Menu

Recenzia a porovnanie Stihl MS 362

95,4 % Celkové hodnotenie

Víťaz porovnania v kategorii Motorové píly

Klady

  • Vysoký výkon aj veľký objem motora
  • Objemná nádrž na palivo

Zápory

  • Vysoká cena
  • O niečo vyššia hmotnosť
950 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

Motorová píla Stihl MS 362 od preverenej nemeckej spoločnosti Stihl už podľa svojich parametrov zodpovedá úrovni profesionálnej reťazovej píly využiteľnej v lesníctve. Kvalitné spracovanie a vysoký výkon sa však odráža aj na obstarávacej cene – na nákup si pripravte čiastku okolo 800 €.

Rovnako ako pri iných motorových pílach v našom výbere, aj tu sa jedná o benzínovú pílu. Dĺžka lišty je 40 cm, čo je pomerne štandardná hodnota. O niečo vyššia je hmotnosť, ktorá bez reťaze, paliva a lišty činí 5,6 kg. Nadpriemerné hodnoty táto píla vykazuje čo sa týka objemu a výkonu. Takmer šesťdesiat kubických centimetrov a 3,5 kW vás naozaj nesklame ani pri rezaní hrubých kmeňov.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Stihl

Pohon

Benzínový

Typ píly

Reťazová

Dĺžka lišty (cm)

40

Hmotnosť (kg)

5,6

Výkon (kW)

3,5

Objem motoru (ccm)

59

Hodnotenie funkcií a vybavenia

Reťazovej motorovej píle Stihl MS 362 nechýba zo základného vybavenia, ktoré sme zahrnuli do nášho testovania nič zásadné. Samozrejme disponuje automatickým mazaním reťaze, objem nádrže na olej je 0,325 litra a výrobca navyše deklaruje, že vďaka špeciálnej technológii mazania dôjde k úspore mazadla až 50%.

Stroj disponuje zubovou opierkou, samozrejmosťou je aj brzda reťaze, jednoduché napínanie a praktické tlmenie vibrácií, ktoré oceníte hlavne pri dlhom používaní. Objem palivovej nádrže je 0,6 litra, čo je v našom porovnaní nadpriemer. Pozitívne je teda to, že by doplňovanie benzínu nemalo byť také časté (vždy ale záleží na intenzite práce).

Obsah balenia

Súčasťou balenia je vodiaca lišta, pílová reťaz, základné náradie a návod na obsluhu. Bezpečnostné pokyny sú súčasťou návodu. Výrobca motorových píl Stihl má aj slovenskú webovú stránku, kde môžete nájsť informácie o produktoch Stihl v slovenčine, a to vrátane popisu jednotlivých modelov motorových píl, ich parametrov a funkcií.

Na webe výrobcu nájdete aj kontaktné údaje na autorizovaných predajcov a servisné strediská Stihl v Slovenskej republike. Obsah návodu na motorovú pílu Stihl sa môže líšiť v závislosti od konkrétneho modelu motorovej píly. Tu je všeobecný zoznam kapitol a tém:

  • Bezpečnostné pokyny
  • Popis motorovej píly
  • Príprava na použitie
  • Použitie motorovej píly
  • Údržba a servis
  • Skladovanie a preprava motorovej píly

Každá kapitola v návode k motorovej píle Stihl môže obsahovať podrobné informácie a kroky, ktoré je potrebné dodržiavať kvôli bezpečnosti používania motorovej píly.

Používanie píly v praxi

Motorovú pílu hodnotíme po roku a pol používania. Píla bola používaná pri výrube stromov a ťažbe dreva, na rôzne príležitostné práce s drevom, v sadárstve a pri príprave paliva. Kladne hodnotíme dizajn, všetko je prístupné a intuitívne. Po jednoduchom uvoľnení bajonetových poistiek odoberieme kryt motora a sprístupníme priestor filtra a sviečky. Motorová píla MS 362 je vybavená vysoko kvalitným antivibračným systémom, čo je pri dlhšej práci naozaj poznať.

Skladá sa z antivibračných prvkov Cellasto a špeciálnych pružín medzi blokom motora a rukoväťou. Tieto tlmiace zóny znižujú vibrácie, ktoré vychádzajú z motora a obiehajúcej pílovej reťaze. Okrem vyššieho komfortu pri používaní a výrazného zníženia zdravotných rizík spojených s používaním stroja, majú nižšie vibrácie vplyv na presnosť rezu a znižuje sa bezpečnostné riziko spojené s odskočením lišty alebo jej zlomením. Zvyšuje sa tak životnosť píly, namáhanie ložísk a celkovo sa znižuje nevyhnutnosť údržby. Tlmenie vibrácií je tu skutočne účinné.

Komfortnejšiemu štartovaniu napomáha štartovacia rukoväť ElastoStar. Táto štartovacia rukoväť značne uľahčuje štartovanie stroja. Štartovanie je skutočne rýchle a jednoduché. Integrovaný tlmiaci prvok pohlcuje zaťaženie vznikajúce pri ťahaní za štartovaciu rukoväť. Štartovacie zariadenie je chránené proti pôsobeniu brúsneho prachu a aj bez údržby zostáva dlhú dobu funkčné. Rukoväť v závislosti od priebehu kompresie striedavo akumuluje silu a opäť ju uvoľňuje. Štartovanie je vďaka tomu rovnomerné bez trhavých silových špičiek.

Hodnotenie po roku a pol používania

S pílou sme celkovo veľmi spokojní. Vzhľadom na kvalitnú ergonómiu sa dobre drží, je pohodlná a bez problémov sa s ňou dá pracovať cca dve hodiny vkuse. Dobre sa s ňou pracuje pri ťažbe, manipulácii na skládkach a pri odvetvovaní. Za celú dobu používania píla fungovala bez závady vyžadujúcej servis, iba s bežnou údržbou.

Prebrúsenie pílovej reťaze bolo potrebné až po 3 – 4 nádržiach. Píla je výkonná a nádrž vydrží na cca hodinu práce, čo je slušné. Dobre pracuje aj v mraze a oceňujeme, že kryt reťaze má matice zaistené proti strate a aj možnosť dávkovania oleja podľa potreby. Rozhodne je potrebné zdôrazniť aj to, že je píla osadená kvalitnou a profesionálnou lištou Stihl.

Parameter Tento produkt
Objem olejovej nádrže (l)

0,325

Objem palivovej nádrže (l)

0,6

Automatické mazanie reťaze

Áno

Brzda reťaze

Áno

Tlmenie vibrácií

Áno

Jednoduché napínanie reťaze

Áno

Zubová opierka

Áno

Hodnotenie ďalších používateľov

U zákazníkov, ktorí si už prácu s pílou Stihl MS 362 vyskúšali, získava pomerne dobré hodnotenie. Užívatelia najviac chvália kvalitu spracovania a vysoký výkon. Za pozitívum považujú aj jednoduché ovládanie a účinné tlmenie vibrácií. Miernym negatívom je podľa nich vyššia hmotnosť.

Naše hodnotenie a záver

Motorová píla Stihl MS 362 je vďaka svojmu vysokému výkonu považovaná za profesionálnu pílu. Pripravte sa však na to, že si za ňu pomerne výrazne priplatíte – jej cena sa pohybuje okolo 800 €. Za túto čiastku ale dostanete nadštandardný 3,5 kW výkon motora s objemom 59 ccm. Počítať musíte s o niečo vyššou váhou, ktorá sa so všetkým vybavením a príslušenstvom pohybuje okolo šiestich kilogramov.

Spoľahnúť sa môžete na všetko základné vybavenie ako automatické mazanie reťaze, ľahké bočné napínanie alebo brzdu reťaze. Objem palivovej nádrže je tiež nadpriemerný (0,6 litra). Ak hľadáte lacnejší variant benzínovej motorovej píly, skúste sa pozrieť na recenziu výrobku Hecht 45.

950 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Stihl MS 362 | Hodnotenie: 95,4 %
Jakub Gulec
Jakub v našej redakcii pracuje najmä s technickými témami. Problematiku záhradného náčinia má dobre naštudovanú. V článku vám vysvetlí napríklad to, prečo nie je vždy vhodné kupovať tú najvýkonnejšiu pílu. Okrem motorových píl na jeho recenzie narazíte aj pri krovinorezoch, štiepačkach dreva, ale aj pri elektronike.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Stihl MS 362

Stihl MS 362

950 € Orientačná cena