Menu

Recenzia a test Stiga Collector 136 AE K

86,3 % Celkové hodnotenie

Najlepšia cena/výkon v kategorii Akumulátorové kosačky

Klady

  • O niečo robustnejšia konštrukcia
  • Nízka hmotnosť
  • Batérie súčasťou balenia

Zápory

  • Menší priemer kolies
  • Bez pojazdu
250 € Orientačná cena

Základné údaje

Stiga Collector 136 AE K patrí medzi rotačnú aku kosačky s menším priemerom nožov. Konkrétne zvláda tento model šírku záberu 34 cm a radí sa k priemeru medzi lacnejšími modelmi. Výšku kosenia je možné nastaviť v rozpätí 25–75 centimetrov, a to v 6 výškových polohách. Pojazdu sa u tohto modelu bohužiaľ nedočkáte, pohon dvoma 20V/2Ah batériami vystačí totiž tak akurát na kosenie.

Zberný kôš ponúka úplne priemerný objem 35 litrov, rovnako ako u všetkých aku kosačiek ho tak budete musieť pomerne často vynášať. Trochu prekvapia relatívne malé predné aj zadné kolieska, kosačka je preto vhodná skôr na rovné plochy.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Stiga

Typ kosačky

Rotačná

Šírka záberu kosenia (cm)

34

Nastavenie výšky kosenia

Áno (centrálne)

Rozsah výšky kosenia (mm)

25-75

Počet výškových polôh kosenia

6

Určenie pre kosenú plochu (m2)

250

Pojazd

Nie

Priemer kolies predných/zadných (mm)

140/170

Napätie (V)

2 x 20 V / 2 Ah (možnosť 4 Ah)

Štartovanie

Elektrické

Objem zberného koša (l)

35

Hmotnosť (kg)

11,75

Hlučnosť (dB)

87

Materiál šasi

Plast

Mulčovanie

Nie

Bočné vyhadzovanie

Nie

Mäkčená ergonomická rukoväť

Áno

Ovládanie pri rukoväti

Áno

Hodnotenie používateľov

Užívatelia hodnotia model Stiga Collector 136 AE K prevažne kladne, veľké množstvo recenzií ale nedohľadáte. Najčastejšie pritom narazíte na zmienky o dobrej ovládateľnosti a priložených akumulátoroch v balení. Nebudete ich preto musieť dokupovať. Žiadne negatíva sme v recenziách nenašli.

Screenshot Recenzie užívateľa

Hlavné klady a zápory

Ako jednu z najväčších predností modelu Stiga Collector 136 AE K musíme spomenúť robustnejšiu, aj keď stále plastovú konštrukciu. Tá pôsobí ako celkovo dobre zostavená a mala by všeličomu odolať. Kosačka je relatívne ľahká, tento benefit sa ale tiahne naprieč všetkými aku variantami. Berte však do úvahy, že elektrické kosačky s káblom bývajú často ešte ľahšie. Na rozdiel od niektorých konkurentov prikladá Stiga aj potrebné akumulátory, ale ponuka sa môže u predajcov teoreticky líšiť. Preto si to pred kúpou vždy overujte.

V porovnaní s konkurentmi disponuje recenzovaná kosačka pomerne malými kolesami, vhodná je preto skôr na rovinatý trávnik. Zaobísť sa budete musieť bez pojazdu, za zmienku však stojí, že to platí pre všetky lacnejšie aku kosačky.

Porovnanie s alternatívami

Ako zaujímavú alternatívu sme tentoraz zvolili model Riwall PRO RALM 4640SPi. Ten je síce o niečo drahší ako recenzovaná Stiga Collector 136 AE K, ale ponúkne užívateľovi podstatne lepšie schopnosti. Šírka záberu je 46 centimetrov, čím tento model zodpovedá skôr klasickým kosačkám než tým akumulátorovým. Výrobca si mohol takto veľký nôž dovoliť nainštalovať vďaka výkonnejšiemu motoru, ktorý poháňa 40V akumulátor.

Tiež kolesá sú podstatne väčšie – zadné kolesá Stigy majú priemer 17 centimetrov, pri Riwalle sa jedná o celých 25 centimetrov, báť sa preto nemusíte ani hrbolatého terénu. Nechýba funkcia pojazdu, mulčovania, bočného vyhadzovania a skoro 2x väčší kôš ako u Stigy. Hmotnosť Riwallu je však s ohľadom na odolnejšiu oceľovú konštrukciu viac ako dvojnásobná. Ak hľadáte kosačku na malé rovné plochy, bude lepšou voľbou Stiga. Na väčšie záhrady odporúčame voliť Riwall.

Naše hodnotenie a záver

Stiga Collector 136 AE K je zaujímavý aku model rotačnej kosačky s relatívne nízkou hmotnosťou, kvalitnou plastovou konštrukciou a výborným pomerom ceny a výkonu. Zaujať by mal najmä tých užívateľov, ktorí hľadajú spoľahlivé aku zariadenie na úpravu rovinatého trávnika s menšou plochou do 250 m2. Zaujímavou alternatívou na väčšie plochy je Riwall PRO RALM 4640SPi s oceľovým bubnom.

250 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Stiga Collector 136 AE K | Hodnotenie: 86,3 %
Jakub Gulec
Jakub sa v našej redakcii venuje najmä technicky orientovaným témam. Väčšina z nich priamo súvisí s využitím akumulátorov či batérií, tému akumulátorových kosačiek má navyše dobre naštudovanú. V článku vám vysvetlí napríklad výhody batériových programov. S jeho recenziami sa môžete stretnúť aj v kategóriách, ako sú aku skrutkovače či aku vŕtačky.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Stiga Collector 136 AE K

Stiga Collector 136 AE K

250 € Orientačná cena