Menu

Recenzia a test Talisker Skye

91,2 % Celkové hodnotenie

Škótska od mora v kategorii Whisky nad 40 €

Klady

  • Tradičná slanosť ostrovných whisky
  • Príjemný dym a dozvuky rašeliny
  • Jasný nádych karamelu

Zápory

  • Trochu menej zaguľatená (ostrejšia na jazyku)
  • Vzhľadom na vek o niečo vyššia cena
40 € Orientačná cena

História a ochutnávka

Škótska whisky Talisker Skye je jedným zo známych produktov rovnomennej pálenice. Tá svojou tradíciou siaha až do roku 1827, kedy sa zakladatelia pálenice Hugh a Kenneth MacAskillovci presťahovali na ostrov Skye. Whisky sme ochutnali a splnila presne to, čo sme od nej s ohľadom na lokalitu vzniku očakávali. Pri napití sa spoločne s teplom v ústach začne okamžite rozvíjať slanosť, ktoré je pre ostrovné whisky typická. Tá je sprevádzaná karalemovými a na whisky dosť sladkými prvkami. Nechýbajú ani výrazné dymové dozvuky, ktoré reflektujú klasický rašelinový výrobný proces. Whisky vo fľaši je 10 rokov stará, je preto ešte trochu drsnejšia. Kúpiť si ju môžete aj v peknom darčekovom balení.

Hodnotenie odborníkov

Odborníci všeobecne považujú whisky Talisker Skye za jednu z najlepších s ohľadom na pomer ceny a kvality. Talisker Skye sa v prestížnej celosvetovej súťaži Ultimate Spirit Challenge umiestňuje so svojím hodnotením 90 a viac bodov v horných častiach hodnotiacej tabuľky. Medzi rokmi 2017 a 2022 nedostala nikdy menej ako 90 bodov. V roku 2021 si dokonca vyslúžila rovných 95 bodov, čím sa hodnotením zaradila medzi podstatne drahšiu a staršiu konkurenciu.

Porovnanie s alternatívami

Za zaujímavú alternatívu môžeme považovať Laphroaig 10y. Taktiež ide o ostrovnú whisky, samozrejmosťou je teda jej slanšia chuť. Vo vôni však ucítite atypicky jód a okrem slanosti rozoznáte aj olejové podtóny. Whisky je trochu agresívnejšia a vhodná je skôr pre tých, ktorí majú radšej drsnejšiu škótsku. Talisker Skye sa zase lepšie pije a je vhodnejšia pre tých, ktorí svet škótskej whisky ešte iba objavujú. Jej chuť totiž nestojí iba na drsnom podnebí oblasti jej pôvodu, ale aj na sladkých karamelových podtónoch.

Záver

Ak chcete ochutnať svoju prvú škótsku whisky z ostrovnej oblasti Skye a vyskúšať tak vlastnými chuťovými pohárikmi, čo to znamená, že je v chuti obsiahnutá typická prímorská slanosť, Talisker Skye je rozhodne dobrou voľbou. Okrem dymového dozvuku sa totiž dočkáte aj sladkosti karamelu. Rašelina je pritom v chuti prítomná, výrazná, ale svojím dôrazom to nepreháňa (ako niektoré iné whisky). Alternatívou môže byť o niečo menej uhladená Laphroaig 10y.

40 € Orientačná cena
Autor: Kamila Lorenzová | Dátum: | Produkt: Talisker Skye | Hodnotenie: 91,2 %
Kamila Lorenzová
Redaktorka
Kamila je súčasťou nášho redaktorského tímu už viac ako rok a na starosť má skutočne pestrú zbierku tém. Patria medzi ne aj rôzne druhy alkoholu. Okrem whisky ju nájdete podpísanú napríklad aj pod samostatnou stránkou s rumami. Potrebné informácie najčastejšie preberá od odborníkov, milovníkov týchto nápojov a skutočných znalcov. Pri výbere myslí na náročných aj menej náročných konzumentov.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Recenzia Talisker Skye

Talisker Skye

40 € Orientačná cena