Menu

Recenzia a porovnanie Yden CI IR D5

90,0 % Celkové hodnotenie

S infračerveným svetlom v kategorii Sušičky potravín s bočným plnením

Klady

  • Solárne sušenie
  • Automatický program
  • Veľmi kvalitné prevedenie

Zápory

  • Vysoká cena
  • Obmedzený počet plátov
600 € Orientačná cena

Súhrnné údaje 

Yden CI IR D5 bola v čase napísania tejto recenzie (december 2021) jedinou infračervenou sušičkou potravín v našom výbere. Ide o hranatú sušičku s bočným plnením, má teda pevnú konštrukciu, do ktorej sa jednotlivé pláty zasúvajú podobne ako do rúry. Výhodou týchto sušičiek je lepšia cirkulácia vzduchu vďaka umiestneniu ventilátora za sušiacimi plátmi. Pozitívne je aj nerezové prevedenie, ktoré zaručuje kvalitu a odolnosť.

Infračervené žiarenie je u týchto výrobkov pomerne novinkou, a preto tiež ešte toľko sušičiek, ktoré by túto funkciu ponúkali, na slovenskom trhu nenájdeme. V prípade tohto výrobku si budete môcť vybrať, či chcete sušiť „na slnku“ – teda pomocou infračerveného žiarenia – alebo „v tieni“ – klasicky prostredníctvom teplého vzduchu. Prvý z variantov, označovaný ako solárny režim, funguje podobne ako slnečné lúče, ale rýchlejšie. V potravinách zostane uchovaný vitamín D aj ďalšie živiny a malo by ísť ešte o šetrnejšiu metódu, než aká je tradičný teplý vzduch.

Sušička nemá príliš veľkú sušiacu plochu a iba 5 plátov. Z podstaty konštrukcie je jasné, že o ďalšie pláty nie je možné sušičku rozšíriť. Rovnako ako pri bežných modeloch je možné nastaviť teplotu v obvyklom intervale medzi 35 °C a 70 °C. Bez problémov tak môžete sušiť bylinky, kvety a raw produkty, rovnako ako mäso.

Parameter Tento produkt
Výrobca

G21

Tvar

Hranatý

Konštrukcia

S bočným plnením

Príkon (W)

500

Počet plátov

5

Možnosť rozšírenia o ďalšie pláty

Nie

Minimálna teplota (°C)

35

Maximálna teplota (°C)

70

Rozmery hranatých plátov (cm)

33 x 35,5

Plocha plátu (cm2)

1 172

Plocha plátov celkom (cm2)

5 860

Materiál

Nerez

Hodnotenie funkcií

Keďže ide o hranatú sušičku, nájdeme jej motor na zadnej strane, čo automaticky zaistí rovnomerné sušenie bez nutnosti jednotlivé pláty prehadzovať. Pláty sú v tomto prípade navyše vyrobené z nerezu, vďaka čomu ich môžete umývať pokojne aj v umývačke riadu a pravdepodobne tiež vydržia dlhšie ako plastové varianty. Ide však o ťažší materiál a výsledná hmotnosť sa tak vyšplhá až na osem kilogramov.

Nastavovanie teploty sa výrobcovia svojim používateľom snažili čo najviac uľahčiť. Oproti klasickým sušičkám je tento model vybavený automatickým nastavením teploty, zvoliť ju môžete samozrejme aj manuálne. Výrobok má totiž nainštalovaný vlhkostný snímač, ktorý monitoruje zvyškovú vlhkosť potravín a podľa toho nastavuje teplotu a dĺžku sušenia.

Okrem tejto vychytávky má sušička Yden aj väčšinu ostatných nami porovnávaných funkcií – automatické vypnutie, poistku proti prehriatiu, displej aj časovač. Nemá iba zvukový signál, čo nepovažujeme za prioritné. Pokiaľ by ste chceli však ponuku ešte rozšíriť, môžete si dokúpiť ešte silikónové vložky, s ktorými na tácky umiestnite aj pyré alebo iné tekutiny. Rovno v základnom balení nájdete plastový odkvapkávací podnos, filter vzduchu a silikónové chňapky.

Parameter Tento produkt
Displej

Áno

Príslušenstvo

Filter vzduchu, odkvapkávacia tácka, chňapky

Hmotnosť (kg)

8

Výška (cm)

29

Šírka (cm)

41

Hĺbka (cm)

46

Hodnotenie užívateľov a ďalších expertov

Hoci je sušička Yden výrazne drahšia ako klasické varianty, je medzi užívateľmi veľmi obľúbená. Pochvaľujú si solárny režim, s ktorým je možné dosiahnuť lepšie výsledky pri sušení. Ovocie je podľa nich chutnejšie a lepšie drží farbu. Pozitívne hodnotia aj kvalitu spracovania a nerezové pláty. Často sa objavuje chvála na automatický režim, vďaka ktorému sa sušička vypne vo chvíli, keď je ovocie usušené. Niektorým používateľom ale vadí, že sa pri tomto režime na displeji nezobrazuje ani čas, ani teplota.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Pri sušičke Yden nemôžeme začať ničím iným, než špecifikami. Od väčšiny modelov na trhu sa líši najmä spôsobom sušenia. Má solárny režim, ktorý umožňuje sušenie „ako na slniečku“, môžete ju ale prepnúť aj do klasického režimu „v tieni“. Neobvyklé je tiež čidlo vlhkosti, vďaka ktorému sušička vie sama vyhodnotiť, kedy je obsah usušený, a vypne sa. Špecifická je však aj cena, ktorá výrazne presahuje všetky konkurenčné modely.

Naše hodnotenie a záver

V prípade Yden CI IR D5 ide skutočne o kvalitnú sušičku. Vďaka svojmu hranatému tvaru garantuje rovnomerné sušenie, tácky sú vyrobené z kvalitného nerezu a ak doplníme odkvapkávaciu tácku, ktorá je v tomto prípade súčasťou základného balenia, bude údržba naozaj jednoduchá. Najväčším plusom je však infračervené žiarenie, ktoré je u potravinových sušičiek zatiaľ skôr kuriozitou. Malo by ísť o rýchlejšiu a šetrnejšiu metódu sušenia ako v prípade klasického teplého vzduchu. Druhý spomínaný variant ale ponúka tento model tiež a je na vás, ktorý si zvolíte. Tieto klady sú však vykúpené vysokou cenou, ktorá je v niektorých prípadoch aj desaťnásobná v porovnaní s ostatnými produktmi v porovnaní.

Pokiaľ teda viete, že budete sušiť skôr príležitostne a nemáte potrebu konkrétne do výrobku tohto typu toľko investovať, vhodnou alternatívou by mohol byť model Sencor SFD 7000 s bočným plnením. To zaisťuje rovnomernejšiu distribúciu horúceho vzduchu ako pri klasických sušičkách. Cena je oproti modelu Yden zhruba tretinová.

600 € Orientačná cena
Autor: Veronika Vyskočilová | Dátum: | Produkt: Yden CI IR D5 | Hodnotenie: 90,0 %
Veronika Vyskočilová
Redaktorka
Veronika sa v našej redakcii už niekoľko rokov zaoberá domácimi a kuchynskými spotrebičmi a pomocníkmi. Na tejto stránke vám predstaví sušičky ovocia a vysvetlí vám napríklad, aké sú rozdiely medzi okrúhlymi a hranatými modelmi. Dozviete sa od nej aj aké funkcie je možné od týchto spotrebičov čakať a ako pripraviť potraviny na sušenie. Sušičky tiež sama otestovala, sprostredkuje vám preto aj užitočné postrehy z praxe. Venovala sa tiež rôznym typom mixérov, ryžovarom alebo fritézam.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Yden CI IR D5

Yden CI IR D5

600 € Orientačná cena