Ako vybrať tablet
Tablety sú stále istým trendom súčasného trhu s multimediálnymi zariadeniami. Hoci sa obľuba tabletu v slovenských domácnostiach nevyrovná notebookom alebo stolným počítačom, k roku 2017 sa aspoň jeden tablet nachádzal v takmer štvrtine českých domácností (Zdroj: Český štatistický úrad). Vzhľadom na širokú ponuku lacných prístrojov a naopak veľmi úzku tých drahších však nemusí byť výber ľahký.
V nasledujúcom článku si rozoberieme jednotlivé špecifikácie, ktoré by ste mali pri výbere nového tabletu zohľadniť. Vždy bude záležať predovšetkým na vašich preferenciách a voľbe, na aký účel chcete zariadenie využívať. Pokiaľ si z každej kapitoly vyberiete pre vás ideálny variant, celkovo sa vám na konci podarí zvoliť zariadenie presne podľa vašich predstáv.
Ak sa chystáte využívať tablet najmä na čítanie a veľké množstvo funkcií by ste nevyužili, možnou alternatívou pre vás bude aj zaobstaranie čítačky elektronických kníh. V našom článku Ako vybrať čítačku sa dozviete, ako postupovať pri nákupe tohto užitočného prístroja.
Ako vybrať tablet stručne:
- Cena – Urobte si predstavu o cene a následne vyberajte podľa svojich finančných možností.
- Účel – Špecifikácie voľte podľa účelu využitia.
- Operačný systém – Vyberte operačný systém, ktorý najviac vyhovuje vašim požiadavkám. Android je typický svojou otvorenosťou a možnosťami úprav, iOS zase ponúka dobré zladenie s hardvérom.
- Displej – Zamerajte sa na kvalitu zobrazenia. Najdôležitejšia je technológia a rozlíšenie.
- Výkon – Voľte dostatočný výkon procesora, a tiež dostatočnú kapacitu operačnej pamäte RAM.
- Batéria – Zariadenie má byť mobilné, zamerajte sa preto na výdrž batérie.
- Pamäť – Voľte dostatok užívateľskej pamäte, pamäť niektorých zariadení nie je možné rozšíriť.
- Fotoaparát – Počítajte s nižšou kvalitou fotoaparátu, váš smartfón nenahradí.
- Skúsenosti užívateľov – Vždy overte váš výber podľa dostupných užívateľských recenzií na internete, dozviete sa tak množstvo dôležitých informácií.
Z elektroniky sme sa venovali tiež porovnaniu mobilov alebo inteligentných hodiniek.
Výber operačného systému
Voľba operačného systému je prvým rozhodnutím, ktoré budete musieť urobiť a od ktorého sa budú ďalej odvíjať všetky vaše ďalšie preferencie. V súčasnosti máte na výber z troch druhov operačných systémov. Každý z nich má svoje nesporné výhody aj nevýhody a nasledujúca kapitola sa vám pokúsi zhrnúť, na ktoré účely je aký operačný systém vhodný.

Google Android
Android je operačný systém používaný predovšetkým na smartfónoch. Svoje uplatnenie však našiel aj vo väčšine tabletov od iných výrobcov, ako je Apple. Za jeho hlavnú výhodu je považovaná široká škála väčšinou zadarmo dostupných aplikácií. Systém Android je oproti iným operačným systémom charakteristický svojou otvorenosťou, pretože dovoľuje svojim používateľom vykonávať rôzne úpravy nastavenia.
S otvorenosťou systému súvisí aj možnosť sťahovania aplikácií z iných zdrojov, než je Google Play. Pri používaní alternatívnych zdrojov je však potrebná opatrnosť, pretože si rovnako ako na počítači môžete stiahnuť zavírený súbor. Vzhľadom na to, že Androidom disponuje veľké spektrum zariadení s rozdielnymi komponentmi, môže najmä u lacných produktov menej zavedených značiek dochádzať k zásekom a iným problémom.
V zásade sa nedá určiť presná cieľová skupina užívateľov, pre ktorých je tento operačný systém vhodný. Pokiaľ teda ešte nemáte skúsenosť s ani jedným z uvedených systémov, odporúčame ich osobne vyskúšať v niektorej zo špecializovaných predajní.
+ Výhody Androidu |
– Nevýhody Androidu |
Dostupnosť aplikácií |
Možné horšie zladenie systému so zariadením |
Voľnosť pri nastavení systému |
Vyššia šanca na nákazu zariadenia vírusom |
Možnosť výberu v každej cenovej kategórii |
Nachádza sa aj v nekvalitných lacných tabletoch |
Apple iOS
Operačný systém iOS (iPadOS) je určený na prevádzku na zariadeniach vyrábaných firmou Apple. Oproti Androidu je iOS výrazne uzavretejší a nedovoľuje svojim používateľom toľko možností zmeny nastavenia. Tablety od Applu sú vhodné, predovšetkým pokiaľ už vlastníte iné zariadenie od rovnakého výrobcu (napríklad MacBook alebo iPhone), v tomto prípade môžete jednotlivé zariadenia prepájať na výrazne lepšej úrovni, než ponúka Android.
Všeobecne je iOS spájaný so zariadeniami len tej najvyššej kvality, preto sa vám nemôže stať, že v spojitosti s týmto systémom narazíte na nekvalitný výrobok. Tablety s týmto operačným systémom sú výborne zladené a ponúkajú svižnú a bezproblémovú prevádzku. Za nevýhodu je považovaná vysoká cena, a to ako samotného zariadenia, tak jednotlivých doplnkových príslušenstiev. Cena nového tabletu Apple totiž začína na sume okolo 400 €.
Často sa hovorí aj o menšom výbere aplikácií ako v prípade Androidu, ale takmer všetky aplikácie pre iOS sú veľmi kvalitné a ponúkajú svojim užívateľom veľký komfort. Tento operačný systém je tak vhodný predovšetkým pre užívateľov, pre ktorých nehrá cena rozhodujúcu rolu a chcú si priplatiť za perfektný užívateľský zážitok.
+ Výhody Apple iOS |
– Nevýhody Apple iOS |
Odladený systém |
Uzavretosť systému |
Skvelá konektivita medzi iOS zariadeniami |
Horšia konektivita s inými operačnými systémami |
Veľmi kvalitné aplikácie |
Vysoká cena |
Windows
Na trhu sú samostatnou kategóriou takzvané Tablet PC. Tieto zariadenia disponujú operačným systémom Windows 10/11. Z logiky veci ich teda nemožno úplne považovať za tablet, pretože ovládanie je totožné s počítačom. Tiež hmotnosť je vždy vyššia a vyberať sa dá od malých uhlopriečok až po tie porovnateľné s notebookmi.
Výhodou týchto zariadení je to, že dokážu plne nahradiť notebook, oproti ktorému sú skladnejšie. Oproti klasickým tabletom disponujú procesormi určenými pre notebooky, ktoré majú väčšinou násobne vyšší výkon ako tie v tabletoch. To je spôsobené úplne odlišnou architektúrou procesorov. Treba však dávať pozor aj na to, aký procesor v takomto tablete je. Procesory radov Celeron či Pentium veľa parády nezariadia a slúžia skôr pre textové editory a prehliadanie internetu.
Čo sa týka uzavretosti systému, ponúka Windows kompromis medzi oboma vyššie spomínanými alternatívami. Windows voľte pre váš tablet v situácii, keď ste zvyknutí na toto rozhranie aj zo svojho počítača a plánujete využívanie rovnakých aplikácií aj na tablete. Môže vám ponúknuť komfort v podobe plnohodnotných aplikácií, ale ak hľadáte napríklad tablet na prehrávanie filmov alebo púšťanie hudby, voľte radšej Android či Apple iOS.
+ Výhody |
– Nevýhody |
Rovnaké možnosti ako notebook |
Systém zaberá veľa miesta |
Jednoduché pripojenie myši a klávesnice |
Vyššia obstarávacia cena |
Môže nahradiť notebook |
Ovládanie je zložitejšie (rovnako ako na notebooku) |
Displej
Výber nového tabletu býva často uskutočnený len na základe jeho veľkosti, ktorá je priamo úmerná veľkosti displeja. Odporúčame však neobmedziť výber iba na uhlopriečku, pretože iste potvrdíte, že veľká televízia ešte neznamená kvalitný obraz.
V nasledujúcej kapitole si najskôr rozdelíme tablety podľa veľkosti uhlopriečky do dvoch skupín a ďalej sa budeme venovať jednotlivým špecifikáciám, ktoré je dôležité v súvislosti so správnym displejom zohľadniť.
Veľkosť displeja
Veľkosť displeja je udávaná v palcoch a vyjadruje vzdialenosť dvoch rohových bodov na displeji. Všeobecne panuje presvedčenie, že tablety s uhlopriečkami 10″ a väčšími sú vhodné na pracovné účely. Horšie sa kvôli svojej veľkosti prenášajú, na druhej strane ponúkajú pri pripojení klávesnice a myši takmer plnohodnotnú náhradu za notebook. Samozrejme úplne bez príkras nevedia výkonnostne konkurovať počítačom pri náročných operáciách, na účely multimédií či prácu s kancelárskymi programami však výkon postačí.

Druhou skupinou sú potom tablety s uhlopriečkou menšou ako 10″, tie sú určené predovšetkým na účely multimediálnej zábavy a pripojenia k internetu na cestách. Sú oveľa skladnejšie a často sa k nim pridávajú rôzne kožené alebo gumové puzdrá, ktoré umožňujú ešte jednoduchší prenos a držanie. Tieto tablety sa tak viac blížia využitiu k smartfónom ako k počítačom.
Ich nevýhodou je potom to, že kvôli malej veľkosti na nich nie je možné príliš komfortne pracovať. Pokiaľ teda hľadáte pomocníka do kancelárie pre niektoré pracovné úkony, voľte uhlopriečku minimálne 10″. Pokiaľ vám ide len o zábavu na cestách a na pracovné účely využívate doma iné zariadenie, kúpte si tablet s menšou uhlopriečkou. Ten nebude iba skladnejší, ale aj ľahší.
Veľkosť displeja |
Vhodné pre |
Menej ako 10″ |
Využitie na cestách pre zábavu |
Viac ako 10″ |
Tiež pracovné využitie |
Technológia displeja
V súčasnosti je na trhu možnosť vyberať z niekoľkých prevedení displejov. V nasledujúcich odsekoch si prínosy a nevýhody jednotlivých typov vysvetlíme. Technológií samozrejme existuje oveľa viac, ale ostatné, ktoré tu nie sú spomenuté, nie sú na trhu bežne dostupné. Technológie sme tiež zoradili od najkvalitnejšieho po najmenej kvalitné.
OLED, AMOLED, sAMOLED,
Všetky z týchto technológií sú si v zásade podobné a vychádzajú z prístupu, že na rozdiel od ostatných technológií nesvieti celý displej, ale každý jednotlivý pixel zvlášť. Vďaka tomu je dosiahnutý skvelý kontrastný pomer farieb, ale aj celkovo lepšie farebné podanie. Všeobecne sa dá povedať, že obraz OLED displeja bude väčšinou „čistejší“ než akýkoľvek iný.
Medzi nevýhody displejov založených na technológii OLED patrí najmä nižšia životnosť. To je spôsobené tým, že sa na výrobu používajú organické materiály (plasty). Tie časom degradujú. Toto starnutie materiálu sa môže časom prejaviť „vypálenými“ miestami, ktorými trpeli tieto displeje najmä spočiatku, kedy sa na trh ešte len zavádzali.
IPS
Obrazovky s označením IPS sú založené na technológii tekutých kryštálov. V medzivrstve displeja sú obsiahnuté tekuté kryštály, ktoré sa na základe elektrického prúdu orientujú v priestore. Displej je celoplošne podsvietený, svetlo prechádza kryštálmi a mení farbu na základe princípu lomu svetla.
Technológia sa pýši najmä skvelými pozorovacími uhlami, ale aj dlhou životnosťou a nízkou cenou. Naproti tomu je však farebné podanie horšie ako v prípade technológie AMOLED. Tá totiž vie rozsvecovať len čiastkové časti displeja, a tak miesto, ktoré má byť čierne, je na AMOLED displeji skutočne čierne (presnejšie povedané nesvieti).
Retina
Označenie Retina nemožno nazvať inak ako marketingová fráza. Spoločnosť Apple nazýva displeje používané na svojich zariadeniach Retina, nejedná sa však o odlišnú technológiu, iba o iný názov. Oproti bežným displejom iných výrobcov bývajú však tie predávané spoločnosťou Apple trochu lepšie odladené, takže minimálny rozdiel tu nájdete.
Za Retina displej Apple označuje IPS a za Super Retina (XDR) označuje technológiu OLED. Apple sám displeje nevyrába, iba ich objednáva od iných výrobcov.
TFT, TN, VA
Je najmenej kvalitný zo všetkých spomínaných technológií, ponúka slabšie vykreslenie farieb, horšie pozorovacie uhly, jas aj kontrast. Voľba tejto technológie je často uprednostňovaná z dôvodu nízkej ceny, ale určite by ste mali zvážiť, či sa vám neoplatí investícia do niektorých pokročilejších technológií.
Rozlíšenie
Je celkový počet pixelov, ktorý je schopný zobraziť displej po celej svojej ploche. Vyšší počet pixelov znamená vyššie rozlíšenie, ale samozrejme záleží aj na uhlopriečke tabletu. Rozlíšenie 1 024 x 1 024 pixelov bude na uhlopriečke 1,5″ inteligentných hodiniek ponúkať extrémne jemné zobrazenie, zatiaľ čo na 12″ tablete uvidíte okom jednotlivé pixely, pretože budú výrazne väčšie.
Pre najmenšie tablety s uhlopriečkou okolo 7″ vám stačí rozlíšenie 1 280 × 800 a viac. Pre tablety s uhlopriečkou okolo 9″ je už nutné voliť Full HD rozlíšenie aspoň 1 600 × 1 200. Jemnosť displeja by mala byť cez 200 PPI. Túto hodnotu však predajcovia často neuvádzajú. Môžete si ju ľahko spočítať pomocou kalkulátora, do ktorého zadáte rozlíšenie a uhlopriečku v palcoch.
Procesor
Procesor je srdcom tabletu a jeho frekvencia je kľúčová pre prevádzku zariadenia. Frekvencia procesora je uvádzaná v GHz a čím viac GHz, tým je procesor výkonnejší. Zdatnejší technickí nadšenci by však mohli argumentovať, že týmto mystifikujeme. Výkon procesora skutočne nezávisí iba na frekvencii, ale aj ďalších charakteristikách, ktoré výrobcovia neuvádzajú (IPC, Cache,…). V praxi však môžeme povedať, že pokiaľ bude mať jeden procesor výrazne vyššiu frekvenciu ako druhý, bude rozhodne tiež výkonnejší.
Podstatný je aj počet jadier, ktoré procesor má. Viac jadier totiž znamená, že procesor dokáže vykonávať viac operácií súbežne, teda využíva takzvaný multitasking. Vždy odporúčame voliť tablet s minimálne štvorjadrovým procesorom a minimálne taktom 1,3 GHz. Pre najnáročnejšie operácie a hranie hier potom 6 až 8 jadier a frekvenciu cez 2,5 GHz.
Čo sa týka výberu výrobcu procesora, je veľmi vhodné staviť na niektorú z osvedčených firiem, ako je Samsung (Exynos), Qualcomm, Apple, MediaTek alebo Intel, ktorý do tabletov dodáva rovnaké procesory ako do notebookov, čo umožňuje spúšťanie počítačových aplikácií. Procesory od menej známych firiem sú často úsporným variantom, ktorý aj napriek svojej na prvý pohľad vysokej frekvencii často nepodáva adekvátny výkon.
Frekvencia procesora |
Určenie tabletu |
Okolo 1,5 GHz |
Lacné tablety pre multimediálnu zábavu |
Okolo 2,0 GHz |
Stredná trieda tabletov pre všeobecné využitie |
Cez 2,5 GHz |
Výkonné a drahšie tablety na pracovné či herné využitie |
Operačná pamäť RAM
Veľkosť pamäte RAM vyjadruje to, koľko dát si dokáže zariadenie dočasne uložiť do medzipamäte a mať k nim tak rýchly prístup. Čím väčší objem pamäte RAM bude, tým viac aplikácií môžete mať súbežne spustených a budú fungovať bez zásekov. Samozrejme veľkosť nie je jediným ukazovateľom, ale v kategórii tabletov nebudú ostatné charakteristiky podstatné.
Aj v prípade pamäte RAM je nutné najskôr konštatovať, že jej výkon je značne ovplyvnený ostatnými hardvérovými a softvérovými komponentmi tabletu. Inú kapacitu budete potrebovať na fungovanie tabletu, na ktorom budete výhradne prehrávať filmy, inú pri takom, ktorý bude slúžiť na herné účely.
Pre najmenej náročné tablety by ste sa pri výbere mali držať spodnej hranice minimálne 2 GB RAM. Pokiaľ plánujete tablet využívať ako náhradu za počítač, odporúčame voliť kapacitu minimálne 4 GB. Samostatnou kategóriou sú zariadenia od Apple, ktoré sú výborne zladené a nemôže sa vám tak stať, že kúpite zariadenia s nedostatočnou kapacitou operačnej pamäte. Jeden GB RAM môže stačiť v prípade detského tabletu, kde je určujúcim parametrom skôr cena.
Operačná pamäť |
Určenie tabletu |
1 GB a menej |
Sú k dostaniu iba u tabletov v najnižšej cenovej kategórii, ich výber neodporúčame (len pre malé deti). |
Okolo 2 GB |
Typické pre strednú triedu tabletov. S touto pamäťou môžete plynule obsluhovať menej náročné aplikácie. |
4 GB a viac |
Vyskytuje sa u kvalitnejších tabletov určených na náhradu za počítač, bez problémov zvláda chod aj náročných aplikácií. |
RAM pre Tablet PC
Veľmi odlišné sú Tablet PC, ktoré disponujú systémom Windows. Tu odporúčame tablety s kapacitou operačnej pamäte pod 8 GB z výberu úplne vynechať. Operačný systém Windows a aplikácie pre neho určené totiž na svoju funkciu potrebujú väčší objem RAM. Jediný prípad, pre ktorý vystačí 4 GB RAM, je ten, kedy budete zariadenie využívať iba na surfovanie po internete a nenáročné písanie vo Worde či Exceli.
Typy operačných pamätí
Typ operačnej pamäte vás bude zaujímať najmä v prípade nákupu Tablet PC. Najstarším a najmenej výkonným typom sú RAM typu DDR SDRAM, niekedy retrospektívne označované aj ako DDR1. Jednotlivé generácie RAM sa od seba líšia svojou pracovnou frekvenciou. Rozhodne sa vyhnite akýmkoľvek variantom DDR1 či DDR2 a zamerajte sa na DDR3, v prípade výkonných Tablet PC aj na DDR4.
Užívateľská pamäť
Ako už bolo spomenuté, užívateľská pamäť vyjadruje kapacitu úložiska vášho tabletu. Najlacnejšie tablety v súčasnosti ponúkajú úložisko 8 GB, čo je už na prvý pohľad nižšia kapacita. Je dôležité vziať na vedomie, že veľkú časť pamäte vám môže zabrať samotný operačný systém a množstvo zariadení nepodporuje možnosť rozšírenia pamäťovými kartami.
Ak vyberiete tablet, ktorého pamäť nie je rozšíriteľná, mali by ste požadovať minimálne 32 GB pamäte, v opačnom prípade sa môžete veľmi skoro dostať do situácie, keď tablet bude takmer nepoužiteľný, pretože v jeho úložisku nebude miesto na ukladanie súborov. Počítajte tiež s tým, že 32 GB priestoru v úložisku je stále hodnota skôr úplne základná, než optimálna.
Zatiaľ čo Android zariadenia ponúkajú často nižšiu kapacitu (32 až 256 GB) a disponujú slotom pre SD kartu, prístroje s nahryznutým jablkom na chrbte tento slot nemajú. Odporúčame preto voľbu internej pamäte dobre zvážiť.
Veľkosť úložiska |
Určenie tabletu |
8 GB a menej |
Je pre tablety nevhodné, veľkú časť užívateľskej pamäte zaberie inštalácia samotného operačného systému a užívateľovi už nezostáva dostatočná kapacita pre jeho súbory |
32 až 64 GB |
Ponúka ho stredná trieda tabletov a postačí na bežnú prevádzku a ukladanie dôležitých súborov |
128 GB a viac |
Ponúka úložisko pre tablety, ktoré sú určené ako náhrada za počítače, umožňuje inštaláciu objemných aplikácií a ukladanie veľkého množstva súborov |
Batéria
Kapacita batérie je jedným z hlavných parametrov určujúcich výdrž tabletu, jej kapacita je vyjadrená v mAh (miliampérhodinách). Vyšší počet mAh však nemusí hneď nutne znamenať dlhšiu dobu medzi nabíjaniami, pretože každé zariadenie má inú spotrebu energie.
Kvalitné veľké displeje v kombinácii s výkonným procesorom sú výrazne náročnejšie ako menšie uhlopriečky s výkonom pre základné aplikácie. Môže sa tak stať, že vedľa seba porovnáte dva tablety, jeden s kapacitou 5 000 mAh a druhý s kapacitou 7 000 mAh a ich výdrž bude rovnaká. Našťastie väčšina výrobcov uvádza výdrž svojich modelov v hodinách, takže počtom mAh sa nemusíte takmer vôbec zaoberať.
Údaje o výdrži ale bohužiaľ nebývajú úplne presné, alebo berú do úvahy výdrž pri minimálnom použití tabletu. Najbližšie k udávanej výdrži sa tradične dostanete pri tabletoch Apple, kde udávaná výdrž zodpovedá aj pri normálnej záťaži tabletu. Reálna výdrž sa často pohybuje medzi 50 až 85 % tej udávanej. Pre predĺženie výdrže batérie na cestách môžu pomôcť aj powerbanky, ktorým sme sa venovali v samostatnom článku.
Tablety s výdržou do 6 hodín
Takto slabá výdrž je k nájdeniu len pri tabletoch tej najnižšej triedy. Ich nízka cena môže byť lákavá, ale tieto zariadenia takmer strácajú pôvodný zmysel, ku ktorému sú tablety určené, pretože bez nabíjania vydržia skutočne len veľmi krátku dobu. Na účel multimediálneho využívania na cestách rozhodne odporúčame voliť tablety s dlhšou výdržou.
Tablety s výdržou 6 až 10 hodín
Táto výdrž je štandardom pri tabletoch strednej triedy. Ponúka pomerne pohodlnú možnosť používania bez nutnosti neustáleho napájania z elektrickej siete. Sú vhodné pre krátke pracovné úkony mimo domova, ale pre dlhšie cestovanie bez možnosti napájania voľte radšej tablety z ďalšej kategórie.
Tablety s výdržou nad 10 hodín
Výdrž nad 10 hodín je dominantou tabletov najvyššej výkonnostnej aj cenovej skupiny. Sú vhodné na využívanie na cestách, kde ste dlhú dobu bez možnosti pripojenia k elektrickému napájaniu. Tablety s batériami tých najvyšších kvalít majú výdrž výnimočne až k 20 hodinám v prevádzke.
Fotoaparát
Tablety disponovali predtým fotoaparátmi, ktoré boli porovnateľné s tými na inteligentných telefónoch. Dnes im však už ľudovo povedané „ušiel vlak“ a kvalitný fotoaparát tak budete na chrbte týchto prístrojov hľadať ťažko. Obstojných kvalít dosiahnete až v prípade tých najdrahších tabletov, aj tu však nejde o žiadnu hitparádu. Útechou môže byť, že vzhľadom na väčšie rozmery by ste tabletom pravdepodobne aj tak nefotili.
Aj keď výrobcovia uvádzajú často iba jedinú charakteristiku fotoaparátu tabletu, ktorou je počet megapixelov (MPx), jedná sa o tú najmenej dôležitú. Aby sme nemiatli, počet megapixelov je samozrejme dôležitý, ale len do hodnôt okolo 12 až 16 MPx, keď vyššie rozlíšenie už neprináša reálne benefity.
Ďalšou podstatnou kategóriou je svetelnosť objektívu označovaná napríklad f/2,0. Čím nižšie číslo za písmenom f bude, tým lepší bude fotoaparát za zhoršených svetelných podmienok. Kvalitné fotoaparáty inteligentných telefónov majú svetelnosti až okolo f/1,6, kvalitná optika tabletu iba f/2,0. Ďalšie charakteristiky ovplyvňujúce kvalitu výrobcovia neuvádzajú, ale sú nimi kvalita optiky a veľkosť snímača.
Konštrukcia
Konštrukciu tabletov je možné rozdeliť podľa materiálu na 3 hlavné druhy. Najčastejšie používaným a zároveň najlacnejším variantom sú plastové konštrukcie. Často môžeme na trhu nájsť aj zariadenia s kovovou konštrukciou. Na prvý pohľad sa môže zdať, že plast je najmenej kvalitný materiál, záleží však predovšetkým na preferenciách každého zákazníka. Nasledujúca kapitola postupne rozoberie výhody a nevýhody jednotlivých materiálov.
Plastové konštrukcie
Vyznačujú sa nízkou cenou, relatívne vysokou odolnosťou proti pádom, nízkou hmotnosťou a pohodlným držaním. Za všeobecne najväčšiu nevýhodu sa považuje lacnejší vzhľad tohto materiálu a to, že po čase používania dochádza k opotrebovaniu a vŕzganiu konštrukcie.
Kovové konštrukcie
Sú veľmi pevné a odolné proti pádom. Na povrchu však zaznamenávajú odtlačky prstov, a pokiaľ nemajú povrchovú úpravu, bývajú pomerne klzké a nepohodlné na držanie. Na druhú stranu pôsobí neporovnateľne luxusnejším dojmom a konštrukcia je tiež často tenšia.
Typ konštrukcie |
Výhody |
Nevýhody |
Plastové konštrukcie |
Pohodlné držanie, vysoká odolnosť proti pádom |
Lacný vzhľad a rýchle opotrebenie |
Kovové konštrukcie |
Veľmi pevný a odolný materiál |
U niektorých modelov menej pohodlné držanie |
Signál
Niektoré tablety ponúkajú okrem využívania na multimediálne účely aj pripojenie ku klasickým mobilným sieťam, a je tak možné ich využívať na volanie, rovnako ako smartfóny, alebo sa ich prostredníctvom pripájať cez mobilné siete k internetu.
Pri výbere tabletu, ktorý chcete používať na pripojenie k mobilným sieťam, je veľmi dôležité zistiť, či a akú z mobilných sietí zariadenie podporuje. V súčasnosti sa na trhu môžete stretnúť so štyrmi druhmi mobilných sietí a rôzne zariadenia podporujú len určité siete. V tabuľke nižšie sa zameriame na dostupné štandardy pripojenia.
Typ pripojenia |
Vlastnosti |
LTE |
Často je chybne zamieňaná s pojmom 4G, je však menej kvalitná, jedná sa skôr o akýsi hybrid na pol cesty medzi 3G a 4G (preto je niekedy táto sieť označovaná ako 3,5G). |
Sieť 4G |
Ponúka veľmi rýchle pripojenie k internetu. Niekedy sa môže označovať aj ako 4G LTE. |
Sieť 5G |
Najmodernejší a najrýchlejší štandard pripojenia, ktorý sa spustil až v roku 2020 a je dostupný len obmedzene. |
Ďalšie funkcie
Predposledná kapitola sa venuje niektorým technológiám, ktorých fungovanie môže byť pre váš tablet veľkým prínosom. Nasledujúce funkcie ponúkajú veľké uľahčenie a dávajú vám nové možnosti pri jeho používaní.
Bluetooth
Bluetooth je technológia, ktorá umožňuje bezdrôtové pripojenie dvoch zariadení. V minulosti bola využívaná hlavne na odosielanie súborov, dnes jej využitie spočíva predovšetkým v možnosti pripojiť k zariadeniu napríklad bezdrôtovú klávesnicu, slúchadlá alebo iné hardvérové komponenty.
Najnovšou verziou je Bluetooth v5. Pri výbere tabletu nie je nutné trvať na tom, aby podporoval túto verziu, ale minimálne staršia verzia 4.0 by mala byť pri modeloch strednej a vyššej cenovej triedy štandardom.
NFC
NFC je technológia, ktorá sa používa na podobné účely ako bluetooth. Vyžaduje takmer bezprostredný kontakt oboch zariadení, v ktorých prenos dát prebieha, na druhú stranu je oproti technológii bluetooth podstatne šetrnejšia na spotrebu batérie.
Svoje uplatnenie nachádza predovšetkým vo vykonávaní bezkontaktných platieb, vďaka čomu sa jedná o technológiu budúcnosti. Vaše zariadenie tak môže slúžiť aj ako platobná karta.
WiFi
WiFi je úplným základom, ktorý by mal každý tablet obsahovať. Mali by ste sa však zamerať predovšetkým na rýchlosť. Odporúčame voliť zariadenie s WiFi 5 (802.11ac) alebo WiFi 6 (802.11ax).
GPS
GPS môže byť pre bežného používateľa vítaným doplnkom. Tablety majú často veľmi kvalitné reproduktory a vďaka veľkému displeju môžu ponúknuť plnohodnotnú náhradu za GPS navigácie. Navigácie sú obvykle súčasťou tabletov už v strednej cenovej triede, takže sú cenovo dostupné. Špecializované zariadenie nazývané GPS Navigácia však bude vždy fungovať lepšie.
Pripojenie príslušenstva
Ako už bolo niekoľkokrát spomenuté, tablet sa môže stať plnohodnotnou náhradou za počítač alebo notebook. Je k tomu však potrebná možnosť pripojenia hardvérových komponentov. Určite tak oceníte, ak budete môcť k tabletu pripojiť napríklad myš, klávesnicu alebo aj tlačiareň.
Tieto možnosti sú štandardne ponúkané už u tabletov strednej triedy, a pokiaľ sa vaše preferencie odvíjajú týmto smerom, určite sa na ne zamerajte. Ak by ste sa zaujímali o možnosť pripojenia tabletu k vašej TV, potom určite uvítate aj prípadnú možnosť zapojenia HDMI kábla, ktorý prenáša obraz aj zvuk z tabletu do televízie. Toto môže umožniť aj USB-C konektor.
Ak chcete využívať drôtové slúchadlá, nezabudnite overiť, či má tablet k dispozícii aj konektor jack 3,5 mm. K tabletom s USB-C konektorom je možné dokúpiť aj redukciu z USB-C na jack 3,5 mm. Niektorí výrobcovia toto príslušenstvo prikladajú v balení spoločne s tabletom.
Cena
Cena je veľmi dôležitou časťou vášho nákupného rozhodovania. Pred samotným procesom výberu by ste mali najskôr vybrať cenovú kategóriu, v ktorej budete ďalej hľadať vhodné zariadenie. Tablety je možné podľa ceny rozdeliť do troch základných kategórií.
Najnižšia cenová trieda do 200 €
V tejto cenovej kategórii nemôžete čakať žiadne zázraky, nájdu sa však tablety, ktoré vás aj napriek nízkej cene milo prekvapia. Hoci parametre môžu byť na prvý pohľad páčivé a zariadenie sa môže zdať v poriadku pre nenáročnú prevádzku, často môžete pri jeho používaní naraziť na problémy.
Najbežnejším neduhom lacných zariadení so slušnými parametrami je zlé zladenie operačného systému s hardvérom, ktoré zapríčiňuje spomalenie systému a jeho časté pády. Najlacnejšie tablety sú tiež veľmi náchylné na mechanické opotrebenie a často nevydržia ani malý pád.
Ak sa však napriek tomu rozhodnete voliť tablet z najnižšej cenovej kategórie, trvajte na aspoň 2 GB operačnej pamäte, frekvencii procesora minimálne 1,3 GHz, počte jadier 4 a viac a úložisku aspoň 32 GB. V opačnom prípade naozaj nemá cenu tablet kupovať a prípadná investícia by sa neskôr rovnako zdvojnásobila, pretože by ste po určitej dobe museli zaobstarať výkonnejšie zariadenie.
Stredná cenová trieda od 200 do 400 €
V tejto cenovej kategórii už nájdete slušne vybavené tablety, ktoré svojim výkonom postačia bežnému užívateľovi na bežné užívanie. Táto kategória je všeobecne považovaná za najlepšiu voľbu pre užívateľov, ktorí hľadajú ideálny pomer výkonu k cene.
Ak sa rozhodnete pre tieto zariadenia, požadujte procesor so 6 a viac jadrami s minimálnou frekvenciou 1,8 GHz, operačnú pamäť minimálne 3 GB a veľkosť interného úložiska najmenej 32 GB, a to len v prípade, že je možné rozšíriť SD kartou.
Najvyššia cenová trieda nad 400 €
Tu už nemusíte vďaka vysokej cene robiť žiadne kompromisy. Niektoré tablety v tejto cenovej kategórii sa už dajú považovať za plnohodnotnú náhradu notebookov.
Obvykle tak majú 6 až 8 jadrové procesory (Tablet PC môžu mať 4 jadrá) s frekvenciou viac ako 2 GHz, veľkosť operačnej pamäte RAM 4 GB a viac a úložisko s kapacitou väčšou ako 64 GB. Zamerajte sa na kvalitu displeja a dobu výdrže batérie, najlepšie urobíte, keď navštívite špecializovanú predajňu a zariadenie si vyskúšate.
Konštrukcie týchto tabletov bývajú vyrobené z drahších materiálov a robia ich tak viac odolnými proti opotrebeniu alebo prípadným pádom, dávajú im však aj šmrnc luxusu.