Menu

Recenzia a test TecMATE OptiMATE 6 Ampmatic

Veľmi dobré Celkové hodnotenie

Zaujalo nás v kategorii Autonabíjačky

Klady

  • Plne automatická
  • Všestranné použitie
  • Regenerácia vybitej batérie
  • Vplyv na životnosť batérie
  • Trojročná záruka

Zápory

  • Komplikovaný návod
  • Kratší prívodný kábel
  • Neohybné káble
100 € Orientačná cena

OptiMATE 6 Ampmatic od belgickej spoločnosti TecMATE je veľmi univerzálne zariadenie, ktoré funguje ako skúšačka, nabíjačka a prístroj na údržbu batérií. V súčasnosti sa jedná o jednu z najpredávanejších autonabíjačiek na slovenskom trhu, tu ale jej uplatnenie nekončí.

Základná charakteristika

TecMATE OptiMATE 6 Ampmatic je podľa výrobcu možné využiť pri motocykloch, autách, lodiach, lietadlách, dodávkach aj karavanoch. Zariadenie však zaujme predovšetkým plnou automatikou. Najprv vykoná diagnostiku stavu batérie a stanoví ideálny prúd a program nabíjania. Stačí teda pripojiť batériu, nabíjačku do zásuvky a o nič ďalšie sa v podstate nemusíte starať. Navyše je možné nechať ju trvalo pripojenú, čím optimalizujete prevádzku batérie a predĺžite jej životnosť.

Táto nabíjačka funguje aj pri úplne vybitých batériách a využiť ju môžete aj pri zariadeniach, ktoré už sú považované za nepoužiteľné. Má ochranu proti skratu a prepólovaniu a stupeň krytia IP54. Je teda chránená proti striekajúcej vode zo všetkých uhlov a čiastočne proti prachu. Autonabíjačky v podobnej cenovej kategórii ale mávajú stupeň krytia vyšší (obvykle IP65). OptiMATE 6 Ampmatic je možné ľahko pripevniť na stenu a má veľký rozsah pracovnej teploty (-40 °C / +50 °C).

Parameter Tento produkt
Napätie (V)

12

Rozmery (mm)

199 × 71 × 61

Hmotnosť (kg)

0,74

Ochrana proti skratu

Áno

Ochrana proti prepaľovaniu

Áno

LCD displej

Nie

USB port

Nie

Stupeň krytia

IP54

Hodnotenie ďalších odborníkov a užívateľov

S väčšinou vlastností nabíjačky TecMATE OptiMATE 6 Ampmatic sú užívatelia veľmi spokojní. Kladne hodnotia plnú automatiku, všestranné použitie a kvalitné bezpečnostné prvky, rovnako ako možnosť regenerácie úplne vybitej autobatérie aj trvalého pripojenia. Za zápor je naopak považovaná nepoddajnosť káblov, ich krátka dĺžka (2 m) a na mnohých miestach komplikovaný návod. Zoznámenie sa s týmto produktom teda nemusí byť úplne jednoduché.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

TecMATE OptiMATE 6 Ampmatic je plne automatická nabíjačka autobatérií, ktorá má široké využitie. Navyše je ju možné nechať pripojenú 24/7, čím sa optimalizuje prevádzka batérie. To môže mať výrazný vplyv na jej životnosť. Okrem toho dokáže „oživiť“ aj úplne vybitú či zdanlivo nepoužiteľnú batériu a spomenúť musíme aj predĺženú trojročnú záruku. Počítať však musíte s nepoddajnosťou káblov, ich kratšou dĺžkou aj trochu komplikovaným návodom.

Porovnanie s alternatívami

V súčasnosti už máte k dispozícii aj novší model TecMATE OptiMATE 7 Ampmatic. Toto zariadenie má síce niektoré vylepšené vlastnosti ako napr. širšie využitie a LED signalizáciu, na druhú stranu je o viac ako 40 € drahšie a je teda diskutabilné, či sa vám jeho kúpa oproti recenzovanému modelu oplatí. Užívatelia v každom prípade dávajú prednosť práve nabíjačke TecMATE OptiMATE 6 Ampmatic.

Záverečné zhrnutie

TecMATE OptiMATE 6 Ampmatic je všestranné zariadenie, ktoré po pripojení pracuje úplne automaticky, takže problém nemusí predstavovať ani trochu komplikovaný návod. Navyše je toto zariadenie určené na permanentné pripojenie, vďaka čomu dokáže batériu udržiavať v optimálnej prevádzke. Výrobca pritom uvádza, že je tak možné zvýšiť životnosť autobatérie až o 400 %. Niektoré mierne negatíva ako komplikovaný návod alebo nepoddajnosť či kratšia dĺžka káblov tak nehrajú zásadnú úlohu.

100 € Orientačná cena
Autor: Petr Šindelář | Dátum: | Produkt: TecMATE OptiMATE 6 Ampmatic | Hodnotenie: Veľmi dobré
Petr Šindelář
Redaktor
Petr je skúsený redaktor, ktorý sa v priebehu rokov zaoberal najrôznejšími témami. Svoje skúsenosti zúročil aj pri porovnaní aktuálne najlepších nabíjačiek autobatérií. Môže vám teda poradiť, čo konkrétne by ste mali pri výbere zohľadniť. Nezameriaval sa pritom iba na samotnú funkčnosť, rovnakú pozornosť venoval aj aspektom, ako je zrozumiteľnosť návodu. Aj tá by totiž mala potenciálnych užívateľov zaujímať.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia TecMATE OptiMATE 6 Ampmatic

TecMATE OptiMATE 6 Ampmatic

100 € Orientačná cena