Menu

Recenzia a porovnanie Apple iPad Pro 12,9 (2021) 1TB

Pre profesionálov v kategorii Najlepšie tablety

Klady

  • Nahradí notebook
  • Perfektný OLED displej
  • Nechýba LiDAR senzor

Zápory

  • Tablet je naozaj drahý
  • Chýba slúchadlový konektor
2 000 € Orientačná cena

Základné parametre

Ako je to už tradične, aj v čase písania tejto recenzie (január 2022) ponúkal najlepší tablet na trhu americký výrobca s nahryznutým jablkom v logu. iPad Pro 12,9 v sebe kĺbi výbornú kvalitu displeja, naozaj extrémny výkon porovnateľný s notebookom a perfektné dielenské spracovanie. Hliníkové šasi už po rokoch tohto štandardu neprekvapia, kvalita fotoaparátov tiež zodpovedá tomu, čo môžete od iPadu očakávať. Čo však prekvapí, je vylepšená konektivita a lepší displej.

Zariadenie disponuje veľkou 12,9 palcovou uhlopriečkou, ktorú tvorí Retina XDR displej. Ide o marketingový názov Applu pre OLED panel s podporou vysokého dynamického kontrastu. Rozlíšenie 2 732 x 2 048 pixelov dáva dohromady jemnosť displeja 264 pixelov na palec. To môžeme považovať za úplne dostačujúce. Obnovovacia frekvencia dosahuje až 120 hertz, pričom sa orientuje podľa toho, čo na tablete práve robíte. Tým pomáha znížiť energetické nároky, pretože stabilná vysoká obnovovacia frekvencia by bola pomerne „žravým“ doplnkom. Stylus nie je súčasťou balenia, možno ho ale samostatne dokúpiť.

Kapacita batérie 9 720 mAh síce sama o sebe nič moc nepovie, výrobca ale uvádza aj odhadovanú výdrž batérie. Tá by sa mala pohybovať okolo 10 hodín a užívateľské skúsenosti tomu zodpovedajú. Tablet je vybavený konektorom typu USB-C, ktorý oproti predchádzajúcej generácii podporuje okrem nabíjania a prenosu dát aj štandard Thunderbolt 4. Ľahko tak pripojíte jeden externý displej.

Parameter Tento produkt
Uhlopriečka (")

12,9

Rozlíšenie displeja (px)

2 732 x 2 048

Jemnosť displeja

264

Kapacita batérie

9 720

Výdrž batérie podľa výrobcu

10

Pripojenie

USB-C

Jack 3,5 mm

Nie

SIM karta

Áno

Navigačné systémy

GPS, Glonass

NFC

Áno

Technické parametre

Vývojári v Apple vybavili tento model trochu prekvapivo novým procesorom Apple Silicon M1 s 8 jadrami a taktom až 3,2 GHz. To je krok, ktorý nikto veľmi nečakal. Tablety tohto výrobcu bývali predtým osadené procesormi Apple Bionic a nezdalo sa, že by na tom potreboval výrobca niečo meniť. Opak sa stal pravdou a tablet vďaka tomu dostal solídnu pumpu s ohľadom na výkon. Ide tak v podstate o Macbook Pro 13 bez klávesnice. Úložisko recenzovaného modelu disponuje 1 000 GB priestoru, operačná pamäť potom ponúka pre Apple úplne dostačujúcich 8 GB RAM. Oboje je možné zakúpiť aj vo vyšších konfiguráciách, avšak bez väčších prínosov.

Tablety so svojimi fotoaparátmi dieru do sveta neurobili a sú skôr synonymom zbytočného doplnku. Apple sa tomuto štandardu ale vyhýba a osadené snímače poskytnú kvalitu viac ako dostatočnú. Duálna kamera ponúka rozlíšenie 12 a 10 MPx a vedie si vo svojej kategórii úplne nadštandardne. iPad zvláda video pri rozlíšení 4K a frekvencii 60 snímkov za sekundu. Nechýba ani populárny LiDAR. Ten využijete najmä na účely rozšírenej reality, ale tiež napríklad pri skenovaní objektov na účely 3D tlače. Predná kamera novo podporuje rozlíšenie 12 megapixelov a oddialenie zoomom.

Čo je nemenné, je operačný systém. Zariadenie využíva opäť iPadOS, z výroby je inštalovaná verzia 15. E-SIM karta nechýba, takže budete môcť prostredníctvom tabletu prijímať signál svojho mobilného operátora, a to či už na účely telefónnych hovorov alebo internetu. Zariadenie umožní využiť rýchle 5G siete, ak je vo vašej lokalite pokrytie. Navigačné systémy sú k dispozícii dvojaké, a to GPS a Glonass (GNSS).

Tabuľka zobrazuje prehľad najdôležitejších parametrov
Parameter Tento produkt
Operačný systém

iPad iOS

Procesor

Apple M1

Počet jadier procesora

8

Frekvencia procesora (GHz)

3,20

Jednojadrový výkon podľa Geekbench 5.4

1 730

Mnohojadrový výkon podľa Geekbench 5.4

8 960

Operačná pamäť (RAM)

16

Veľkosť úložiska (GB)

1 000

SD karta

Nie

Rozlíšenie fotoaparátu (Mpx)

12

Názory užívateľov a ďalších expertov

Na užívateľské hodnotenia sa v tomto prípade zameriavať nebudeme. Tablet bol skrátka v čase písania tejto recenzie (január 2022) tým najlepším, čo bolo možné zakúpiť. Negatívne recenzie tak doslova neexistovali.

Odborníci označujú vo svojich hodnoteniach tablet za extrémne výkonný, vybavený výbornými reproduktormi. Oceňujú dlhú podporu aktualizácií operačného systému a tiež perfektné podanie obrazu displeja. Ak by sme mali u expertov hľadať nejaké negatíva, bolo by to pomalšie nabíjanie a limitovanosť operačného systému iPadOS. S využitím Apple M1 a veľkou uhlopriečkou by sa skrátka dalo uvažovať o využití plnotučného MacOS, rovnako ako pri Macbookoch.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

S hodnotením iných odborníkov sa do značnej miery stotožňujeme. Zariadenie pokladáme za naozaj vydarený kúsok, vybavený takým výkonom, aký sme ani neočakávali. Kvalitný displej a podpora stylusu priamo nabádajú k využitiu zariadenia grafiky, dobrý fotoaparát prekvapuje s ohľadom na to, že stále ide o tablet. LiDAR bol osadený už v minulosti, neprestalo však ísť o hodnotný doplnok a pravdepodobne sa časom začne objavovať aj u konkurencie. Zatiaľ tomu tak nie je, preto možnosť jeho využitia považujeme za príjemné spestrenie.

Bohužiaľ sa Apple drží niektorých vecí, ktoré by sme radšej už opustili. S ohľadom na cenovú kategóriu tohto zariadenia, by sa dalo očakávať napríklad rýchlejšie nabíjanie alebo napríklad slúchadlový konektor. Otvor pre stylus, obdobne ako to robí Samsung u mobilov radu Note, by nebol na zahodenie, napokon tento tablet ocenia najmä profesionáli. Trochu prekvapivé je stále použitie operačného systému iPadOS, ktorý je oproti MacOS limitovanejší. A chváliť to nemôžeme. Ostatne uhlopriečka tohto tabletu je takmer zhodná s Macbookom Air, a tak sa použitie notebookového systému priamo ponúka.

Záverečné zhrnutie

Ak pracujete s grafikou, striháte videá, alebo jednoducho len zháňate to najlepšie, čo môže trh ponúknuť, iPad 12,9 Pro M1 je pre vás jednoznačne najlepšou voľbou. Vďaka extrémnemu výkonu, vylepšenej konektivite a kvalitnému displeju zariadeniu takmer nič chýba. Fotoaparáty na chrbte zostali rovnaké ako v minulej generácii, selfie kamera sa ale dočkala väčšieho vylepšenia.

Pokiaľ vám tento model cenovo nevyhovuje, čo si možno s ohľadom na naozaj vysokú cenovku ľahko predstaviť, pozrite sa na lacnejší Apple iPad Pro 11. Ten je síce ešte vybavený pôvodným Apple Bionic procesorom, naprostej väčšine užívateľov však s ohľadom na cenu vyhovie perfektne.

2 000 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Apple iPad Pro 12,9 (2021) 1TB
Jakub Gulec
Jakub je v našej redakcii technickým guru a nikto si nekúpi tablet, mobil či počítač bez toho, aby sa s ním poradil. Pokiaľ mu pri obede nakuknete cez rameno, pravdepodobne číta článok venujúci sa novým technológiám. Okrem tabletov a elektroniky má v starostlivosti aj náradie a záhradnú techniku.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Apple iPad Pro 12,9 (2021) 1TB

Apple iPad Pro 12,9 (2021) 1TB

2 000 € Orientačná cena