Menu

Recenzia a porovnanie Gorenje FDK 24 DW

92,1 % Celkové hodnotenie

Top produkt v kategorii Klasické okrúhle sušičky potravín

Klady

  • Nízka spotreba
  • Pomerne tichá
  • Pohodlné ovládanie
  • Výškovo nastaviteľné pláty

Zápory

  • Nesuší rovnomerne
  • Intenzívny zvukový signál
  • Menšia kapacita
  • Nie je možné umývať v umývačke
40 € Orientačná cena

Súhrnné údaje 

Sušička potravín Gorenje FDK 24 DW je zástupca klasických okrúhlych sušičiek. Tento model sme si vybrali na vyskúšanie do našej redakcie. Prinášame vám preto kompletnú recenziu vrátane testu sušenia. Než sa k nemu dostaneme, povieme si niekoľko základných informácií.

Unboxing a video z testovania

Konštrukcia a kvalita prevedenia

Sušička Gorenje má klasickú konštrukciu, ventilátor je teda umiestnený v spodnej časti, na ktorej sú položené jednotlivé pláty. Z tejto konštrukcie vyplýva potreba pláty v priebehu sušenia prehadzovať, aby boli suroviny rovnomerne usušené.

Plátov má sušička celkom 5 a je možné ich výškovo nastaviť na 3 alebo 4 cm. Môžete teda sušiť aj väčšie kúsky ovocia ako sú slivky, alebo polovičky paradajok. Pláty sú vyrobené z pomerne kvalitného plastu, otvory sú rôzne veľké podľa toho, ako blízko stredu okrúhleho plátu sú. Všeobecne sa ale jedná o pomerne veľké otvory, ktorými môžu prepadávať malé kúsky sušených potravín. To sa nám napokon pri praktickom teste potvrdilo. Na sušenie byliniek je v balení navyše jedna vložka s jemným sieťovaním, ktorá práve onomu prepadávaniu zabráni.

Plátov by malo byť pre optimálnu cirkuláciu vzduchu na sušičke vždy minimálne 3, aj keď ich úplne nezaplníte surovinami.

Kapacita a sušiaca plocha

V porovnaní s inými sušičkami sa jedná skôr o menší model. S piatimi nie práve priestrannými plátmi nemožno počítať s tým, že usušíte celý zber naraz. Sušička pojme cca 0,5 kg nakrájaných jabĺk nakrájaných na cca 0,3 až 0,5 cm hrubé polmesiačiky (ako uvidíte v kapitole venovanej testovaniu).

Ide teda o model vhodný na občasné usušenie menšieho množstva potravín. Pre tých, ktorí pravidelne sušia úrodu zo záhradky, nebude príliš vhodná.

Teplota a nastavenie

Pre moderné sušičky je bežná možnosť nastavenia teploty. Tento model nie je výnimkou. Zvoliť môžete teplotu od 35 do 70 °C, nastavovať je možné po 5 °C. Nízka teplota je vhodná na sušenie byliniek, kvetov, alebo prípravu sušených placiek a raw produktov. Vysokú teplotu využijete pri sušení mäsa.

Aj pri najvyššej teplote je ovládanie sušičky iba trochu teplé, nemusíte sa báť, že by ste sa spálili.

Návod

Výrobca k prístroju prikladá návod v češtine, ako ukladá zákon. Ten síce popisuje, ako so sušičkou zaobchádzať, nie je však príliš prehľadný. Obsahuje veľké bloky textu bez obrázkov. Úplne chýbajú orientačné časy a teploty na sušenie jednotlivých druhov potravín. Užívateľ si tak musí tieto informácie zisťovať inde, napríklad na internete.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Gorenje

Tvar

Okrúhly

Konštrukcia

Klasická

Príkon (W)

380

Počet plátov

5

Minimálna teplota (°C)

35

Maximálna teplota (°C)

70

Kroky nastavenia teploty po °C

5

Priemer okrúhlych plátov (cm)

31

Plocha plátu (cm2)

755

Plocha plátov celkom (cm2)

3 774

Materiál

Plast

Návod v slovenčine/češtine

Áno

Tipy na sušenie v návode

Nie

Hodnotenie funkcií

Základného priestoru nemá Gorenje FDK 24 pre niektorých užívateľov možno dostatok, funkciami však poteší aj tých náročnejších. Vďaka poistke proti prehriatiu môžete bez obáv nechať sušičku bez dozoru. Túto poistku má väčšina hodnotených sušičiek, možno povedať, že ide o štandard.

Časovač

Obľúbenou funkciou je časovač, je ním vybavená veľká časť moderných sušičiek. Vďaka kombinácii s automatickým vypnutím je možné nechať sušičku bez dozoru, pretože nemusíte byť pri tom, keď sušička dokončí svoju prácu. Pri zapnutí sušičky je automaticky nastavený na 10 hodín, čo je univerzálna východisková teplota na sušenie mnohých druhov potravín. Stláčaním tlačidiel + a – potom po pol hodine meníte nastavený čas. Po zapnutí sa informácia o zostávajúcom čase odpočíta po minúte, vždy tak viete, ako dlho ešte sušenie potrvá. U niektorých sušičiek sa čas odčíta po celých hodinách, čo môže byť mätúce.

Dĺžku sušenia môžete nastaviť od 30 minút do 19,5 hodiny, čo je dostatok na usušenie väčšiny druhov potravín. Pri sušení mäsa ale budete musieť sušičku spustiť znova, suší sa totiž viac ako 30 hodín.

Zvukový signál a hlučnosť

Po vypršaní časovača sa sušička ozve, že dopracovala, a to poriadne nahlas. Celkom dvadsaťkrát prenikavo zapíska, neodporúčame ju teda mať v miestnosti, kde spíte. Zaručene by vás drasticky prebudila. Prístroj pípa tiež pri každom stlačení tlačidla. Zvuk je síce veľmi prenikavý, nastavenie je ale rýchle a jednoduché, takže ho nebudete musieť počúvať dlho.

Pri svojej prevádzke nie je sušička vyložene hlučná, vydáva iba monotónne hučanie, na ktoré si rýchlo zvyknete. Pri našom teste sme hlučnosť orientačne zmerali vo vzdialenosti pol metra. Namerali sme zvuk o 49 decibeloch, čo je pre predstavu asi ako pouličný hluk alebo mierny dážď.

Rozmery a hmotnosť

Sušička patrí skôr k tým menším, má iba 5 plátov a ani ich priemer nie je nijako veľký. Sušička meria na výšku aj v priemere 31 cm. Váži 2,8 kg a vďaka tomu sa dobre prenáša. Môžete ju ľahko upratať napríklad do skrine a vytiahnuť ju iba v prípade potreby.

Údržba

Pláty nie je možné umývať v umývačke riadu, ale iba ručne za použitia hubky a vody. Po usušení ale potraviny samy skĺzavajú z plátov a tie tak netreba nijak zvlášť pošťuchovať.

Pohodlie pri používaní

Sušička sa veľmi jednoducho používa, pláty na seba dobre sedia, ľahké je aj ich výškové nastavenie. Ovládanie sa prevádza pomocou niekoľkých tlačidiel, informácie o nastavenej teplote a čase sa ukazujú na displeji. S použitím teda nie je žiadny problém.

Parameter Tento produkt
Automatické vypnutie

Áno

Poistka proti prehriatiu

Áno

Displej

Áno

Časovač

Áno

Rozsah časovača

30 min až 19,5 hod

Zvukový signál

Áno

Orientačná hlučnosť (dB)

49

Hmotnosť (kg)

2,8

Zmeraná hmotnosť (kg)

2,8

Výška (cm)

31

Šírka (cm)

31

Hĺbka (cm)

31

Umývanie v umývačke riadu

Nie

Hodnotenie sušenia a spotreby

Na skúšku sušenia sme si vybrali tri bežne sušené suroviny – bylinky zastúpené medovkou, jablká a huby zastúpené šampiňónmi. Podrobný postup testu nájdete v časti Ako sme testovali sušičky potravín.

Bylinky Jablká Huby
Pôvodná hmotnosť (g) 10 500 500
Hmotnosť po vysušení (g) 0,9 66,6 72,3
Úbytok hmotnosti v % 91 86,7 85,5

Bylinky

Sušenie byliniek nebol žiadny problém. Lístky boli rovnomerne vysušené a krehké. Úbytok hmotnosti bol najvýraznejší zo sušených surovín.

Jablká

U jabĺk sme zaznamenali mierne nerovnomerné sušenie. Plátky na okrajoch plátov a tie na horných poschodiach neboli tak dobre vysušené ako tie na spodku. Rozdiel ale nebol nijako dramatický. Potvrdzuje sa tak tvrdenie o klasických sušičkách – treba v priebehu prehadzovať pláty – poschodia, aby bolo sušenie rovnomerné.

Huby

Tento neduh sa zďaleka najviac prejavil pri sušení húb. Zatiaľ čo po siedmich hodinách boli huby na spodnom poschodí takmer suché, tie horné zostali mäkké a pomerne mokré. Bolo preto treba poschodia prehodiť a nechať huby ešte dosušiť. Perfektne suché boli až po ďalších troch hodinách.

Pokiaľ plánujete sušičku zaobstarať najmä na sušenie húb, odporúčame zvážiť model s bočným plnením. Pri našom testovaní sme vyskúšali jeden z týchto modelov Sencor SFD 7000, ktorý dosahuje nielen pri sušení húb rovnomerného výsledku. 

Spotreba

Spotreba sušičiek všeobecne nie je nijako vysoká, spolu so zvyšujúcou sa cenou energií aj ich prevádzku zdražuje. Spotrebu elektriny sme merali pri sušení húb, teda pri 45 °C. Zároveň sme vybrali tú energeticky najnáročnejšiu, výsledné hodnoty sú preto iba orientačné a slúžia na to, aby ste si urobili predstavu o sumách, v akých sa pohybujeme.

Na meranie sme zároveň vybrali tú energeticky najnáročnejšiu fázu – zahrievanie. Pri dlhšej prevádzke bude priemerná hodinová spotreba o niečo nižšia.

Parameter Tento produkt
Orientačná spotreba - 1 hodina (kWh)

0,072

Orientačná cena 1 hodiny sušenia (EUR)

0,017

Hodnotenie užívateľov a ďalších expertov

Užívatelia, ktorí sušičku už nejakú dobu používajú, z nej majú rovnaký dojem ako my. Ide podľa nich o praktický prístroj, ktorého výhodou je možnosť výškovo nastaviť jednotlivé pláty. Tie sú podľa užívateľov pevné a odolné, majú ale veľké otvory, ktorými prepadávajú drobnejšie kúsky potravín. Za výhodu považujú časovač s automatickým vypnutím a pochvaľujú si aj tichý chod. V návode im ale chýbajú podrobnejšie informácie o sušení a odporúčaní teploty a času sušenia.

V dTeste získala sušička uspokojivé hodnotenie. Odborníci dobre hodnotili kvalitu sušených potravín, pochválili hlučnosť a nízku spotrebu. Slabinou je podľa nich dlhá doba sušenia a príliš stručný návod.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Sušička Gorenje patrí k menším modelom, disponuje iba 5 poschodiami. Preto je vhodná skôr na občasné sušenie. Zároveň má ale malú spotrebu, takže vás sušenie nevyjde vôbec draho. Rovnako ako ostatné klasické sušičky nesušia úplne rovnomerne, v priebehu sušenia je treba prehadzovať pláty – poschodia, aby sa všetko správne usušilo.

Výhodou sú kompaktné rozmery, výškovo nastaviteľné pláty a kompletná výbava funkciami. Nevýhodou môže byť pre niekoho malá plocha na sušenie, stručný návod a taktiež nutnosť ručného umývania plátov.

Naše hodnotenie a záver

Gorenje FDK 24 DW je malá kompaktná sušička, ktorú ocenia tí, ktorí hľadajú prístroj na občasné sušenie skôr menšieho množstva potravín. Umožňuje nastavenie teploty aj času, hodí sa teda na sušenie všetkých druhov surovín a to aj počas vašej neprítomnosti. Veľké kúsky usušíte pohodlne vďaka výškovo nastaviteľným plátom, tie malé vám ale možno prepadnú pomerne veľkými otvormi.

Sušička suší pomerne dobre, len je treba v priebehu prehadzovať pláty, aby bolo sušenie rovnomerné. Pozitívna je aj jej spotreba, ktorá nezaťaží vašu peňaženku. Nevýhodou je návod, ktorý je síce obsiahly, ale pomerne neprehľadný. Chýbajú v ňom úplne tipy na sušenie, ako sú orientačné teploty a doba sušenia. Pre tých, ktorí nemajú so sušením skúsenosti, budú tieto informácie horšie dostupné.

Ak hľadáte malú, ale dobre vybavenú sušičku, je pre vás tento model ideálny. V prípade, že je pre vás dôležitá veľká kapacita, mohla by vás zaujať sušička Sencor SFD 7000, ktorú sme v redakcii taktiež testovali.

40 € Orientačná cena
Autor: Veronika Vyskočilová | Dátum: | Produkt: Gorenje FDK 24 DW | Hodnotenie: 92,1 %
Veronika Vyskočilová
Redaktorka
Veronika sa v našej redakcii už niekoľko rokov zaoberá domácimi a kuchynskými spotrebičmi a pomocníkmi. Na tejto stránke vám predstaví sušičky ovocia a vysvetlí vám napríklad, aké sú rozdiely medzi okrúhlymi a hranatými modelmi. Dozviete sa od nej aj aké funkcie je možné od týchto spotrebičov čakať a ako pripraviť potraviny na sušenie. Sušičky tiež sama otestovala, sprostredkuje vám preto aj užitočné postrehy z praxe. Venovala sa tiež rôznym typom mixérov, ryžovarom alebo fritézam.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Gorenje FDK 24 DW

Gorenje FDK 24 DW

40 € Orientačná cena