Menu

Recenzia a test Stihl MS 251

87,3 % Celkové hodnotenie

Najlepší pomer cena/výkon v kategorii Motorové píly

Klady

  • Vysoká kvalita Stihl
  • Nadštandardný servis
  • Dobrý pomer výbavy a ceny

Zápory

  • Vyššia obstarávacia cena
  • Kratšia lišta
550 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

Stihl MS 251 patrí medzi prémiovo kvalitné a dobre vybavené modely s natoľko rozumnou cenou, že ju ešte môžeme označiť za záhradnú pílu. Recenzovaný model je vybavený motorom STIHL 2-MIX, čo je špecifické riešenie dvojtaktného spaľovacieho motora. V porovnaní s konkurenciou ponúka nižšie emisie a úsporu paliva. Jeho výkon dosahuje maximálne 2,2 kW. To síce v porovnaní s konkurenciou nie je žiadna sláva, na druhú stranu si píla na záhrade poradí naozaj s čímkoľvek, čo budete potrebovať.

Nižší výkon so sebou nesie aj pozitívum v podobe nižšej hmotnosti, tá sa totiž zastavila na 4,8 kilogramoch. Konkurenčné modely bývajú aj o stovky gramov ťažšie. Rozdiel pol kilogramu pri práci s pílou v ruke rozhodne pocítite. Lišta má dĺžku 35 centimetrov a radí sa medzi kratšie.

Píla je osadená systémom automatického mazania reťaze, brzdou a nechýba tlmenie vibrácií. Tieto funkcie sú však v čase písania recenzie (marec 2023) v kategórii relatívne bežné. Čo už tak bežné nie je, je systém na jednoduché napínanie reťaze. Z pohľadu bezpečnosti určite uvítate aj zubovú opierku.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Stihl

Pohon

Benzínový

Typ píly

Reťazová

Dĺžka lišty (cm)

35

Hmotnosť (kg)

4,8

Výkon (kW)

2,2

Objem motoru (ccm)

45,6

Objem olejovej nádrže (l)

0,2

Objem palivovej nádrže (l)

0,39

Automatické mazanie reťaze

Áno

Brzda reťaze

Áno

Tlmenie vibrácií

Áno

Jednoduché napínanie reťaze

Áno

Zubová opierka

Áno

Porovnanie s alternatívami

Zameriavate sa na nemeckú kvalitu spojenú s produktmi Stihl, ale hľadáte skôr model na prácu v lese či na farme? Zaujímavou alternatívou je Stihl MS 362. Píla v porovnaní s modelom MS 251 ponúka podstatne vyšší výkon 3,5 kW a o 5 centimetrov dlhšiu vodiacu lištu.

Čo už ale v parametroch nenájdete, je dekompresný ventil, ktorý uľahčuje štartovanie píly či kompenzátor pre dlhotrvajúci vysoký výkon aj pri postupnom zanášaní karburátora. Obe píly sú pripravené na prácu v zime, výrobca ich totiž vybavil systémom ohrievania karburátora teplým vzduchom.

Hodnotenie ďalších používateľov

Ako to už pri pílach Stihl býva, recenzie sú prevažne kladné a je ich veľa. Užívatelia najčastejšie chvália spoľahlivosť píly. Keď zatiahnete za lanko štartéra, píla jednoducho naštartuje. Pokiaľ by náhodou neštartovala, môžete ju zaviezť do autorizovaného servisu. Ďalšia chvála smeruje k jednoduchej ovládateľnosti spojenej s nižšou hmotnosťou a dobrou ergonómiou.

Kritika sa v recenziách veľmi neobjavuje, výnimočne sme narazili na zmienky o vysokej obstarávacej cene, no tá je sprevádzaná naozaj vysokou kvalitou.

Naše hodnotenie a záver

Motorová píla Stihl MS 251 je ideálna píla na záhradu či k penziónu, a to najmä na prípravu palivového dreva. So svojím výkonom 2,2 kW pri bežných činnostiach nesklame, jej štartovanie je spoľahlivé a dostupnosť aj kvalita servisu je nadštandardná. Lišta s dĺžkou 35 centimetrov sa síce dá po dokúpení vymeniť za dlhšiu, ale pokiaľ nepotrebujete rúbať vyrastené stromy s hrubým kmeňom, nebudete ju potrebovať. Alternatívou s vyšším výkonom na prácu v lese či na farme je model Stihl MS 362.

550 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Stihl MS 251 | Hodnotenie: 87,3 %
Jakub Gulec
Jakub v našej redakcii pracuje najmä s technickými témami. Problematiku záhradného náčinia má dobre naštudovanú. V článku vám vysvetlí napríklad to, prečo nie je vždy vhodné kupovať tú najvýkonnejšiu pílu. Okrem motorových píl na jeho recenzie narazíte aj pri krovinorezoch, štiepačkach dreva, ale aj pri elektronike.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Stihl MS 251

Stihl MS 251

550 € Orientačná cena