre hrubú orientáciu.
- Hrudný pás je čo do komfortu pri cvičení omnoho pohodlnejší, a navyše poskytuje celkom presné meranie tepu.
Nameraná tepová frekvencia, ktorá je kľúčovým údajom pre dosiahnutie efektívneho cvičenia, sa potom zobrazuje na displeji počítača. Môžete si tak jednoducho postrážiť, že váš tréning nie je zbytočne vysiľujúci ani zbytočne mierny. Ideálne by sa intenzita pri cvičení mala pohybovať medzi 55 – 70 % vašej maximálnej tepovej frekvencie. Vhodná dĺžka tréningu by potom podľa náročnosti mala dosahovať 30 až 60 minút.
Nastavenie údajov o užívateľovi
Ako už bolo zmienené vyššie, väčšina základných modelov neumožňuje vytvorenie vlastného profilu, do ktorého by bolo možné zadať osobné údaje užívateľa. S touto možnosťou sa však stretnete pri drahších profesionálnych stepperoch, ktoré tak môžu efektívne slúžiť aj na meranie telesného tuku, BMI (indexu telesnej hmotnosti) a BMR (bazálneho metabolického výdaja).
Ďalšie funkcie
Na displeji sa môže podľa kvality výrobku zobrazovať celý rad parametrov. Prehľad tých najčastejších nájdete nižšie.
- Frekvencia šliapania,
- tepová frekvencia,
- spotreba kalórií,
- ušlá vzdialenosť v priebehu tréningu,
- rýchlosť,
- dĺžka cvičenia,
- teplota,
- hodiny,
- budík alebo časovač na časové vymedzenie tréningu.
Skladnosť a hmotnosť
Jednou z najväčších výhod mini stepperov je práve ich skladnosť. Prístroj jednoducho po cvičení schováte napríklad do úložného priestoru postele alebo do skrine, a tak vám nikde nebude prekážať ani sa na neho nebude prášiť. Hmotnosť mini stepperov potom zvyčajne nepresahuje viac ako 10 kg, takže ani v tomto ohľade nemajú na úložný priestor príliš vysoké nároky.
Oproti tomu hmotnosť stojanových stepperov sa pohybuje okolo 60 kg a viac, čo so sebou prináša aj horšiu prenositeľnosť. Skrz ťažšiu a robustnejšiu konštrukciu sa však zvyšuje ich nosnosť. Pri cvičení zaberú pomerne dosť miesta, a tak iste oceníte modely s možnosťou zloženia do úspornejšej polohy.
Nosnosť a ergonómia rámu
Nosnosť steppera sa vždy odvíja od prevedenia a masivnosti rámu. Pri výbere preto odporúčame prihliadať najmä k overeným predajcom a siahnuť po kvalitnom výrobku, ktorého údaje o nosnosti nie sú nereálne.
Lepšie sú na tom v tomto ohľade stojanové steppery, ktorých nosnosť sa pohybuje v rozmedzí od 120 až do 150 kg. Bez problémov ich tak môžu používať aj osoby s robustnejšou postavou alebo nadváhou. O niečo horšie súu na tom mini steppery s menej robustným rámom, ktoré majú nosnosť zvyčajne len okolo 100 kg.
Stabilita
Aby bolo cvičenie na stepperi bezpečné, je potrebné ho umiestniť na rovný, pevný a nekĺzavý povrch. Pre lepšiu stabilitu však väčšina prístrojov ponúka nastavovacie nožičky, pomocou ktorých ľahko vyrovnáte nerovnosti podlahy. V prípade väčšieho stepperu potom hrozí poškriabanie parkiet, preto na škodu nebude voľba prístroje s ochrannou gumou na spodnej strane. Jednoduchý transport predovšetkým stojanových stepperov potom zaisťujú posuvné kolieska.
Cena
Jednou z často zmieňovaných výhod stepperov je ich cenová dostupnosť. I medzi týmito prístrojmi však nájdete drahé špičkové vybavené modely, ktoré potešia náročných užívateľov alebo svoje využitie nájdu v komerčnej oblasti. V každom prípade si na trhu každý príde na svoje, záleží predovšetkým na tom, čo od prístroja očakávate.
Oplatí sa investovať do steppera od renomovaných výrobcov a overených predajcov. Popredné priečky v obľúbenosti obsadzujú prístroje značiek Crevit, InSPORTline, Capital, HMS, Spartan, TUNTURI alebo Hop-Sport. Vedľa toho sledujte tiež dĺžku záruky a zaistenie servisu. Pri veľkých stojanových stepperoch je vhodné vsadiť na firmu zaisťujúcu v prípade poruchy servis u zákazníka doma. Vyhnete sa tak vynaloženiu daľších nákladov na dopravu.
Cena do 80 EUR
V tejto cenovej relácii na vás čaká pomerne široký výber mini stepperov pre domáce použitie, prípadne modelov s expandérmi a držadlami. Aj základné modely bývajú vybavené LCD displejom, ktorý však zobrazuje len základné hodnoty. Pochopiteľne nemôžete počítať s nadštandardnou výbavou, zvyčajne sa však dočkáte zobrazenia orientačnej hodnoty spálených kalórií, doby tréningu či počtu krokov.
Cena od 80 do 400 EUR
S rastúcou cenou sa rozširuje ponuka spĺňajúca predstavy aj náročnejších užívateľov. Dočkáte sa pokročilejších mechanizmov, modelov s magnetickými brzdami či elektronickým ovládaním a počítačom s mnohými funkciami. Výnimkou dnes nie sú ani steppery s Bluetooth pripojením, pomocou ktorého prepojíte prístroj s aplikáciou v inteligentnom mobilnom telefóne. Vďaka tomu môžete sledovať celý rad parametrov, dokumentovať, ukladať a zdieľať dáta z vašich tréningov.
Cena nad 400 EUR
Steppery s obstarávacou cenou v desiatkach stoviek eur uspokoja predovšetkým profesionálov. Stretnete sa s nimi v posilňovniach, fitness centrách a ďalších komerčných oblastiach. Ide o špičkové prístroje s odolnou konštrukciou, ktoré ponúkajú širokú škálu možností nastavenia. Disponujú pokročilými technológiami a umožňujú meranie celej škály hodnôt pre dosiahnutie maximálne efektívneho tréningu.
Ako cvičiť na stepperi
Tento fitness sortiment je populárny predovšetkým medzi ženami. Simuluje chôdzu do schodov, ale ku kĺbom je omnoho šetrnejší. Má pozitívny vplyv na zdravie a fyzickú kondíciu a pri správne nastavenom tréningovom pláne napomáha pri spevnení a tvarovaní problematických partií.
Technika cvičenia
Pre správne prevedenie cvikov je dôležitá dobre zvládnutá technika cvičenia. Dodržujte preto niekoľko základných, jednoduchých pravidiel.
- Postavte sa na stroj vždy tak, aby ste mali obe chodidlá dobre zafixované a podopreté.
- Držte sa vzpriamene a pažami pri cvičení pohybujte rovnako, ako keď beháte.
- Pri cvičení na stojanovom stepperi zvýšite intenzitu tréningu tým, že nepoužijete postranné držadlá.
- Vyhnete sa nielen podopieraniu, ale aj predkláňaniu trupu. To všetko znižuje účinnosť tréningu.
- Vytvárajte rovnomerný tlak zapojením všetkých svalových skupín spodných partií.
- Po celú dobu tréningu sa snažte plne využívať výšku páky plošiny. Krátke a rýchle pohyby na stepperi zbytočne namáhajú achilovky.
Nezanedbávajte rozcvičku a prehriatie tela
Rozcvička a strečing by sa nemali opomínať pred žiadnym fyzickým výkonom. Vhodné je sa pretiahnuť nielen na začiatku tréningu, ale aj na jeho konci. Stačí pár minút a niekoľko základných cvikov, pomocou ktorých rozhýbete všetky končatiny a kĺby do maximálneho rozsahu, aký vám telo aktuálne dovolí.