Ako vybrať tatami
Pri výbere tatami hraje najdôležitejšiu rolu jeho budúce využitie. Zatiaľ čo pri podložkách na spanie budete mať výber pomerne obmedzený, tatami na cvičenie už môžete vyberať z mnohých rôznych variantov. Zaujímať vás bude predovšetkým forma cvičenia alebo druh bojového umenia, k akému chcete žinenku využívať. Nie všetky športy sú totiž založené na rovnakom princípu a každý z nich má máličko odlišné zameranie a požiadavky na dopadovú plochu.
Akonáhle sa rozhodnete, aký typ tatami hľadáte, bude vás v zásade najviac zaujímať trojica parametrov. Tá zahŕňa jej hrúbku, hustotu a štruktúru povrchu. Konštrukcia žinenky a použitý výrobný materiál majú totiž všeobecne veľký vplyv na pohodlie a bezpečnosť pohybu. V neposlednom rade sa zaujímajú o rozmery, a to buď podľa veľkosti roštu (tatami na spanie), alebo podľa veľkosti cvičebnej plochy, ktorú chcete z tatami vytvoriť.
V posledných kapitolách sa budeme ako zvyčajne zaujímať o cenové rozpätie, v akom si môžete tatami zaobstarať. Aj tu hrá veľkú rolu typ tatami, použité materiály a jeho kvalitatívna úroveň. Nakoniec vám uvedieme tipy a odporúčania k inštalácii a vhodnému používaniu a prezradíme vám tiež, ako sa o tatami správne starať.
Ako vybrať tatami stručne:
- Hľadáte tatami na cvičenie, na spanie, alebo ako podložku na zem? Tatami na cvičenie môžete vyberať z celého radu veľkostí a hrúbok. Na spanie a ako podložka na zem typická pre japonskú kultúru je určená tatami z prírodných materiálov.
- Aká je ideálna hrúbka tatami práve pre vás? Rozhoduje najmä typ športovej disciplíny. Najväčší dôraz na správnu hrúbku je kladený pri tatami pre bojové umenie.
- A čo materiál tatami? Na cvičenie sa používa tatami z umelých materiálov zaisťujúci optimálne dopadové vlastnosti. Na spanie sa využíva tatami z prírodnín vyrobené podľa japonskej tradície.
- Povrchová úprava tatami rovnako predurčuje využitie na konkrétnu pohybovú aktivitu. Zatiaľ čo pri bojových športoch je nevyhnutný protišmykový povrch, pre nácvik gymnastiky si vystačíte s tatami s hladkým povrchom.
- Vyberte správne rozmery. Tatami na spanie vyberajte podľa veľkosti roštu a matraca, tatami na cvičenie patom podľa veľkosti plochy, akú chcete pokryť.
- Stanovte si finančný rozpočet a pusťte sa do výberu. Certifikované tatami a tatami na spanie sú pochopiteľne drahšie. Lacnejšie bývajú univerzálne tatami, ktoré však nemusia ponúkať dostatečné hodnoty pre bezpečný dopad.
Typy
Tatami je v dnešnej dobe známe skôr ako podložka na cvičenie. Jeho história však siaha až do ôsmeho storočia, kedy slúžilo ako podložka na sedenie pre šľachtu. Dodnes je tatami úzko späté s japonskou kultúrou a stále patrí medzi zvyčajné vybavenie domácností v japonskom štýle.
Vyrába sa z rôznych materiálov podľa toho, k akým účelom sa využíva. Okrem typických podložiek na cvičenie sa tak pod pojmom tatami stretnete tiež s podložkami určenými na spanie alebo ako podložkou na zem, ktorá potom zaisťuje funkciu koberca.
Tatami na spanie
Tatami na spanie predstavujú dokonalosť tradičného japonského dizajnu. V tomto prípade ide o pomerne tvrdú podložku, ktorou je možné úplne nahradiť rošt. Neplní teda funkciu matraca – aby bolo spanie skutočne pohodlné, je potrebné tatami doplniť o takzvaný futon. Kombinácia týchto dvoch lôžkovín je ideálnou voľbou pre alergikov, pretože pri správnom používaní rýchlo presychajú a sú priedušné. Tieto vlastnosti tak prirodzene zabraňujú množeniu roztočov.
Najčastejšie sa tatami na spanie vyrába z lisovanej slamy a ryže a ich povrch býva vyrobený z ryžových stebiel či pokrytý trávou. K dostaniu sú v mnohých rôznych veľkostiach, takže s výberom správneho rozmeru by ste nemali mať problém. Šírka býva typicky v rozmedzí 60 až 90 cm, dĺžka potom okolo 200 cm.
Tatami ako koberec či podlaha
V miestnosti je možné tatami použiť rovnako ako podlahu či koberec. Podľa budúceho účelu využitia sa zamerajte na výrobný materiál. Do domácností a interiérov, napríklad pre vytvorenie posedenia v čajovni, voľte tatami z prírodných materiálov. Tieto žinenky majú totiž vynikajúce izolačné vlastnosti a sú ťažké, teda nekĺžu. Vďaka ich vlastnostiam tiež priaznivo ovplyvňujú vlhkosť v miestnosti, v zime navodia pocit tepla a v lete naopak pocit chladu.
Tatami na cvičenie
V posilňovniach a fitness centrách sa potom využívajú skôr tatami na cvičenie vyrobené z polyetylénovej peny (EVA pena či PE pena). Použitie nachádza pri všetkých športoch, kedy sa cvičí naboso – bojové umenia, ale aj aerobic, pilates či jóga. Vyrábajú sa s dôrazom na kvalitu, aby dobre absorbovali nárazy a zaisťovali bezpečný dopad. Úlohou tatami pri cvičení je totiž taktiež šetriť kĺby. Ich povrch je nekĺzavý a materiál zdravotne bezchybný.
Zvyčajne sú také tatami k dostaniu v podobe veľkých dielikov puzzle. Vďaka ozubeniu na ich stranách je možné jednotlivé dieliky ľahko a pevne napojiť na seba a pokryť tak ľubovoľne veľkú plochu. To vám umožňuje tatami vo fitness centre využiť nielen ako podložku na cvičenie, ale aj ako podlahu v celej miestnosti. Nájdete však aj tatami v podobe klasických žineniek. Na výber je mnoho farebných variantov žineniek s dekorom dreva či z ryžovej slamy.
Hrúbka (sila) tatami
Zásadným parametrom pri výbere je hrúbka tatami. V ponuke sú podložky v niekoľkých rôznych hrúbkach, medzi ktorými odporúčame vyberať podľa typu bojového umenia. Rozlišujú sa totiž tatami slúžiace ako dopadová (doskoková plocha) a podložky na cvičenie, ktoré vám umožnia stáť po väčšinu času stabilne na nohách.
- Hrúbka od 4 do 10 centimetrov majú univerzálne žinenky, ktoré patria medzi najrozšírenejšie. Zvyčajne sa využívajú ako podložky či dopadové plochy pre niektoré bojové umenia (judo, aikido) alebo gymnastiku.
- Hrúbka od 20 do 40 centimetrov potom majú výhradne dopadové žinenky takzvané ,,duchny”. Zaisťujú mäkký a predovšetkým bezpečný dopad aj pri páde/skoku z veľkej výšky.
Sila tatami |
Bojové umenie/šport |
2 cm |
Box, Kung Fu, Muay Thai, MMA |
2,5 cm |
Kickbox, Taekwondo, Karate, Krav Maga, MMA |
3 cm |
Wrestling, MMA |
4 cm |
Judo, Jiu Jitsu, MMA |
5 cm |
Profesionálne tatami pre svetové / olympijské kalibre |
Ako je zrejmé, vyššie uvedené platí pre tatami na cvičenie vyrobené z polyetylénovej peny s vysokou hustotou. Pri výbere tatami pod matrac či k pokládke na zem nie je potrebné hrúbku materiálu príliš riešiť, rozhodujúce sú skôr správne rozmery. Výrobca totiž už pri výrobe dbá na optimálnu silu materiálu, vďaka čomu už je pri používaní zaistený celkový komfort. Zvyčajne býva také tatami hrubé okolo 5 cm.
Materiál
Ďalším významným parametrom pri výbere tatami je materiál. V tomto ohľade hraje opäť dôležitú rolu rozlišenie tatami na cvičenie a na spanie. Zatiaľ čo pre účely cvičenia prevažujú žinenky z umelých materiálov zaisťujúce bezpečnosť a tlmenie nárazov, na spanie a pre pokládku na zem predovšetkým v japonských domácnostiach sa využívajú skôr materiály prírodné. Nižšie vám jednotlivé druhy podrobnejšie popíšeme.
Na cvičenie
Rôzne športy vyžadujú rôzne parametre vhodných dopadových žineniek. Zásadnú úlohu tu zohráva predovšetkým povrchový materiál tatami, s ktorým prichádzajú bojovníci a športovci priamo do styku. Povrchová úprava by mala vždy ponúkať maximálne pohodlie pre nohy a súčasne vydržať náročné zaobchádzanie. Zároveň je dôležité, aby použitý materiál nespôsoboval popáleniny pri pádoch. V základe sa najčastejšie stretnete s nasledujúcimi materiálmi:
- PE pena – Husto dimenzovaný polyetylén, neabsorbuje vodu, neprepúšťa vzduch a má tepelno izolačné vlastnosti.
- EVA pena – Má typicky hladký, avšak nekĺzavý povrch, je príjemná na dotyk a je odolná. K dispozícii býva zvyčajne v mnohých farbách.
- PVC
- Plawil – Záťažová syntetická plachtovina vyniká veľmi dlhou životnosťou a odolnosťou. Používa sa skôr pri výrobe žineniek.
Čo sa týka vnútorného materiálu tatami na cvičenie, v drvivej väčšine sa používa vystužená EVA pena s dlhou životnosťou. Sila vnútorného materiálu a použitá povrchová úprava sú dva významné parametre pri výbere vhodnej tatami žinenky podľa konkrétneho typu bojového umenia – tejto téme sa venujeme o niekoľko kapitol ďalej.
Na spanie a ako pokládka na zem
Na spani a ako pokládka na zem do interiérov a domácností v japonskom štýle sa zvyčajne používajú tatami z prírodných materiálov. Na výrobu podľa japonskej tradície sa typicky používa lisovaná slama a lisované steblá ryže – tieto podložky sú teda 100% biologicky rozložiteľné. Vďaka použitiu prírodných materiálov takéto tatami aj príjemne voňajú.
Hustota materiálu
Pri výbere sa často stretnete tiež s hodnotami hustoty materiálu. Zvyčajne sa udávajú pri kvalitných profesionálnych tatami, ktoré majú certifikáciu Medzinárodnej federácie juda IJF alebo aspoň spĺňajú špecifikácie danej federácie. Certifikácia je však 100% zárukou, že dané tatami ponúka optimálne podmienky pre tréning či súťaže.
- Hustotu 200–210 kg/m³ majú tréningové tatami.
- Hustotu 230–240 kg/m³ majú tatami spĺňajúce štandard IJF.
- Hustotu 270–280 kg/m³ majú tatami vyššej triedy určené pre medzinárodné súťaže.
Povrchová úprava
Kapitola o povrchové úprave sa týka najmä tatami na cvičenie. Vzhľadom k prevádzaným športovým aktivitám totiž hrá povrch veľmi významnú rolu. Je dôležité, aby bol protišmykový, antibakteriálny a aby sa v ňom neusádzali plesne. Aké typy povrchov rozlišujeme a aké je ich využitie? Na to sa pozrite nižšie do tabuľky.
Typ povrchu |
Využitie |
Hladký z oboch strán |
Vhodný pre prípady, kedy klzký povrch žinenky neprekáža, alebo je dokonca žiaduci. |
Protišmykový z jednej strany |
Protišmyková býva zvyčajne spodná časť, zamedzujúca pohybu žinenky po podlahe. |
Protišmykový z oboch strán |
Ideálny pre prípady, kedy je kĺzavý povrch na žinenke či pohyb žinenky samotnej nežiaduci. |
Vhodná povrchová úprava závisí od typu športovej disciplíny, ktorú budete na tatami vykonávať. V prípade, že zvolíte tatami so štrukturovanou povrchovou úpravou, budete mať vo valnej väčšine na výber z imitácie štruktúry klasickej ryžovej slamy.
Rozmery
Výber vhodného tatami zahŕňa aj voľbu správnych rozmerov. Tie sa odvíjajú predovšetkým od budúceho umiestnenia. Pri výbere tatami na spanie budú vhodné rozmery závisieť od veľkosti roštu, prípadne veľkosti vášho matraca. Rozmery tatami na cvičenie potom závisia od toho, či máte pre tréning vyhradený len konkrétny priestor, alebo celú miestnosť. Vyberať môžete zvyčajne medzi tatami o veľkostiach 100 × 100 cm, 100 × 200 cm alebo 50 × 50 cm.
Zvoliť môžete buď zo samostatných dielov, ktoré majú rovné spevnené hrany, alebo zo spojovateľných dielov v tvare puzzle. Tie môžete vďaka zubom a výstupom ľubovolne napojiť na seba a pokryť nimi presne tak veľkú plochu, akú potrebujete. Vďaka spracovaniu do tvaru puzzle jednotlivé diely pri sebe pevne držia a vytvárajú stabilný a bezpečný povrch. Spojiť je možné aj niektoré žinenky s rovnými okrajmi, musia však byť vybavené spojovateľnými prvkami.
Výber tatami podľa športovej disciplíny
Sila materiálu a použitá povrchová úprava predurčuje využitie tatami pri konkrétnych športových disciplínach a bojových umeniach. Každý šport si totiž žiada iné odrazové a dopadové vlastnosti žinenky, a tak je potrebné športovej disciplíne výber podriadiť. Rozlišuje sa, či sa váš tréning bude odohrávať väčšinu času v stoji, alebo na zemi.
- Gymnastika – Pre tento šport sa využívajú 4 až 5 cm hrubé žinenky. Ich povrch by mal byť aspoň z jednej strany protišmykový.
- Akrobatická gymnastika – Pri akrobacii je zvýšené riziko pádov, a tak by vhodná žinenka mala dosahovať hrúbku až 10 cm kvôli bezpečnému dopadu. Pre dopady z veľkých výšok voľte pokojne žinenky so silou 20 cm.
- Bojové športy a bojové umenia – V tomto prípade je najväčší dôraz kladený na povrchové vlastnosti, predovšetkým teda protišmykovosť. Sila vhodných tatami sa pohybuje od 4 do 6 cm. V prípade začiatočníkov či pre účely nácviku pádov voľte medzi silnejšími tatami s hrúbkou 10 cm.
Bojové umenia
Hoci sa tatami najčastejšie používajú pri bojových športoch a bojových umeniach, zamerali sme sa na túto časť o niečo viac podrobnejšie. V riadkoch nižšie nájdete tipy a odporúčania, aký druh tatami sa pre dané bojové umenie či šport najviac hodí.
- Taekwondo a Karate si žiada žinenky s vysokou hustotou. Pre tréning naboso je nevyhnutný protišmykový povrch umožňujúci správnu prácu nôh. Príliš tvrdá podložka by mohla spôsobiť zranenia.
- Box je bojové umenie, pri ktorom dochádza ku kontaktu pomocou hornej časti tela, teda výhradne pomocou úderov. I napriek tomu je však vhodná žinenka dôležitá. Pre bezproblémovú prácu sú ideálne tenké a pevné tatami s hustotou 2 cm. Porovnanie boxovacích vriec si môžete prečítať na tejto stránke.
- Wrestling je originálnou formou bojového umenia, ktoré zahŕňajú pády, boj i pretláčanie. Pre tieto účely siahnite po tatami s hladkým povrchom so silou 3 cm.
- Jiu Jitsu predstavuje japonské bojové umenie, pre ktoré sa hodí tatami so sílou 3 až 4 cm. Žinenka musí byť pevná a mala by poskytovať dobrú ochranu pri pádoch.
- Judo ako bojové umenie si žiada tatami poskytujúce vynikajúcu ochranu pred pádom. Hody sú totiž rozhodujúcou súčasťou tohto umenia. Voľte preto mäkší, hrubší a trvanlivejší materiál, ktorý zvládne pohlcovať aj pády z väčšej výšky a nebude spôsobovať popáleniny. Ideálna bude tatami so silou 4 cm.
- MMA je v súčasnej dobe najrýchlejšie sa rozvíjajúci šport na svete. Boj sa odohráva ako v postoji, tak i na zemi. Preto je vhodné zvoliť buď najhrubšiu verziu tatami, alebo zvážiť vytvorenie dvoch tréningových zón – jednu s tenšou podložkou pre boj v postoji, druhú zónu s hrubšou podložkou pre boj na zemi.
Cena
Cenu tatami podložiek môžeme prirovnať k cene podlahových krytín. Jeden dielik kúpite za čiastku okolo 15 až 40 EUR, v závislosti od sily podložky a použitých materiálov. Finančne náročnejší potom býva nákup tatami podložiek pre vytvorenie väčšej cvičiacej plochy alebo pre pokrytie celej miestnosti. V takom prípade počítajte s nákladmi v radoch niekoľkých stoviek podľa veľkosti daného priestoru. Kvalitné tatami na spanie vás potom vyjdú na zhruba 140 EUR.
V každom prípade neurobíte chybu, keď siahnete po niektorej z overených značiek. Medzi kvalitných výrobcov žineniek na cvičenie patrí Merco, Sedco, Trocellen alebo AGGLOREX. Zlou voľbou potom iste nebude ani nákup u overených predajcov športového vybavenia, medzi ktorých patrí napríklad inSPORTline, Hayashi alebo FITHAM.
Inštalácia a správne používanie
Pokiaľ sa budete o tatami dobre starať, vydrží vám aj desiatky rokov Stačí dodržiavať niekoľko základných pravidiel podľa toho, aký typ tatami si zaobstaráte. Hneď na začiatku je vždy potrebné dbať na správne umiestnenie. Ak žinenku kladiete na zem pre účely cvičenia, dbajte na to, aby pevne držala na podlahe a nehýbala sa. V prvom rade je totiž potrebné vytvoriť bezpečný povrch. Tatami na spanie naopak vyžaduje prúdenie vzduchu či pravidelné vetranie.
- Z hľadiska bezpečnosti sú ideálnym riešením pre cvičenie tatami v tvare puzzle. Hodia sa pre trvalú i dočasnú inštaláciu a k umiestneniu nevyžadujú lepiacu pásku, lepidlo ani profesionálny dohľad. Tatami s rovnými okrajmi by mali mať aspoň protišmykový spodný povrch, aby nehrozilo ich posúvanie po podlahe.
Ďalej by ste mali dodržiavať dve veľmi dôležité odporúčania, ktoré majú veľký vplyv na životnosť tatami. Nikdy na žinenku nevstupujte v topánkach. Väčšina bojových umení sa trénuje naboso, čomu je tiež povrch tatami prispôsobený. Vstup v obuvi by mohol povrch znečistiť a v prípade nešetrného pohybu i nenávratne poškodiť. Nikdy tiež tatami nepolievajte tekutinami. Pokiaľ sa tak stane, zaistite prísun vzduchu a nechajte tatami voľne vyschnúť.
Údržba
K údržbe tatami na cvičenie nebudete potrebovať žiadne špeciálne prostriedky. Vďaka ich vlastnostiam totiž nedochádza k prenikaniu prachu ani potu do povrchu. Žinenky sa preto ľahko udržiavajú a k ich umytiu vám vystačí vlažná voda, prípadne dezinfekčný prostriedok. K odstráneniu nečistôt je však možné použiť tiež vysávač. Vyhnite sa však kefám s tvrdými štetinami a akýmkoľvek agresívnym čistiacim prostriedkom.
Údržba tatami na spanie je potom máličko odlišná. Tieto podložky z prírodných materiálov vyžadujú starostlivejší prístup, a hlavne je potrebné zaistiť prúdenie vzduchu do tkaniny. Pokiaľ máte tatami umiestnené na zemi, pravidelne ju otáčajte a vetrajte. Počet týchto úkonov prispôsobte vašim možnostiam, ideálne je však odporúčané tatami na spanie vetrať minimálne 1× za mesiac. Rovnako ako tatami na cvičenie môžete i tento typ udržiavať pomocou vysávača.
V prípade umiestnenia tatami na rošt postele nie je potrebné myslieť na pravidelné otáčanie ani vetranie, pretože je týmto spôsobom umiestnenia zaistený prísun vzduchu.