Menu

Recenzia a porovnanie Apple iPad mini (2021) 64 GB Cellular

Lacnejší iPad v kategorii Najlepšie tablety

Klady

  • Výborný výkon malého tabletu
  • Kompaktné rozmery
  • Solídna výdrž batérie

Zápory

  • Malé úložisko
  • Chýba konektor na slúchadlá
  • Chýba NFC
850 € Orientačná cena

Základné parametre

iPad mini tvoril vždy najzaujímavejšiu možnosť v produktovom rade tabletov spoločnosti Apple. A to nielen pre svoju malú uhlopriečku, ale aj pre nižšiu obstarávaciu cenu. Minimalistické telo v sebe ale neskrýva nijako nízky výkon a oproti predchádzajúcim generáciám došlo v mnohých smeroch k zlepšeniu. A v niekoľkých málo naopak na zhoršenie. Podrobnejšie si parametre popíšeme nižšie.

Verzia mini využíva malú uhlopriečku, aby mohla dostať svoje meno. Oproti predchádzajúcim generáciám však už nie je uhlopriečka 7,9 palcov, ale o kúsok väčších 8,3 palcov. S rozlíšením 2 266 x 1 488 pixelov však dostávame úplne rovnakú jemnosť displeja ako v minulosti, a to je dobre. Zariadenie využíva na zobrazovanie IPS panel, čo v tejto cenovej hladine práve optimálne riešenie nie je.

Batéria s kapacitou 5 124 mAh by mala podľa výrobcu poskytnúť až 10 hodín prehliadania internetu, podľa expertných testov môže túto hodnotu ale aj presiahnuť. Apple je v tomto ohľade jediný výrobca, ktorý pravidelne splní sľúbenú výdrž. Tablet sa tiež nabíja pomocou konektora USB-C, čo bola v čase písania tejto recenzie (január 2022) u iPadov mini novinka. Ako napovedá prívlastok Cellular, nechýba podpora e-SIM karty.

Parameter Tento produkt
Technológia displeja

IPS

Uhlopriečka (")

8,3

Rozlíšenie displeja (px)

2 266 x 1 488

Jemnosť displeja

327

Kapacita batérie

5 124

Výdrž batérie podľa výrobcu

10

Pripojenie

USB-C

Jack 3,5 mm

Nie

SIM karta

Áno

Navigačné systémy

GPS, Glonass

NFC

Nie

Technické parametre

Procesor Apple A15 Bionic bol v čase písania tejto recenzie (január 2022) tým najmodernejším, čo mohol Apple v rade Bionic ponúknuť. K dispozícii dáva šesticu jadier, ktoré oproti minulosti pracujú výrazne rýchlejšie, a to až na frekvencii 2,93 GHz. Ide o modernejšiu architektúru, teda vyšší celkový výkon. Operačná pamäť 4 GB RAM je pre účely tohto modelu viac než dostatočná, úložisko 64 GB by ale už mohlo niektorých používateľov nahnevať.

Hlavný fotoaparát novo využíva rozlíšenie 12 megapixelov oproti predchádzajúcim ôsmim. Jeho svetelnosť definuje výrobca číslom f/1,8. Celkovo teda môžete od tohto iPadu očakávať na tablet pomerne solídne fotky, aj keď sa teda novším fotomobilom rozhodne nevyrovná.

Operačný systém iPadOS už nikoho určite neprekvapí, ponúka príjemné užívateľské rozhranie a jedná sa vlastne o takú prispôsobenú verziu klasického MacOS. Kritici ho ale označujú za nie práve najlepšie vykonaný, oproti MacOS má skrátka svoje muchy a nie vždy dovoľuje naplno využiť dostupný výkon. Ide ale skôr o drobnosti, ktoré bežný používateľ nepostrehne.

Tabuľka zobrazuje prehľad najdôležitejších parametrov
Parameter Tento produkt
Operačný systém

iPad iOS

Procesor

A15 Bionic

Počet jadier procesora

6

Frekvencia procesora (GHz)

2,93

Jednojadrový výkon podľa Geekbench 5.4

1 735

Mnohojadrový výkon podľa Geekbench 5.4

4 790

Operačná pamäť (RAM)

4

Veľkosť úložiska (GB)

64

SD karta

Nie

Rozlíšenie fotoaparátu (Mpx)

12

Názory užívateľov a ďalších expertov

V čase písania tejto recenzie bol produkt novinkou na trhu a súbežne sa trh stretával s nedostatkom výrobných kapacít elektroniky, či už s ohľadom na procesory, alebo napríklad pamäte. Užívateľských recenzií bolo preto k dispozícii príliš málo, aby z nich bolo možné vyvodzovať závery.

Energiu sme teda venovali skôr naštudovaniu hodnotenia iných odborníkov. Tí definujú najnovší model mini naskrz kladne, a to najmä s ohľadom na väčší displej s užšími rámčekmi, spoľahlivú výdrž batérie alebo až prekvapivo dobré reproduktory. Fotoaparát nie je len použiteľný, ale aj užitočný a rovnako tak je to pri natáčaní. Medzi negatívami sa objavuje najmä absencia lepšej technológie displeja alebo vyššia obnovovacia frekvencia.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

My hodnotíme pozitívne najmä modernizáciu dizajnu v kombinácii s pomerne vysokým výkonom. Apple vnáša aj do radu mini veľkú časť z toho, čo by ste od danej cenovky očakávali. Nechýba tak napríklad e-SIM karta, kvalitný fotoaparát či podpora 5G. Milovníci kompaktnosti môžu tiež plesať, zariadenie má síce väčší displej, jeho rozmery sa ale naopak zmenšili. Na svedomí to majú užšie rámčeky displeja. O pár percent klesla aj hmotnosť.

Tienistou stránkou najnovšieho modelu je ale jeho obstarávacia cena. Tá stúpla o pomerne veľkú čiastku a z dostupného iPadu sa tak stalo skôr zariadenie strednej triedy. Pomerne zbytočná absencia slúchadlového konektora tiež nie je niečo, čo by nám urobilo radosť.

Záverečné zhrnutie

Apple postupuje vpred a revitalizácie sa dočkal aj iPad mini. Nová 6. generácia je vybavená procesorom Apple A15 Bionic so šiestimi jadrami a taktom až 2,93 GHz. Celkovo tak došlo k zvýšeniu výkonu. Vylepšeniu sa ale nevyhol ani fotoaparát, design či použitie moderného USB-C konektora. iPad mini je optimálnym zariadením, ak hľadáte kompaktný model určený do ekosystému Apple.

Predtým sme odporúčali mini v podstate všetkým užívateľom, pretože mal dosť agresívne nastavenú cenu a dával zmysel aj v obmedzenejšom rozpočte. Cena nám však stúpla, pokiaľ teda hľadáte lacnejšiu alternatívu, pozrite sa skôr na model Samsung Galaxy Tab S6 Lite Wi-Fi. Ten toho síce neponúkne toľko, ale jeho cena je pomerne výrazne prijateľnejšia.

850 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Apple iPad mini (2021) 64 GB Cellular
Jakub Gulec
Jakub je v našej redakcii technickým guru a nikto si nekúpi tablet, mobil či počítač bez toho, aby sa s ním poradil. Pokiaľ mu pri obede nakuknete cez rameno, pravdepodobne číta článok venujúci sa novým technológiám. Okrem tabletov a elektroniky má v starostlivosti aj náradie a záhradnú techniku.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Apple iPad mini (2021) 64 GB Cellular

Apple iPad mini (2021) 64 GB Cellular

850 € Orientačná cena