Menu

Tefal BL 985 A31 – Recenzie, testy a porovnania

95,2 % Celkové hodnotenie

Víťaz porovnania v kategorii Stolné mixéry

Jednotlivá hodnocení

 • 8,9/10
  Hodnotenie základných parametrov
 • 9,0/10
  Hodnotenie misy
 • 10/10
  Hodnotenie ovládania
 • 10/10
  Hodnotenie funkcií

Klady

 • Mixovanie vo vákuu
 • Varenie rôznych pokrmov
 • Jednoduché čistenie

Zápory

 • Vysoká cena
 • Malá kapacita na horúce pokrmy
 • V kuchárke je málo receptov
350 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

Stolný mixér Tefal BL 985 A31 poháňa motor s príkonom 1 300 W, čo bola v čase porovnania (november 2021) ľahko nadpriemerná hodnota. S 45 000 otáčkami za minútu sa však radí k špičke na trhu. Priemer tohto testu sa pohyboval okolo 27 000 otáčok. Vďaka týmto parametrom sa môžete spoľahnúť, že schopnosti mixéra efektívne rozomlieť suroviny budú nad ostatnými v porovnaní vyčnievať.

V balení nájdete dve nádoby – jednu sklenenú, ktorá vydrží aj vysoké teploty, a druhú z tritánu, čo je vlastne odolnejší variant plastu. Táto variabilita je voči ostatným produktom na trhu veľkou výhodou. Obe nádoby pojmú 1,75 litra, čo je objem vcelku priemerný, pozor však, neplatí to na prípravu horúcich pokrmov. Pri varení polievky alebo marmelád môžete do sklenenej nádoby naliať maximálne 1,4 l surovín.

K obom nádobkám patrí bezpečnostné veko, ktoré zabráni spusteniu mixéra, pokiaľ nebude správne ukotvené. Poznáte ich od seba tak, že veko na plastovú nádobu je vybavené membránou na uvoľnenie nádoby po mixovaní vo vákuu, kým na veku sklenenej nádoby nájdete symbol varujúci, že obsah môže byť horúci. Prístroj sám spozná, ktorú nádobu ste použili, a podľa toho vám na displeji ponúkne vhodné programy.

Rozmery a hmotnosť

Príliš asi teda neprekvapí, že preniesť celý mixér vyžaduje trochu námahy. Všetko dohromady váži cez 8 kg, z toho plastová nádoba má slabo cez 1 kg a sklenená takmer 2,5 kg. Nadpriemerné sú tiež rozmery mixéra, a to hlavne výška, ktorú je potrebné postrážiť, pokiaľ máte pre mixér vyhradené miesto v zásuvke alebo pod poličkami. Všetky rozmery uvádzame v tabuľke nižšie.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Výrobca

Tefal

Príkon (W)

1 300

1 518,18
Počet otáčok za minútu

45 000

28 681,82
Orientačná hlučnosť

95

9 % 95, 91 % Neuvedené
Objem prvej nádoby (l)

1,75

1,70
Objem ďalšej nádoby/nádob (l)

1.4

73 % Nemá ďalšie nádoby, 9 % 1.4, 9 % 2× 0,7, 9 % 0,85
Materiál prvej nádoby

Tritán

64 % Tritán, 36 % Sklo
Materiál ďalšej nádoby/nádob

Sklo

73 % Nemá ďalšie nádoby, 18 % Tritán, 9 % Sklo
Výška (cm)

54

46,01
Šírka (cm)

22,5

23,98
Hĺbka (cm)

23

24,79
Dĺžka kábla (cm)

100

27 % 100, 18 % 110, 9 % 96, 45 % Neuvedené
Hmotnosť (kg)

8,235

5,49

Vybavenie a funkcie

Počtom programov tento mixér vyniká, ponúkne vám nadpriemerných 10. Vďaka tomu si môžete byť istí, že vždy zvolíte ideálnu rýchlosť otáčok podľa typu vložených surovín. Samozrejmosťou je aj pulzný spínač pre okamžité zvýšenie výkonu a program na prípravu sorbetov zo zmrazeného ovocia. Raritou je tiež vákuový systém mixovania, ktorý využijete najmä na prípravu jedál z čerstvého ovocia a zeleniny. Skrz špeciálne veko môžete odsať vzduch z nádoby s hotovým pokrmom. Vďaka absencii vzduchu sa počas mixovania minimalizuje oxidácia potravín, a vy tak v pokrme neprídete o zdravé vitamíny. Tento mixér nie je vybavený funkciou šľahania, tá však u týchto produktov chýba úplne štandardne.

Z bezpečnostného hľadiska poteší, že mixéru nechýba poistka proti spusteniu bez veka a poistka, ktorá vypne motor v prípade prehriatia.

V príslušenstve k produktu nájdete čistiacu kefku, šťuchadlo na posúvanie surovín počas mixovania a malú odmerku. Trochu sklamaním by mohla byť jej stupnica, namiesto značenia gramov či mililitrov má len rysky na označenie 2/5 a 4/5 odmerky. V balení sa nachádza aj kuchárka s receptami. Musíme pochváliť fotografie jedál, výtvarne je spracovaná naozaj skvele. Čo však môže zamrzieť je počet receptov – kniha síce vyzerá tučná, ale pretože každý recept je uvedený v 10 jazykoch, v skutočnosti ich veľa nie je. Kuchárka je rozčlenená do kapitol podľa prednastavených programov a každá kapitola má 3 recepty.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Ovládanie

Dotykový displej

45 % Dotykový displej, 45 % Manuálne ovládanie, 9 % Displej a tlačidlá
Plynulé nastavenie rýchlosti

Áno

91 % Áno, 9 % Neuvedené
Počet prednastavených programov

10

5,18
Funkcia varenia

Áno

91 % Nie, 9 % Áno
Vákuová technológia

Áno

64 % Nie, 36 % Áno
Časovač

Áno

82 % Áno, 9 % Nie, 9 % Neuvedené
Pulzný spínač

Áno

100 % Áno
Drvenie ľadu

Áno

100 % Áno
Poistka proti spusteniu bez veka

Áno

55 % Áno, 45 % Neuvedené
Čistiaci program

Áno

55 % Nie, 45 % Áno
Príslušenstvo

Vtláčadlo, odmerka, čistiaca kefka

27 % Vtláčadlo, 9 % Vtláčadlo, odmerka, čistiaca kefka, 9 % Vákuové veko, 9 % Vtláčadlo, stierka, kľúč na utiahnutie noža, 9 % Plastová stierka, 9 % Vákuové veká, vtláčadlo, 27 % Neuvedené

Test mixovania

Tento mixér sme si zaobstarali do redakcie, aby sme ho mohli otestovať a podať podrobnejšiu správu o tom, ako si poradil s rôznymi surovinami, ako fungujú prednastavené programy a ako sa celý prístroj ovláda. O tom všetkom si môžete prečítať nižšie.

Teplé recepty

Príprava teplých pokrmov je jedným z najväčších lákadiel tohto stroja. My sme pripravili nasledujúce pochúťky.

Polievka

Program na prípravu polievky trvá 30 minút. Hneď po začiatku začne variť, priviesť vodu do varu mu trvá zhruba 5 minút. Intenzita varu v programe sa nedá nijako regulovať, nie je to ale ani potrebné. Na posledné dve minúty sa spúšťa mixovanie, polievku rozdrví v celkom 5 cykloch. Po ukončení sa na displeji zobrazí teplota hotovej polievky (65 °C). Výsledok si môžete pozrieť na fotografii nižšie – polievka je luxusne hebká, so starším tyčovým mixérom, ktorý vlastní autorka recenzie, sa to vôbec nedá porovnať.

Pretože polievky bývajú najčastejšie pripravovaným jedlom, označujú sa tieto modely mixérov aj ako polievkovary. Funkcia bude vyhovovať kuchárom vyžívajúcim sa v jednoduchosti prípravy a minime zašpineného riadu. Niekomu by naopak v polievkach mohla chýbať chuť osmaženej cibuľky alebo zápražky, pokiaľ o ne stojíte, budete ich musieť pridať zvlášť.

Jablčné pyré

Ďalším v poradí bolo jablčné pyré, pre ktoré sme využili 15-minútový program označený ako Coulis. Pretože surovín sme potrebovali menej, mixér priviedol vodu do varu do 3 minút. V polovici programu obsah nádoby ľahko rozmixoval, na poslednú minútu potom rozbehol mixovanie naplno. S výsledným pyré sme spokojní, neobsahovalo žiadne nerozmixované kúsky. Pokiaľ na fotkách vidíte drobunké hnedé bodky, ide iba o stopy škorice. Mamičky malých detí, ktoré takto plánujú pripraviť domáce príkrmy, len upozorníme, že pyré je po dovarení veľmi horúce a pred podávaním bude musieť vychladnúť.

Mandľové mlieko

Vriaci program na prípravu mandľového mlieka pre nás bol tak trochu prekvapením, väčšinou sa totiž mandle mixujú za studena. Celý proces zabral 25 minút a ďalšiu chvíľu trvalo, kým mlieko vychladlo na teplotu príjemnú na pitie. To by vás mohlo zdržať, ak ste ich mali v pláne ihneď použiť na smoothie alebo do iného studeného receptu.

Program na úvod mandle ľahko rozmixuje a zhruba po 7 minútach privedie obsah nádoby do varu. V priebehu varenia obsah premixuje každých 20-30 sekúnd, poslednú minútu už mlieko iba necháva dôjsť. Neodporúčame príliš prekračovať odporúčané množstvo, pri varení totiž vzniká hrubá vrstva peny. S kvalitou a chuťou mandľového mlieka sme až na nutnosť čakania kým vychladne spokojní. Mlieko má v porovnaní s drahými kupovanými produktmi intenzívnejšiu chuť i farbu, a to si môžeme byť istí, že neobsahuje pridané farbivá ani arómy.

Marmeláda

Ako záverečný vriaci recept sme zvolili pomarančovú marmeládu so škoricou. Mixér pre ňu nemá program, bolo teda nutné ho nastaviť manuálne. Najprv sme pomaranče s ďalšími surovinami rozmixovali, nechali zmes variť 30 minút a následne ju rozmixovali na ešte jemnejšiu zmes. Manuálne nastavovanie síce zaberie o niečo viac času, ale je pomerne intuitívne, pri mixovaní zadáte rýchlosť a čas, pri varení teplotu a čas.

Ako veľký bonus pri príprave marmelády vidíme to, že mixér po zložení a nasadení veka pokračuje v čase, v ktorom bol pred zložením. To uľahčuje zbieranie peny z hladiny počas varu. S kvalitou marmelády a jej rozmixovaním sme boli v redakcii spokojní, a pretože zároveň sme testovali aj domáce pekárne, môžete veriť, že sme ochutnávali naozaj starostlivo. Pomaranče obsahujú ťažšie rozmixovateľnú bielu kôru, s ňou si však mixér hravo poradil.

Studené recepty

Medzi studenými receptami vyčnieva najmä recept na smoothie, ktorý je možné pripraviť vo vákuu. Na otestovanie variability mixéra sme toho však vyskúšali viac.

Smoothie

Pre smoothie sme použili zmes jablka, kivi, banánu a pomaranča. Najmä nás zaujímalo, ako si mixér poradí s čiernymi zrniečkami v kivi a ako sa prejaví mixovanie vo vákuu. Pretože zároveň sme tiež testovali mixér Tefal BL 962 B38, ktorý touto funkciou nedisponuje, môžeme ponúknuť porovnanie.

Na vysatie vzduchu je potrebné zvoliť špeciálny program, ten trvá minútu a 10 sekúnd. Rovnaký čas zaberie následné mixovanie, ktoré prebieha v cykloch, aby sa kúsky ovocia stihli usadiť k nožom. Pripravené smoothie je rozmixované skvele, zrniečka kivi boli rozmixované na prášok. Chuťovo je tiež veľmi dobré, aj keď v tomto ohľade ani lacnejší model nezaostával. Štruktúra však bola odlíšiteľná na prvý pohľad – vákuové mixovanie sa prejavilo na konzistencii – tá je rovnomernejšia, menej napenená a o dosť jemnejšia.

Hummus

Ďalším pokusom bola príprava nátierky, v našom prípade hummusu. Pre ten mixér žiadny špeciálny program nemá, takže je nutné ho nastaviť ručne. Nie je to nijak ťažké, po voľbe manuálneho nastavenia vyberiete rýchlosť a čas.

Pri hummuse sme predpokladali najväčší možný problém s rímskou rascou. Použili sme celý a na mixéri bolo, aby si s ním poradil. To pre neho nepredstavovalo problém, celý hummus bol hebký a po zrniečkach nezostali žiadne stopy.

Arašidové maslo

S arašidmi mal mixér najväčšie problémy. To nie je až také prekvapivé, jednalo sa o najtvrdšie suroviny, ktoré sme doň vložili. Niekto pomáha mixérom troškou pridaného oleja, recept v návode však nič také neuvádza, takže sme postupovali bez neho.

Na spracovanie orechov má mixér program trvajúci dve a štvrť minúty. Ešte pred dokončením programu sa orechy rozostúpia k stenám, takže je nutné použiť pribalené šťuchadlo a hmotu posúvať. Po niekoľkých cykloch sa mixér sám vypol na prehriatie, takže bolo treba nechať ho vychladnúť a až potom pokračovať. Výsledná hmota maslo na prvý pohľad príliš nepripomína. Je však rozmixovaná rovnomerne a nezostali v nej žiadne kúsky orieškov. Aj namazať na rožok sa dá, aj keď sme museli trochu pritlačiť.

Užívateľský komfort a údržba

Mixér je ťažký, ako základňa, tak obe nádoby. Inak ale môžeme výrobcu pochváliť za množstvo drobných vychytávok, ktoré prácu s prístrojom uľahčujú. Ako príjemné hodnotíme automatické rozpoznávanie nádoby – mixér skutočne pri priložení nádoby na teplé potraviny ponúkne menu „teplých“ programov a naopak. Dotykový displej sa dobre ovláda aj mokrými rukami, s tým býva u podobných produktov niekedy problém. Počas programov vidíte na displeji ubiehajúci čas.

Mixér je pri mixovaní pochopiteľne pomerne hlučný, najvyššia nami zaznamenaná hodnota 104,7 dB sa objavila pri mixovaní arašidov na maslo, pri menej náročných programoch to nie je také zlé. Ako plus ale vidíme relatívne tiché pípanie pri vykonávaní voľby programu alebo označujúce jeho koniec.

Údržba

Z hľadiska údržby je rozhodne zaujímavý čistiaci program. Ten je nastavený automaticky, takže nemusíte držať prst na pulznej ikonke po celú dobu jeho trvania. Čistiaci program nie je všemocný, do drážok medzi vekom a nádobou sa nedostane, takže celú nádobu bude treba ešte trochu dočistiť. Na očistenie nožovej jednotky však poslúži výborne.

So zvyškom údržby pomôže priložená kefka, postačí však aj obyčajná hubka na riad. Bohužiaľ nádoba mixéra nie je rozložiteľná. Iní výrobcovia umožňujú aj vybratie nožovej jednotky alebo dokonca nožov.

Hodnotenie ostatných užívateľov

Ďalší majitelia mixéra si pochvaľujú najmä jeho funkcie, a to najčastejšie vákuové veko a možnosť varenia. U toho zdôrazňujú bezpracnosť a rýchlosť. Sú tiež spokojní s jeho výkonom, ovládaním cez displej a programom na čistenie. Výtok sa medzi užívateľmi veľa neobjavilo, len ojedinele niekoľko zmienok o vyššej hlučnosti alebo väčších rozmeroch.

Hlavné klady a zápory

Medzi hlavné prínosy mixéra Tefal patrí jeho multifunkčnosť a schopnosť ušetriť čas pri príprave krémových polievok, marmelád alebo ovocných pyré. Môže teda pomôcť vyťaženým mamičkám, ktoré pre svoje ratolesti rady uvaria z vlastných surovín, ale nadbytok voľného času nemajú. Benefit predstavuje aj mixovanie vo vákuu, vďaka ktorému v smoothie zostane viac živín, a čistiaci program, s ktorým je ľahké očistiť nožovú časť.

Ako najvýraznejší zápor mixéra vidíme vysokú cenu. Tá sa v čase porovnania (november 2021) blížila k 400 €, čím aj kvalitné nevariace mixéry predbehla trojnásobne. Ďalej by niekomu mohol vadiť menší objem nádob, zvlášť na varenie horúcich pokrmov.

Naše hodnotenie a záver

Tefal BL 985 A31 je mixér a polievkovar, ktorý poteší náročných užívateľov. Ako sme zistili, poradí si dobre aj s tvrdými surovinami ako orechy, ponúka ľahkú prípravu polievok, mandľového mlieka alebo marmelád. Silný príkon aj počet otáčok za minútu dopĺňa pulzný spínač. Pri spracovaní ovocia a zeleniny oceníte vákuový systém, ktorý minimalizuje oxidáciu a zachová v potravinách viac vitamínov. Výsledné smoothie je tiež veľmi jemné. K prístroju získate dve nádoby na studené aj horúce pokrmy. Cena mixéra je však bohužiaľ vysoká. Ďalšiu nevýhodu by mohol predstavovať objem 1,4 litra, to je však veľmi individuálne kritérium.

Ak by ste radi skúsili polievkovar, ale nechce sa vám toľko utrácať, ponúkneme na prečítanie recenziu modelu Tefal BL 962 B38, ktorý sme v redakcii tiež testovali. Stojí zhruba polovicu, avšak budete sa musieť zaobísť bez mixovania vo vákuu.

350 € Orientačná cena
Autor: Iva Koňaříková | Dátum: | Produkt: Tefal BL 985 A31 | Hodnotenie: 95,2 %
Iva Koňaříková
Redaktorka
Iva rada trávi svoj voľný čas v kuchyni, a preto sa ako redaktorka zameriava na domáce a kuchynské spotrebiče. Pri príprave porovnania stolných mixérov čerpala informácie z českých aj zahraničných zdrojov a zohľadnila aj užívateľské a odborné recenzie. Vďaka tomu vás zoznámi s aktuálnymi trendmi na trhu a poradí, ako vybrať ten najlepší produkt do vašej domácnosti.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Tefal BL 985 A31

Tefal BL 985 A31

350 € Orientačná cena