Menu

Recenzia a test AEG T9DBC68SC

6. miesto
87,3 % Celkové hodnotenie
 • Nízka spotreba
 • Trieda účinnosti kondenzácie A
 • Kratší štandardný program
 • Vyššia cena
 • Chýbajú pokročilejšie funkcie
850 € Orientačná cena
 • 9,6/10
  Hodnotenie efektivity sušenia
 • 9,0/10
  Hodnotenie spotreby
 • 10/10
  Hodnotenie hlučnosti
 • 9,0/10
  Hodnotenie vybavenia a funkcií
 • 87,3 %
  Celkové
  hodnotenie

Súhrnné údaje 

Kondenzačné sušičky AEG patria k modelom z vyššej cenovej kategórie a v sekcii základných parametrov je to vcelku poznať. V čase písania recenzie (máj 2020) tu nebola jediná hodnota, ktorá by bola podpriemerná, vo všetkých ohľadoch si skrátka viedla skvele. Energetická trieda A+++, do ktorej sušička spadá, je najlepšia na trhu. To isté platí pre triedu účinnosti kondenzácie A, do tej sa v čase hodnotenia neradila ani polovica recenzovaných sušičiek. Spotreba 177 kWh patrí k nižším v našom porovnaní, aj napriek tomu, že kapacita 8 kg je úplne štandardná. Za rok prevádzky tak zaplatíte zhruba 40 € a môžete ušetriť niekoľko eur ročne oproti menej úsporným modelom. Hlučnosť 63 dB bola skôr nižšia (hoci práve u sušičiek sú rozdiely v hlučnosti zatiaľ naozaj minimálne a spravidla sa pohybujú v rozmedzí 60-65 dB). Štandardný program potom zaberie zhruba dve a pol hodiny, priemer bol trojhodinový.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Výrobca

AEG

40 % LG, 20 % Bosch, 10 % Gorenje, 10 % AEG, 10 % Indesit, 10 % Beko
Typ sušičky

Kondenzačný

100 % Kondenzačný
Typ motora

Invertorový

80 % Invertorový, 20 % Klasický
Maximálna náplň (kg)

8

8,40
Možnosť napojenia na odpad

Áno

100 % Áno
Trieda účinnosti kondenzácie

A

90 % A, 10 % B
Energetická trieda

A+++

90 % A+++, 10 % A++
Ročná spotreba (kWh)

177

185,90
Ročné náklady na prevádzku za rok 2021 (EUR)

40,18

392,13
Hlučnosť (dB)

63

63,50
Trvanie štandardného programu (min)

152

190,00

Vybavenie a funkcie

Oproti predchádzajúcej kategórii už je vybavenie sušičky AEG vzhľadom na jej cenu o niečo slabšie. Nechýba jej žiadny zo štandardných prvkov, ale aj v nižších cenových kategóriách sa dnes nájdu modely s novšími technológiami. Oproti konkurencii tak tejto sušičke chýba napríklad samočistiaci kondenzátor, parné programy alebo Smart funkcie. Pokiaľ však patríte k menej náročným užívateľom, mohla by vám výbava tohto modelu stačiť. Zo zaujímavejších prvkov môžeme spomenúť napríklad systém proti pokrčeniu, ktorý s vysušenou bielizňou otáča a našuchorí ho, aby sa ležaním v bubne nepokrčilo. Užitočné sú aj senzory vlhkosti, ktoré nájdete pri stále väčšom počte sušičiek. Merajú zvyškovú vlhkosť bielizne a dokážu podľa nej prispôsobiť napríklad dĺžku programu. Nakoniec nechýba ani bežný základ vo forme displeja, možnosti odložiť štart, detskej poistky, zvukového signálu a priehľadného veka bubna, doplnený o vnútorné osvetlenie.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Samočistiaci kondenzátor

Nie

60 % Áno, 40 % Nie
Detská poistka

Áno

100 % Áno
Displej

Áno

100 % Áno
Priehľadné veko bubna

Áno

100 % Áno
Odložený štart/koniec

Áno

100 % Áno
Vnútorné osvetlenie bubna

Áno

90 % Áno, 10 % Nie
Zvukový signál

Áno

100 % Áno
Senzory vlhkosti

Áno

100 % Áno
Smart funkcie

Nie

60 % Áno, 40 % Nie
Parné funkcie

Nie

70 % Nie, 30 % Áno
Systém proti pokrčeniu

Áno

90 % Áno, 10 % Neuvedené
Výška (cm)

85

84,83
Šírka (cm)

59,5

59,90
Hĺbka (cm)

66,3

65,52
Hmotnosť (kg)

59

53,99

Naše hodnotenie a záver

Výsledky sušičky AEG T9DBC68SC v našom porovnaní sú celkovo dobré, jediným zádrhelom je v tomto prípade cena. Od modelu z vyššej cenovej kategórie by sme skrátka čakali trochu viac. V kategórii základných parametrov mu nie je čo vytknúť, sušička je úsporná, rýchla, dobre tesní a nie je hlučná. V kategórii funkcií ale nájdete skôr štandardné položky, ktorými už dnes oplýva väčšina sušičiek, a v tomto smere sa tak vyššia cena príliš pozitívne neprejavila. Pokiaľ patríte k náročnejším zákazníkom a od spotrebiča tohto typu už nečakáte len vysušenie bielizne, ale aj pokročilejšie technológie, odporúčame vám poobzerať sa skôr po nejakom lepšie vybavenom modeli, zaujímavým variantom je napríklad sušička LG RC81U2AV2W.

850 € Orientačná cena
Autor: Eliška Srncová | Dátum: | Produkt: AEG T9DBC68SC | Hodnotenie: 87,3 %
Eliška Srncová patrí k služobne najstarším členom v našom tíme a témy sušičiek sa ujala už pred viac ako troma rokmi. Dlhodobo sleduje vývoj týchto spotrebičov aj najnovšie trendy, má v malíčku aj energetické štítky. Poradí vám tak, aké hodnoty na štítkoch hľadať, do ktorých prístrojov sa oplatí investovať, ktoré funkcie môžete oželieť a čo naopak u sušičky nemôžete minúť. Sušičky bielizne nie sú jediným veľkým spotrebičom v jej zábere, na starosti má aj umývačky, práčky a ďalšiu bielu techniku.

Diskuze a poradna

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Ďalšie recenzie

Recenzia AEG T9DBC68SC

AEG T9DBC68SC

6. miesto  v porovnaní
850 € Orientačná cena