Menu

Recenzia a test Stihl FS 461 C-EM

94,0 % Celkové hodnotenie

Víťaz porovnania v kategorii Benzínové krovinorezy

Klady

  • Vysoký výkon
  • Účinný antivibračný systém pre vyšší komfort
  • Spoľahlivý produkt pre náročných

Zápory

  • Vysoká obstarávacia cena
  • Vyššia hmotnosť
1 130 € Orientačná cena

Základné parametre

Krovinorez Stihl FS 461 C-EM sa radí medzi profesionálne produkty určené na údržbu zelených plôch. Vybavený patentovaným dvojtaktným benzínovým motorom doručí výkon nadpriemerných 2,2 kW. Rovnako nadpriemerný je aj počet 9 500 otáčok za minútu. Pokiaľ vezmete do úvahy tieto parametre, je jasné povedať, že si recenzovaný model s vhodným vybavením hravo poradí aj pri odstraňovaní menších drevín.

Do nádrže sa zmestí 0,75 litra benzínu, čo je hodnota skôr priemerná, vzhľadom na slušnú efektivitu motora ale nebude potrebné palivo príliš často dopĺňať. Hmotnosť sa zastavila na 8,7 kilogramoch, jedná sa vo všeobecnosti o jeden z ťažších modelov. Pokiaľ ale hmotnosť vztiahneme k výkonu, patrí tento Stihl skôr medzi ľahšie krovinorezy. Pre ľahké ovládanie je zariadenie doplnené popruhom a najmä riadidlami. Tie sú v porovnaní s konkurenciou nadštandardne dobre odtlmené, do rúk sa preto neprenáša príliš vibrácií.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Stihl

Výkon (kW)

2,2 kW

Objem motora (ccm)

45,6

Počet otáčok (ot./min)

9 500

Špecifikácia pohonnej jednotky

Benzínový dvojtakt

Objem nádrže (l)

0,75

Štartovanie

Ručné

Hmotnosť (kg)

8,7

Držadlo

Riadidlá

Materiál hriadeľa

Kov

Popruh

Áno

Využitie so strunovou hlavou

Áno

Hladina vibrácií na ľavej rukoväti

2,4

Hladina vibrácií na pravej rukoväti

2,3

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Najväčšou prednosťou modelu Stihl FS 461 C-EM je jednoznačne jeho tlmiaci systém. Ten pracuje v porovnaní s niektorými konkurenčnými zariadeniami až dvakrát tak dobre a zaručí menšiu bolesť rúk pri dlhšej práci. Zaujímavý je tiež vysoký výkon – s vhodným vybavením si tento model poradí s trávou, rákosím aj drevinami. Sama značka Stihl je pritom synonymom kvality nielen zariadenia, ale aj ponúkaného servisu. Odstrašujúca je samozrejme vysoká obstarávacia cena a vyššia hmotnosť všeobecne.

Porovnanie s alternatívami

Že je model Stihl FS 461 C-EM určený skôr pre profesionálov, to je zrejmé už z jeho cenovky. Pre porovnanie sme preto zvolili dostupnejší Dolmar MS 335.4U, ktorý sa na účely úpravy trávnej zelene na záhrade hodí viac. Dolmar je skôr taká lepšie vybavená strunová kosačka s podporou funkcie krovinorezu, jeho prednosti teda nespočívajú vo výkone. Zásadnou výhodou je však hmotnosť 7,1 kilogramu, ktorá je o 1,6 kg nižšia, než v prípade modelu od Stihl. Na riadidlá sa síce v jeho prípade prenáša viac vibrácií, ale opäť za Stihl príliš nezaostáva.

Záverečné zhrnutie

Celkovo môžeme krovinorez Stihl FS 461 C-EM odporučiť skôr náročným používateľom, ktorí potrebujú kvalitného spoločníka pre pravidelnú údržbu aj väčších plôch. Typické využitie nájde napríklad pri údržbe na farme, okolo penziónu či na úpravu na lúkach a v lesoch. Pokiaľ však zháňate kvalitné zariadenie na úpravu trávnej zelene za rodinným domom, odporúčame zvážiť aj podstatne lacnejší a ľahší (hoci menej výkonný) model Dolmar MS 335.4U.

1 130 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Stihl FS 461 C-EM | Hodnotenie: 94,0 %
Jakub Gulec
Jakub má v našej redakcii na starosti prevažne technológie. Krovinorezy patria medzi jeho novšie témy, vzhľadom na osobné skúsenosti pri ich používaní a dobré naštudovanie problematiky vám však bez problémov vysvetlí napríklad rozdiel medzi vyžínacím nožom a žacími listami. Okrem záhradného náčinia sa venuje aj televíziám, fotoaparátom a inej elektronike.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Stihl FS 461 C-EM

Stihl FS 461 C-EM

1 130 € Orientačná cena