Menu

Recenzia a porovnanie Syma X5C

73,4 % Celkové hodnotenie

Hračka pre deti v kategorii Drony

Klady

  • Jednoduché ovládanie
  • Vysoká rýchlosť
  • Slušná kvalita obrazu v cenovej hladine

Zápory

  • Kratšia doba letu
  • Nemá GPS a Wi-Fi
  • Slabšia konštrukcia krytiek vrtúľ
65 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

Syma X5C je úplne základný dron s veľmi nízkou obstarávacou cenou. Ako taký vám samozrejme neponúkne pokročilé systémy proti kolíziám či výborné letové vlastnosti. Dobre poslúži ako hračka na občasné lietanie, počítajte však s veľmi krátkou dobou letu. Drony v tejto cenovej hladine odporúčame iba v prípade, že ste naozaj nenároční. Drahšie modely napríklad od DJI sú úplne odlišnou kategóriou bezpilotných lietadiel.

Hodnotenie natáčania a batérie

Dron Syma X5C disponuje kamerou s rozlíšením 1280 x 720 (HD), čo je na zariadenie v podobných cenových reláciách zhruba štandardná hodnota, ktorá umožní vyhotovenie záznamov v priemernej kvalite. Kamera vytvára nahraný záznam na pamäťovú kartu.

Batéria ponúka kapacitu iba 500 mAh, čo je hodnota, ktorá na prvý pohľad evokuje pocit, že výdrž v lete bude pri tomto drone veľmi krátka. V realite sa pohybuje okolo 7 minút, čo je síce nižšia hodnota, avšak v konkurencii zariadení podobných cenových relácií nejde o žiadnu katastrofu. Doba nabíjania akumulátora sa potom pohybuje okolo 100 minút, čo je hodnota, ktorá je úplne bežná aj pri drahších kúskoch.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Syma

Maximálna kvalita videa (rozlíšenie/fps)

720p

Snímková frekvencia pri 4K videu (fps)

Nerelevantné

Snímková frekvencia pri 2,7K videu (fps)

Nerelevantné

Snímková frekvencia pri FullHD videu (fps)

Nerelevantné

Počet rotorov

4

Maximálna doba letu (min.)

7

Doba nabíjania dronu (min.)

100

Kapacita batérie (mAh)

500

Slot na pamäťové karty

Áno

Hodnotenie ovládania a funkcií

Dron je ovládaný diaľkovým ovládačom na frekvencii 2,4 GHz, ktorý sa stará o silný signál a slušný dosah. V praxi sa prejavujú tieto hodnoty do dosahu vysielačky asi 80 metrov a veľmi slušnej stability ovládania. Relatívnym problémom je paradoxne nízka hmotnosť dronu, ktorá síce dáva priestor pre ľahké a pohotové ovládanie, avšak v horších poveternostných podmienkach je veľmi ľahké stratiť nad dronom kontrolu.

Dron nedisponuje GPS lokáciou ani pripojením Wi-Fi, čo je ale pri zariadeniach s takto nízkou cenou úplne bežné. Na druhú stranu je schopný vyvinúť na svoju kategóriu úplne nadštandardnú rýchlosť až 40 km/h.

Parameter Tento produkt
Maximálna rýchlosť (km/h)

40

Maximálna vzdialenosť prenosu obrazu podľa CE (m)

80

GPS

Nie

Wi-Fi

Nie

Hmotnosť (g)

200

Hodnotenie ďalších používateľov

Spokojní zákazníci na drone Syma X5C veľmi kladne hodnotia predovšetkým jednoduché ovládanie a výborný pomer ceny ku kvalite. Naopak za slabú stránku považujú hlavne slabšiu výdrž batérie a problémy v horších poveternostných podmienkach s ktorými si dron nevie príliš poradiť vzhľadom na nízku váhu svojej konštrukcie.

Naše hodnotenie a záver

Dron Syma X5C sa radí medzi lacnejšie zariadenia, ktoré sú na trhu dostupné. Napriek tomu však odvádza za nižšiu obstarávaciu cenu veľmi slušné výkony. Jeho najväčšou doménou je jednoduchosť ovládania, ktorá ho predurčuje pre začiatočníkov alebo mierne pokročilých užívateľov. Za hlavnú slabinu možno pravdepodobne považovať nízku výdrž batérie, ktorá je ale pri dronoch v tejto cene bežná. Ak hľadáte dron s dlhšou výdržou batérie, pozrite sa na Ryze Tello.

65 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Syma X5C | Hodnotenie: 73,4 %
Jakub Gulec
Jakub je v našej kancelárii redaktorom s technickým zameraním. Problematiku dronov a legislatívy s nimi spojenú má dobre zvládnutú a ľahko vám priblíži, aké sú podmienky prevádzky týchto zariadení v EU. Na jeho recenzie narazíte aj pri fotoaparátoch, kamerách a pri celom rade ďalšej elektroniky.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Syma X5C

Syma X5C

65 € Orientačná cena