Pri udržiavaní krátkeho zostrihu je nevyhnutnosťou pravidelné zastrihávanie. Pokiaľ nemáte čas či chuť dochádzať pravidelne do kaderníckeho salónu, je pre vás dobrým riešením zaobstarať si strojček na vlasy. Jeho kúpa si vyžiada pomerne nízku investíciu, maximálne pár desiatok eur. Bežné strojčeky však málokedy presiahnu čiastku 60 €.
Aby vám strojček na vlasy slúžil dobre, je vhodné podrobne sa zamerať na jeho výber. Na tento účel sme pre vás pripravili nákupného radcu, v ktorom vám prinášame dôležité informácie. V článku sa dozviete, aké sú spôsoby napájania strojčekov na vlasy, aké nadstavce môžete pri týchto produktoch hľadať a aké produkty môžete očakávať v jednotlivých cenových kategóriách.
Ako vybrať strojček na vlasy stručne:
- Zvoľte kvalitný strojček na vlasy – Ponúkne rad doplnkových nadstavcov, ktoré zaistia univerzálne použitie. Navyše bude mať kvalitné samoostriace čepele a bude možné ho používať aj bez pripojenia k elektrickej sieti.
- Vyberte si typ nadstavcov, ktoré budete používať najčastejšie – V závislosti od vášho preferovaného strihu voľte dĺžku a tvar jednotlivých nadstavcov. Tie môžu byť posuvné alebo pevné pre konkrétnu dĺžku.
- Zamyslite sa nad univerzálnosťou prístroja – Pokiaľ budete chcieť použiť zastrihávač vlasov aj na iné telesné partie, môže sa vám hodiť špeciálna hlava na skracovanie fúzov, chĺpkov v nose či nadstavec na holenie tela.
- Strojček zvoľte podľa napájania – Niektoré prístroje sa počas procesu dobíjajú zo siete, iné je nutné pred prácou nabiť. Kombinované zastrihávače oceníte vtedy, keď nemáte blízko zásuvku alebo napríklad pri cestovaní.
- Svoju úlohu hrá aj materiál čepelí – Pri jeho voľbe sa sústreďte predovšetkým na to, či je čepele možné opláchnuť vodou alebo ako je to s odolnosťou. Niektoré materiály, ako je napríklad titán, disponujú samoostrením.
- Nezabudnite na užívateľský komfort – Niektoré funkcie dokážu používanie strojčeka na vlasy výrazne spríjemniť. S odsávačom vám ubudnú starosti s upratovaním, hodí sa tiež indikátor nabitia batérie.
- Stavte na obľúbené značky – V tomto segmente medzi ne patrí napríklad Philips, Remington, BaByliss, Wahl, Braun, Sencor, Grundig alebo ETA.
- Prístroj vyberte aj podľa cenovej kategórie – Na občasné domáce použitie postačia lacnejšie prístroje s menším množstvom nadstavcov. Cena za profesionálne strojčeky na vlasy sa môže vyšplhať podstatne vyššie.
Na upravovanie vzhľadu slúžia aj ďalšie prístroje, ktoré však majú odlišné určenie. Veľmi podobné sú zastrihávače fúzov, ktoré sú tiež často vybavené nadstavcom na strihanie vlasov. Pre hladké holenie je ale lepšie zvoliť holiaci strojček. Určité spojenie týchto dvoch prístrojov potom predstavuje zastrihávač Philips OneBlade. Naraziť môžete aj na zastrihávače chĺpkov v nose a ušiach. Každému z týchto produktov sme sa venovali na samostatnej stránke.
Prečo kúpiť kvalitný strojček na vlasy
Najprv sa poďme pozrieť na dôvody, pre ktoré je dobré investovať do kvalitného strojčeka na vlasy.
- Univerzálne použitie – Mnoho modelov disponuje vymeniteľnými nadstavcami, takže sa hodia nielen na strihanie vlasov, ale aj ostatných oblastí na tele. Multifunkčný strojček na vlasy tak využijete aj na zastrihávanie fúzov, chlpov na tele, v ušiach a v nose.
- Pohodlná obsluha – Kvalitný strojček na vlasy ponúkne rad funkcií, ktoré vám uľahčia používanie. Navyše si môžete zvoliť model s napájaním zo siete alebo s kombinovaným napájaním a prevádzkou na akumulátor.
- Vysoká odolnosť – Existujú strojčeky na vlasy so samoostriacimi čepieľkami, ktoré sú vysoko odolné a ani pri častom používaní pri nich nedochádza k takmer žiadnemu otupeniu. Niektoré je navyše možné umývať pod tečúcou vodou bez toho, aby sa otupili.
Zastrihávacie nadstavce
Nadstavce alebo hrebene sú jednou z najdôležitejších vecí, ktorá by vás mala pri výbere strojčeka na vlasy zaujímať. Ovplyvňujú totiž, akým spôsobom a v akom rozsahu budete môcť vlasy upravovať. V zásade sa môžete stretnúť s tromi typmi nadstavcov:
- Pevné nadstavce – Majú vždy pevne danú dĺžku zastrihávania. Pracuje sa s nimi jednoducho, obmedzujúca ale môže byť menšia variabilita, najmä ak je nástavcov v balení menej.
- Posuvné nadstavce – Ich posúvaním môžete zvoliť ideálnu dĺžku s oveľa menšími rozostupmi. Typické sú pre drahšie prístroje a stačí vám v podstate iba jeden.
- Špeciálne nadstavce – Rozširujú možnosti využitia strojčeka na vlasy.
Pevné nástavce
Pevné hrebene sú určené na konkrétnu dĺžku zastrihávania. Jednoducho vyberiete ten správny nadstavec, upevníte ho na strojček a striháte. Nevýhodou je malá variabilita, vyberať totiž môžete spravidla z hrebeňov s rozostupom 2 až 3 mm. S týmto spôsobom sa stretnete skôr pri lacnejších strojčekoch.
Posuvné nadstavce
Drahšie a prepracovanejšie prístroje sú vybavené posuvnými hrebeňmi. Tie sa nastavujú na konkrétnu dĺžku po stupňoch, ktoré bývajú 0,1 až 1 mm dlhé. Výhodou je tiež to, že k strojčeku patrí len jeden alebo dva takéto nadstavce, nemusíte teda skladovať hneď niekoľko kusov, ktoré zbytočne zaberajú miesto a môžu sa postrácať. Väčšina strojčekov umožňuje nastavenú polohu uzamknúť tak, aby sa vám počas strihania neposúvala.
Špeciálne nadstavce
Okrem bežných nadstavcov určených na strihanie vlasov sú súčasťou niektorých strihacích strojčekov aj ďalšie, ktoré rozšíria možnosti využitia konkrétneho prístroja. Môže sa jednať o hlavicu na zastrihávanie fúzov, holenie tela alebo detailný zastrihávač. Doplnkové príslušenstvo je ale skôr bežnejšie pri zastrihávačoch fúzov. Pokiaľ teda hľadáte prístroj so širším využitím (vrátane strihania vlasov), odporúčame pozrieť sa na ich samostatnú stránku.
Napájanie
Ďalším kľúčovým parametrom, ktorý je vhodné pri výbere nového strojčeka na vlasy zvážiť, je spôsob napájania. Ten totiž určuje to, ako sa so strojčekom bude pracovať. Máte na výber medzi týmito variantmi:
- Strojčeky s akumulátorom – Po nabití umožňujú bezdrôtovú prevádzku. Tá by mala byť ideálne okolo 60 minút, naopak doba nabíjania čo najkratšia.
- Strojčeky so sieťovým napájaním – Znemožňujú použitie bez prítomnosti zásuvky, na druhú stranu nie ste nijako obmedzení vybíjaním. Postrážte si dĺžku prívodného kábla.
- Strojčeky s kombinovaným napájaním – Kombinujú v sebe použitie s aj bez prívodnej šnúry, čo je úplne najpraktickejšie.
- Strojčeky na baterky – V dnešnej dobe skôr ubúdajú, je pri nich totiž nutné veľmi často meniť baterky.
Akumulátorové strojčeky
Veľmi obľúbené sú strojčeky napájané vstavaným akumulátorom. Bezdrôtovú prevádzku oceníte najmä na cestách, ale aj doma. Najväčšou výhodou je mobilita a pohodlné použitie bez zamotávania kábla. Ak vás zaujíma typ použitého akumulátora, vedzte, že najčastejšie sa používajú Li-Ion akumulátory, ktoré sa pýšia dlhou životnosťou. Pri lacnejších strojčekoch narazíte aj na Ni-MH variant.
Pokiaľ sa rozhodnete pre akumulátorový strojček, mali by ste sa zamerať na niekoľko vecí. Tou najdôležitejšou je výdrž, tá sa pohybuje v rádoch desiatok minút. Odporúčame vyberať také modely, ktoré vydržia v prevádzke aspoň hodinu. Ďalším dôležitým časovým údajom je doba nabíjania. Pomer medzi týmito dvoma časmi by mal byť čo najmenší, aby ste nemuseli dlho čakať, kým sa strojček nabije iba na pár minút prevádzky. Najmä lacnejšie strojčeky sa totiž nabíjajú aj niekoľko hodín a potom vydržia v prevádzke napríklad iba pol hodinu.
Akumulátorové strojčeky fungujú úplne bezdrôtovo. Obvykle ich nie je možné používať pripojené ku káblu. Ide o bezpečnostný prvok. Pokiaľ by ste chceli strojček čo funguje aj na batériu aj so sieťovým napájaním, siahnite po kombinovanom modeli.
Strojčeky napájané zo siete
Ak neplánujete strojček nikam voziť a nevadí vám pri práci kábel, môžete zvoliť taktiež strojček napájaný priamo zo siete. Jeho výhodou je neobmedzená dĺžka prevádzky a môže mať taktiež vyšší výkon. Tieto strojčeky bývajú lacnejšie než akumulátorové varianty. Pri výbere sa zamerajte na dĺžku kábla. Príliš krátky kábel by vás totiž mohol obmedzovať v pohybe.
Napätie
Ako akumulátorové, tak sieťové strojčeky sú určené pre určité napätie v zásuvke. Nie všade sa ale stretnete s klasickými 230 V. V niektorých krajinách sveta, napríklad v USA, sa používajú siete s napätím 110 V (Zdroj: Wikipédia). Pokiaľ pravidelne cestujete, odporúčame obstaranie takého strojčeka, ktorý si poradí so všetkými možnosťami. Na cestovanie sa všeobecne najviac hodia kombinované strojčeky.
Kombinované napájanie
Kompromisom medzi akumulátorovým a sieťovým napájaním je kombinované prevedenie. Také strojčeky fungujú ako na akumulátor, tak pripojené do siete. Pokiaľ sa vám teda strojček uprostred práce vybije, môžete po pripojení kábla pohodlne pokračovať. Pri prístrojoch, ktoré túto funkciu nemajú, je nutné po pripojení kábla čakať na nabitie a až potom pokračovať v strihaní.
Batériové strojčeky
Výnimočne sa na trhu objaví taktiež strojček, ktorý nie je poháňaný ani jedným z vyššie uvedených variantov, ale klasickými batériami. Týchto strojčekov je naozaj málo, čo má svoje opodstatnenie. Ich prevádzka je totiž pomerne nákladná, neustále vymieňanie batériových článkov totiž môže pri častom používaní vyjsť dosť draho. Ak však napríklad cestujete niekam, kde si nemôžete byť istí dostupnosťou elektrickej zástrčky a akumulátor vám tak dlho nevydrží, môžete batériový strojček oceniť.
Materiál čepelí
Materiály použité na výrobu nožov veľmi podstatne ovplyvňujú vlastnosti vybraného zastrihávača. Takmer všetky dostupné materiály sú odolné proti korózii a líšia sa predovšetkým vo svojej umývateľnosti, odolnosti a výdrži. Najčastejšie sa dnes používajú čepele z antikorovej ocele, titánu a keramiky.
- Titánové čepele – Najkvalitnejšie, majú samoostrenie a vysokú odolnosť, obvykle sú ale najdrahšie.
- Keramické čepele – Taktiež ponúkajú samoostrenie, nie sú ale umývateľné pod vodou.
- Oceľové čepele – Ponúkajú dobrý pomer ceny a výkonu, nehodia sa ale na časté použitie, pretože sa rýchlo tupia.
- Nerezové čepele – Podobné vlastnosti ako oceľ, avšak sú umývateľné pod vodou.
Titánové čepele
Najkvalitnejšou, ale väčšinou aj najnákladnejšou voľbou sú čepele vyrobené z titánu. Tieto nože majú veľmi vysokú odolnosť, dlhú výdrž a ani s veľmi častým používaním nedochádza k takmer žiadnemu otupeniu, sú totiž samoostriace. Navyše je možné ich umývať pod vodou.
Keramické čepele
Keramické nože tiež disponujú takzvaným samoostrením, čo znamená, že sa neotupujú. Na rozdiel od titánových čepelí však nie sú umývateľné vodou. Navyše sú pomerne krehké a pri nehode môže dôjsť k ich nenávratnému poškodeniu.
Oceľové čepele
Nože vyrobené z ocele sú dobrou voľbou, pokiaľ strojček hodláte používať menej často, pretože pri nich dochádza k pomerne rýchlemu otupeniu. Navyše nie sú umývateľné pod vodou, môžu totiž hrdzavieť. Avšak pokiaľ budete strojček využívať napríklad raz za mesiac, môžu vám oceľové nože ponúknuť dobrý pomer ceny a výkonu.
Nerezové čepele
Nerezové brity sú vyrobené z materiálu, ktorý je podobný oceli. Majú teda podobné vlastnosti, jediným rozdielom je odolnosť voči hrdzi. Môžete ich teda oplachovať pod vodou.
Hmotnosť a rozmery
Rozmery holiacich strojčekov sú často zo strany nakupujúcich opomínanou charakteristikou a nebýva im prikladaná zodpovedajúca pozornosť. Iste sa na tom podpisuje taktiež fakt, že tieto informácie výrobcovia málokedy uvádzajú v popise produktu. Hmotnosť a rozmery sú dôležité predovšetkým vtedy, ak plánujete strojček využívať na cestovné účely, kde každý gram navyše môže hrať dôležitú rolu.
Avšak aj v prípade, že strojček plánujete používať iba v domácom prostredí, neberte jeho hmotnosť na ľahkú váhu. Pri dlhom držaní v ruke je hmotnosť strojčeka dôležitým parametrom. Všeobecne nie je možné určiť číselne správnu hodnotu, ktorú by strojček mal spĺňať, pretože pre každého je ideálna iná hmotnosť. Ak je to však možné, odporúčame vyskúšať strojček v predajni. Môžete sa tak presvedčiť, že sa vám strojček dobre drží, nie je na vás príliš ťažký a dokážete si s ním predstaviť prácu na dlhší čas.
Ovládanie
Obsluha strojčeka na vlasy nie je nijako zložitá. Stačí nastaviť dĺžku strihu, zapnúť a môžete sa pustiť do skracovania vlasov. Pri strojčekoch sa môžete stretnúť s niekoľkými možnosťami toho, ako sa predchádzajúce kroky vykonávajú. Záleží len na vás, čomu dávate prednosť, alebo či vám na ovládaní príliš nezáleží. Vyberať si môžete medzi nasledujúcimi variantmi.
- Posuvný ovládač
- Koliesko
- Páčka
- Dotykový displej
- Tlačidlá
Najčastejším variantom je posuvný ovládač, ktorý je umiestnený na tele strojčeka. Tým volíte dĺžku, prípadne zapínate a vypínate prístroj. Na niektorých modeloch sa posuvný ovládač kombinuje taktiež s kolieskom, ktoré priamo na hrebeni slúži na nastavenie dĺžky strihu.
Strojčeky s pevnými hrebeňmi sa často ovládajú páčkou, ktorá určuje dĺžku strihu bez nástavca. Tá býva v rozmedzí niekoľkých málo milimetrov. Dlhšie strihy sa vytvárajú pomocou pevných hrebeňov.
Najmodernejšou možnosťou, s ktorou sa stretnete najmä pri drahších typoch strojčekov, je dotykový panel. Pomocou neho si pohodlne nastavíte dĺžku, často s presnosťou na milimetre, až ich desatiny. Displej ale zobrazuje aj ďalšie užitočné informácie, ako je stav nabitia batérie. Posledným variantom sú jednotlivé tlačidlá.
Funkcie
Aby sme nezabudli nič, čo by vás pri výbere strojčeka na vlasy mohlo zaujímať, zhrnuli sme niekoľko ďalších vlastností a funkcií do jednej prehľadnej kapitoly. Nejedná sa o žiadne zásadné parametre, ale iba funkcie, ktoré vám môžu používanie prístroja uľahčiť alebo spríjemniť.
- Odsávanie – Uľahčuje upratovanie po strihaní.
- Indikátor nabitia – Kontrolka signalizujúca stav nabitia batérie.
- Rýchle nabíjanie – Vhodné na cesty, umožňuje rýchle použitie strojčeka bez toho, aby ste ho museli nabíjať niekoľko hodín.
- Strihanie bez prerušenia – Umožňuje rýchly strih bez prerušenia kvôli zaseknutiu vlasov.
- Displej – Ponúkne prehľad o všetkých dôležitých informáciách.
- Pamäťový zámok – Vďaka nemu môžete strojček po zapnutí ihneď použiť nastavený na rovnakú dĺžku, ako ste používali naposledy.
- Turbo funkcia – Zaistí krátkodobo vyšší výkon a rýchlejšie strihanie, vhodné na strihanie hustejších vlasov.
Odsávanie
Systém odsávania umožňuje ihneď po strihu odstrániť odpadnuté chĺpky či vlasy. To vám môže ušetriť veľa starostí s náročným upratovaním, a preto je táto funkcia veľmi zaujímavým doplnkom takmer pre každého. Väčšinou disponujú odsávaním skôr strojčeky na holenie brady, ale môžete sa s ním stretnúť aj na strojčekoch určených na zostrih kratších vlasov.
Vysávanie vlasov môžete využiť taktiež samostatne. Ak sa teda niektoré vlasy nezachytia priamo pri strihu, môžete ich dodatočne odsať bez toho, aby ste museli zvlášť upratovať.
Indikátor nabitia
Indikátor nabitia je pomerne základná funkcia, ktorá by vášmu strojčeku nemala chýbať. Ide väčšinou o jednoduchú kontrolku, ktorá sa rozsvieti v prípade úplného nabitia vašej batérie alebo, naopak, blížiaceho sa vybitia. Na sofistikovanejších zariadeniach je indikátor obsiahnutý práve v už zmieňovanom displeji.
Rýchle nabíjanie
Rýchle nabíjanie nájdete pri akumulátorových strojčekoch. Umožní vám zariadenie použiť už po pár minútach nabíjania, obvykle strojček vydrží jedno zastrihnutie vlasov. Táto funkcia je vhodná, ak si strojček na vlasy beriete so sebou na cesty, keď nemáte príliš veľa času na klasické niekoľkohodinové nabíjanie zo siete.
Strihanie bez prerušenia
Strihanie bez prerušenia je praktická funkcia, ktorá zabraňuje zaseknutiu vlasov v zastrihávači, kvôli ktorému by ste inak museli strihanie prerušiť. Nemusíte sa navyše ani zdržiavať s jeho čistením.
Displej
Displej je doménou najmä drahších a profesionálnych strojčekov na vlasy. Zobrazujú sa na ňom dôležité informácie, ako je napríklad stav batérie či čas do vybitia batérie, nastavenie dĺžky strihu, rýchlosť strihu alebo nutnosť naolejovania hlavice.
Príslušenstvo
Doplnkové príslušenstvo vám rovnako ako funkcie uľahčí používanie strojčeka na vlasy.
- Hrebienok – Uľahčuje rozčesávanie a strihanie vlasov.
- Stojan – Slúži na odkladanie strojčeka na vlasy, napríklad v kúpeľni, keď ho nepoužívate. Niektoré stojany môžu byť nabíjacie alebo disponujú aj priehradkami na výmenné nadstavce.
- Čistiaca kefka – Pomáha vyčistiť strojček na vlasy od najjemnejších chĺpkov a vlasov po použití.
- Puzdro alebo kufrík – Využijete ho na skladovanie strojčeka na vlasy alebo pri cestovaní. Môže ísť o pevné alebo mäkké textilné puzdro či priestrannejší kufrík.
Údržba a odolnosť
Pravidelná údržba strojčeka na vlasy je dôležitá pre zachovanie jeho funkčnosti po čo najdlhšiu dobu. Jednotlivé prístroje vyžadujú rôznu údržbu, o ktorej vás vždy informuje výrobca priamo v návode. Úplným základom je čistenie po každom použití. V závislosti od konštrukcie a použitých čepelí môžete strojček umývať pod tečúcou vodou, alebo ho iba očistiť od zvyšných vlasov špeciálnou kefkou.
O brúsenie sa starať nemusíte, väčšina strojčekov má samooostriace alebo dlho ostré brity. Samooostrenie prebieha trením čepieľok o seba, čím sa opätovne nabrúsia. Venovať sa ale niekedy musíte ich premazávaniu. Na tento účel dodávajú výrobcovia špeciálnu olejničku, ktorú nájdete v balení. Nutnosť údržby sa samozrejme odvíja aj od frekvencie používania.
Aby vám strojček na vlasy vydržal čo najdlhšie, je dobré vedieť niečo aj o jeho odolnosti pri kontakte s vodou. V tomto smere sa môžete stretnúť rovno s tromi pojmami, ktoré zo začiatku môžu byť mätúce.
- Umývateľnosť – Tá značí, že je možné jednotlivé nadstavce prístroja po použití opláchnuť vodou. Prístroj sa však musí používať výhradne na sucho. Pred umytím je tak lepšie nadstavce z tela prístroja sňať.
- Vodeodolnosť – Toto označenie umožňuje kontakt strojčeka s vodou, napríklad s pár kvapkami v sprche. Obvykle je možné strojčeky umývať vodou.
- Vodotesnosť – V tomto prípade sa kontaktu s vodou nemusíte báť. Strojček môžete používať aj pod tečúcou sprchou a po skončení ho celý opláchnuť.
Typ odolnosti | Umývanie nadstavcov | Umývanie tela | Používanie vo vani či sprche |
Umývateľnosť | Áno | Nie | Nie |
Vodeodolnosť | Áno | Áno | Nie |
Vodotesnosť | Áno | Áno | Áno |
Obľúbené značky
Pri výbere strojčeka na vlasy sa môžete inšpirovať ostatnými používateľmi. Pozrite sa, ktoré značky patria dlhodobo medzi tie najobľúbenejšie.
- Braun – Táto značka ponúka strojčeky na vlasy v nízkej a strednej cenovej hladine. Vyznačujú sa pohodlným ovládaním, pričom niektoré modely sú vodeodolné a vhodné aj na mokré holenie. Obvykle im nechýba sada zastrihávacích nadstavcov na ďalšie oblasti tváre a tela.
- Philips – Ide o holandskú firmu, ktorá ponúka široké portfólio produktov v rôznych cenových reláciách. Vďaka tomu si pri tejto značke vyberú nároční aj menej nároční užívatelia. Strojčeky obvykle disponujú sadou vymeniteľných nadstavcov, ktoré rozširujú možnosti využitia.
- BaByliss – Značka ponúka široký sortiment pre dámsku aj pánsku úpravu vlasov a styling. Strojčeky na vlasy BaByliss si zaobstaráte v rôznych cenových reláciách, pričom ani tým najlacnejším modelom nechýbajú čepele z titánu, ktoré sú najkvalitnejšie a majú vysokú odolnosť.
- Remington – V portfóliu tejto značky nájdete predovšetkým strojčeky na vlasy z nízkej a strednej cenovej hladiny. Značka má veľa užívateľských recenzií, čo svedčí o veľkej miere spokojnosti. Strojčekom obvykle nechýba sada zastrihávacích nadstavcov a titánové alebo oceľové čepele. Niektoré ponúkajú non-stop sieťovú prevádzku, prípadne prevádzku na akumulátor.
Cena
Zastrihávacie strojčeky možno samozrejme rozdeliť do rôznych kategórií aj podľa cien. Všeobecne je cenový rozptyl pri týchto zariadeniach veľmi široký, pretože pokrýva ako jednoduché domáce zariadenia na základné účely a občasné použitie, tak sofistikované profesionálne strojčeky do kaderníckych salónov. Nasledujúcu kapitolu tak berte predovšetkým ako určitý náčrt nutný pre kompletnú orientáciu v problematike a pre chápanie toho, čo môžete od zariadenia v jednotlivých hladinách očakávať.
Cena do 40 €
Tieto strojčeky väčšinou ponúkajú iba základné funkcie, štandardne majú slabšiu výdrž batérie s dlhou dobou nabíjania, alebo je nutné napájať ich zo siete. Obsahujú iba malý počet nadstavcov. S ich nižšou cenou logicky súvisí aj kvalita jednotlivých komponentov, ako sú čepele alebo motory, a tak od nich nemôžete čakať zázraky.
Sú vhodné predovšetkým na využitie na menej náročné strihy. To znamená, že pokiaľ svoje vlasy budete strihať pravidelne a nebudete po strojčeku vyžadovať zastrihnutie dlhšieho porastu, vystačia vám aj tieto lacnejšie zariadenia a ich životnosť nemusí byť nijako katastrofická. Pokiaľ ale plánujete vykonávať so zastrihávačom nejaké zložitejšie úkony či zastrihávať dlhšie vlasy, voľte radšej zariadenia s vyššími cenami.
Cena od 40 do 80 €
V tejto cene si už väčšinou zaobstaráte kvalitné strojčeky, ktoré disponujú viacerými nadstavcami, majú slušnú výdrž a kvalitné motory. Veľmi často sa tu môžete stretnúť so zariadeniami, ktoré je možné napájať ako zo siete, tak pomocou vstavaného akumulátora, takže poslúžia doma aj na cestách.
Pri tejto cenovej kategórii môžete očakávať aj množstvo rozširujúcich funkcií, ako sú oplachovacie titánové čepele, nastavenie dĺžky po malých krokoch alebo dotykový panel. Pokiaľ plánujete vykonávať zložitejšie kadernícke úkony, ale nepotrebujete priamo profesionálne strojčeky, potom je pre vás táto cenová kategória najlepšou voľbou v pomere ceny k výslednej kvalite.
Cena nad 80 €
Tu už sa stretávame so špičkovými zastrihávačmi používanými v kaderníckych salónoch v rukách profesionálov. Ak máte aj vy na strojček tie najvyššie požiadavky a príliš nehľadíte na cenu, potom je pre vás táto kategória najlepšou voľbou. Profesionálny strojček na vlasy ponúka naozaj širokú škálu nadstavcov a v podstate sa nejedná už len o strojčeky na vlasy, pretože ich často možno týmito nástavcami modifikovať a použiť napríklad na holenie fúzov alebo iných oblastí. Disponujú veľmi dobrou životnosťou, a to ako v prípade motorov, tak aj čepelí.
Takmer všetky zariadenia v tejto kategórii potom ponúkajú rôzne doplnkové funkcie ako napríklad displej s indikátorom rôznych zmien, samoostriace čepele alebo odsávanie. Tieto strojčeky voľte v prípade, ak nechcete robiť kompromisy a za skutočnú kvalitu od overených značiek ste ochotní zaplatiť aj vyššiu čiastku.
Cenová hladina | Čo obvykle ponúka | Čo obvykle neponúka |
Cena do 40 € | Základné funkcie
Slabšia výdrž batérie Kratšia životnosť |
Dlhá výdrž batérie
Moderné funkcie |
Cena od 40 do 80 € | Dobrý pomer ceny a kvality
Napájanie zo siete aj akumulátorové napájanie Väčšie množstvo nadstavcov |
Profesionálne strojčeky na vlasy |
Cena nad 80 € | Multifunkčné použitie
Dlhá výdrž batérie/sieťová prevádzka Doplnkové funkcie Samoostriace čepele |
Základné modely |