Menu

Recenzia a porovnanie Concept SO-1060

91,4 % Celkové hodnotenie

Top produkt v kategorii Klasické hranaté sušičky potravín

Klady

  • Pomerne veľká plocha
  • Široké nastavenie teploty
  • Funkcia automatického vypnutia
  • Nízka hlučnosť

Zápory

  • Nutné prehadzovanie poschodí v priebehu sušenia
  • Veľké otvory v sušiacich plátoch
  • Nemá sito na bylinky (možno dokúpiť)
65 € Orientačná cena

Súhrnné údaje 

Concept SO-1060 je hranatá sušička klasickej konštrukcie, ktorú sme si vybrali do redakcie na vyskúšanie. V tejto recenzii tak nájdete aj mnoho praktických postrehov, nechýba ani test sušenia. Tomu sa budeme venovať v druhej časti recenzie, najskôr sa budeme venovať prístroju ako takému.

Unboxing a video z testovania

Konštrukcia a kvalita prevedenia

Konštrukcia sušičky Concept je klasická, ventilátor s ohrevom je teda umiestnený v základni prístroja, na ktorej sú postavené jednotlivé pláty. Charakteristickým prejavom týchto sušičiek je nerovnomerné sušenie. Aby boli potraviny na všetkých plátoch usušené rovnako, je potrebné pláty v priebehu sušenia prehadzovať.

Všetky časti sú plastové, čo je u týchto sušičiek bežné. Plast na základni sa zdá byť pomerne kvalitný, pláty sú ale vyrobené z iného materiálu, ktorý pôsobí o niečo menej kvalitne. Pláty trochu pružia a vo výliskoch sú viditeľné bublinky. Keďže ale pláty nemusia držať nič ťažké, nemal by to byť vyložený problém.

Klasické pláty majú veľmi veľké otvory, malé kúsky nimi prepadávajú. To môže byť problém pri sušení byliniek, alebo drobného ovocia. Pokiaľ plánujete sušiť tento typ potravín, môžete si dokúpiť aj špeciálne sito na sušenie byliniek, ktoré má menšie otvory.

Kapacita a sušiaca plocha

Sušička je vybavená 9 sušiacimi plátmi, môžete si ale prikúpiť ešte jedno a zvýšiť tak kapacitu. Celková kapacita je pomerne veľká, vďaka tomu môžete sušiť viac potravín naraz. Konkrétny rozmer plochy nájdete v nasledujúcej tabuľke.

Naraz môžete usušiť takmer kilo jabĺk, nejedná sa teda o model iba na občasné použitie, ale príde vhod aj pri sušení väčšej úrody.

Teplota a nastavenie

Samozrejmosťou je u dnešných sušičiek možnosť nastavenia teploty. Tento model umožňuje nastavenie medzi 35 a 70 °C, vďaka tomu môžete sušiť ako bylinky, ktoré vyžadujú nízku teplotu, tak mäso, ktoré naopak tú vysokú. Teplotu je možné zvoliť v päťstupňových krokoch.

Telo sušičky je dobre izolované, ani pri sušení na najvyššiu teplotu nie je ovládanie horúce, nemusíte sa teda báť, že by ste sa popálili.

Návod

Nutnosťou každého produktu je aj slovenský/český návod. Príručka modelu Concept je síce stručná, ale obsahuje všetko dôležité. Zároveň je prehľadná a obsahuje aj informácie o sušení, ako je orientačná teplota a doba sušenia. Doba sušenia uvedená v návode sa od tej reálnej ale pomerne dosť líši, vždy navyše záleží na naplnenosti sušičky a šťavnatosti vložených potravín. Ideálnu dobu sušenia bude preto treba pravdepodobne trochu vychytať.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Concept

Tvar

Hranatý

Konštrukcia

Klasická

Príkon (W)

260

Počet plátov

9

Možnosť rozšírenia o ďalšie pláty

Áno

Minimálna teplota (°C)

35

Maximálna teplota (°C)

70

Kroky nastavenia teploty po °C

5

Rozmery hranatých plátov (cm)

31,3 x 25,5

Plocha plátu (cm2)

798

Plocha plátov celkom (cm2)

7 183

Materiál

Plast

Návod v slovenčine/češtine

Áno

Tipy na sušenie v návode

Áno

Hodnotenie funkcií

Za výbavu funkciami musíme sušičku Concept pochváliť. Disponuje všetkým, čo moderné sušičky môžu vo výbave mať. Samozrejmosťou je dnes už bezpečnostná poistka proti prehriatiu, ktorá vypne sušičku v prípade, že hrozí poškodenie teplom. Môžete tak prístroj bez obáv nechať pracovať samostatne.

Časovač

Pri sušení bez dohľadu pomôže aj časovač s automatickým vypnutím, ktorý umožňuje nastavenie doby sušenia. Po jej uplynutí sa sušička sama vypne, a vy tak prídete k ideálne vysušeným potravinám (za predpokladu, že ste trafili dobu sušenia). Drobnou nevýhodou je, že sa informácie o zostávajúcej dobe odčítajú po hodine, čo môže byť niekedy trochu mätúce.

Dobu sušenia je možné nastaviť v intervale od 1 do 72 hodín v krokoch po jednej hodine. Sušička teda môže bez vašej asistencie bežať naozaj dlho, čo oceníte napríklad pri sušení mäsa, ktoré trvá dlhšie ako 30 hodín.

Po dokončení sa sušička prepne do stand-by režimu a na displeji bliká nápis OF.

Zvukový signál a hlučnosť

Vo chvíli, keď sa sušička vypne, nevydáva žiadny zvuk. Môže vám síce vadiť, že neupozorní na koniec činnosti, zároveň vás ale neprebudí uprostred noci. Pri nastavovaní však pípa pri každom stlačení tlačidla. To je síce pomerne praktické, ale určite nie nevyhnutné. To, že ste tlačidlo určite stlačili, sa prejaví zmenou hodnoty na displeji.

V rámci nášho testu sme merali aj orientačnú hlučnosť vo vzdialenosti 0,5 metra. Nameraná hlučnosť bola 49 dB, čo nie je veľa, prirovnali by sme to k pouličnému hluku alebo miernemu dažďu. Zvuk má navyše charakter monotónneho hučania, nie je teda príliš rušivý a dá sa naň ľahko zvyknúť.

Rozmery a hmotnosť

Rozmerovo sa jedná o stredne veľký model, rozmery a hmotnosť udávané výrobcom sa ale od nami nameraných hodnôt líšia. Produkt, ktorý sme testovali v redakcii, mal na výšku 37 cm vrátane veka, zatiaľ čo výrobca uvádzal 34 cm. Líšila sa aj hmotnosť, ktorá nebola 4 kg, ako uvádza výrobca, ale iba 3,3 kg. Posun je teda tým príjemnejším smerom.

Sušičke môžete nájsť pevné miesto, jej rozmery ale nebránia ani pravidelnému schovávaniu do skrine.

Údržba

S údržbou vám môže pomôcť ďalší stroj. Pláty umývačky je totiž možné umývať v umývačke. Základňu ale budete musieť iba utierať vlhkou handričkou, jedná sa o elektrický prístroj a nie je možné ho namáčať.

Pohodlie pri používaní

Parameter Tento produkt
Automatické vypnutie

Áno

Poistka proti prehriatiu

Áno

Displej

Áno

Časovač

Áno

Rozsah časovača

1 až 72 hod

Interval časovača

1 hod

Zvukový signál

Nie

Orientačná hlučnosť (dB)

49

Hmotnosť (kg)

4

Zmeraná hmotnosť (kg)

3,3

Výška (cm)

34

Šírka (cm)

31,4

Hĺbka (cm)

25,2

Umývanie v umývačke riadu

Áno

Hodnotenie sušenia a spotreby

V rámci nášho testu sme vyskúšali to hlavné – kvalitu sušenia. Sušili sme tri základné suroviny – bylinky, jablká a huby, konkrétne šampiňóny. Ako presne sme test vykonávali sa dozviete v časti Ako sme testovali sušičky potravín. Všeobecne sa dá povedať, že sušička suší o niečo dlhšie, než ostatné modely, ktoré sme v redakcii vyskúšali.

Bylinky Jablká Huby
Pôvodná hmotnosť (g) 10 500 500
Hmotnosť po vysušení (g) 1,1 66,2 91,4
Úbytok hmotnosti v % 89 86,8 81,7

Bylinky

Sušenie byliniek je tým najjednoduchším, trvá krátku dobu a vyžaduje len nízku teplotu. Pri našom teste sme sušili medovku, ktorá bola za pár hodín rovnomerne vysušená a krehká.

Jablká

Pri sušení jabĺk sa začali objavovať nerovnomerne usušené miesta, najmä kúsky na horných poschodiach neboli tak dobre vysušené, ako tie spodné. Nejednalo sa ale o nejaké zásadné rozdiely.

Huby

Neduh nerovnomerného sušenia sa ale naplno prejavil pri sušení húb. Tie boli po siedmich hodinách na spodných poschodiach slušne vysušené, tie v horných ale boli takmer nedotknuté. Pri sušení húb sa teda prehadzovaniu poschodí určite nevyhnete. Pri dosušovaní sme huby premiešali a potom boli usušené perfektne.

Jediným riešením je obstaranie sušičky s bočným plnením, ktorá má ventilátor umiestnený za plátmi a distribúcia vzduchu je tak rovnomernejšia.

Hodnotenie užívateľov a ďalších expertov

Užívatelia si sušičku pochvaľujú, naplnila ich očakávania. Chvália praktické hranaté prevedenie a skladnosť. Oceňujú tichý chod, priestranné pláty a ich počet. Niektorí ale upozorňujú na to, že po dlhšom používaní začala sušička zvláštne rachotiť. Stretli sa aj s nerovnomerným sušením, ktoré nie je žiadnym prekvapením.

Od expertov dTestu dostala sušička uspokojivé hodnotenie. Dobre je na tom podľa nich najmä v oblasti hlučnosti a spotreby. Slabiny má vo veľkosti otvorov v sušiacich plátoch a dobe sušenia.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Výhodou sušičky Concept je bohatá výbava funkciami, vrátane časovača a poistky proti prehriatiu. Umožňuje nastavenie teploty vhodnej pre všemožné druhy potravín. Zároveň má pomerne veľkú plochu sušenia, hodí sa teda na častejšie použitie, nie iba na občasné sušenie. Nevýhodou je dlhšia doba sušenia a nerovnomerné sušenie, ktoré sa ale spája s typom konštrukcie.

Naše hodnotenie a záver

Concept SO-1060 je hranatá sušička ideálna ako na občasné sušenie, tak na pravidelnejšiu úpravu potravín. Poteší bohatou ponukou funkcií, pomerne nízkou spotrebou aj hlučnosťou.

Obsluha je jednoduchá a pohodlná vďaka displeju. Tiež manipulácia so sušičkou nie je nijako náročná, nebude teda problém ju ukladať do skrine.

Sušenie zvláda dobre, poradí si vďaka termostatu s rôznymi druhmi potravín od byliniek po hovädzie mäso. Nevýhodou je nerovnomerné sušenie, ktoré je spôsobené typom konštrukcie, je možné ho eliminovať priebežným prehadzovaním plátov v priebehu sušenia. Pri našom teste sa najviac prejavilo pri sušení húb.

Ak je pre vás práve rovnomerné sušenie kľúčové a nechcete sa venovať prehadzovaniu plátov, odporúčame vám zvoliť sušičku s bočným plnením. Pri našom teste sme jednu takú vyskúšali, konkrétne model Sencor SFD 7000.

65 € Orientačná cena
Autor: Veronika Vyskočilová | Dátum: | Produkt: Concept SO-1060 | Hodnotenie: 91,4 %
Veronika Vyskočilová
Redaktorka
Veronika sa v našej redakcii už niekoľko rokov zaoberá domácimi a kuchynskými spotrebičmi a pomocníkmi. Na tejto stránke vám predstaví sušičky ovocia a vysvetlí vám napríklad, aké sú rozdiely medzi okrúhlymi a hranatými modelmi. Dozviete sa od nej aj aké funkcie je možné od týchto spotrebičov čakať a ako pripraviť potraviny na sušenie. Sušičky tiež sama otestovala, sprostredkuje vám preto aj užitočné postrehy z praxe. Venovala sa tiež rôznym typom mixérov, ryžovarom alebo fritézam.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Concept SO-1060

Concept SO-1060

65 € Orientačná cena