Menu

LG RC91U2AV3W – Recenzie, testy a porovnania

92,6 % Celkové hodnotenie

v kategorii Sušičky bielizne

Jednotlivá hodnocení

 • 6,4/10
  Hodnotenie efektivity sušenia
 • 10/10
  Hodnotenie spotreby
 • 10/10
  Hodnotenie hlučnosti
 • 9,3/10
  Hodnotenie vybavenia a funkcií

Klady

 • Smart funkcie
 • Veľmi úsporný model
 • Samočistiaci kondenzátor

Zápory

 • Vyššia cena
 • Nadpriemerná hĺbka zariadenia
680 € Orientačná cena

Súhrnné údaje 

Už na prvý pohľad bolo jasné, že model značky LG obsadí jednu z priečok TOP produktov, aspoň tomu tak bolo v januári 2019. Vtedy išlo totiž o sušičku, ktorá patrila s maximálnou náplňou bubna 9 kg bielizne k veľmi objemným, obvykle sa bolo možné stretnúť so 7-8 kg. Táto kondenzačná sušička patrí aj k tým, ktoré získali za účinnosť kondenzácie triedu A, tá bola vtedy najlepšia, ale najčastejšia bola vtedy trieda B, preto v tomto ohľade model LG prekvapil. Aj v prípade energetickej triedy A+++ na tom nemohla byť lepšie, ide opäť o najlepšie hodnotenie, ktoré dosahovalo malé percento modelov. Prekvapením teda nebude, keď sušičku zaradíme k najúspornejším v našom porovnaní. Ročné náklady sa s týmto pomocníkom pohybujú asi okolo 40€, čo samozrejme závisí od mnohých faktorov, avšak za rovnakých podmienok stála prevádzka menej úsporných modelov aj o niekoľko eur viac.

Skvele je na tom aj v prípade hlučnosti, keď 62 dB bola oproti priemeru asi o 3 decibely nižšia hodnota. Vďaka možnosti napojenia na odpad bude ľahké sušičku obsluhovať, nebude potrebné ručne vylievať kondenzačnú nádobu. Kde sme sa stretli s nadpriemernou hodnotou, tak to v prípade dĺžky trvania štandardného programu. Pri modeli LG trvá totiž až 239 minút, priemer bol vtedy pritom asi 179 minút, čo je veľký rozdiel. Avšak model LG sa vysporiada s naozaj veľkým množstvom bielizne a cez dlhšiu dobu sušenia nestúpli náklady, čo pre mnohých užívateľov môže byť zásadnejšie ako to, ako dlho bude sušička bielizeň sušiť.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Výrobca

LG

46 % Beko, 23 % Bosch, 15 % LG, 8 % AEG, 8 % Indesit
Typ sušičky

Kondenzačný

46 % S tepelným čerpadlom, 38 % Kondenzačný, 15 % Hybridný
Typ motora

Invertorový

85 % Invertorový, 15 % Klasický
Maximálna náplň (kg)

9

46 % 8, 31 % 9, 23 % 7
Možnosť napojenia na odpad

Áno

100 % Áno
Trieda účinnosti kondenzácie

A

77 % A, 23 % B
Energetická trieda

A+++

85 % A+++, 15 % A++
Ročná spotreba (kWh)

175

185,23
Ročné náklady na prevádzku za rok 2022 (EUR)

39,70

43,15
Hlučnosť (dB)

62

63,62
Trvanie štandardného programu (min)

239

178,38

Vybavenie a funkcie

Napriek tomu, že má model LG naozaj dlhý čas sušenia, je potrebné upozorniť na senzory vlhkosti, ktorými je vybavený. Preto v prípade, že bude bielizne síce veľa, ale nebude príliš vlhká, je možné, že aj spomínaný štandardný program sama prenastaví na kratšiu dobu sušenia. Tým bude sušenie efektívnejšie – bude vás stáť ešte menej peňazí a bielizeň sa nepresuší. K pozitívam patrí aj samočistiaci kondenzátor, ktorý v čase písania tejto recenzie patril skôr k výnimočným záležitostiam. Vďaka nemu bude jednoduchšie vyčistiť sušičku. Avšak je potrebné upozorniť, že túto funkciu nie je možné využiť v kombinácii s napojením na odpad. Štandardné funkcie ako detský zámok, zvuková signalizácia a výbava v podobe displeja či vnútorného osvetlenia patrila v čase porovnania k veľmi častým, ak nie štandardným záležitostiam.

O pozornosť nesmie prísť funkcia smart. Tá bola viac neobvyklá ako ostatné funkcie. V podstate ide o to, že je možné túto sušičku prepojiť s vašim smartfónom cez aplikáciu, vďaka ktorej môžete ľahko diagnostikovať prípadnú závadu či mať prehľad o programe sušenia aj na diaľku. Nakoniec spomenieme, že výška a šírka sušičky patrili k priemerným, avšak s hĺbkou 69 cm prekonala priemernú hĺbku 61,5 cm, a pozornosť je tak potreba venovať priestoru, kam budete zariadenie umiestňovať. S hmotnosťou 56 kg si určite poradíte, ide ale o šesť kilogramov ťažší model, než bol celkový priemer hmotnosti sušičiek.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Samočistiaci kondenzátor

Áno

62 % Nie, 38 % Áno
Detská poistka

Áno

100 % Áno
Displej

Áno

100 % Áno
Priehľadné veko bubna

Áno

100 % Áno
Odložený štart/koniec

Áno

100 % Áno
Vnútorné osvetlenie bubna

Áno

92 % Áno, 8 % Nie
Zvukový signál

Áno

100 % Áno
Senzory vlhkosti

Áno

100 % Áno
Smart funkcie

Áno

62 % Nie, 38 % Áno
Parné funkcie

Nie

54 % Nie, 38 % Áno, 8 % Neuvedené
Systém proti pokrčeniu

Áno

100 % Áno
Výška (cm)

85

31 % 85, 31 % 84,6, 23 % 84,2, 15 % 84,9
Šírka (cm)

60

38 % 59,7, 31 % 60, 23 % 59,8, 8 % 59,9
Hĺbka (cm)

69

61,37
Hmotnosť (kg)

56

50,29

Naše hodnotenie a záver

Sušičke LG RC91U2AV3W nemôžeme v podstate nič vytknúť. Patrí síce do vyššej cenovej kategórie a zoženiete ju asi za 800 €, ide ale o inteligentné zariadenie, a to doslova. Vďaka funkcii smart a špeciálnej aplikácii vo vašom smartfóne môžete mať kedykoľvek a kdekoľvek prehľad o tom, aký program momentálne prebieha. K výhodám patrí bezpochyby ale aj samočistiaci kondenzátor alebo to, že ide o jednu z najúspornejších sušičiek z celého porovnania, a to aj napriek nadpriemernému objemu bubna. Nad priemerom sa tiež pohybovala, bohužiaľ, doba sušenia pri štandardnom programe, na druhú stranu aj ten si sušička sama upraví podľa potrieb vďaka senzorom vlhkosti. Tento model stojí určite za investíciu, ak ste náročnými užívateľmi a chcete doviesť svoju chytrú domácnosť k dokonalosti. Pokiaľ ale nestojíte o pripojenie na Wi-Fi a uvítate radšej nižšiu počiatočnú investíciu, alternatívou môže byť podobne objemný model AEG T8DBE68SC.

680 € Orientačná cena
Autor: Eliška Srncová | Dátum: | Produkt: LG RC91U2AV3W | Hodnotenie: 92,6 %
Eliška Srncová
Eliška patrí k služobne najstarším členom nášho tímu a téme sušičiek sa venuje už viac ako tri roky. Dlhodobo sleduje vývoj týchto spotrebičov aj najnovšie trendy a v malíčku má aj energetické štítky. Poradí vám teda, aké hodnoty na štítkoch hľadať, do ktorých prístrojov sa oplatí investovať, ktoré funkcie pre vás môžu byť zbytočné a naopak, ktoré by sušičke nemali chýbať. Okrem sušičiek má Eliška na starosti aj umývačky, práčky a ďalšiu bielu techniku.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Už sa nepredáva

Recenzia LG RC91U2AV3W

LG RC91U2AV3W

680 € Orientačná cena