Menu

Recenzia TCL C835

86,2 % Celkové hodnotenie

Vysoká obnovovacia frekvencia v kategorii Televízory

Klady

  • Vo svojej cenovej kategórii úplne nadštandardná
  • Vysoká kvalita obrazu vďaka Mini LED a QLED
  • Vysoká obnovovacia frekvencia

Zápory

  • Väčšia hrúbka televízie
  • Pomalší USB 2.0 konektor pre externé disky
  • Farby nie sú tak dobré, ako pri OLED televíziách
1 100 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

Spoločnosť TCL patrí dlhodobo k priekopníkom technológií spojených s reprodukciou obrazu. Nie je teda divu, že sa model TCL 65C835 radí v pomere ceny a výkonu k tým najzaujímavejším na trhu (november 2022). Základ tohto modelu tvorí 65 palcov veľký displej s rozlíšením 4K, postavený na kombinácii technológie Mini LED a QLED. Spoľahnúť sa tak môžete na vysokú svietivosť, než v prípade OLEDu, a lepšej farby, než pri klasickej LED televízii.

O obsluhu obrazovky sa stará operačný systém Google TV, teda nástupca tak obľúbenej Android TV (služba sa premenováva a ľahko mení ciele). Obnovovacia frekvencia televízie je až 144 Hz, čo je v prípade televízií úplne nadštandardná hodnota. Aj drahšie modely sa väčšinou zastavia na hodnote 120 Hz. Z tohto pohľadu budú z obrazovky nadšení aj nároční hráči, pretože to znamená lepšiu plynulosť obrazu.

Osadené reproduktory vydajú kvalitný zvuk, ktorý je podporený výkonom až 60 wattov. Takto silné reproduktory nájdete väčšinou skôr až vo vyšších cenových reláciách. V zmysle konštrukčných rozmerov sa ale dočkáte skôr ťažšieho zariadenia. Hrúbka modelu je totiž 6,9 centimetra. Konkurenčné modely sú často na polovičnej hodnote.

Parameter Tento produkt
Výrobca

TCL

Dostupné uhlopriečky (")

55, 65, 75

Technológia obrazovky

QLED

Rozlíšenie (px)

4K

Obnovovacia frekvencia (Hz)

144

Smart TV

Áno

Výkon reproduktorov (W)

50

Hodnotenie konektivity a spotreby

Na chrbte obrazovky nájdete na boku pomerne solídne spektrum konektorov. Patria medzi ne 4 porty HDMI, všetky s podporou 4K prenosu. Nechýba USB, bohužiaľ pomalšieho typu 2.0. Vedľa neho sa nachádza zdierka na pripojenie káblového internetu. K televízii pripojíte aj anténu, optické audio, satelit aj slúchadlá. Vstup sa ponúka aj pre videokamery s AV káblom.

TCL 65C835 sa radí do energetickej triedy G, obdobne ako väčšina ostatných televízií. Energetické štítky však obrazovkám v podstate neumožňujú získať oveľa lepšie hodnotenie, museli by totiž menej svietiť a užívateľ by určite zle viditeľný obraz veľmi neocenil. V klasickom SDR móde si televízia vezme ročne (pri 1 000 hodinách) cca 111 kWh, v móde HDR potom až 300 kWh. Počítajte teda pri cene elektriny 0,2 €/kWh s ročnými nákladmi okolo 22,2 € až 60 €.

Parameter Tento produkt
WiFi

Áno

Bluetooth

Áno

LAN pripojenie

Áno

Konektory HDMI

4

Konektory USB

1

Slúchadlový jack

Áno

Digitálny audio výstup

Áno

Hodnotenie funkcií

Pri zhodnotení funkcií sa zameriame najskôr na to najdôležitejšie, a to podporu streamovacích aplikácií. Spoľahnúť sa môžete na podporu všetkých, pretože Google TV skrátka nič nechýba. Pokiaľ sa ale zaujímate o funkcie vylepšenia obrazu, tešiť sa môžete na HDR10, HDR10+, HLG aj najkvalitnejšie Dolby Vision IQ.

Model TCL 65C835 podporuje aj bezdrôtový prenos obrazu z telefónu, AirPlay 2 a prehrávanie cez DLNA. Trochu netradične sa stretneme s podporou ako Miracastu, tak aj Chromecastu, prenos obrazu by tak mal byť možný zo všetkých značiek inteligentných telefónov. Recenzovaný produkt umožní využitie hlasových asistentov Google Assistant a Amazon Alexa. Priestorový zvuk je zaistený nielen vďaka kvalitným reproduktorom, ale aj technológiám Dolby Atmos, Dolby Digirtal AC4 a DTS HD.

Obnovovacia frekvencia 144 Hz je cielená najmä na vášnivých hráčov. O to lepšie je vedomie, že je táto frekvencia variabilná prostredníctvom funkcie AMD FreeSync Premium. Vďaka tomu bude obrazovka prispôsobovať svoju frekvenciu počtu snímok, ktoré do nej pošle herná konzola či počítač. Obraz tak bude vždy plynulý a bez trhania.

Parameter Tento produkt
Smart TV

Áno

HbbTV

Áno

Operačný systém

GoogleTV

Funkcia vylepšenia obrazu

HLG, HDR10/10+

Hlasové ovládanie

Áno

Ambilight

Nie

Zrkadlenie obrazu

Áno

Variabilná obnovovacia frekvencia

Áno

Herný režim

Áno

Netflix

Áno

Disney+

Áno

HBO Max

Áno

Apple AirPlay

Áno

Hodnotenie ďalších expertov

Odborníci z celého sveta hodnotia ako najväčšie klady modelu TCL 65C835 jeho nadštandardnú kvalitu a svietivosť obrazovky v cenovej hladine. Defaultnú konfiguráciu obrazu pritom vidia ako pomerne solídnu, farby tak nebudete musieť príliš prispôsobovať. K maximálnej kvalite však bude trocha hrania s posuvníkmi v menu potrebné pri každej televízii. Výrobcu chvália aj za implementáciu moderného, ​​všestranného a svižného systému Google TV a jeho kombináciu s hlasovým ovládaním.

Negatíva na seba však tiež nenechajú čakať a nikto z odborníkov výrobcu nepochváli za hrúbku obrazovky. Tá je so svojimi 69 milimetrami oproti konkurencii v rovnakej cenovej hladine skrátka skôr hrubšia. Drobné výhrady smerujú aj k osadeniu pomalšieho konektora USB 2.0, avšak toto bude hrať dôležitú úlohu asi len pre málokoho.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Vo svojej cenovej hladine ponúka TCL 65C835 naozaj nadštandardné vybavenie, a to vo všetkých smeroch. Na prvý pohľad je zrejmé, že sa o lacnú televíziu nejedná, ale ak vezmete do úvahy jej uhlopriečku, kvalitu obrazu, konektivitu a funkcie, prekvapí vás, ako veľmi výhodná kúpa to je. Výrobca uprednostnil pred OLED panelom s ideálnym poňatím čiernej farby lacnejšiu kombináciu Mini LED s QLED. Vďaka tomu sa kvalita obrazu OLEDu približuje (nie je ale rovnaká) pri zachovaní nižšej ceny.

Vysoká obnovovacia frekvencia 144 Hz patrí medzi najlepšie na trhu, je tiež variabilná. To spoločne s herným režimom znamená, že ide o ideálny variant pre náročných hráčov. Medzi negatíva môžeme zaradiť skôr menšie nedostatky. Najmä teda väčšie rozmery televízie čo do jej hrúbky, pomalší USB konektor na chrbte a v porovnaní s OLED televíziami horšie zobrazenie čiernej farby. Ak chcete naozaj to najlepšie možné a netrápi vás rozpočet, QD OLED modely budú lepšou cestou.

Porovnanie s alternatívami

Pre porovnanie sme sa rozhodli voliť väčší model LG OLED77A1. Ten je síce pomerne podstatne drahší ako TCL 65C835, ale ponúkne toho tiež z pohľadu kvality obrazu viac. Televízia od LG má uhlopriečku 77 palcov, využíva pritom kvalitný OLED panel. Na rozdiel od modelu TCL sa tak môžete spoľahnúť na hlbokú čiernu farbu a kvalitné poňatie všetkých ostatných farieb.

Zmieriť sa však musíte aj s nižšou svietivosťou, pretože QLED panely sú v tomto ohľade podstatne lepšie. Rovnako tak nedosahuje televízia LG OLED77A1 ani zďaleka rovnakú obnovovaciu frekvenciu, dočkáte sa 50/60 Hz. Výkon reproduktorov je tiež slabší, dosahuje len 20 wattov. Ak pre vás nie je dôležité mať ten najlepší obraz a chcete skôr všestranne vybavený model, radšej ušetrite a zvoľte TCL 65C835.

Naše hodnotenie a záver

TCL 65C835 je jednou z najlepšie vybavených veľkých televízií v pomere ceny a výkonu. Vďaka kombinácii Mini LED podsvietenia a kvantových bodiek sa dočkáte o niečo horšieho obrazu, než v prípade QD OLEDov, ale lepšieho, než aký ponúknu ostatné QLED obrazovky. Zariadenie pracuje s obnovovacou frekvenciou až 144 Hz a je pritom variabilné, to poteší najmä hráčov.

Vysoká svietivosť zaistí žiarivý obraz aj za denného svetla, konektivita je (až na pomalší USB 2.0) veľmi dobrá. Ak je pre vás dôležitejšia vyššia kvalita farieb, vyobrazenie čiernej a na ostatnom vám veľmi nezáleží, odporúčame zvážiť aj väčší LG OLED77A1.

1 100 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: TCL C835 | Hodnotenie: 86,2 %
Jakub Gulec
Jakub je technickým expertom našej redakcie. Televízie má naštudované od A po Z a žiadna technologická novinka mu neunikne. Pojmy ako 4K upscaling či Micro LED mu nie sú vôbec cudzie a ľahko vám ich dôležitosť priblíži. Okrem televízií nájdete jeho recenzie aj v kategóriách tabletov, mobilov, ale aj záhradného náčinia.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Už sa nepredáva

Recenzia TCL C835

TCL C835

1 100 € Orientačná cena