Menu

Recenzia a porovnanie Tefal ZC 255 B 38

80,0 % Celkové hodnotenie

Ďalší na zváženie v kategorii Slimákové odšťavovače

Klady

  • Praktická podmiska
  • Dobrý pomer cena/výkon
  • Možné umývať v umývačke
  • Dostupné náhradné diely

Zápory

  • Menší otvor na plnenie
  • Veľké sitko sa horšie čistí
  • Nie je vhodný na listovú zeleninu
  • Nemá homogenizačné puzdro
170 € Orientačná cena

Súhrnné údaje a rozmery

Tefal ZC 255 B 38 patrí medzi slimákové odšťavovače. Vyznačuje sa teda nižším výkonom a pomalším lisovaním, čo vám vynahradí hutnejšou šťavou s výraznejšou chuťou a kúskami vlákniny. Príkon dosahuje 200 W, to je medzi slimákovými modelmi štandardná hodnota. Slimák sa točí rýchlosťou približne 60 otáčok za minútu, čo je jedno z nižších čísel. Nižší počet otáčok predstavuje pri odšťavovaní výhodu, do šťavy sa tak nedostane toľko vzduchu, nebude potom napenená a bude pomalšie oxidovať. Ako je u slimákových strojov štandardom, aj tento disponuje iba jednou rýchlosťou a spätným chodom na uvoľnenie zaseknutého ovocia.

Väčšina odšťavovačov nadobúda podobné rozmery. Pokiaľ vás zaujímajú konkrétne hodnoty, nájdete ich v spodných riadkoch tabuľky nižšie na stránke. Čo sa veľkosti týka, podstatný je aj priemer plniaceho otvoru. Tento odšťavovač má otvor skôr menší, čo vedie k nutnosti krájať ovocie a zeleninu na drobnejšie kúsky. Nádobky na šťavu a sušinu sú síce podľa výrobcu určené na 0,8 l objemu, pretože však stupnica končí dosť nízko pod okrajom, overili sme, že pojmú celý liter. Obe nádobky vyzerajú úplne rovnako a zapadajú do seba, čo môže uľahčiť ich skladovanie.

Slimák a jeho uloženie

V útrobách nájdete vertikálne umiestnený slimák z odolného plastu. Plast je v prípade slimákov štandardným materiálom, na kvalitnejšiu keramiku narazíte skôr zriedka. Vertikálne odšťavovače sú veľmi univerzálne, poradia si napríklad aj s mäkším ovocím a bobuľami.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Tefal

Typ

Slimákový

Uloženie slimáka

Vertikálne

Príkon (W)

200

Otáčky/min

60

Počet rýchlostí

1 + spätný chod

Veľkosť plniaceho otvoru (mm)

40 × 49

Objem nádoby (l)

0,8

Objem zásobníka na zvyšky (l)

0,8

Výška (cm)

44

Šírka (cm)

17

Hĺbka (cm)

34

Hmotnosť (kg)

4,8

Orientačná hmotnosť

2,6

Test odšťavovania

Aby sme mohli odšťavovače spravodlivo porovnať, kúpili sme do každého rôzne druhy ovocia a zeleniny a nakrájali ich na porovnateľne veľké kúsky. Pri odšťavovaní sme merali aj hluk, ktorý stroje vydávali, hodnotili sme, ako rýchlo si s ovocím poradili, či sa nezasekávalo a či nebola šťava napenená.

Konkrétne sme každý model postupne naplnili 0,5 kg jabĺk, 0,5 kg pomarančov, 0,5 kg mrkvy, 0,5 kg červených ríbezlí a nakoniec 0,3 kg zmesi listovej zeleniny (125 g rukoly a 175 g ľadového šalátu). Výsledky si môžete pozrieť nižšie na fotografiách.

Objem šťavy

Jablčnej šťavy sme získali 280 ml, pomarančovej 300 ml. Ohľadom mrkvy nás odšťavovač príjemne prekvapil. S tvrdými surovinami si spravidla poradia lepšie horizontálne odšťavovače, Tefal ZC 255 B 38 však získal z mrkvy šťavy viac ako nami testovaný G21 Gracioso horizontal. To isté platí aj pre ríbezle, aj tu mali výťažnosť vyššiu, aj keď musíme poznamenať, že šťava bola o niečo hustejšia a podobala sa trochu pyré, čo nie každému vyhovuje.

V čom sa však Tefal naozaj nevyznamenal, je lisovanie listovej zeleniny. Z 300 gramov získal len 50 ml šťavy, zvyšky navyše neodpadali do nádobky na sušinu, ale zostali v tele odšťavovača a zablokovali sitko. Pokiaľ plánujete prípravu zmesí, kedy budete listovú zeleninu po kúskoch pridávať medzi tvrdšími surovinami, potom si s ňou odšťavovač poradí, pokiaľ ju však potrebujete vylisovanú samostatne, potom vám tento odšťavovač rozhodne neodporúčame.

Pena a zvyšky

Čo sa týka napenenia, Tefal si vedie pomerne dobre. Pena sa objavila u jabĺk, u nich však veľmi záleží na použitej odrode (my sme zvolili kultivar Gala). U pomarančov, mrkvy a ríbezlí sa tento problém neobjavil vôbec. Samostatnou kapitolou je pena na šťave z listovej zeleniny, toto odšťavovači skrátka nejde. Aby sme ale boli spravodliví, musíme spomenúť, že na listovú zeleninu sa všeobecne odporúčajú horizontálne alebo dvojhriadeľové odšťavovače, takže podobné ťažkosti by dosť možno mala väčšina vertikálnych modelov na trhu.

Pokiaľ porovnáme hmotnosť sušiny získanej z vertikálneho a horizontálneho odšťavovača, do nádobky Tefalu jej dopadlo vo všetkých prípadoch o niečo menej. Sčasti to môže byť aj vyššou výťažnosťou, najmä v prípadoch, keď Tefal vylisoval aj viac šťavy (mrkva). V prípadoch, keď však oba odšťavovače získali šťavy rovnako alebo takmer rovnako (jablká, pomaranče), je však na vine fakt, že časť sušiny zostala vo vnútri. Tento problém najlepšie ilustruje listová zelenina, ktorá sa do zásobníka na zvyšky nedostala vôbec, alebo červené ríbezle, ktorých tam dopadlo len veľmi málo.

Surovina Objem šťavy (ml) Hmotnosť sušiny v zásobníku (g)
Jablká Gala 280 102,1
Pomaranče 300 101
Mrkva 200 213,6
Červené ríbezle 310 (hustejšie) 16,7 (zvyšky zostali aj v sitku)
Listová zelenina (rukola + šalát) 50 0 (upchaté sitko)

Hlučnosť a plynulosť prevádzky

Hlučnosť odšťavovača Tefal hodnotíme ako vcelku nízku. Orientačne sme namerali medzi 75 a 85 dB, pričom hodnoty sa líšili podľa tvrdosti lisovaných surovín. Čo nás trochu zarazilo, bolo mierne kývanie pri odšťavovaní tvrdších kúskov. V porovnaní s dvojnásobne drahým (v septembri 2021) G21 Gracioso tu bolo poznať, že celkové prevedenie je trochu slabšie.

Plynulosť prevádzky bola dostatočná, spätný chod takmer nebolo potrebné použiť. Pred slimákom alebo v otvore sa ovocie nezasekávalo vôbec, tento problém však vertikálne odšťavovače všeobecne nemávajú. Nepretržitosť prevádzky by však mohla byť narušená upchatím sitka, ktoré sa objavilo pri listovej zelenine a čiastočne aj pri ríbezliach, toho by sme ale museli odšťaviť oveľa väčšie množstvo, aby sa sitko upchalo úplne.

Vybavenie a užívateľský komfort

Ovládanie tohto odšťavovača je manuálne, pozostáva z jediného prepínača. Jednoduchý systém predstavuje výhodu, tlačidlá navyše na rozdiel od dotykového displeja znesú aj ovládanie mokrými rukami. Ďalší bonus vidíme v možnosti umyť obe nádoby, veko a sitko v umývačke. Sitko je nerezové a jeho čistenie uľahčí pribalená kefka. Uzáver antidrip bráni vytekaniu šťavy, čo sa hodí v prípade, že potrebujete vymeniť nádobky alebo celý prístroj preniesť. S homogenizačným puzdrom v prípade tohto modelu počítať nemôžete. Samozrejmosťou sú naopak protišmykové nožičky, tie totiž mali v čase porovnania (september 2021) všetky nami hodnotené odšťavovače.

Užívateľský komfort

Odšťavovače nie sú úplne najľahšie zariadenia, s tým treba pri objednávke a jej vyzdvihovaní počítať. Konkrétne model Tefal naša váha zhodnotila na 2,6 kg. Rozbalenie a zostavenie sa nám potom už zdalo rýchle a jednoduché. Odšťavovač je označený malými ikonkami, takže časť procesu pravdepodobne pochopíte aj bez návodu. Tiež používanie je intuitívne. Čo však niekomu nemusí vyhovovať, je pomerne malý otvor na ovocie. Na trhu sú dnes aj odšťavovače so širokým dávkovačom, v ponuke ich majú napríklad značky Kuvings, Concept a ďalšie.

Trochu horšie musíme hodnotiť údržbu, najmä kvôli veľkému sitku. U vertikálnych odšťavovačov je však všeobecne potrebné počítať s tým, že majú sitká väčšie ako horizontálne odšťavovače, a vyťahovanie zvyškov ovocia tak zaberie oveľa viac času. S pribalenou kefkou sa však všetko dalo zvládnuť. A ani farebné suroviny typu mrkva či ríbezle nenechali na súčiastkach žiadne škvrny.

Parameter Tento produkt
Ovládanie

Manuálne

Umývanie v umývačke

Áno

Čistiaca kefka

Áno

Homogenizačné puzdro

Nie

Protišmykové nožičky

Áno

Nerezové sitko

Áno

Uzáver antidrip

Áno

Orientačná hlučnosť

75-85

Hodnotenie ďalších používateľov

Ostatní majitelia odšťavovača Tefal sú s produktom spokojní. Zhodli sa najmä na tichom chode, vysokej výťažnosti a relatívne jednoduchej údržbe, napriek väčšiemu sitku. Výkon hodnotia ako dostatočný aj pre tvrdú zeleninu typu mrkvy, čo potvrdzuje aj naša skúsenosť. Výčitiek sa v užívateľskom hodnotení objavilo relatívne málo, niektorým vadil malý plniaci otvor, iným sa po niekoľkých použitiach stalo, že uzáver antidrip prestal tesniť a z otvoru na šťavu vypadával. Podľa užívateľských recenzií má aj tento odšťavovač sklon sa pri spracovávaní väčšieho množstva ovocia upchávať.

Klady a zápory

Ako hlavný prínos odšťavovača vidíme pomerne vysokú výťažnosť kombinovanú s relatívne nízkou cenou. Hoci bývajú na lisovanie koreňovej zeleniny obvykle odporúčané skôr horizontálne odšťavovače, tento z mrkvy vylisoval viac šťavy ako nami testovaný horizontal. Ďalším bonusom je tichá prevádzka a relatívne jednoduchá údržba. A z praktických dôvodov sa hodí aj dostupnosť náhradných dielov.

Záporov pri tomto modeli mnoho nenájdeme. Nie je k nemu možné kúpiť príslušenstvo typu homogenizačného puzdra alebo nadstavca na cestoviny, to je však obvykle doménou skôr horizontálnych modelov. Odšťavovač by podľa nás mohol byť málinko robustnejší, takto sa pri lisovaní tvrdších kúskov trochu kýval. Z toho však bohužiaľ nedokážeme vyvodiť, či sa po čase toto kývanie zhorší, alebo pôjde vždy len o detail.

Naše hodnotenie a záver

Slimákový odšťavovač Tefal disponuje priemerným príkonom a nízkym počtom otáčok. Môžeme ho odporučiť tým, ktorí lisujú široké spektrum ovocia a zeleniny – s výnimkou listovej zeleniny si poradil so všetkým, a pokiaľ budete listovú zeleninu prekladať inými druhmi, poradí si aj s ňou. Pokiaľ však zvažujete multifunkčný model s možnosťou výroby orieškových masiel, sorbetov alebo detských príkrmov, budete sa musieť poobzerať po niektorom z drahších modelov.

Pri vertikálnych odšťavovačoch treba počítať s tým, že čistenie väčšieho sitka zaberie viac času. Inak je ale obsluha a údržba jednoduchá, k čomu prispieva aj možnosť umývať niektoré časti odšťavovača v umývačke. Výťažnosť šťavy je pomerne dobrá a aj ostatní užívatelia sú s týmto produktom spokojní.

Ak zvažujete medzi vertikálnym a horizontálnym modelom, odporučíme na prečítanie aj recenziu G21 Gracioso, ktorý sme tiež v redakcii testovali.

170 € Orientačná cena
Autor: Iva Koňaříková | Dátum: | Produkt: Tefal ZC 255 B 38 | Hodnotenie: 80,0 %
Iva Koňaříková
Redaktorka
Iva má ako redaktorka veľa skúseností s testovaním produktov, pričom niektorých pomocníkov do kuchyne pravidelne používa doma v kuchyni. Ujala sa preto aj témy odšťavovačov, s ktorými vás bližšie zoznámi a poradí, do ktorých modelov sa oplatí investovať. Sleduje pritom aktuálne trendy a odborné aj užívateľské recenzie, aby mohla odporučiť vhodný produkt rôznym cieľovým skupinám.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Tefal ZC 255 B 38

Tefal ZC 255 B 38

170 € Orientačná cena