Menu

Recenzia a test Tefal PF 220838

86,8 % Celkové hodnotenie

Netypický dizajn v kategorii Malé domáce pekárne

Klady

  • 17 programov vrátane prípravy ryže
  • Atypický dizajn
  • Kompaktné rozmery

Zápory

  • Chýba okienko vo veku
  • Nemá nastaviteľný program
  • Pri miesení hlučnejšia
130 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

Domáca pekáreň Tefal PF 220838 ponúka príkon 650 W, ktorý by mal byť pre prístroj jej rozmerov úplne dostačujúci. Pojme totiž maximálne 1 kg surovín a radí sa tak medzi menšie domáce pekárne. Vďaka tomu nie je problém, že má pekáreň len jeden hnetací hák – jej forma je štvorcová, jeden hák je teda dostačujúci na dobré premiešanie cesta. Ako už je na trhu štandardom, na výber máte z troch veľkostí bochníka a troch stupňov prepečenia kôrky. Ovládanie je membránové, s tým sa opäť stretnete pri väčšine pekární na trhu.

V tabuľke nižšie nájdete aj rozmery pekárne, ide viac-menej o kocku s hranou 30 cm. To môže byť pre rad užívateľov lákavé, pretože ju pomerne dobre uskladníte, nezaberie veľa miesta na linke ani na poličke. Mnohých užívateľov môže zaujať aj jej dizajnové prevedenie.

Unboxing a video z testovania

Parameter Tento produkt
Výrobca

Tefal

Maximálna hmotnosť bochníka (g)

1 000

Príkon (W)

650

Počet hnetacích hákov v nádobe

1

Počet veľkostí bochníka

3

Stupne prepečenia kôrky

3

Ovládanie

Membránové

Šírka (cm)

29

Hĺbka (cm)

32

Výška (cm)

30

Hmotnosť (kg)

4,3

Programy

Domáca pekáreň Tefal poteší počtom programov – vyberať si môžete medzi 17, čo je v našom porovnaní nadpriemerná hodnota. Okrem iného medzi nimi nájdete aj bezlepkové pečenie či prípravu marmelády. V časovej tiesni určite využijete aj funkciu rýchleho pečenia. Medzi konkurenčnými modelmi vyniká programami na prípravu obilnín, či už vo forme kaše alebo aj prílohovej ryže. Táto pekáreň však nemá nastaviteľný program, ktorý by ste si mohli prispôsobiť podľa svojich potrieb a preferencií.

Parameter Tento produkt
Počet programov

17

Bezlepkové pečenie

Áno

Rýchle pečenie

Áno

Marmeláda/džem

Áno

Výroba jogurtu

Nie

Varenie ryže

Áno

Nastaviteľný program

Nie

Vybavenie a funkcie

Pekáreň značky Tefal považujeme za užívateľsky prívetivú. Pokiaľ vám v domácnosti vypadne prúd, dokáže tento model zachovať pamäť až po dobu 7 minút a pri opätovnom spustení (do spomínaných 7 minút) pokračovať v procese. Mnoho pekární má však až 15-minútovú pamäť, ide tak skôr o slabšiu hodnotu. Ak chcete prísť ráno či večer k čerstvo upečenému bochníku, bude sa hodiť aj odložený štart, ktorý je možné nastaviť na štandardných 15 hodín. V prípade, že sa oneskoríte, pekáreň dokáže po dopečení udržiavať chlieb teplý po dobu jednej hodiny.

Samozrejmosťou je displej či zvuková signalizácia, táto pekáreň však v priebehu pečenia nedokáže sama pridávať ingrediencie. Vo výbave nájdete iba jednu nádobu na pečenie, nechýba však odmerka, odmerná lyžica ani háčik na vyberanie hnetača z bochníka.

Na rozdiel od mnohých konkurenčných modelov, táto pekáreň nemá priezor vo veku. To môže byť najmä pre začínajúcich užívateľov trochu znervózňujúce, po celú dobu pečenia neviete, čo sa v pekárni deje a otváranie veka sa neodporúča. Z fyzicky testovaných modelov mala ale táto pekáreň najlepšie prepečenú kôrku na vrchnej strane bochníka, čo môže byť zapríčinené práve chýbajúcim priezorom (od kovového vnútra veka sa totiž lepšie odráža teplo).

Parameter Tento produkt
Pamäť pri výpadku el. prúdu (min)

7

Možnosť pozastavenia programu

Nie

Odložený štart (hod)

15

Udržiavanie teploty po upečení

Áno

Displej

Áno

Zvukový signál

Áno

Automatické pridávanie ingrediencií

Nie

Počet nádob na pečenie vo výbave

1

Háčik na vybratie hnetačov

Áno

Odmerka

Áno

Priehľadné veko

Nie

Komfort používania

Pekáreň Tefal zahŕňa len cudzojazyčné popisy, výrobca to však vyriešil pribalením nálepiek, ktorými si môžete popisy na pekárni prelepiť. Návod už je samozrejme v slovenčine (resp. v češtine) a rozhodne nemôžeme tvrdiť, že by nebol dostatočne obsiahly. Dozviete sa, ako obsluhovať pekáreň, ako postupovať pri problémoch aj aké ingrediencie používať. Recepty síce v návode nenájdete, s pekárňou ale dostanete rovnú malú kuchárku.

Výhodou tohto malého modelu môže byť veľmi jednoduché zostavovanie. Zatiaľ čo pri niektorých pekárňach musíte nádobu na pečenie do vnútra vyložene natlačiť a aj vyberanie vyžaduje určitú silu, pri tomto modeli sa naozaj namáhať nemusíte. V spodnej časti nádoby je len jedno ozubené koliesko, ktoré pohodlne zapadne na svoje miesto. Toto koliesko je bohužiaľ plastové, možno teda bude mať kratšiu životnosť ako kovový mechanizmus niektorých iných pekární, najmä starší ľudia ale pravdepodobne ocenia jednoduchšie používanie.

Hnetač pekárne má nepriľnavý povrch a hoci sa často zapečie do bochníka, vyberiete ho bez problémov a bez väčších škôd na pečive. Následné čistenie je veľmi jednoduché, vystačíte si pokojne len s handričkou a vodou. Pri miešaní surovín (najhlučnejšia časť programu pečenia) sme namerali hlučnosť 64,9 dB, tá nie je pri pekárňach vyložene vysoká, ale ani nízka. Zaujímavý je zvukový rozsah tohto modelu, v niektorých fázach znie trochu ako štartujúci vysávač. Pečenie cez noc tak bude vhodné len pokiaľ máte kuchyňu v dostatočnej vzdialenosti od spálne, to ale bude pravdepodobne prípad väčšiny domácich pekární.

Parameter Tento produkt
Popisy v slovenčine (češtine)

Nálepky na prelepenie

Recepty v návode

Samostatná kuchárka

Riešenie problémov v návode

Áno

Otváranie veka

Jednoduché

Vybratie a vloženie nádoby

Veľmi ľahké

Hlučnosť

64,9

Hnetače zostávajú v bochníku

Áno

Pripekanie cesta na hnetače

Nie

Čistenie

Jednoduché

Výsledky pečenia

Pri našom testovaní dosahovala pekáreň Tefal veľmi konštantné výsledky. Bochníky mali pekný tvar aj dobré prepečenie, farba kôrky bola rovnomerná. Ako jediná z testovaných pekární zvládla prepiecť bochník aj v hornej časti. Prekvapila nás však kôrka, ktorá bola vždy výrazne tmavšia a tvrdšia ako pri bochníkoch z iných pekární, hoci sme všetky nastavovali na stredné prepečenie. Počítajte teda s tým, že tento model prepeká kôrku trochu viac, v prípade potreby ale môžete nastaviť slabšie prepečenie.

Čo sa týka dĺžky pečenia, pri testovaných programoch išlo väčšinou zhruba o priemer, vyniká celozrnným pečením, na ktoré nepotrebuje ani 3 hodiny, zatiaľ čo niektoré konkurenčné modely vyžadujú aj 3,5 h.

Parameter Tento produkt
Tvar bochníka

Rovomerný

Farba

Rovnomerná

Kôrka

Tvrdá

Dĺžka štandardného programu - 1kg bochník (h:min)

3:07

Dĺžka pečenia celozrnného chleba - 1kg bochník (h:min)

2:50

Dĺžka pečenia sladkého chleba - 1kg bochník (h:min)

3:30

Dĺžka rýchleho programu - 1kg bochník (h:min)

1:35

Názory používateľov a odborníkov

Väčšina užívateľov nemá k pekárni Tefal žiadne výhrady, niektorí spomínajú len trochu hlučnejšie miesenie. Všeobecne ale používatelia chvália najmä malé rozmery pekárne a originálny dizajn. Oceňujú aj priloženú kuchárku s receptami a celkovo sú s výsledkami pečenia spokojní.

Klady a zápory

Ak sa najprv zameriame na vonkajšiu časť zariadenia, medzi výsady pekárne Tefal rozhodne patrí pekné dizajnové spracovanie a pomerne kompaktné rozmery, vďaka ktorým zapadne aj do menších kuchýň. Vo vnútornej časti zas poteší hnetač s nepriľnavým povrchom, na ktorý sa nepripeká cesto. Výhodou je tiež jednoduché nasadzovanie a vyberanie nádoby na pečenie a celkovo jednoduché používanie. So 17 programami sa vyhrajú aj náročnejší užívatelia a ako inšpirácia poslúži aj priložená kuchárka.

Čo sa týka nevýhod, pri tejto pekárni ich veľa nenájdete. Je síce trochu hlučnejšia, to ale nie je pri domácich pekárňach nijako neobvyklé. Oproti niektorým konkurenčným modelom jej chýba nastaviteľný program a nemá okienko vo veku.

Naše hodnotenie a záver

Domácu pekáreň Tefal PF 220838 odporúčame skôr menej početným domácnostiam, užívateľsky sa ale javí ako prívetivá. Na výber máte z troch veľkostí chleba s hmotnosťou od 500 g do 1 kg. Môžete si zvoliť aj z troch stupňov prepečenia kôrky. Poteší 17 programov, medzi ktorými nechýba rýchle pečenie ani príprava mliečnych produktov alebo varenie ryže. Pekáreň dokáže odložiť štart až o 15 hodín a pri výpadku prúdu udržať pamäť po dobu 7 minút (to je skôr podpriemer). Navyše je pomerne malá, takže nebude zavadzať ani v menšej kuchyni.

Tento model ale nemá priezor vo veku, čo môže niektorým používateľom chýbať. V jeho výbave nenájdete ani automatické pridávanie ingrediencií. Ak by vás zaujímala pekáreň s týmito prvkami, pozrite sa aj na recenziu modelu Tefal PF 250135.

130 € Orientačná cena
Autor: Eliška Srncová | Dátum: | Produkt: Tefal PF 220838 | Hodnotenie: 86,8 %
Eliška Srncová
Eliška sa ako redaktorka väčšinou zameriava na veľké domáce spotrebiče. Pečenie ale patrí medzi jej záľuby, a preto sa ujala aj domácich pekární. Téme sa starostlivo venuje a vďaka niekoľkoročným skúsenostiam s porovnávaním produktov vám poradí, ako vybrať vhodnú domácu pekáreň. Z kuchynských pomocníkov má na starosti napríklad aj stolné rúry, klasické rúry a rôzne typy varičov.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Tefal PF 220838

Tefal PF 220838

130 € Orientačná cena