Menu

Recenzia a porovnanie Sencor SFD 7000

87,5 % Celkové hodnotenie

Najlepší pomer cena/výkon v kategorii Sušičky potravín s bočným plnením

Klady

  • Rovnomerné sušenie
  • Časovač
  • Rýchle sušenie
  • Nerezové pláty

Zápory

  • Vysoká hmotnosť
  • Vysoká cena
  • Hlučnejšia
150 € Orientačná cena

Súhrnné údaje 

Sencor SFD 7000 je jedna zo sušičiek s bočným plnením, ktoré sa na našom trhu postupne začínajú objavovať. Tento model sme si vybrali na praktický test do našej redakcie. V tejto recenzii teda okrem zoznámenia s produktom nájdete aj praktický test sušenia a spotreby.

Unboxing a video z testovania

Konštrukcia a kvalita prevedenia

Sušičky s bočným plnením pôsobia na prvý pohľad trochu ako malé rúry. Na rozdiel od klasických sušičiek nemajú ventilátor umiestnený pod sušiacimi plátmi, ale za nimi. Vzduch teda lepšie cirkuluje a sušenie je rovnomernejšie, to sa potvrdilo aj v našom teste.

Telo sušičky je vyrobené z plastu, ten pôsobí pomerne solídne, ale dvierka sušičky sú o niečo „plastovejšie“, než by sme čakali. Sušiace pláty sú vyrobené z nerezu, čo je odolný kvalitný materiál.

Sušičku môžete používať s ľubovoľným množstvom poschodí. Nie je možné ale žiadne ďalšie pridať, to však nie je vzhľadom k typu konštrukcie žiadnym prekvapením.

Kapacita a sušiaca plocha

Potraviny môžete sušiť zároveň na 10 plátoch, ktoré sú pomerne priestranné. Celková plocha je skutočne veľkorysá. Sušička je teda vhodná nielen na občasné sušenie malého množstva potravín, ale poslúži dobre aj na spracovanie pravidelnej úrody zo záhradky alebo veľkého hubárskeho úlovku.

Pláty majú pomerne veľké otvory, drobné kúsky ovocia alebo bylinky nimi teda môžu prepadávať. Okrem nerezových plátov je súčasťou balenia aj plastový podnos bez otvorov, ktorý je umiestnený v spodnej časti a zachytáva práve ony prepadnuté kúsky.

Teplota a nastavenie

Bežnou funkciou u dnešných sušičiek je možnosť nastavenia teploty. V prípade sušičky Sencor môžete zvoliť teplotu medzi 35 a 75 °C. Vďaka tomu môžete bez obáv sušiť všemožné potraviny od byliniek a kvetov po mäso. Teplota sa nastavuje otočným voličom, je teda možné vybrať aj teplotu medzi jednotlivými značkami, ktoré sú po 5 °C.

Sušička je ale dobre izolovaná, nemusíte sa báť, že by ovládanie bolo pri prevádzke príliš horúce, je len zľahka teplé.

Návod

S obsluhou prístroja vám poradí návod, ktorý je samozrejme v slovenčine. Má však pomerne netradičný a nie príliš praktický formát v štýle plagátu, ktorý je obojstranne popísaný.

Samotný text je ale dobre štruktúrovaný, prehľadný a obsiahly. Je však napísaný veľmi malým písmom, s ktorým budú mať problém nielen seniori. Nájdete v ňom aj tipy na sušenie, vrátane orientačnej doby sušenia a teploty.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Sencor

Tvar

Hranatý

Konštrukcia

S bočným plnením

Príkon (W)

800

Počet plátov

10

Možnosť rozšírenia o ďalšie pláty

Nie

Minimálna teplota (°C)

35

Maximálna teplota (°C)

75

Rozmery hranatých plátov (cm)

37 x 30

Plocha plátu (cm2)

1 110

Plocha plátov celkom (cm2)

11 100

Materiál

Plast + nerez

Návod v slovenčine/češtine

Áno

Tipy na sušenie v návode

Áno

Hodnotenie funkcií

Keďže sa jedná o modernú sušičku, nie je žiadnym prekvapením, že je dobre vybavená funkciami. Nechýba jej samozrejme poistka proti prehriatiu, ktorá bráni poškodeniu spotrebiča teplom. Ide o bežnú funkciu, ktorú nájdete aj pri tých najobyčajnejších modeloch.

Časovač

Pre samostatný chod sušičky je potrebný časovač s automatickým vypnutím, ktorý sušičku vypne vo chvíli, keď uplynie nastavená doba. Nemusíte byť teda neustále v dosahu prístroja a stopovať, ako dlho máte sušiť.

Interval časovača je kratší, než sme zvyknutí od iných sušičiek, nastavuje sa v krokoch po 10 minútach. Zvoliť môžete dobu medzi 10 minútami a 23:50 hod. Ak budete sušiť časovo náročnejšie potraviny, ako je mäsové jerky, budete musieť sušičku po tejto dobe znovu spustiť.

Zvukový signál a hlučnosť

V porovnaní so sušičkami, ktoré sme v našej redakcii testovali, bol tento model hlučnejší. Pri orientačnom meraní sme vo vzdialenosti 50 cm od sušičky došli k hodnote 61 dB, čo zodpovedá zhruba hlasnému hovoru.

Zvukový signál sušička síce má, ale pretože sa ventilátor vypne až niekoľko minút po dokončení sušenia, nie je cez jeho zvuk takmer počuť. Pri stláčaní tlačidiel sušička nepípa, vydáva iba mechanické zvuky.

Rozmery a hmotnosť

Rozmerovo sa jedná o veľkú sušičku, ktorá si pravdepodobne vo vašej domácnosti vyžiada trvalé umiestnenie. Ani hmotnosť 8,7 kg nenahráva tomu, aby ste ju často prenášali z miesta na miesto.

Konkrétne hodnoty rozmerov nájdete v spodnej časti nasledujúcej tabuľky.

Údržba

Nerezové pláty nie je možné umývať v umývačke, opláchnuť ich teda budete môcť iba ručne. Sušené potraviny idú ale z plátov ľahko odlúpnuť, čistenie teda nie je vyložene náročné.

Pohodlie pri používaní

Ak odhliadneme od manipulácie s celým strojom, je obsluha veľmi pohodlná. Pláty sa vkladajú na zásuvy a ľahko sa umiestňujú. Sušičku potom stačí zavrieť, nastaviť čas a teplotu a zapnúť.

Parameter Tento produkt
Automatické vypnutie

Áno

Poistka proti prehriatiu

Áno

Displej

Áno

Časovač

Áno

Príslušenstvo

Plát bez dierok

Orientačná hlučnosť (dB)

61

Hmotnosť (kg)

9

Zmeraná hmotnosť (kg)

8,7

Výška (cm)

51

Šírka (cm)

35

Hĺbka (cm)

39

Umývanie v umývačke riadu

Nie

Hodnotenie sušenia a spotreby

Pre test sušenia sme si vybrali tri bežne sušené suroviny – bylinky, jablká a huby (v našom prípade šampiňóny). Podrobný postup testovania sme spísali v časti Ako sme testovali sušičky potravín.

Všeobecne sa dá povedať, že táto sušička s bočným plnením sušila rýchlejšie, lepšie a rovnomernejšie ako dvaja zástupcovia klasických sušičiek, ktoré sme testovali zároveň.

Bylinky Jablká Huby
Pôvodná hmotnosť (g) 10 500 500
Hmotnosť po vysušení (g) 0,8 70 49,9
Úbytok hmotnosti v % 92 86 90

Bylinky

Sušenie byliniek bolo bezproblémové u všetkých modelov. Medovka bola po pár hodinách vysušená a krehká. Sušenie bolo rovnomerné a bezproblémové.

Jablká

Tiež sušenie jabĺk sa obišlo bez problémov. Plátky boli rovnomerne vysušené na všetkých poschodiach sušičky.

Huby

Zásadné bolo pri testovaní sušenie húb. Klasické sušičky mali totiž v tejto disciplíne najväčšie problémy. Huby boli naprieč poschodiami veľmi nerovnomerne vysušené. V prípade sušičky Sencor sa ale nič také nestalo. Huby boli dobre usušené a nenarazili sme na mokré kúsky. Ako jediná zvládla táto sušička vysušiť vložené potraviny za vopred stanovených 7 hodín. Pri ostatných sušičkách sme museli ešte 3 hodiny pridať, aby sme dosiahli rovnaké výsledky.

Hodnotenie používateľov a ďalších expertov

Používatelia, ktorí túto sušičku používajú, si pochvaľujú rýchle a rovnomerné sušenie veľkého množstva surovín. Vyhovuje im nastavenie teploty a času, chvália si aj nerezové rošty. Rovnako ako nás ich ale zarazilo nie príliš dôveryhodné prevedenie dvierok. Niektorým užívateľom navyše príde sušička hlučná.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Špecifikom tejto sušičky je jej konštrukcia, ktorá nie je na našom trhu zatiaľ úplne bežná. Oproti klasickým sušičkám má ventilátor umiestnený vzadu, vzduch teda lepšie cirkuluje a potraviny sú sušené viac rovnomerne. Odpadá tak potreba prehadzovania plátov v priebehu sušenia. Výhodou je možnosť nastavenia času aj teploty. Slabinou sú najmä veľké rozmery aj hmotnosť, sušička teda nie je veľmi vhodná na časté prenášanie.

Naše hodnotenie a záver

Sencor SFD 7000 je bokom plnená sušička potravín vhodná pre všetkých, ktorí chcú často sušiť veľké množstvo potravín. Má veľkú sušiacu plochu na 10 nerezových plátoch. Tie sa nemusia v priebehu sušenia prehadzovať, ako je to pri klasických sušičkách. Vďaka časovaču je tak sušička plne samostatná.

Výhodou je okrem uvedeného aj ďalšia výbava ako bezpečnostná poistka. Nevýhodou sa zdá byť vyššia hmotnosť a najmä hlučnosť. Sušiť v nej môžete akékoľvek potraviny, od byliniek po mäso, a to vďaka termostatu s voliteľnou teplotou.

Čo však nepoteší, je vyššia obstarávacia cena aj pomerne vysoká spotreba, tú však kompenzuje rýchle sušenie veľkého množstva naraz. Pokiaľ však hľadáte obyčajnú sušičku pre občasné sušenie neveľkého množstva, odporúčame vám model Gorenje FDK 24 DW, ktorý sme tiež testovali.

150 € Orientačná cena
Autor: Dana Široká | Dátum: | Produkt: Sencor SFD 7000 | Hodnotenie: 87,5 %
Dana Široká
Redaktorka
Dana je v kuchyni prakticky neustále a nedá dopustiť na domáce produkty, ktoré si človek pripraví sám z čerstvých surovín. Miluje aj zbieranie húb, ktoré v lete neustále pripravuje v sušičke. Vďaka vlastným skúsenostiam sa dobre orientuje na trhu s týmito produktmi a rada poradí, na aké parametre a funkcie sa pri výbere zamerať. Na našom webe sa stará aj o zaváracie hrnce, šunkovary, pomalé hrnce, ryžovary alebo Remosky.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Sencor SFD 7000

Sencor SFD 7000

150 € Orientačná cena