Menu

Tefal BL 962 B38 – Recenzie, testy a porovnania

92,8 % Celkové hodnotenie

v kategorii Stolné mixéry

Jednotlivá hodnocení

 • 9,0/10
  Hodnotenie základných parametrov
 • 9,7/10
  Hodnotenie misy
 • 10/10
  Hodnotenie ovládania
 • 8,9/10
  Hodnotenie funkcií

Klady

 • Vie aj variť
 • Výber prednastavených programov
 • Veľká sklenená nádoba

Zápory

 • Automatické programy reálne trvajú dlhšie ako výrobca uvádza
 • Ťažká nádoba
 • Chýba šťuchadlo
160 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

Tento mixér poteší silným príkonom 1 300 W. Väčšina hodnotených produktov v novembri 2021 mala príkon slabší. V porovnávacom teste sa nájdu aj mixéry s príkonom vyšším, ale 1 300 W by malo byť úplne dostačujúce na mixovanie aj veľa tvrdých potravín. Počet otáčok 45 000 za minútu sa nachádza výrazne nad priemerom všetkých nami hodnotených výrobkov. Takto vysoká rýchlosť otáčok zaistí, že budú suroviny naozaj rýchlo a kvalitne namixované. Oproti tomu cena mixéra sa pohybuje iba mierne nad priemerom, takže mixér môžeme označiť za jeden z výhodných v pomere ceny a výkonu.

Misa mixéra Tefal pojme 1,75 l potravín, pozor však, pri príprave horúcich pokrmov výrobca odporúča plniť ju maximálne do 1,4 l objemu. Preto tiež nájdete na nádobe dve stupnice, jednu pre horúce, jednu pre studené potraviny. V našom porovnaní môžeme jej veľkosť označiť za priemernú. Výrobným materiálom je sklo, ktoré sa proti plastu vyznačuje odolnosťou voči poškriabaniu a navyše nepreberá pachy pripravovaného jedla. Poradí si aj s varením horúcich pokrmov. Ako nevýhodu vidíme to, že je ťažšie ako plast a ľahšie sa rozbije.

Veko k nádobe plní okrem iného bezpečnostnú funkciu, až po jeho správnom nasadení sa mixér zapne a nechá vás zvoliť si program. Nožová jednotka pri pohľade zhora vyzerá ako štvornožová, v skutočnosti však pozostáva zo šiestich nožov.

Rozmery a hmotnosť

So sklenenou misou neprekvapí, že celý mixér je celkom ťažký, váži cez 6 kg. Výškou atakuje hranicu 50 cm, čo je tiež dosť, takže pokiaľ ho plánujete umiestniť pod linku, radšej sa uistite, že sa vám tam zmestí. Pre niekoho by mohla predstavovať problém aj podpriemerná dĺžka kábla, zástrčka tak bude musieť byť pomerne blízko. Konkrétne hodnoty si môžete pozrieť na spodných riadkoch tabuľky.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Výrobca

Tefal

Príkon (W)

1 300

1 518,18
Počet otáčok za minútu

45 000

28 681,82
Hlučnosť (dB)

95

27 % 85, 9 % 80, 9 % 52, 9 % 90, 45 % Neuvedené
Objem prvej nádoby (l)

1,75

1,70
Objem ďalšej nádoby/nádob (l)

Nemá ďalšie nádoby

73 % Nemá ďalšie nádoby, 9 % 1.4, 9 % 2× 0,7, 9 % 0,85
Materiál prvej nádoby

Sklo

64 % Tritán, 36 % Sklo
Materiál ďalšej nádoby/nádob

Nemá ďalšie nádoby

73 % Nemá ďalšie nádoby, 18 % Tritán, 9 % Sklo
Výška (cm)

49,5

46,01
Šírka (cm)

20,5

23,98
Hĺbka (cm)

20,5

24,79
Dĺžka kábla (cm)

112

27 % 100, 18 % 110, 9 % 96, 45 % Neuvedené
Hmotnosť (kg)

6,08

5,49

Vybavenie a funkcie

Ovládanie zaisťuje panel pozostávajúci z otočného gombíka a niekoľkých tlačidiel. Nechýba ani displej ukazujúci ubiehajúci čas. Pri príprave pokrmov si môžete vybrať z ôsmich prednastavených programov, z toho piatich „variacich“. Zvoliť môžete aj manuálny režim, pri ktorom pri varení nastavíte čas a teplotu a pri mixovaní čas a rýchlosť otáčok. Vďaka časovaču nemusíte pri mixéri stáť po celú dobu prípravy, plynulé nastavenie rýchlosti zase umožňuje voľbu podľa spracovávaných surovín. Nechýba ani pulzný spínač, ktorý dočasne zvyšuje otáčky. Samozrejmosťou je aj schopnosť drviť ľad, čo však zvládne takmer každý stolný mixér, takže to nie je nič výnimočné.

Čo Tefalu chýba je možnosť mixovania vo vákuu, ktorou však disponujú skôr drahšie modely. Vákuum zabraňuje oxidácii, takže takto pripravené smoothie by obsahovalo viac výživných látok. V príslušenstve nájdete čistiacu kefku a odmerku. Tá však bohužiaľ nemá stupnicu pre mililitre či gramy, ale len dve rysky na označenie 2/5 a 4/5 odmerky. Nechýba ani kuchárka s receptami. Jej výtvarné spracovanie hodnotíme veľmi pozitívne, ale pretože každý recept je uvedený v 13 jazykoch, veľmi sa ich do nej nezmestí. Ku každému programu tak v kuchárke nájdete iba jeden.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Ovládanie

Displej a tlačidlá

45 % Dotykový displej, 45 % Manuálne ovládanie, 9 % Displej a tlačidlá
Plynulé nastavenie rýchlosti

Áno

91 % Áno, 9 % Neuvedené
Počet prednastavených programov

8

5,18
Funkcia varenia

Áno

91 % Nie, 9 % Áno
Vákuová technológia

Nie

64 % Nie, 36 % Áno
Časovač

Áno

82 % Áno, 9 % Nie, 9 % Neuvedené
Pulzný spínač

Áno

100 % Áno
Drvenie ľadu

Áno

100 % Áno
Poistka proti spusteniu bez veka

Áno

55 % Áno, 45 % Neuvedené
Čistiaci program

Áno

55 % Nie, 45 % Áno
Príslušenstvo

Čistiaca kefka, odmerka

27 % Vtláčadlo, 9 % Vtláčadlo, odmerka, čistiaca kefka, 9 % Vákuové veko, 9 % Vtláčadlo, stierka, kľúč na utiahnutie noža, 9 % Plastová stierka, 9 % Vákuové veká, vtláčadlo, 27 % Neuvedené

Test mixovania

Aby sme vám mohli o mixéri podať čo najviac informácií, mixér sme kúpili a poriadne otestovali. Vyskúšali sme programy na varenie aj pre studené jedlá, čistiaci program; ohodnotili sme tiež, ako sa s mixérom zaobchádza, aký je hlučný alebo ako je jeho nastavenie intuitívne.

Teplé recepty

Teplé pokrmy sú pre mnohých ľudí dôvodom, prečo o takomto mixéri uvažujú. A tiež vďaka nim sa týmto prístrojom niekedy hovorí polievkovar. Automatické programy jedlo zároveň uvaria a rozmixujú, nie je teda potrebné špiniť ďalší riad.

Polievka

Príprava polievky je veľmi jednoduchá, nahrubo nakrájaná zelenina sa v nádobe zaleje vodou, pridá sa všetko potrebné a spustí sa automatický program pre polievku, ktorý podľa užívateľskej príručky trvá 30 minút. Tento čas sa však začne odpočítavať až potom, čo voda začne vrieť, teda zhruba päť minút po zapnutí programu, takže reálne varenie trvá dlhšie. Na poslednú minútu mixér uvarené suroviny rozmixuje, a to skutočne do hladka. Hotová polievka je takmer hodvábna, bez kúskov zeleniny.

Jablčné pyré

Program na jablčné pyré trvá oficiálne 15 minút, avšak aj tento čas sa začne odpočítavať až po privedení vody do varu. Narozdiel od nami tiež testovaného modelu Tefal BL 985 A31 tento mixér nevrie po celú dobu stabilne, ale skôr vo vlnách. Na poslednú minútu spustí mixovanie. Výsledné pyré je veľmi horúce a pred podávaním deťom musí vychladnúť. Našli sme v ňom tiež niekoľko malinkých kúskov jabĺk, avšak stále bolo oveľa jemnejšie, než ako by ich spracoval lacnejší tyčový mixér autorky tejto recenzie. Pokiaľ na fotke pyré nižšie vidíte drobné hnedé bodky, ide o škoricu.

Mandľové mlieko

Ak ste zvyknutí pripravovať mandľové mlieko mixovaním za studena, možno vás prekvapí, že tento mixér ich počas prípravy uvarí. Program trvá podľa príručky 20 minút, k tejto dobe je však potrebné pripočítať aj čas privedenia do varu.

Hotové mlieko je napenené, horúce, ale naozaj chutí a vonia po mandliach. S mandľovým mliekom kupovaným v obchodoch je skrátka po všetkých stránkach oveľa „mandlovejšie“.

V porovnaní s drahším modelom Tefal BL 985 A31 sme po precedení získali viac usadeniny.

Marmeláda

Ďalej sme sa rozhodli vyskúšať výrobu pomarančovej marmelády so škoricou. Pre tú mixér automatický program nemá, všetko treba teda nastaviť ručne. Ovocie v nádobe sa musí premixovať, uvariť a následne rozmixovať dohladka.

Pokiaľ dobu varu prerušíte zložením veka, napríklad kvôli zbieraniu peny z povrchu, budete musieť nastaviť varenie znova. Inak sme ale s výsledkom boli spokojní. Pomaranče mixér rozmixoval skvele, a to vrátane tuhšej bielej kôry.

Studené recepty

Zo studených pochúťok je pravdepodobne najznámejšia smoothie. Vo výkonnejších mixéroch však pripravíte aj hutnejšie nátierky alebo arašidové maslo.

Smoothie

Na prípravu smoothie sme použili zmes jablka, kivi, banánu a pomaranča. Najviac nás zaujímalo, či mixér dokáže rozmixovať drobné čierne zrniečka kivi. Program trvá minútu a 20 sekúnd, pričom intenzita mixovania sa v jeho priebehu zvyšuje.

Výsledné smoothie je veľmi dobré, musíme však konštatovať, že práve na smoothie nie je čo do chuti veľmi čo pokaziť. Štruktúra je jemná, kúsočky ovocia v nej nezostali. Pretože však máme možnosť porovnania s mixérom Tefal BL 985 A31, ktorý využíva vákuovanie, vieme, že smoothie by mohlo byť ešte jemnejšie. Prístroje s funkciou mixovania vo vákuu však patria medzi tie najdrahšie, napríklad menovaný Tefal stál v čase testu (november 2021) okolo 400 €.

Hummus

Hummus sme zvolili ako zástupcu nátierok. Na nátierky mixér program nemá, takže sme rýchlosť a čas procesu ovplyvňovali ručne, postupovali sme od nižších otáčok k vyšším. S výsledkom sme boli spokojní, hummus získal jemnú štruktúru a mixéru sa skvele podarilo rozmixovať rímsku rascu, ktorú sme schválne použili celú.

Arašidové maslo

Mixovanie tvrdých orechov predstavuje pomerne náročnú disciplínu. Väčšinou sa orechy nalepia na steny a je nutné ich postrkovať a prisúvať k točiacim sa nožom. Tento problém sa nevyhol ani mixéru Tefal, takže by sa určite hodilo mať k príslušenstvu šťuchadlo alebo stierku, ktorou by bolo možné posúvať arašidy za chodu. Oboje bohužiaľ chýba, takže mixér bolo nutné každú chvíľu zastaviť a orechy od stien odlepiť.

S výsledkom sme tentoraz veľmi spokojní neboli. Získali sme skôr drvinu alebo posýpku, ktorá sa síce dá natlačiť na rožok, ale k maslu má skutočne ďaleko. Aj po značnej chvíli mixovania, kedy sa mixér vypol na prehriatie, zostávali v získanej hmote kúsky arašidov, niekedy dokonca polovičky. Na výrobu arašidových masiel ho teda príliš neodporúčame, zvlášť pokiaľ nemáte v pláne prilievať do masla ďalší olej, ktorý mixovanie uľahčí.

Užívateľský komfort a údržba

Nastavovanie mixéra Tefal je jednoduché a intuitívne, vrátane manuálneho režimu. Čo by však niekoho mohlo zaskočiť, je veľmi hlasné pípanie pri nastavovaní programu a jeho dokončení. Po ukončení procesu mixér pípa hneď päťkrát a skutočne hlasno. Pre niekoho je hlučný signál možno výhodnejší, nám sa však javil skôr ako obťažujúci. Hlasité je tiež mixovanie tvrdších surovín, napríklad pri výrobe arašidového masla sme zaznamenali hodnoty atakujúce hranicu 100 dB.

Pretože nádoba zo skla je skutočne pevná, je nutné sa zmieriť s jej vyššou hmotnosťou. Samotná váži 2,395 kg. Nie každému tiež bude vyhovovať kratší kábel. Oceňujeme však priestor na jeho namotanie na spodnej časti mixéra.

Údržba

Tento model je vybavený čistiacim programom, ktorý výborne poslúži na očistenie nožov. Tento program nemá prednastavený čas a ovláda sa pulzným spínačom. Potom bude nutné mixér ešte dočistiť, zvlášť veko a drážky po jeho obvode. Drobný bonus tu predstavuje už spomínaná priložená kefka, dobre však poslúži aj obyčajná hubka na riad.

Hodnotenie ostatných užívateľov

Súčasní majitelia mixéra oceňujú jeho multifunkčnosť, programy na varenie a silný výkon. Zmieňujú tiež samočistiaci program alebo sklenenú nádobu. S tou sa však na druhú stranu spája aj vyššia váha. Na tú sa tiež niekoľko zákazníkov posťažovalo. Mixér je podľa nich tiež dosť vysoký, niektorým sa nezmestil na linku alebo spôsobil iné skladovacie problémy.

Hlavné klady a zápory

Ako najvýraznejší prínos mixéra Tefal vidíme funkcie, ktoré v dnešnej hektickej dobe uľahčujú varenie. Napríklad programy na prípravu polievok priamo v nádobe mixéra šetria ďalší riad, samočistiaci program šetrí čas a pod. Páči sa nám tiež sklenená nádoba, ktorá nepreberá pachy, a samozrejme silný výkon, ktorý je pri výbere mixéra základný. Nevýhodou by mohla byť vyššia cena, zvlášť pokiaľ po čase zistíte, že jeho nadštandardné funkcie vlastne nevyužijete. Mixér tiež celkom hlasno pípa a programy na teplé jedlá trvajú dlhšie, než tvrdí užívateľská príručka, pretože čas sa začína odpočítavať až chvíľu po začiatku mixovania.

Naše hodnotenie a záver

Tefal BL 962 B38 patrí medzi polievkovary, môžete toho v ňom však pripraviť oveľa viac. Otestovali sme, že si dobre poradí s pyré, marmeládou alebo mandľovým mliekom, na prípravu orechových masiel ho však veľmi neodporúčame.

Mixér má vysoký príkon aj počet otáčok. Jeho nádoba je zo skla, takže dobre odoláva poškriabaniu a nepreberá pachy, ale je tiež pomerne ťažká. Ovládanie mixéra je ľahké, niekoho by však mohol dráždiť veľmi hlasný akustický signál, ktorý pípa pri nastavovaní alebo dokončení programu. Súčasní užívatelia sú spokojní s jeho výkonom aj multifunkčnosťou, len občas sa sťažujú na veľké rozmery alebo hmotnosť sklenenej nádoby.

Ak by ste radi vyskúšali mixovanie vo vákuu, odporúčame recenziu mixéra Sencor SBU 7877CH.

160 € Orientačná cena
Autor: Iva Koňaříková | Dátum: | Produkt: Tefal BL 962 B38 | Hodnotenie: 92,8 %
Iva Koňaříková
Redaktorka
Iva rada trávi svoj voľný čas v kuchyni, a preto sa ako redaktorka zameriava na domáce a kuchynské spotrebiče. Pri príprave porovnania stolných mixérov čerpala informácie z českých aj zahraničných zdrojov a zohľadnila aj užívateľské a odborné recenzie. Vďaka tomu vás zoznámi s aktuálnymi trendmi na trhu a poradí, ako vybrať ten najlepší produkt do vašej domácnosti.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Už sa nepredáva

Recenzia Tefal BL 962 B38

Tefal BL 962 B38

160 € Orientačná cena