Porovnávací test a recenzie najlepších strojčekov na vlasy

Potrebujete sa ostrihať, ale nechce sa vám zbytočne platiť za služby kaderníctiev? Radi by ste si občas upravili účes a nemáte čas na návštevu profesionála? Stačí si kúpiť niektorý z ponúkaných strojčekov na vlasy a základnú údržbu môžete vykonať aj v pohodlí domova.

Na pultoch obchodov sa dnes vyskytujú doslova stovky najrôznejších modelov. Jedným z najdôležitejších kritérií pre voľbu toho pravého je množstvo a charakter nástavcov. Čím širšia ponuka, tým lepšie. Tie najlepšie modely sú vybavené aj desiatkou najrôznejších nástavcov – od klasiky na zastrihnutie vlasov a brady cez nastaviteľný hrebeň a nástavec na holenie tela až po zastrihávač chĺpkov v nose a ušiach. Vždy sa vyplatí skontrolovať materiál, z ktorého sú čepele vyrobené, najmä v prípade lacných modelov sa oceľ často deformuje po niekoľkých použitiach. Medzi významné parametre patrí taktiež spôsob napájania, hmotnosť a rozmery či systém ovládania. Svoju rolu zohrávajú aj doplnkové funkcie v podobe odsávania alebo indikátora nabitia batérie.

Paleta dostupných modelov je naozaj široká. Stačí len dôkladne porovnať všetky parametre a siahnuť po strojčeku, ktorý plne zodpovedá vašim potrebám. Ak si však nie ste niektorými vlastnosťami istí, radšej si otvorte náš článok „Ako si vybrať strojček na vlasy“. Jeho preštudovaním získate aspoň rámcovú predstavu o tom, čo vlastne hľadať.


Najlepšie strojčeky na vlasy podľa hodnotenia a recenzií používateľov

Pořadí Vzhľad Názov Výrobca Druh napájania Orientačná cena Aktuálna cena
1.
Recenze Braun HC5030
Braun HC5030 Braun Kombinované 40 € Zobraziť ponuky
2.
Recenze Philips Series 3000 HC3510/15
Philips Series 3000 HC3510/15 Philips Sieťové 20 € Zobraziť ponuky
3.
Recenze Moser 1871 Chrom Style Pro
Moser 1871 Chrom Style Pro Moser Akumulátorové 150 € Zobraziť ponuky
4.
Recenze Philips Series 7000 HC7460/15
Philips Series 7000 HC7460/15 Philips Kombinované 60 € Zobraziť ponuky
5.
Recenze Sencor SHP 320SL
Sencor SHP 320SL Sencor Sieťové 8 € Zobraziť ponuky
6.
Recenze Philips Series 9000 HC9450/15
Philips Series 9000 HC9450/15 Philips Kombinované 80 € Zobraziť ponuky
7.
Recenze Remington HC5035
Remington HC5035 Remington Sieťové 30 € Zobraziť ponuky
8.
Recenze Philips HC5612/15
Philips HC5612/15 Philips Akumulátorové 40 € Zobraziť ponuky
9.
Recenze Braun HC5010
Braun HC5010 Braun Kombinované 40 € Zobraziť ponuky
10.
Recenze Philips QC5115/15
Philips QC5115/15 Philips Sieťové 20 € Zobraziť ponuky

Ako si vybrať strojček na vlasy

Na udržovanie krátkeho zostrihu je nutnosťou strojček na vlasy. Ak nemáte čas či chuť dochádzať pravidelne do kaderníckeho salóna, je pre vás dobrým riešením kúpiť si taký prístroj domov. Jeho zaobstaranie si vyžiada pomerne nízku investíciu. Aby vám prístroj dobre slúžil, je vhodné zamerať sa podrobne na jeho výber. Na tento účel sme pre vás pripravili nákupného poradcu, v ktorom vám prinášame dôležité informácie.

Na upravovanie vzhľadu slúžia taktiež ďalšie prístroje, ktoré však majú odlišné určenie. Veľmi podobné sú zastrihávače brady, ktoré sú taktiež často vybavené nástavcom na strihanie vlasov. Na hladké oholenie je však lepšie zvoliť holiaci strojček. Určité spojenie týchto dvoch prístrojov potom predstavuje zastrihávač Philips OneBlade. Naraziť môžete taktiež na zastrihávač chĺpkov v nose a ušiach. Každému z týchto produktov sme sa venovali na zvláštnej stránke.

Ukážka rôznych typov zastrihávačov vlasov, fúzov a chĺpkov

Zastrihávacie nástavce

Nástavce, alebo hrebene, sú jednou z najdôležitejších vecí, ktorá by vás mala pri výbere zaujímať. Ovplyvňujú totiž, ako budete môcť upravovať vlasy. V zásade sa môžete stretnúť s dvoma typmi nástavcov – pevnými a posuvnými.

Pevné hrebene sú určené pre konkrétnu dĺžku zastrihávania. Jednoducho vyberiete ten správny nástavec, upevníte ho na strojček a striháte. Nevýhodou je malá variabilita, vyberať totiž môžete spravidla z hrebeňov s rozstupom 2 až 3 mm. S týmto spôsobom sa stretnete skôr na lacnejších strojčekoch.

Drahšie a prepracovanejšie prístroje sú vybavené posuvnými hrebeňmi. Tie sa nastavujú na konkrétnu dĺžku po stupňoch, ktoré bývajú 0,1 až 1 mm dlhé. Výhodou je taktiež to, že k strojčeku náleží jeden alebo dva také nástavce, nemusíte teda skladovať hneď niekoľko kusov, ktoré zbytočne zaberajú miesto a môžu sa postrácať. Väčšina strojčekov umožňuje nastavenú polohu uzamknúť tak, aby sa vám počas strihania neposúvala a vy si na hlave nevytvorili nežiaduce kreácie.

Špeciálne nástavce

Okrem bežných nástavcov, určených na strihanie vlasov, sú súčasťou niektorých strojčekov taktiež ďalšie, ktoré rozšíria možnosti využitia konkrétneho prístroja. Môže ísť o hlavicu na zastrihávanie brady, holenie tela alebo detailný zastrihávač. Doplnkové príslušenstvo je však skôr než v prípade strojčekov na vlasy bežnejšie pri zastrihávačoch brady. Ak teda hľadáte prístroj so širším využitím (vrátane strihania vlasov), odporúčame pozrieť sa na zvláštnu stránku.

Ukážka rôznych typov nástavcov na strojček na vlasy

Napájanie

Ďalším kľúčovým parametrom je spôsob napájania. To je možné buď pomocou prívodného kábla zo siete, prostredníctvom akumulátora, prípadne kombináciou oboch variantov. Teraz vám opíšeme, ako oba druhy fungujú.

Akumulátorové strojčeky

Veľmi obľúbené sú strojčeky napájané zabudovaným akumulátorom. Bezdrôtovú prevádzku oceníte najmä na cestách, ale aj doma. Najväčšou výhodou je mobilita a pohodlné použitie bez zamotávania kábla. Ak sa rozhodnete pre akumulátorový strojček, mali by ste sa zamerať na niekoľko vecí. Tou najdôležitejšou je výdrž. Tá sa pohybuje rádovo v desiatkach minút. Odporúčame vyberať také modely, ktoré vydržia v prevádzke aspoň hodinu. Ďalším dôležitým časovým údajom je dĺžka nabíjania. Pomer medzi týmito dvoma časmi by mal byť čo najmenší, aby ste nemuseli dlho čakať, než sa strojček nabije iba na pár minút prevádzky. Najmä lacnejšie strojčeky sa totiž nabíjajú aj niekoľko hodín a potom vydržia v prevádzke napríklad iba pol hodiny.

Variantom akumulátorového napájania je kombinované vyhotovenie. Také strojčeky fungujú tak na akumulátor, ako pripojené do siete. Ak sa vám teda strojček uprostred práce vybije, môžete po pripojení kábla pohodlne pokračovať. V prípade prístrojov, ktoré túto funkciu nemajú, je nutné po pripojení kábla čakať na nabitie a až potom pokračovať v strihaní.

Ak vás zaujíma taktiež typ použitého akumulátora, vedzte, že najčastejšie sa používajú Li-Ion akumulátory, ktoré sa pýšia dlhou životnosťou. V prípade lacnejších strojčekov narazíte aj na Ni-MH variant.

Strojčeky napájané zo siete

Ak neplánujete strojček nikam voziť a nevadí vám pri práci kábel, môžete zvoliť taktiež strojček napájaný priamo zo siete. Jeho výhodou je neobmedzená dĺžka prevádzky a môže mať taktiež vyšší výkon. Tieto strojčeky bývajú lacnejšie než akumulátorové varianty. Pri výbere sa zamerajte na dĺžku kábla. Príliš krátky kábel by vás totiž mohol obmedzovať v pohybe.

Napätie

Tak akumulátorové, ako sieťové strojčeky sú určené pre určité napätie v zásuvke. Nie všade sa však stretnete s klasickými 230 V. V niektorých krajinách sveta, napríklad USA, sa používajú siete s napätím 110 V. Ak pravidelne cestujete, odporúčame zaobstaranie takého strojčeka, ktorý si poradí so všetkými možnosťami.

Batériové strojčeky

Výnimočne sa na trhu objaví taktiež strojček, ktorý nie je poháňaný ani jedným z vyššie uvedených variantov, ale klasickými batériami. Týchto strojčekov je naozaj málo, čo má svoje opodstatnenie. Ich prevádzka je totiž pomerne nákladná, neustále vymieňanie batériových článkov totiž môže pri častom používaní vyjsť dosť draho. Ak však napríklad cestujete niekam, kde si nemôžete byť istí dostupnosťou elektrickej zástrčky a akumulátor vám tak dlho nevydrží, môžete batériový strojček oceniť.

Materiál čepelí

Materiály použité na výrobu nožov veľmi podstatne ovplyvňujú vlastnosti vybraného zastrihávača. Takmer všetky dostupné materiály sú odolné proti korózii a líšia sa predovšetkým vo svojej umývateľnosti, odolnosti a výdrži. Najčastejšie sa dnes používajú čepele z antikorovej ocele, titánu a keramiky.

Najkvalitnejšou, ale väčšinou taktiež najnákladnejšou voľbou, sú čepele vyrobené z titánu. Tieto nože majú veľmi dlhú výdrž a ani s veľmi častým používaním nedochádza k takmer žiadnemu otupeniu, navyše sú ako jediné zo všetkých troch materiálov umývateľné pod vodou.

Keramické nože taktiež disponujú takzvaným samoostrením, čo znamená, že sa netupia, ale nie sú umývateľné vodou. Navyše sú pomerne krehké a pri nehode môže dôjsť k ich nevratnému poškodeniu.

Nože vyrobené z antikorovej ocele sú dobrou voľbou, ak sa strojček chystáte používať menej často, pretože v ich prípade dochádza k pomerne rýchlemu otupeniu a nie sú umývateľné vodou. Ak však strojček budete využívať napríklad raz za mesiac, môžu vám oceľové nože ponúknuť dobrý pomer výkonu za nízku cenu.

Hmotnosť a rozmery

Rozmery holiacich strojčekov sú často zo strany nakupujúcich opomínanou charakteristikou a nebýva im prikladaná zodpovedajúca pozornosť. Iste sa na tom podpisuje taktiež fakt, že tieto informácie výrobcovia málokedy uvádzajú v opise produktu. Hmotnosť a rozmery sú dôležité predovšetkým vtedy, ak plánujete strojček využívať na cestovné účely, kde každý gram navyše môže hrať dôležitú rolu.

Avšak aj v prípade, že strojček plánujete používať iba v domácom prostredí, neberte jeho hmotnosť na ľahkú váhu. Pri dlhom držaní v ruke je hmotnosť strojčeka dôležitým parametrom. Všeobecne nie je možné určiť číselne správnu hodnotu, ktorú by strojček mal spĺňať, pretože pre každého je ideálna iná hmotnosť. Ak je to však možné, odporúčame vyskúšať strojček v predajni. Môžete sa tak presvedčiť, že sa vám strojček dobre drží, nie je na vás príliš ťažký a dokážete si s ním predstaviť prácu na dlhší čas.

Ovládanie

Obsluha strojčeka na vlasy nie je nijako zložitá. Stačí nastaviť dĺžku strihu, zapnúť a môžete sa pustiť do skracovania vlasov. Pri strojčekoch sa môžete stretnúť s niekoľkými variantmi toho, ako sa predošlé kroky vykonávajú. Záleží len na vás, čomu dávate prednosť alebo či je to pre vás úplne zbytočná téma a prispôsobíte sa čomukoľvek.

Najčastejším variantom je posuvný ovládač, ktorý je umiestnený na tele strojčeka. Tým volíte dĺžku, prípadne zapínate a vypínate prístroj. Na niektorých modeloch sa posuvný ovládač kombinuje taktiež s kolieskom, ktoré priamo na hrebeni slúži na nastavenie dĺžky strihu.

Strojčeky s pevnými hrebeňmi sa často ovládajú páčkou, ktorá určuje dĺžku strihu bez nástavca. Tá býva v rozmedzí niekoľkých málo milimetrov. Dlhšie strihy sa vytvárajú pomocou pevných hrebeňov.

Najmodernejšou možnosťou, s ktorou sa stretnete najmä na drahších typoch strojčekov, je dotykový panel. Pomocou neho si pohodlne nastavíte dĺžku, často s presnosťou na milimetre až ich desatiny. Displej však zobrazuje taktiež ďalšie užitočné informácie, ako je stav nabitia batérie.

Údržba

Pravidelná údržba strojčeka na vlasy je dôležitá pre zachovanie jeho funkčnosti po čo najdlhší čas. Jednotlivé prístroje vyžadujú inú údržbu, o ktorej vás vždy informuje výrobca priamo v návode. Úplným základom je čistenie po každom použití. V závislosti od konštrukcie a použitých čepelí môžete strojček umývať pod tečúcou vodou alebo ho iba očistiť od zvyšných vlasov špeciálnym štetcom. O brúsenie sa starať nemusíte, väčšina strojčekov má samoostriace alebo dlho ostré čepele. Samooostrenie prebieha trením čepelí o seba, čím sa opätovne nabrúsia. Venovať sa však niekedy musíte ich premazávaniu. Na tento účel dodávajú výrobcovia špeciálnu olejničku, ktorú nájdete v balení. Ako na to vám poradí návod. Nutnosť údržby sa, samozrejme, odvíja taktiež od častosti používania (Zdroj: Svetkadernictvi.cz).

Ďalšie vlastnosti

Aby sme neopomenuli nič, čo by vás pri výbere strojčeka na vlasy mohlo zaujímať, zhrnuli sme niekoľko ďalších vlastností a funkcií do jednej prehľadnej kapitoly. Nejde o žiadne zásadné parametre, ale iba funkcie a doplnky, ktoré vám môžu používanie prístroja uľahčiť alebo spríjemniť.

Odsávanie

Systém odsávania umožňuje ihneď po strihu odstrániť odpadnuté chĺpky či vlasy. To vám môže ušetriť veľa starostí s náročným upratovaním, a preto je táto funkcia veľmi zaujímavým doplnkom takmer pre každého. Väčšinou disponujú odsávaním skôr strojčeky na holenie brady, ale môžete sa s ním stretnúť aj na strojčekoch určených na zostrih kratších vlasov. Vysávanie vlasov môžete využiť taktiež samostatne. Ak sa teda niektoré vlasy nezachytia priamo pri strihu, môžete ich dodatočne odsať bez toho, aby ste museli zvlášť upratovať.

Indikátor nabitia

Indikátor nabitia je pomerne základná funkcia, ktorá by vášmu strojčeku nemala chýbať. Ide väčšinou o jednoduchú kontrolku, ktorá sa rozsvieti v prípade úplného nabitia vašej batérie alebo, naopak, blížiaceho sa vybitia. Na sofistikovanejších zariadeniach je indikátor obsiahnutý práve v už zmieňovanom displeji.


Ako vám pomohol tento článok?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Strojčeky na vlasy
Průměrné hodnocení 4.6 z 9 hlasů