Ako vybrať tablety a kapsule do umývačky
Pred nákupom tabliet a kapsúl do umývačky by ste mali vedieť to, aký je rozdiel medzi tabletami, kapsulami, práškom a špeciálnym gélom. Tieto umývacie prostriedky sú totiž veľkým konkurentom univerzálnych tabliet. Na začiatku vám preto všetky druhy predstavíme, uvedieme ich výhody a nevýhody a zameriame sa aj na ich prínos.
Ďalej sa v článku budeme venovať rozlíšeniu umývacích a multifunkčných tabliet či kapsúl a chýbať nebude ani zmienka o detailnejšom zložení jednotlivých typov. Vďaka tomu si ľahšie urobíte predstavu o tom, čo vlastne vkladáte do umývačky riadu a čo prispieva k tak krásne čistému riadu. Dočítate sa tiež všeobecnejšie informácie, napríklad aký počet zakúpených tabliet alebo kapsúl je najviac ekonomický alebo ktorí výrobcovia týchto prostriedkov patria medzi osvedčených.
Aby tento článok na tému ako vybrať tablety a kapsuly do umývačky bol skutočne kompletný, uvedieme aj pomerne dôležitú informáciu o tom, ako správne umývať riad v umývačke. V závere článku sa potom budeme zaoberať aj výškou obstarávacích nákladov za tablety a kapsule.
Ako vybrať tablety a kapsuly do umývačky stručne:
- Zvážte, či sú kapsuly alebo tablety do umývačky skutočne to pravé. Ich používanie je síce komfortnejšie, avšak dávku si nemožno flexibilne upraviť podľa množstva a znečistenia riadu.
- Pri výbere sa zamerajte na účinok. Umývacie tablety riad síce vyčistia, ale neobsahujú soli ani leštidlá, ktoré je nutné dávkovať zvlášť. Multifunkčné tablety a kapsule už obsahujú všetko potrebné na umývanie.
- Ak preferujete výrobky šetrné k prírode, potom zvážte obstaranie ekologických tabliet či kapsúl do umývačky. Neobsahujú fosforečnany a bývajú balené do recyklovateľných obalov.
- Nezabudnite dokúpiť aj soľ a leštidlá. Odborníci ich odporúčajú občasne používať aj napriek tomu, že umývate pomocou multifunkčných tabliet či kapsúl.
- Zamerajte sa na obsahové zloženie a funkcie. Tablety aj kapsule môžu obsahovať látky, ktoré zvyšujú lesk, chránia nerez či striebro, majú dezinfekčné účinky alebo zaisťujú príjemnú vôňu riadu.
- Sledujte počet kapsúl/tabliet v balení. Ekonomickejším riešením je pochopiteľne zaobstaranie väčšieho množstva naraz, pretože s rastúcim počtom kapsúl v balení klesá cena za jedno umývanie riadu.
- Stanovte si rozpočet a určite, z akého cenového rozpätia budete vyberať.
- Zvoľte niekoľko kandidátov a pred nákupom si radšej prečítajte recenzie a skúsenosti zákazníkov, ktorí produkt zakúpili pred vami.
Druhy umývacích prostriedkov
Na trhu máte možnosť zakúpiť viacero produktov určených na umývanie riadu v umývačke. Tablety a kapsule sú iba jednou z možností, o ktorej mimochodom bude tento článok. Pre určitú komplexnosť sa ale zmienime ešte o niekoľkých ďalších variantoch, aby ste jednoducho vedeli, z čoho je možné dnes vyberať a aké výhody a nevýhody prinášajú takéto riešenia. Uvedieme aj konkrétne rozdiely medzi tabletami a kapsulami.
- Prášok do umývačky
- Gél do umývačky
- Tablety do umývačky
- Kapsule dl umývačky
Prášok do umývačky
Úplne úmyselne začneme tým najlacnejším druhom umývacieho prostriedku do umývačky. Tým je prášok. V jeho prospech hovoria rozhodne nižšie obstarávacie náklady ako pri konkurenčných produktoch. Vďaka sypkej forme máte navyše možnosť nastaviť si dávku podľa vlastných potrieb a podľa aktuálneho množstva a znečistenia riadu. Prášok do umývačky je tiež viac šetrný k životnému prostrediu. Na umývanie jemného a krehkého riadu už ale príliš vhodný nie je.
Treba však spomenúť, že jeho samotné použitie nestačí a nezaistí vám dokonale čistý riad. Môže za to predovšetkým absencia niektorých látok. Okrem samotného prášku preto musíte pri umývaní zaistiť aj zodpovedajúci obsah soli a leštidla. Až potom bude výsledok kompletný. K obstarávacím nákladom za prášok do umývačky je teda potrebné pripočítať ešte soľ a leštidlo.
Gél do umývačky
Alternatívou prášku je gél do umývačky. V podstate sa jedná o jeho tekutú podobu. Aj medzi jeho hlavné výhody patrí veľmi ľahké dávkovanie a rýchle rozpúšťanie aj pri umývaní riadu na nižšie teploty. S gélom sa oproti prášku spája aj lepší umývací účinok pri zbavovaní sa naozaj zašlých a horšie rozpustných škvŕn na riade. Zároveň je gél pomerne šetrný k jemným a krehkým materiálom.
Ani v prípade gélov do umývačky sa však nezaobídete bez dvoch vyššie spomínaných pridružených látok. Medzi ne patrí leštidlo a soľ, ktoré je potrebné k umývaciemu gélu dokúpiť. Ďalším určitým negatívom je tiež vyššia obstarávacia cena oproti prášku do umývačky. Vzhľadom na svoje vlastnosti sa ale gély pohybujú niekde medzi práškami a tabletami a cenovo spadajú do zlatého stredu.
Tablety do umývačky
A teraz sa dostávame k hlavnému umývaciemu doplnku, o ktorom hovorí tento článok. Tablety do umývačky sú jedným z najobľúbenejších riešení na umývanie riadu. Dávkujú sa prakticky a dajú sa dnes zohnať za pomerne nízku cenu. Dávkovanie však nie je tak flexibilné ako pri géloch či práškoch a nevýhodou tiež je, že sa niektoré tablety horšie rozpúšťajú. Navyše sa väčšinou musia pred použitím vybrať z plastového obalu.
Tablety môžete zakúpiť v najrôznejšom prevedení, vrátane takzvaných All-in-one variantov, kedy je súčasťou umývacej látky aj leštidlo a zmäkčujúca soľ. Okrem kvalitného umývacieho účinku oceníte aj vyššiu ochranu proti vodnému kameňu a korózii. To samozrejme prispieva k dlhšej životnosti vašej umývačky riadu. S tým si mnoho užívateľov vystačí, avšak odborníci odporúčajú dopĺňať do umývačky soľ aj napriek používaniu kombinovaných tabliet.
Soľ z rozpustenej tablety sa totiž nedostane do všetkých miest, kde je potrebná, a nemusí dochádzať k efektívnemu zmäkčovaniu vody. Čo sa týka leštidla, tam ide skôr o otázku preferencií a vašu spokojnosť s konkrétnymi výrobkami. Niekedy môže leštidlo v kapsule úplne stačiť, inokedy sa ani tak nevyhnete šmuhám na riade a je vhodné nejaký ten špecializovaný prípravok predsa len pridať.
Kapsule do umývačky
Kapsule sú alternatívou tabliet do umývačky, obsahujú teda okrem umývacieho prostriedku aj leštidlo a soľ. Rozdiel je v tom, že sa jedná o tekutý prostriedok v obale. Ten ale nie je potrebné nijako dávať dole. Kapsule stačí vložiť do umývačky aj s obalom a on sa v priebehu umývacieho cyklu rozpustí. Závadnosť pre životné prostredie však zostáva otázkou.
Ich výhody sú rovnaké ako pri géloch do umývačky, teda ľahšie rozpúšťanie prípravku aj pri umývaní na nízku teplotu a ľahké a pohodlné dávkovanie. Nevýhodou ale je, že dávkovanie nie je flexibilné a množstvo prostriedku nemožno prispôsobiť množstvo a znečisteniu riadu. Faktom tiež je, že kapsule sú spolu s tabletami do umývačky všeobecne drahšie ako gély a prášky.
Vlastnosti jednotlivých prípravkov do umývačky sme zhrnuli nižšie v tabuľke:
Prípravok |
Výhody |
Nevýhody |
Prášok do umývačky |
+ Cenovo najnižší
+ Vlastné dávkovanie
+ Absencia plastu |
– Nutné dopĺňať zvlášť soľ
– Nutné dopĺňať zvlášť leštidlo
– Nevhodný na umývanie jemného a krehkého riadu |
Gél do umývačky |
+ Vlastné dávkovanie
+ Dobrá rozpustnosť aj pri nízkych teplotách
+ Dobrý umývací účinok |
– Nutné dopĺňať zvlášť soľ
– Nutné dopĺňať zvlášť leštidlo
– Vyššia cena |
Tablety do umývačky |
+ Dobrý umývací účinok
+ Varianty aj so soľou a leštidlom
+ Ochrana proti vodnému kameňu a korózií |
– Soľ ani leštidlo v tabletách nemusí byť dostatočné
– Soľ vhodné dopĺňať zvlášť
– Stanovená dávka |
Kapsule do umývačky |
+ Tekutá alternatíva tabliet
+ Obsahujú soľ aj leštidlo
+ Dobrá rozpustnosť aj pri nízkych teplotách |
– Plastový obal sa rozpúšťa do vody
– Vyššia cena
– Stanovená dávka |
Umývacie vs. multifunkčné tablety
Pri nákupe tabliet do umývačky sa vám dostane pestrého výberu odlišných značiek. Záleží však predovšetkým na zložení, respektíve na obsahovej stránke tých najdôležitejších prvkov, od ktorých sa odvíja výsledný efekt umývania. V tomto smere si môžete vyberať z nasledujúcich produktov:
- Umývacie tablety
- Multifunkčné tablety
- Ekologické tablety
Umývacie tablety
Ich názov už jasne napovedá. Vložená tableta do umývačky riadu obsahuje množstvo látok zbavujúcich váš riad nežiaducich nečistôt. Ak sa vám však stane, že z umývačky vyberiete aj poháre alebo iné kuchynské náčinie s malými šmuhami, má to jediný dôvod. A tým je absencia leštidla a soli. Aby bol proces umývania riadu s týmito tabletami úplný, nesmiete zabudnúť na tieto dva prípravky, ktoré treba do umývačky neustále dopĺňať.
Výhodou tohto riešenia je určite nízka obstarávacia cena tabliet. Na druhú stranu musíte prikúpiť ešte balenie leštidla a soli a zároveň sa starať o ich dosypávanie a dolievanie. Umývacie tablety sú teda na prvý pohľad výhodná kúpa, avšak nutnosť pridávať zvlášť soľ a leštidlo výslednú cenu umývania navýšia.
Multifunkčné tablety
Bývajú označované ako 2v1 alebo 3v1 (tiež all-in-one) a obsahujú aj leštidlo a/alebo soľ do umývačky. Ako sme už spomenuli v predchádzajúcich odsekoch, niekedy je aj napriek tomu vhodné soľ do umývačky dopĺňať zvlášť, pri leštidle táto povinnosť s multifunkčnými tabletami často odpadá.
Multifunkčné tablety mávajú síce o niečo vyššiu cenu, avšak spravidla sú naplnené kvalitným umývacím prostriedkom, ktorý zaistí efektívne výsledky. Kvôli zloženiu môže týmto tabletám niekedy dlhšie trvať, než sa úplne rozpustia. Tento problém však môžete jednoducho vyriešiť zmenou umývacieho cyklu, kedy stačí nastaviť vyššiu teplotu, prípadne dlhší program umývania.
Ekologické tablety
Pravdepodobne najdrahším typom tabliet do umývačky sú tie ekologické. V ich prípade počítajte s ešte vyššou cenou ako pri dvoch spomínaných variantoch. A to predovšetkým vďaka tomu, že sú ekologicky šetrnejšie. Najväčší vplyv na to má absencia fosfátov. To sa však môže negatívne premietať hlavne do celkovej účinnosti tabliet a požadovaného výsledku. Je to do určitej miery kompromis a v každom prípade voľba ohľaduplná k životnému prostrediu.
Porovnanie Španielskej spotrebiteľskej organizácie OCU však ukázalo, že ekologické označenie produktu nie je zárukou jeho šetrnosti k prírode (Zdroj: dTest). Napríklad výrobok značky Finish bez ekologickej certifikácie bol testom vyhodnotený ako spoľahlivý, naopak certifikované kapsule Flopp Eco v sebe niesli konzervačné látky, ktoré sú nebezpečné pre životné prostredie. Ak zháňate ekologicky šetrný variant, je dôležité čítať zloženie prípravkov.
Soľ a leštidlá
Pri umývaní riadu predstavujú soľ a leštidlá doslova nevyhnutných pomocníkov. Soľ je totiž potrebná na zmäkčovanie vody, čo je potrebné najmä v oblastiach s tvrdou vodou. Vysoká tvrdosť vody má totiž neblahý vplyv na výkon aj životnosť spotrebiča. Soľ zabraňuje usadzovaniu vodného kameňa, čím zefektívňuje účinok umývania a predlžuje životnosť umývačky. Leštidlá naopak zbavia riad všetkých zvyškov, zamedzia vzniku máp po umývacích prostriedkoch a zaistia výsledný lesk.
Leštidlo do umývačky
Soľ do umývačky
Kedy a ako používať soľ a leštidlá?
Ak si zakúpite umývací prostriedok bez obsahu soli a leštidiel, potom je jasné, že ich budete musieť dávkovať zvlášť. V tomto prípade postupujte podľa návodu k spotrebiču a prostriedky nalejte/nasypte do určených zásobníkov, umývačka si ich už dávkuje sama. Väčšina umývačiek dnes navyše disponuje automatickými ukazovateľmi, prostredníctvom ktorých vás v prípade potreby sama upozorní na doplnenie.
Pokiaľ sa rozhodnete na používanie multifunkčných tabliet či kapsúl s obsahom soli a leštidiel, potom dbajte na odporúčanie odborníkov a čas od času prejdite na klasickú kombináciu – práškový či gélový umývací prostriedok, soľ a leštidlo zvlášť. Takto dávkovaná soľ sa totiž lepšie postará o útroby umývačky.
Ideálne je pri umývaní riadu využívať funkciu pre tablety, ktorou všetky súčasné umývačky riadu bežne disponujú. Funkcia šetrí spotrebu soli a leštidiel zo zásobníka umývačky v prípade, keď riad umývate pomocou tablety či kapsule. Naopak, ak na umývanie budete chcieť využiť všetky tri spomínané prostriedky samostatne, necháte funkciu pre tablety vypnutú a umývačka si všetko zo zásobníka nadávkuje sama.
Obsahové zloženie
Zloženie tabliet a kapsúl do umývačky, to je celkom slušná alchýmia, ktorú si bráni pravdepodobne každý výrobca. Ak chcete mať aspoň čiastočnú predstavu o tom, aké látky sa starajú o dokonalé umývanie vášho riadu, prinášame vám zoznam tých najznámejších a vo svojej podstate aj najúčinnejších.
- Soľ – Soľ slúži na zmäkčovanie vody a regeneráciu iónomeničového filtra, ktorý nájdete v umývačke. V tabletách je jej však väčšinou málo, je preto vhodné ju prisypávať aj dodatočne. Rozhodne nevyhnutná je v oblastiach s tvrdou vodou.
- Fosforečnany – Tie zbavujú riad tých najzašlejších a najvýraznejších škvŕn. Fosforečnany sa okrem iného starajú aj o úpravu pH vody. Spravidla ich nenájdete v ekologických umývacích prostriedkoch.
- Bieliace činidlá – Názov skupiny týchto látok prezrádza viac než dosť. Bielidlá zbavujú riadu škvŕn prostredníctvom procesu bielenia. To sa týka napríklad zaschnutej kávy alebo čaju na hrnčeku, ktorý má biely podklad.
- Enzýmy – Tieto látky sú veľkým protivníkom vaječného žĺtka, zvyškov ovsenej kaše a podobných nečistôt. Jednoducho povedané, starajú sa primárne o rozklad škrobu a bielkovín. Bývajú však veľmi častým alergénom.
- Povrchovo aktívne látky – Látky, ktoré sa postarajú o rozpustenie nečistôt vo vode, poradia si napríklad aj s odolnou mastnotou.
- Fosfonáty – Látky, ktoré zaistia, že na umytom riade nebudú žiadne škvrny, a to vďaka stabilizácii bieliacich látok.
- Polykarboxyláty – Slúžia ako doplnková zložka, ktorá upravuje pH vody.
- Arómy – Tie prinášajú vôňu umytého riadu a pomáhajú predchádzať nepríjemnému zápachu z umývačky.
Funkcie umývacích prostriedkov
Základnou úlohou umývacieho prostriedku je pochopiteľne zbaviť riad mastnoty, zvyškov jedla a ďalších nečistôt. Niektoré tablety či kapsule do umývačky toho dnes ale zvládnu oveľa viac. Najpopulárnejšie sú takzvané All-in-one tablety obsahujúce tiež nevyhnutné leštidlo a soľ. K dodatočným funkciám multifunkčných umývacích prostriedkov tak môže patriť aj:
- zmäkčovanie vody,
- možnosť umývania pri nízkych teplotách,
- ochrana pred vznikom vodného kameňa a korózie,
- neutralizácia pachov,
- dezinfekčné účinky,
- žiarivý lesk riadu,
- ochrana nerezu a striebra.
Počet kapsúl v balení
Vyberať si samozrejme môžete tablety či kapsule do umývačky v ľubovoľne veľkých baleniach. Z logiky veci vyplýva, že najekonomickejšou cestou je nákup väčšieho množstva, keď cena za jednu tabletu alebo kapsulu ľahko klesá. Väčšina dostupných produktov obsahuje do 45 tabliet.
Výnimkou však nie sú ani väčšie balenia, v ktorých nájdete aj cez 100 tabliet. A to už je dostatočné množstvo umývacích cyklov, aby ste sa nejaký čas nemuseli starať o nákup tabliet či kapsúl do umývačky. V každom prípade odporúčame najskôr umývacie prostriedky vyskúšať. Zakúpte si najskôr menšie balenie a počkajte, aké budú výsledky.
Cena
Tablety a kapsule do umývačky si môžete zakúpiť od najrôznejších výrobcov, v odlišných modelových radách a s rozdielnym zložením. V tomto smere sa medze rozhodne nekladú a každý si bude schopný zvoliť produkt vyhovujúci jeho nárokom. Prednosť by ste mali dávať predovšetkým známym a prevereným značkám týchto umývacích prostriedkov. Medzi ne rozhodne patrí Finish, Jar, Somat, Calgonit, Winterhalter, Sunlight, Klee alebo Q-power.
Cena do 4 EUR
Pri tejto cene počítajte s obmedzeným množstvom tabliet a kapsúl. Výber sortimentu určite nebude taký bohatý a je potrebné počítať s tým, že v lacných tabletách obvykle nenájdete soľ ani leštidlo. Lacnejšie balenie tabliet do umývačky bude obsahovať maximálne 20 až 30 kusov. Naraziť ale môžete aj na špeciálne tablety na čistenie umývačky, ktoré sa predávajú maximálne po 2 až 3 kusoch.
Cena od 4 EUR do 8 EUR
Využiť môžete výhodnejšie investície do väčších balení tabliet. Zároveň v tejto cenovej relácii pribúdajú produkty kvalitnejších a známejších výrobcov. Obsahovo má balenie okolo 50 až 70 tabliet, takže náklady na jedno umývanie v umývačke sa trochu znižujú.
Cena od 8 EUR do 16 EUR
V tejto cenovej kategórii takmer vo všetkých prípadoch narazíte na multifunkčné tablety a kapsule do umývačky, alebo ak chcete tablety 3v1. Dôraz je kladený na lepší umývací účinok. Vyššia cena je spojená s obsahovo robustnejším a početnejším balením, ktoré môže mať až 115 tabliet. Ide o užívateľsky najobľúbenejšiu kategóriu, v ktorej nájdete obrovské množstvo výrobkov.
Cena nad 16 EUR
Pokiaľ ide o tablety do umývačky na domáce použitie, jednoznačne vedú výrobcovia Jar a Somat ponúkajúci ich najvyšší a najúčinnejší rad. Priemerne získate 70 až 100 tabliet s dôrazom kladeným na čo najväčšie umývacie účinky. Pod túto čiastku sa potom obvykle nedostanete pri kúpe ekologických umývacích prostriedkov, ktoré majú šetrnejšie zloženie.
Ako používať tablety či kapsule do umývačky?
V oblasti jednoduchosti použitia umývacích prostriedkov do umývačky tablety a kapsule jednoznačne vedú. Jediné, čo treba urobiť, je vytiahnuť kapsulu či tabletu z balenia a vložiť ju do umývačky. Tableta sa najčastejšie vkladá priamo do zásobníka. Niektoré druhy je síce možné vložiť aj na dno umývačky, avšak toto riešenie sa príliš neodporúča, pretože účinnosť umývania potom nie je taká vysoká. Gélové kapsule nikdy neprepichujte, ich rozložiteľný obal sa sám rozpustí.
Ako správne umývať v umývačke riadu?
Aby ste dosiahli dokonalý umývací účinok, je potrebné vybrať nielen vhodné tablety či kapsuly do umývačky, ale vedieť aj to najzákladnejšie – ako správne umývať v umývačke riadu. A práve na to vám odpovie niekoľko nasledujúcich bodov zameraných na to najdôležitejšie.
- O vašu umývačku riadu sa pravidelne starajte, to znamená: čistite jej filtre, umývacie ramená, poprípade využívajte samočistiaci program. Strážte si stále doplnenú soľ a leštidlo v umývačke.
- Nikdy do umývačky riadu nevkladajte toto kuchynské náčinie: slabý plastový riad, drevený riad, krištáľový riad, riad znečistený voskom alebo riedidlom.
- Riad do umývačky vložte tak, aby stál pevne, a pri jej napúšťaní aj umývaní tak nedošlo k jeho uvoľneniu a poškodeniu iného vloženého riadu.
- Vkladaný riad zbavte väčších kusov jedla a nečistôt, ktoré by mohli zbytočne zaniesť filter a následne spôsobovať zápach.
- Pred každým umývaním riadu do umývačky vložte novú tabletu či kapsulu. Nerozpustené zvyšky umývacieho prostriedku vždy vyhoďte.
Môže sa samozrejme stať aj to, že vami vybrané tablety alebo kapsuly do umývačky jednoducho neplnia očakávaný výsledok. Potom sa zamyslite aj nad tým, aký používate program a či máte hodnoty umývačky nastavené správne. Nebojte sa experimentovať, vyskúšajte napríklad iného výrobcu alebo si kúpte iný rad tabliet či kapsúl. Tie vám svojim zložením totiž môžu viac vyhovovať.