Televízory sú jedným z najrozšírenejších spotrebičov vôbec. Zo štatistického prieskumu ENERGO 2015 vyplýva, že bolo v Českej republike v čase prieskumu v domácnostiach okolo 6 miliónov televízorov, minimálne jednu televíziu bolo možné nájsť v takmer 98 percentách domácností. Priemerný vek týchto spotrebičov pritom dosahoval 5,5 roka a štandardné využitie cca 30 hodín týždenne (Zdroj: ČSÚ).
A ako televíziu vybrať? To môže byť pre nezasväteného spotrebiteľa veľmi zložitou otázkou. S rozvojom veľkého množstva technológií, ktoré televízie podporujú, sa na jednej strane zákazníkom otvára množstvo nových možností, na druhej strane sa výrazne komplikuje ich nákupné rozhodovanie. Televízia už dávno neplní iba úlohu prijímača televízneho signálu. Súčasné zariadenia dokážu sprostredkovať pripojenie k internetu alebo vám ponúknuť jedinečný zážitok pri hraní hier. Existujú aj varianty zahnutých obrazoviek a na trh sa dostávajú prvé 8K televízie.
Vyššie na stránke nájdete výber našej odbornej redakcie. Pokiaľ si však chcete vybrať sami, pripravili sme pre vás tento článok, ktorý rozoberá jednotlivé špecifikácie charakteristické u dnešných televízií a je vytvorený ako nákupný radca pre vaše rozhodovanie. Nie každý parameter pre vás musí byť dôležitým, zamerajte sa teda hlavne na tie prívlastky, ktoré skutočne využijete.
Ako vybrať televíziu stručne:
- Podľa svojich možností si ujasnite cenovú kategóriu televízora.
- Podľa preferencií a rozmerov miesta, kam chcete televíziu umiestniť, zvoľte vhodnú uhlopriečku.
- Rozhodnite sa, akú značku televízie preferujete.
- Nekupujte televíziu s rozlíšením nižším ako HD ready, ideálne voľte Full HD alebo 4K (viď kapitola o rozlíšení).
- Overte, či vybraný model podporuje tuner DVB-T2.
- Zvoľte si, ktorú technológiu displeja vyžadujete.
- Pokiaľ budete televíziu prevádzkovať bez reproduktorov, zamerajte sa na výkon tých vstavaných.
- Medzi jednotlivými modelmi voľte aj na základe spotreby a energetickej triedy.
Klasická alebo smart televízia?
Väčšina inteligentných televízií na trhu už disponuje inteligentnými funkciami a pripojením k internetu. Zvážte teda, či rovno nezaobstarať inteligentnú televíziu. Na riadkoch nižšie si podrobnejšie popíšeme, v čom tie inteligentné funkcie spočívajú:
- Klasická televízia – Nedisponuje pripojením k internetu ani žiadnymi aplikáciami. Po pripojení antény dokáže iba prehrávať televízne programy.
- Hybridná televízia – Umožní pripojenie k internetu za účelom využitia HbbTV, teda funkcie hybridnej televízie. Po stlačení červeného tlačidla sa dostanete k prémiovému obsahu televíznych staníc.
- Smart TV – K funkcii HbbTV pribúda navyše široký výber aplikácií, podpora streamovacích služieb, hlasoví asistenti a mnoho ďalších vylepšení.
Zásadnou funkciou, ktorá sa pokladá pri televízoroch za inteligentnú, je možnosť pripojenia k internetu. Taká televízia disponuje rozsiahlejším menu a často aj množstvom predinštalovaných aplikácií (YouTube, Netflix a ďalšie). Niektoré modely potom ponúkajú aj možnosť bezdrôtového prenosu obrazu z mobilu či počítača na televíziu (zrkadlenie).
S rozvojom technológií možno s trochou zveličenia povedať, že vám dnes televízia dokáže uvariť aj kávu. Samozrejme žiadny kúzelný mlynček na tele obrazovky nenájdete, ale funkcia hlasového asistenta môže byť prepojiteľná s inteligentnou domácnosťou. Jednoducho tak môžete dať televízii pokyn, aby vám pustila hudbu či rozsvietila svetlo. Ako zariadiť inteligentnú domácnosť sa dozviete v samostatnom článku.
Hybridná televízia (červené tlačidlo)
Za akýsi prechod medzi klasickou a inteligentnou televíziou sa dajú považovať modely s funkciou hybridného vysielania, niekedy tiež označovaného ako HbbTV alebo skrátka červené tlačidlo. Aj keď vo filmoch často znamená červené tlačidlo skôr problém ako prínos, v tomto prípade je to naopak.
Ide o funkciu prepojenia vysielaného obsahu jednotlivých televíznych staníc s ich internetovým archívom. S pomocou červeného tlačidla na ovládači sa jednoducho dostanete napríklad k predchádzajúcim dielom obľúbeného seriálu alebo si môžete pustiť film, ktorý ste nestihli v jeho vysielacom čase.
Smart TV
Väčšina inteligentných televízií (Smart TV) spomínanú funkciu HbbTV podporuje a môže sa zdať, že už hybridné televízie sú dostatočne inteligentné. Oproti nim však Smart TV prináša ďalšie prídavné funkcie. Môže sa jednať napríklad o možnosť inštalácie aplikácií, prehliadania internetu, ale aj bezdrôtový prenos obrazu z telefónu na televíziu (telefón musí túto funkciu podporovať).
Skutočne inteligentné funkcie však prichádzajú až s funkciou hlasového asistenta. Ten pri správnom nastavení mimo vyhľadávania na internete zvládne aj prepojenie s inteligentnou domácnosťou. Nie je potom problém spúšťať cez povel udaný televízii iné zariadenia. Pokiaľ o tieto funkcie stojíte, vždy sa pred kúpou informujte, či sú dostupné. Medzi hlasovými asistentmi najčastejšie nájdete Google Asistent a Amazon Alexa.
Inteligentných funkcií je celý rad a výrobcovia sa pri vymýšľaní ďalších a ďalších predbiehajú. Môžete tak naraziť aj na funkcie, ktoré nie sú v našom článku popísané. Ak vaša televízia SMART funkciou nedisponuje, môže pre vás byť cestou zaobstaranie Android TV boxu, ktorý dokáže zaistiť beh inteligentných funkcií. Viac sa o tomto zariadení dočítate v našom porovnaní Android TV boxov.
Technológia zobrazenia
Moderné obrazovky disponujú technológiou LED, OLED, QLED či ich kombináciou QD-OLED. V kapitole si zhrnieme ich výhody aj nevýhody:
- LED televízie – Jedná sa o lacné obrazovky skôr pre menej náročných užívateľov. Kvalita farieb je väčšinou horšia a čierna farba svieti na modro.
- OLED televízie – Zaujímavý variant pre náročných užívateľov, ktorí ocenia perfektné farby a kontrast. Cena je bohužiaľ skôr vysoká.
- QLED televízie – Prinášajú prijateľnejšiu cenu a vyššiu svietivosť ako OLED a lepšie farby než LED televízie.
- QD-OLED televízie – Kombinujú vysokú svietivosť QLED a perfektné farby OLED televízií. Obstarávacia cena je vysoká.
Technológia | Výhody | Nevýhody |
LED | + Lacná varianta
+ Dlhá životnosť |
– Horšia kvalita obrazu
– Pomalá odozva |
OLED | + Výborná kvalita farieb
+ Krátka odozva |
– Nižšia svietivosť ako QLED
– Vypaľovanie pixelov |
QLED | + Dobrá kvalita farieb
+ Vysoká svietivosť |
– Horší kontrast ako OLED
– Nižšia obnovovacia frekvencia |
QD-OLED | + Krásne farby ako OLED
+ Vysoká svietivosť ako QLED + Krátka odozva |
– Vysoká obstarávacia cena |
LED televízie
Sú vlastne druhom LCD (anglicky Light-Emitting Diode) televíziou, ale vďaka odlišnej technológii podsvietenia ponúkajú vyššiu kvalitu zobrazenia. Lepšie podsvietenie znamená nižšiu spotrebu, lepšie zobrazenie farieb, jas a veľmi dlhú životnosť. Stretnúť sa môžete s prevedením Direct LED alebo Edge LED (Zo zdroja: Recenzie a porovnanie televízií).
Direct LED funguje na princípe podsvietenia obrazu v celej ploche a teoreticky tak ponúka kvalitnejší obraz. Edge LED potom funguje na princípe podsvietenia po hranách. Vďaka tomu môže byť obrazovka tenšia, ale podsvietenie nemusí byť úplne rovnomerné.
OLED televízie
OLED televízie (Organic Light-Emitting Diode) oproti LCD a LED technológiám nepoužívajú podsvietenie, naopak svieti každý pixel samostatne. Vďaka tomu je zaručené, že čierna časť obrazu je čierna, pretože nesvieti. To znamená lepšie zobrazenie farieb a výrazne kvalitnejší kontrast. Naopak však majú tieto obrazovky nižšiu životnosť. V prípade poruchy ktorejkoľvek diódy vám zostane na obraze čierna bodka.
QLED televízie
Špecifickou technológiou je QLED (Quantum dot Light-Emitting Diodes) prevedenie spoločnosti Samsung. Narozdiel od OLED panelov nesvieti každý bod zvlášť, ale je opäť zavedené podsvietenie, podobne ako pri LCD displejoch. To osvetľuje takzvané kvantové bodky. Vplyvom toho nie sú televízie také tenké, na druhú stranu ponúkajú najvyššiu svietivosť a hodia sa tak aj na prehrávanie v slnečnom prostredí.
QD-OLED televízie
Táto technológia v sebe kombinuje to najlepšie, čo iné varianty ponúkajú. Podsvietenie nie je plošné, ale tvoria ho samostatné diódy, rovnako ako pri OLED paneloch. Vďaka tomu je zaručený dokonalý kontrastný pomer – čierna je skutočne čierna.
Narozdiel od OLED televízií ale diódy nesvietia farebne, namiesto toho všetky vyžarujú modré svetlo. Vďaka tomu obrazovka svieti rovnako výrazne, ako QLED panely. O prifarbenie scény sa potom stará vrstva kvantových bodiek (Quantum Dots – odtiaľ QD). QD-OLED televízie sú považované za tie vôbec najkvalitnejšie.
Uhlopriečka
Uhlopriečka je vzdialenosť dvoch diagonálne protiľahlých krajných bodov na obrazovke vášho televízora. Ako ju optimálne zvoliť:
- Budem sedieť 2 metre ďaleko – V takom prípade vám stačí uhlopriečka do 32 palcov.
- Budem sedieť 3 metre ďaleko – Výborne poslúžia uhlopriečky okolo 43 palcov. Väčšie televízie vyhovejú tiež, ale iba so 4K rozlíšením.
- Budem sedieť 3,5 metra ďaleko – V tomto prípade sa jedná o pomerne typickú pozorovaciu vzdialenosť. Optimálnych bude 50-55 palcov.
- Budem sedieť ešte ďalej – Vyberať môžete z televízií veľkých aj cez 85 palcov.
Tento údaj je vyjadrovaný najčastejšie v palcoch (1 palec = 2,54 cm). Ako bolo uvedené hneď na začiatku textu, uhlopriečku je nutné voliť podľa vašich priestorových možností a preferencií. Pri určení sledovacej vzdialenosti sme vychádzali z nezávislých testov redakcie dTest, ktorá definuje, že optimálna vzdialenosť je dosiahnutá pri vzdialenosti 2,5 násobku uhlopriečky obrazovky. Pre lepšiu orientáciu v problematike prikladáme tabuľku, ktorá spomína správnu veľkosť uhlopriečky v závislosti od vzdialenosti diváka od televízora:
Optimálna vzdialenosť diváka od televízora | Vhodná uhlopriečka (v palcoch) |
Do 1,8 m | 17″ – 27″ |
1,8 m – 2,6 m | 27″ – 40″ |
2,6 m – 3,1 m | 40″ – 48″ |
3,1 m – 3,6 m | 48″ – 56″ |
Nad 3,6 m | 56″ a viac |
Táto vzdialenosť je vypočítaná tak, aby ste s ohľadom na rozmery izby boli schopní bez problémov sledovať celý obraz. Výber správnej uhlopriečky je do značnej miery ovplyvnený aj rozlíšením, veľké uhlopriečky s nízkym rozlíšením môžu veľmi nepríjemne deformovať obraz (viď kapitola rozlíšenie). Výberom modelov v jednotlivých uhlopriečkach sme sa venovali na samostatných stránkach s najlepšími televíziami do 40 palcov, od 41 do 55 palcov a od 56 palcov.
Rozlíšenie
Jedným zo základných parametrov výberu je rozlíšenie. Jeho hodnota ale nemusí hrať rolu pre každého:
- Rozlíšenie HD Ready – Televízie s týmto rozlíšením odporúčame iba s malou uhlopriečkou okolo 32 palcov a to jedine na účely klasického televízneho vysielania.
- Rozlíšenie FullHD – Ide o dostatočné rozlíšenie pre väčšinu používateľov. Televízne vysielanie a takmer všetky filmy uvidíte v plnom rozlíšení.
- Rozlíšenie 4K – Televízne vysielanie v tomto rozlíšení nebeží, filmy sú v ňom natáčané len výnimočne, ale vďaka upscalingu dostanete lepší obraz, než vo FullHD rozlíšení.
- Rozlíšenie 8K – Obrazovky s takto vysokým rozlíšením cielia v podstate iba na tých najnáročnejších hráčov.
Rozlíšenie vyjadruje maximálny možný počet pixelov zobrazených na obrazovke televízora. Zjednodušene teda ide o počet bodov, ktoré sa na obrazovku zmestia. Väčší počet znamená jemnejšie zobrazenie, väčšia obrazovka s rovnakým rozlíšením naopak zobrazenie menej jemné. Do úvahy je teda dôležité brať vzťah medzi rozlíšením a uhlopriečkou, ale tiež zohľadniť, v akej kvalite je vysielané to, čo budete na televízii prehrávať. V prípade klasického televízneho vysielania sa v najbližšom desaťročí nedočkáme vyššieho rozlíšenia ako FullHD a voliť pre tieto účely rozlíšenie vyššie by bolo úplne zbytočné.
Opačná situácia nastáva, ak využívate služby, ako je Netflix (len najvyššie predplatné), HBO GO či iné, ktoré produkujú obsah v 4K kvalite. V takom prípade je vyššie rozlíšenie žiaduce. Rovnako tak dobre vyhovie, ak chcete televíziu využiť aj na hranie hier či prehrávanie filmov z Blu Ray diskov.
Rozlíšenie | Ideálne využitie |
Ready HD (1 366×768 px) | Vhodné pre príjem jednoduchého televízneho signálu. |
Full HD (1 920×1 080 px) | Dovoľuje sledovať vysielanie s vysokým rozlíšením (optimálne pre TV vysielanie). |
Ultra HD 4K (3 840×2 160 px) | Vhodné na sledovanie obrazu s vysokými rozlíšeniami (Blu Ray, hranie hier, Netflix a ostatné služby). |
Ultra HD 8K (7 680×4 320 px) | Zaujímavé pre vysoko náročných hráčov s počítačom nadštandardného výkonu |
HD Ready (najčastejšie 1 366 x 768 px)
Jedná sa skôr o postupne vymierajúce rozlíšenie. Počet pixelov je tu najčastejšie v pomere 1 366 x 768. Neponúka zďaleka tak kvalitný obraz ako novšia televízia s vyššími rozlíšeniami.
Vystačí vám ako základ pre príjem televízneho signálu, ale pokiaľ plánujete na televízii prevádzkovať aj iné aktivity (pripojenie herných konzol, Netflix a ďalšie), určite sa vám oplatí investícia do televízie s väčším rozlíšením. Všeobecne kúpu týchto televízií neodporúčame.
Full HD (1 920 x 1 080 px)
V minulosti bolo rozlíšenie Full HD považované za prevratnú technológiu, dnes už sa jedná o bežný štandard. Full HD rozlíšenie ponúka pomer 1920 x 1080 pixelov, ktorý umožňuje sledovať signál v solídnej kvalite. Ponúka tak už pomerne ostré vykreslenie detailov a v pomere ceny k výkonu sa jedná o výhodnú variantu.
Tiež súčasné vysielanie štandardu DVB-T2 môže vzhľadom k multiplexu prenášať iba FullHD signál. Toto rozlíšenie tak skvele vyhovie, pokiaľ chcete televíziu využívať najmä na sledovanie televízneho vysielania, prehrávať DVD či služby typu Netflix s nižšími predplatnými.
Ultra HD 4K rozlíšenie (3 840 x 2 160 px)
Dnes už väčšinou označované ako 4K ponúka Ultra HD rozlíšenie 3 840 x 2 160 pixelov, čím sa radí pred všetky vyššie spomínané technológie. Ponúka veľmi jemný obraz a výborný pôžitok zo sledovania. Pokiaľ však plánujete používať televíziu iba na príjem televízneho signálu, nemá pre vás investícia do 4K rozlíšenia takmer žiadny význam.
To zodpovedá vysokému štandardu kvality relácií vysielaných prostredníctvom služieb ako je Netflix či HBO GO v najvyšších predplatných. Samozrejme vyhovie aj prehrávaniu 4K videí z akéhokoľvek iného zdroja a ponúkne dobrý pôžitok z hrania hier. V prípade hier však odporúčame zamerať sa aj na kapitolu o obnovovacej frekvencii.
TIP: Cestu k spotrebiteľovi si hľadajú už aj 8K televízie, avšak prehrateľného obsahu s týmto rozlíšením je stále minimum.
Funkcia upscalingu
Často u modernejších televízorov narazíte na pojem upscaling, čo je schopnosť zobraziť počítačovo dopočítavané vyššie rozlíšenie, aj keď zdrojové video má nižšiu kvalitu. Touto funkciou disponujú televízory s dobrými procesormi a výpočtovou schopnosťou – skrátka dokážu dopočítavať body na obrazovke napríklad až do rozlíšenia 4K, aj keď zdroj obrazu týchto kvalít nedosahuje.
Ideálna je táto funkcia, pokiaľ chcete napríklad z predlohy Full HD dopočítať rozlíšenie do 4K. Samozrejme takéto vylepšenie obrazu nie je tak kvalitné, ako keď je zdroj rovno v 4K, o vylepšenie sa však stále jedná.
Ďalšie parametre zobrazenia
Okrem veľmi dôležitých parametrov veľkosti uhlopriečky televízie alebo jej rozlíšenia je dobré, keď užívateľ pri výbere sleduje súčasne aj ďalšie charakteristiky týkajúce sa obrazu:
- Obnovovacie frekvencia – Pre bežné sledovanie filmov a televízneho vysielania si vystačíte s 50/60 hertzmi, väčšia frekvencia sa nijako neprejaví. Hráči ocenia ale frekvenciu vyššiu.
- Kontrast – Výrobcovia ho udávajú v číselných hodnotách, ale metodika skúšania nie je jednotná. Číslo vám teda skôr nič nepovie. Najlepšie sú na tom všeobecne QD-OLED a OLED televízie.
- Jas – Niektorí výrobcovia ho uvádzajú, iní nie. Hodnota je počet NITov a čím vyššie toto číslo bude, tým lepšie. Všeobecne ale svieti najmenej LED a OLED televízia, najviac naopak QLED a QD-OLED.
- Odozva – Definuje, ako dlho trvá televízii zobraziť akciu po jej zadaní. Hodnota je dôležitá iba pre hráčov.
- Pozorovacie uhly – Hrajú úlohu v prípadoch, keď sa na televíziu nepozeráte kolmo spredu. Ideálne pozorovacie uhly sú okolo 178°.
Obnovovacia frekvencia
Obnovovacia frekvencia vyjadruje schopnosť televízora vykresliť určitý počet snímok počas jednej sekundy a udáva sa v Hz (hertzoch). Bežné televízie disponujú obnovovacou frekvenciou 50 Hz, ktorá zodpovedá aj televíznemu vysielaniu.
Parameter je zaujímavý najmä pre tých užívateľov, ktorí chcú veľkú obrazovku z pohodlia gauča využívať na hranie hier, či už z počítača, alebo častejšie hernej konzoly. Práve snímková frekvencia pri hrách totiž väčšinou presahuje hodnotu 50 Hz. Za televíziu pripravenú na hranie hier možno označovať takú, ktorá dovolí zobraziť 100 a viac snímok za sekundu.
Kontrast
Kontrast meria živosť farieb zobrazených na obrazovke televízora. Hrá veľmi dôležitú úlohu pri sledovaní televízora v bežných denných podmienkach, kedy svieti slnko. Kontrast sa vyjadruje pomerom svietivosti čiernej a bielej farby, udávanej v luxoch. Výsledným formátom tak môže byť napríklad statický kontrast 1 000:1. Čím väčší kontrast bude váš televízor mať, tým bude zobrazenie farieb živšie a reálnejšie.
Bohužiaľ platí, že výrobcovia testujú kontrast každý po svojom a výsledná hodnota tak nie je medzi konkurenčnými výrobcami príliš vypovedajúca. Dobrého porovnania sa dočkáte, ak porovnávate dva produkty rovnakého výrobcu.
Pri výbere sa vyhnite dynamickému kontrastu, ktorý je parametrom ešte viac skresleným. Niektorí výrobcovia zámerne uvádzajú práve ten dynamický, čisto s cieľom zmiasť zákazníka na prvý pohľad vysokými hodnotami. Zo svojho charakteru dosahuje dynamický kontrast výrazne vyššie hodnoty, než ten statický. Vzhľadom na to, že sú statický a dynamický kontrast odlišné charakteristiky, nemožno ich porovnávať.
Odporúčanie: Čo sa týka zobrazenia farieb, nemožno dva televízory s rovnakou technológiou aj rozlíšením v podobnej cenovej hladine od rozdielnych výrobcov porovnávať papierovo. Odporúčame navštíviť predajňu a pozrieť sa, či vám obraz vyhovuje.
Jas
Vyjadruje svietivosť televízora meranú pri zobrazení bielej farby. Je vyjadrená v jednotkách svietivosti – kandelách (cd) alebo lepšie v kandelách na meter štvorcový (nits).
Všeobecne panuje názor, že vyšší jas prináša lepšiu kvalitu obrazu, ale tento predpoklad býva niektorými odborníkmi spochybňovaný. Jas je totiž dôležitý predovšetkým vo svetlých podmienkach, napríklad za ostrého denného svetla, ale v tmavých nočných podmienkach môže byť vysoká svietivosť aj na škodu. Preto odporúčame pri výbere voliť televízory okolo hodnoty 500 cd/m2 (500 nits).
OLED a QLED displeje môžu dosahovať rozmedzie 1 000 až 2 000 nits, jedná sa o svietivosť, ktorá zaistí úplne bezchybný zážitok aj v silne preslnenom prostredí. Bohužiaľ však ide o hodnotu, ktorú máloktorý výrobca uvádza.
Odozva
Odozva vyjadruje, ako rýchlou schopnosťou premeniť jednu farbu do inej farby televízia disponuje. Aj tu sa môžete ako spotrebitelia dostať k nejednotnému a zmätočnému merítku, kedy rôzni výrobcovia uvádzajú z marketingových dôvodov rôzne varianty merania odozvy. Pri šedej farbe sa môžu moderné televízory dostať k odozve pod 5 milisekúnd, pri farbe bielej potom štandardne trvá odozva dlhšie ako 10 milisekúnd.
Výrobcovia teda logicky uvádzajú väčšinou pre nich viac lichotivú dobu odozvy, tú u šedej farby. Maximálna hranica, ktorá je pre televízory určená na bežné používanie (nie hranie náročných hier) vhodná, je potom niekde okolo 10 milisekúnd. Televízory s pomalou odozvou by mohli narobiť pri sledovaní rýchlych záberov akčných filmov alebo hraní náročnejších hier na pripojenej konzole veľké problémy.
Pozorovacie uhly
V minulosti bolo potrebné prikladať váhu tiež pozorovacím uhlom. Tie sú vzhľadom k moderným technológiám však napospol dobré, ani túto hodnotu teda predajcovia neuvádzajú. Často sa stretnete iba so zmienkou v texte, že sú farby rovnako kvalitné zo všetkých uhlov pohľadu.
Odporúčanie: Pozorovacie uhly pri OLED a QLED displejoch nie je potrebné overovať. Pokiaľ by ste predsa len chceli mať istotu, overíte si tento parameter iba osobnou návštevou v špecializovanej predajni.
Tunery
- DVB-T – Televíziu s týmto tunerom nekupujte, nepodporuje súčasné vysielanie a v elektre by nemala byť ani v predaji.
- DVB-T2 – Ide o tuner, ktorý podporuje moderné vysielanie všetkých na našom území vysielaných staníc.
- DVB-S2 – Moderný tuner na prehrávanie vysielania cez satelit.
- DVB-C – Vďaka tomuto tuneru sa budete môcť pripojiť na káblové vysielanie (káblovka).
Na tuneri závisia typy televízneho vysielania, ktoré je televízia schopná prijímať. Súčasným štandardom pre bežné vysielanie je DVB-T2. Oproti predchádzajúcemu používanému analógovému vysielaniu ponúka podstatne stabilnejší prenos, ktorý nie je príliš ovplyvnený ďalšími podmienkami (počasím alebo rušením signálu externými vplyvmi). Ďalej tunery zvládajú aj satelitné a káblové vysielanie.
Tuner | Účel tunera |
DVB-T2 | Určený na prijímanie bežného pozemného vysielania. |
DVB-S/S2 | Určený pre príjem satelitného vysielania. |
DVB-C | Určený na príjem káblového vysielania. |
Ak vaša televízia nepodporuje DVB-T2, budete potrebovať pre príjem televízneho vysielania externý set-top box, na ktorý ste pravdepodobne zvyknutí zo starších televízorov. Na príjem káblovej televízie je potom potrebný tuner s označením DVB-C a na príjem satelitného signálu potom tuner DVB-S (prípadne S2).
Zaujímavé funkcie
- HDR a Dolby Vision – Tieto funkcie pomáhajú vylepšiť kvalitu obrazu pri filmoch, ktoré ich podporujú. Dostanete tak lepší vizuálny zážitok.
- Hlasový asistent/hlasové zadávanie – Niektoré zariadenia podporujú priamo hlasového asistenta (napr. Google Assistent), iné iba hlasové zadávanie.
- Ambilight – Jedná sa o podsvietenie farebnými LED svetlami na chrbte televízora, ktorý pomocou nich opticky zväčší obraz.
- Zrkadlenie obrazu – Ak je osadený jeden z troch štandardov (ChromeCast, Miracast, Apple ScreenMirroring) a máte kompatibilný telefón, môžete jeho obrazovku bezdrôtovo premietať.
- Variabilná obnovovacia frekvencia – Parameter je dôležitý iba pre hráčov, ktorým doručí plynulejší herný zážitok.
- Herný mód – Režim herného módu je takmer v každej televízii. Pomáha znížiť oneskorenie medzi kliknutím a zobrazením akcie na obrazovke.
V základe môžeme prídavné funkcie rozdeliť na tie, ktoré ovplyvňujú kvalitu obrazu a na tie, ktoré umožňujú využívať televíziu ďalšími spôsobmi. Medzi funkcie vylepšujúce obraz môžeme zaradiť napríklad HDR či Dolby Vision. Ďalšie možnosti potom užívateľ dostáva s funkciami ako je hlasový asistent, Ambilight, zrkadlenie, VRR či Game Mode.
HDR a Dolby Vision
Obe technológie sa zameriavajú na vylepšenie kontrastu obrazu, podobne ako pri HDR fotografii. Cieľom je zvýrazniť svetlé a tmavé miesta scény a zážitok diváka tak vylepšiť. Obe funkcie však požadujú prehrávanie zdroja s metadátami, ktoré podávajú inštrukciu, ktorú časť má televízor zvýrazniť. Bežné vysielanie táto technológia neovplyvní, svoje využitie nájde napríklad pri najvyššom predplatnom Netflixe.
Rozdiel medzi HDR a Dolby Vision existuje, pre užívateľov však zatiaľ nie je príliš zásadný. Zjednodušene sa dá povedať, že HDR pracuje s pevnými dátami a podporuje iba 10 bitovú farebnú hĺbku. Dolby Vision naproti tomu vie pracovať až s 12 bitovou farebnou hĺbkou a metadáta optimalizovať. Na trhu však viac-menej 12-bitové televízie chýbajú.
Hlasový asistent
Televízory s funkciou hlasového asistenta obsahujú mikrofón, ktorý umožní zadávať asistentovi otázky či pokyny. Jednoducho tak môžete inteligentnú televíziu napojiť na inteligentnú domácnosť. Najčastejšie sa jedná o Google Asistenta či Amazon Alexu.
Ambilight
Zariadenia s funkciou ambilight disponujú na svojej zadnej časti LED pásikmi, ktoré tvoria podsvietenie steny za televízorom. Väčšinou je potom k dispozícii funkcia dokreslenia obrazu, ktorá zapína LED svetlá a koordinuje ich farbu s cieľom opticky obraz rozšíriť.
Zrkadlenie obrazu
Či už výrobcovia nazývajú funkciu Zrkadlenie obrazu alebo Chromecast, význam je rovnaký. Cieľom je dostať obraz z iného zariadenia bezdrôtovo na obrazovku, a to jednoduchou cestou. Najčastejšie sa jedná o prepojenie mobilu a zrkadlenie jeho obrazovky na televíziu. Táto funkcia môže pomôcť najmä pri prezentáciách.
Variabilná obnovovacia frekvencia (VRR)
Technológiu premennej obnovovacej frekvencie ocenia najmä hráči. Pri hraní hier totiž obnovovacia frekvencia závisí od grafickej náročnosti zobrazovanej scény. Pokiaľ by herné zariadenie generovalo 70 snímok za sekundu a obnovovacia frekvencia televízie 100 Hz, potom by obraz vykazoval jemné zášklby.
Na zamedzenie tohto efektu slúži technológia VRR. Tá mení obnovovaciu frekvenciu televízie v závislosti na tom, koľko snímok za sekundu generuje herné zariadenie. Podobnú technológiu nájdete pri monitoroch pod označením FreeSync a G-Sync.
Herný režim (Game Mode)
Táto funkcia si berie na paškál takzvaný Input lag (oneskorenie medzi výstupom z počítača a zobrazením na monitore). Pri bežných televízoroch dosahuje input lag aj 100 milisekúnd, teda 0,1 sekundy. To sa môže zdať od pohľadu ako zanedbateľný čas, ale ide o skutočne vysokú hodnotu. Herné monitory bežne disponujú oneskorením iba 1 milisekundu.
Input lag sa prejaví tak, že keď vykonáte v hre akciu, potrvá televízii 100 milisekúnd, kým ju zobrazí. Keď k tomu pripočítate lagy medzi ovládačom / klávesnicou a latenciu komponentov počítača, je oneskorenie už skutočne citeľné. Herný režim znižuje input lag až o 80%, zaistí teda plynulý herný zážitok. Aby sme herné možnosti podporili, pripravili sme recenziu aj pre herné konzoly a notebooky.
Spotreba a energetický štítok
- Staré energetické štítky – Dovoľovali výrobcom uvádzať údaje, ako je „A+++“. Spotrebiteľ mohol byť zmätený, preto sú tieto štítky už minulosťou.
- Nové energetické štítky – Kritériá sú oveľa prísnejšie, než v minulosti, preto má väčšina televízií hodnotenie E. Plusové hodnoty za písmenom A sú tiež minulosťou.
Spotreba elektrickej energie môže výrazne ovplyvniť ďalšie investície vydané za prevádzku televízora. Pokiaľ si kúpite televíziu s veľkou obrazovkou a množstvom náročných funkcií, budete musieť logicky počítať s väčšou spotrebou, než na akú ste boli zvyknutí zo starých televízorov. Pokiaľ však budete pri výbere televízora obozretní, môžete zohnať aj taký, ktorý bude elektrickú energiu šetriť.
Výrobcovia často pri výpočte parametrov svojich výrobkov pod pojmom spotreba uvádza príkon modelu vo wattoch. Hodnota príkonu prenesene zodpovedá spotrebe elektrickej energie za jednu hodinu, tu sa už používa jednotka watthodina. Najčastejšie je spotreba u televízií udávaná v kilowatthodinách za rok (kWh/rok). Ovplyvní ju samozrejme aj frekvencia používania, úroveň jasu a podobne.
Pri väčšine bežných LED modelov by sa mala spotreba za rok pohybovať okolo 100 kWh. Náročnejšie modely s technológiou OLED a QLED si môžu vziať aj cez 350 kWh/rok. Spotreba televízora môže byť označená aj svojou triedou energetickej úspornosti, ktorá podľa noriem Európskej únie posudzuje, či je spotrebič mierou svojej spotreby účinný alebo nie.
Energetický štítok
Ako samotná spotreba, tak aj miera energetickej úspornosti sú údaje, ktoré sú k nájdeniu v užívateľskej príručke alebo na energetickom štítku televízora. Nutnosť opatrovať televízory energetickými štítkami vychádza z nariadenia Komisie EÚ.
Pokiaľ ste sa už so štítkom stretli napríklad pri výbere nejakého iného spotrebiča, pravdepodobne nebudete mať s jeho pochopením problémy. Pre tých, ktorí nie sú s obsahom energetických štítkov oboznámení, sme pripravili popisné informácie. Uvedený obrázok znázorňuje nové energetické štítky, ktoré boli zavedené v roku 2021. Štruktúra štítku je popísaná v zarážkach.
a) Energetická trieda – vyjadruje mieru spotreby elektrickej energie, najúspornejšia je trieda A, ďalej sa môžete stretnúť s triedami A, B, C, D, E, F a G zoradené podľa abecedy od najúspornejšej po najmenej úspornú. Predtým boli produkty značené napríklad A+++, tomuto neduhu však urobila Európska únia prítrž. Bežne sa televízory pohybujú v rozmedzí tried E až G.
b) Spotreba energie – je uvedená v kilowatthodinách na tisíc hodín prevádzky, čo zodpovedá zhruba 3 hodinám sledovania denne každý deň v roku.
c) Energetická trieda v režime HDR – vyjadruje mieru spotreby elektrickej energie v režime HDR pre ľahké porovnanie s inými produktmi. Pohybuje sa v rozmedzí A až G.
d) Spotreba energie v režime HDR – vysoký dynamický rozsah (HDR) vylepšuje kvalitu obrazu, ale taktiež zvyšuje spotrebu. Údaj nájdete pod piktogramom s písmenami HDR.
e) Uhlopriečka a rozlíšenie – udáva veľkosť uhlopriečky v centimetroch a palcoch a rozlíšenie displeja. Pokiaľ vám tento pojem nie je jasný, naštudujte si kapitolu o uhlopriečkach.
Vstupy a výstupy
- HDMI – Moderný konektor na prenos obrazu aj zvuku zo zdroja do televízie. Pokiaľ sa jedná o HDMI ARC, vie prenášať tiež zvuk maximálnej kvality do podporovaných reproduktorov.
- Anténa – Vystúpený port na pripojenie anténneho kábla.
- Ethernetový vstup – Ide o klasickú zdierku na pripojenie káblového internetu.
- USB – Môže slúžiť na pripojenie pamäťového zariadenia, alebo iba príslušenstva (myš či klávesnica).
- Optický výstup – Umožní pripojiť niektoré z kvalitnejších reproduktorov.
- Zvukový výstup – Najčastejšie v podobe konektoru Jack 3,5 mm alebo AUX konektorov (biely a červený).
- Staré typy konektorov – Úplne výnimočne môžete tiež naraziť na komponentný alebo kompozitný vstup, VGA, SCART a iné prežité konektory.
Reproduktory
- Nízky výkon reproduktorov – Ak majú integrované reproduktory výkon v jednotkách wattov, bude ich dostatočne počuť iba v tichu v noci.
- Dobrý výkon reproduktorov – Väčšine používateľov dobre vyhovie výkon okolo 20 wattov. Ten ozvučí cez deň bežnú slovenskú obývaciu izbu.
- Optimálny výkon reproduktorov – Za optimálne riešenie môžeme označiť výkon od 40 wattov nahor, alebo pripojenie samostatných reproduktorov.
Pôžitok z dobrého filmu síce obraz ovplyvňuje vcelku zásadne, bez kvalitného zvuku však nebude kompletný. Kvalita reproduktorov integrovaných v televíziách sa síce posúva míľovými krokmi dopredu, avšak kvalitnej reprosústave budú konkurovať len ťažko. Ak chcete sledovať televíziu bez externých reproduktorov, zamerajte sa na výkon tých predinštalovaných výrobcom. (Zo zdroja: Recenzetesty.cz) Najčastejšie narazíte na hodnoty medzi 20 a 40 wattmi s tým, že hodnota je zložená z výkonu jednotlivých reproduktorov.
Nutné dodať, že externé riešenie audio zložky v podobe klasických reproduktorov, soundbarov alebo domácich kín je ďaleko výkonnejšie. Špecialitou niektorých modelov televízií je tiež zabudovaný subwoofer, čo je špeciálny reproduktor pre zvuky nízkych frekvencií, ktorý dobre dopĺňa klasickú audio sústavu. Aj subwoofer je možné kúpiť samostatne a porovnaniu jednotlivých zariadení sme sa venovali tu. Pokiaľ je možné u externých reproduktorov rozoznať rozdiel, najväčší spoznáte u externého subwoofera.
Umiestnenie televízie
Dnešné ploché obrazovky ponúkajú väčšiu variabilitu umiestnenia televízie, než tomu bolo u ich rozmernejších predchodkýň. Môžete ich dať na skrinku alebo napríklad na stenu, na trhu sú dokonca aj nastaviteľné držiaky (VESA):
- Televízia na stene – Na uchytenie na stenu slúžia VESA držiaky. Držiak môže byť súčasťou balenia spoločne s televíziou.
- Televízia na nábytku – Obrazovka môže stáť všeobecne na akejkoľvek stabilnej ploche, odporúčame však dodržať optimálnu pozorovaciu vzdialenosť.
- Výškové umiestnenie – Ideálne by mala byť televízia v takej výške, že budú oči výškovo v jej strede, pokiaľ si pred ňu sadnete do kresla či na pohovku.
Na stenu alebo na stolík?
Toto rozhodnutie samozrejme vo veľkej miere závisí od vášho vkusu. Je dobré ale zvážiť napríklad aj hmotnosť televízie. Ťažšie modely je bezpečnejšie umiestniť na stolík, ten môže byť navyše aj súčasťou praktickej obývacej steny. Dnes je v ponuke obrovské množstvo variantov, pokiaľ neviete, ktorú stenu vybrať, môžete sa inšpirovať napríklad v katalógu obývacích stien portálu Biano.
Pre prípad, že chcete televízor zavesiť na stenu, zistite si, či balenie obsahuje príslušnú konštrukciu na upevnenie na stenu. Pokiaľ nie, zakúpiť ju môžete aj samostatne – TV držiakom sme sa venovali na samostatnej stránke.
Kúpa obývacej steny vám dáva príležitosť zladiť nábytok v obývacej izbe celkovo. Pokiaľ chcete držať celú miestnosť v jednom štýle, môžete zároveň popremýšľať aj nad vhodným dizajnom sedacej súpravy, rad zaujímavých kusov nájdete opäť v sekcii sedacích súprav na Biano.
Ako vysoko?
Najčastejšie v domácnosti objavíme televíziu v obývačke, niekedy ale býva aj v spálni alebo v kuchyni. Táto informácia má najväčší vplyv hlavne na výšku umiestnenia televízie. Zatiaľ čo v obývacej izbe človek najčastejšie sedí, v spálni naopak skôr leží a v kuchyni stojí. Tomu by mala zodpovedať aj poloha televízie.
Vo všetkých prípadoch je dobré držať sa zhruba výšky očí (stred televízie), poprípade ju umiestniť o pár centimetrov nižšie. Nikdy by ste nemali mať pri sledovaní zaklonenú hlavu. Myslite aj na stôl, ktorý medzi vami a televíziou stojí. Nebudú vám pri sledovaní relácií vadiť poháre či fľaše na stole?
Tip: Televízia v spálni môže negatívne ovplyvniť nielen kvalitu spánku, ale aj osobného života.
Okná
Nie je najvhodnejšie umiestniť televíziu na stenu vedľa okna, ideálna nie je ani protiľahlá stena. V prvom prípade vás bude svetlo z okna oslňovať, v druhom sa bude svetlo z protiľahlého okna na obrazovke odrážať. Pokiaľ nemáte inú možnosť, odporúčame aspoň na okno umiestniť vhodné rolety alebo závesy.
Značky televízií
Na svetovom trhu je možné vyberať z vyšších desiatok značiek televízií, na tom slovenskom ich samozrejme až toľko nie je. Produkty každého z veľkých výrobcov, ako je Samsung, Sony, LG, alebo napríklad Panasonic, majú svoje špecifiká. Ostatné menšie značky potom často používajú displeje vyrobené v továrni niektorej z vyššie uvedených značiek. V riadkoch nižšie vám pomôžeme rozkľúčovať označenie produktových radov jednotlivých výrobcov.
LG
Spoločnosť LG má svoj pôvod v roku 1947. Jedná sa o juhokórejského výrobcu so sídlom v Soule. Pre televízie LG je typické využitie OLED panelov, ktoré spoločnosť vyrába sama vo svojich továrňach. A vyrába ich na svete ako jediná, pokiaľ teda kupujete OLED zariadenie od iného výrobcu, pôvod panelu má rovnako vo fabrike LG. V nižších cenových hladinách sa potom stretnete aj s technológiami QNED (Quantum Dot NeoCell), NanoCell a LED.
Vysvetlenie názvov televízií LG
- LG 75NANO86P
- 75 – veľkosť uhlopriečky v palcoch
- NANO – technológia NanoCell (vylepšená LED)
- 86 – trieda produktu (rozsah 75–99, vyššia je lepšia)
- P – voliteľná časť označujúca rok výroby
- LG OLED65B1
- OLED – technológia OLED
- 65 – veľkosť uhlopriečky v palcoch
- B – trieda produktu (čím ďalej v abecede, tým vyšší model)
- 1 – označenie generácie (1 = 2021, 2 = 2022)
- LG 55UP8100
- 55 – veľkosť uhlopriečky v palcoch
- U – Ultra HD alebo 4K
- P – označenie roka (P = 2021, N = 2020)
- 8 – označenie série (vyššia je lepšia)
- 1 – označenie modelu v sérii (vyššia je lepšia, ale rozdiely sú malé)
- 00 – bez významu
- Ďalšie písmená – trh, pre ktorý je televízia určená
Sony
Spoločnosť Sony založil v roku 1946 Masaru Ibuka v japonskom Tokyu. Zaoberala sa vtedy opravami tranzistorových rádií. Dnes patrí výrobca medzi špičku v zobrazovacej technike a segmente fotoaparátov a digitálnych kamier. So značkou Sony je v kategóriách televízií spájaná vysoká kvalita obrazu a perfektne pracujúci upscaling. Vo vyšších triedach sa dočkáte aj nadštandardnej kvality zvuku.
Vysvetlenie názvov televízorov Sony
- Sony Bravia KD–50X81J
- KD – štandardný obrazový procesor, 4K rozlíšenie (KDL pre FullHD rozlíšenie, XR pre výkonný procesor, 4K rozlíšenie a Android TV)
- 50 – veľkosť uhlopriečky v palcoch
- X – prémiová trieda (R pre lacné modely, W pre nižšiu strednú triedu, S pre strednú triedu, X pre prémiové modely, Z pre 3D alebo 8K televízie, A pre OLED panely)
- 8 – produktový rad (vyšší je lepší)
- 1 – pozícia v produktovom rade (vyšší je lepší, ale rozdiely sú malé)
- J – rok výroby 2021 (vyšší znamená novší, Sony ide podľa abecedy)
Príklady ďalších modelov
- Sony Bravia XR-55A80J – 4K rozlíšenie, výkonný obrazový procesor, uhlopriečka 55 palcov, OLED panel, 8. séria (najvyššia séria je 9.), najnižší model v sérii, produkt roku 2021
- Sony Bravia KD-50X80J – 4K rozlíšenie, LED panel, štandardný obrazový procesor, uhlopriečka 50 palcov, prémiová trieda, 8. séria (najvyššia séria je 9.), najnižší model v sérii, produkt roku 2021
Samsung
Ďalším juhokórejským výrobcom je Samsung. Ten má históriu zo všetkých výrobcov televízií najzaujímavejšiu, v roku 1938 pri svojom založení totiž začínal ako malý obchod v Soule a predával okrem iného rezance. Dnes patrí Samsung medzi najväčších výrobcov mobilov a televízií a zameriava sa najmä na LED a QLED obrazovky. Tie si vyrába sám vo svojich továrňach. Postupne do výroby zavádza ale aj OLED televízie, pre ktoré nakupuje panely od spoločnosti LG.
Vysvetlenie názvov televízorov Samsung
- Samsung QE65Q800T
- Q – technológia QLED alebo QD-OLED (U znamená LED, K znamená OLED)
- E – produkt pre európsky trh
- 65 – veľkosť uhlopriečky v palcoch
- Q800T – špecifický názov modelu (Q800T – QLED s rozlíšením 8K , Q80T – QLED s rozlíšením 4K)
Príklady ďalších modelov
- Samsung UE43BU8572 – LED televízia, pre európsky trh, uhlopriečka 43 palcov, LED roku 2022 (BU 2022, AU 2021, TU 2020), číslica špecifického označenia modelu (vyššia je v rovnakej generácii lepšia)
- Samsung The Frame QE43LS03B – QLED alebo QD-OLED televízia, pre európsky trh, uhlopriečka 43 palcov, LifeStylová televízia roku 2022 (B)
- Samsung QE55S95B – QLED alebo QD-OLED televízia, pre európsky trh, uhlopriečka 55 palcov, špecifické označenie modelu, televízia roku 2022 (B)
Hisense
Spoločnosť Hisense sa neradí medzi starousadlíkov na poli televíznych obrazoviek. Založená bola v roku 1969 a pochádza z Číny. Svoju pevnú pozíciu na trhu si ale vydobyla výborným pomerom ceny a výkonu a solídne fungujúcim systémom Vidaa. Výrobca ponúka ale aj obrazovky so systémom Android a odporúčame voliť tie. Operačný systém Vidaa je síce maximálne prehľadný a funguje plynule, ale nepodporuje všetky aplikácie a chýba napríklad HBO MAX alebo Spotify.
OLED panely objednáva Hisense od LG, obrazovky s QLED technológiou vyrába v Číne. V minulosti spoločnosť nakúpila podiel značky Sharp a Toshiba, jedná sa tak v podstate o rovnakú spoločnosť s trochu odlišnou marketingovou stratégiou.
Vysvetlenie názvov televízií Hisense
- Hisense 65A7GQ
- 65 – veľkosť uhlopriečky v palcoch
- A – produktový rad
- 7 – trieda produktu v produktovom rade (vyššia je lepšia, najvyššia je 9)
- G – rok výroby 2020-2022
- Q – technológia QLED (bez Q je použitý LED panel)
Iné označenie majú LED modely roku 2020. V ich kóde nájdete štvormiestnu cifru, ktorá má na prvom mieste triedu produktu, ďalšie trojčíslie značí podtriedu. Vyššie číslo znamená lepšiu vybavenosť.
Philips
Holandský výrobca Philips je najstaršou značkou vo výpise. Založený bol v roku 1891 v Eindhovene a pôvodne sa zaoberal výrobou lámp. Od roku 1949 predáva Philips televízie. Dnes sa radí medzi najväčšie značky obrazoviek, výroba je však licencovaná a sám o sebe Philips displeje nevyrába. Objednáva ich u čínskej spoločnosti TPV, panely OLED potom od LG.
Vysvetlenie názvov televízorov Philips
- Philips 58PUS8506
- 58 – veľkosť uhlopriečky v palcoch
- P – televízia
- U – 4K rozlíšenie (H – HD rozlíšenie, F – FullHD rozlíšenie, O – OLED s 4K rozlíšením)
- S – podpora digitálneho tunera DVB -T, DVB-T2, DVB-C, DVB-S a DVB-S2
- 8 – produktový rad (vyšší je lepší, najvyšší je 9)
- 5 – trieda produktu v produktovom rade (vyššia je lepšia, najvyššia je 9)
- 0 – konkrétny dizajn
- 6 – rok výroby 2021 (5 – 2020, 7 – 2022)
- Philips 75PML9506
- 75 – veľkosť uhlopriečky v palcoch
- P – televízia
- ML – technológia MiniLED
- 9 – produktový rad (vyšší je lepší, najvyšší je 9)
- 5 – trieda produktu v produktovom rade (vyššia je lepšia, najvyššia je 9)
- 0 – konkrétny dizajn
- 6 – rok výroby 2021 (5 – 2020, 7 – 2022)
- Philips 65OLED936
- 65 – veľkosť uhlopriečky v palcoch
- OLED – technológia OLED
- 9 – produktový rad
- 3 – trieda produktu v produktovom rade
- 6 – rok výroby 2021
Cena
Na trhu sú k dispozícii televízie s menším počtom funkcií, prípadne horšou kvalitou zobrazenia, s veľmi lákavými cenovkami:
- Cena do 280 € – Malé televízie, ktoré ale môžu ponúknuť aj pripojenie k internetu a podporu streamovacích služieb. Reproduktory sú slabé a kvalita obrazu podpriemerná.
- Cena do 800 € – V tejto cenovej hladine už si vyberie väčšina užívateľov, a to aj väčšie uhlopriečky, QLED/OLED technológiu a 4K rozlíšenie.
- Cena nad 800 € – Spoľahnúť sa môžete na veľmi kvalitný obraz, nadštandardné funkcie, moderné technológie, až 8K rozlíšenie a vysoko výkonné reproduktory.
Cena do 280 €
Jedná sa o najnižšiu cenovú kategóriu, čo však u televízií nemusí nutne znamenať problém. Ak si vystačíte s Full HD rozlíšením a menšími uhlopriečkami, nájdete aj televízory s pripojením k internetu a inteligentnými funkciami. Očakávajte síce nižšiu spotrebu energie, ale aj nižšiu kvalitu obrazu a slabšie reproduktory.
Cena od 280 € do 800 €
Televízory v strednej cenovej triede sú pre väčšinu bežných užívateľov zlatou strednou cestou. Ponúkajú už veľmi kvalitný obraz a vysoké rozlíšenie (požadujte minimálne Full HD, skôr však 4K) a taktiež početné možnosti pripojenia externých zariadení. V tejto kategórii sa už tiež bežne stretnete s vyššie spomínanými Smart televíziami, ktoré výrazne rozšíria možnosti vašej multimediálnej zábavy.
Televízie v tejto cenovej kategórii už ponúkajú veľké uhlopriečky cez 100 cm (od 40 palcov), určite by už tiež mali podporovať satelitné a káblové vysielanie (DVB-S a DVB-C). Sledujte aj výkon reproduktorov a technológiu displeja.
Cena nad 800 €
Od televízorov v tejto cenovej kategórii môžete očakávať tie najvyššie štandardy. Všetky televízie v tejto kategórii sa už považujú za „inteligentné“. Ponúkajú perfektné rozlíšenie, 4K by malo byť úplným štandardom. Uhlopriečky v tejto cenovej kategórii sa pohybujú takmer výhradne nad 120 centimetrov (od 50 palcov). Tieto televízory tiež disponujú veľmi rýchlou odozvou pod 5 milisekúnd, modernými funkciami a technológiami.
Technické špeciality
Technológie uháňajú dopredu a zákazníkom na trhu ponúkajú aj všemožné vychytávky:
- Rolovacia televízia – V posledných rokoch niektorí výrobcovia predstavili koncepty prvých rolovacích televízií. Na slovenský trh sa ale ešte nedostali a je otázkou, či sa vôbec ujmú.
- Laserová televízia – Princípom fungovania je premietanie obrazu laserovým lúčom na displej. Tým je zaručená perfektná kvalita obrazu, ale technológia je drahá.
- Priehľadné televízie – Vo svete sa už predávajú prvé priehľadné obrazovky. Tie svoje miesto ale pravdepodobne nájdu skôr v obchodoch a reštauráciách.
Rolovacia televízia
Na dlho očakávanú technológiu televízie, ktorá sa vysúva zo špeciálneho podstavca, sa v poslednej dobe zameriava firma LG, ktorá sa chystá poslať na trh 65 palcovú verziu. Svoj model už predstavila aj spoločnosť Sharp. Zo začiatku však pravdepodobne pôjde o veľmi drahý variant vybavenia futuristických a moderných dizajnových domov a bytov.
Rolovacia obrazovka sa schováva v kvádrovom boxe, ktorý môže slúžiť ako kus nábytku v prípade, že sa práve nechcete na nič pozerať. Daný priestor tak nenarúša klasická televízia postavená alebo zavesená pri stene. Akonáhle zatúžite po sledovaní, z kvádra vyjde špeciálny OLED panel, ktorý obsahuje organické súčasti.
Laserová televízia
Takzvanú laserovú televíziu predstavila spoločnosť Hisense. Nejde ani tak o televíziu, ako skôr o prepracovaný a výkonný projektor so špeciálnym panelom, na ktorý je prenášaný obraz. V súčasnej dobe vytvorila firma verziu s tromi lasermi. Celé zariadenie projektora nie je umiestnené vo veľkej vzdialenosti od panelu, je tesne pred ním na spodnej strane, dá sa tak zabudovať napríklad do stola.
Zariadenie sa navyše dá použiť aj bez panelu s reflexívnym povrchom, premietať môžete aj priamo na stenu a iné povrchy, avšak v nižšej kvalite. Zatiaľ ide o pomerne drahé zariadenie. Odborníci odhadujú, že táto technológia bude skôr zabudnutá za dvoma predchádzajúcimi. Takéto prevedenie by sa mohlo v budúcnosti presadiť skôr v prenosných zariadeniach, automobiloch a podobne.
Priehľadná televízia
Prvú priehľadnú televíziu predstavila spoločnosť Xiaomi. Uhlopriečka tohto zariadenia je 55 palcov a hrúbka iba 5,7 milimetra. Skrze televíziu je skutočne vidieť, pozadie iba vyzerá o niečo tmavšie, než jeho okolie. Špeciálne upravený OLED panel umožňuje zobrazovať obsah v úplne novom uhle pohľadu.
Hlavným benefitom tejto technológie je minimalizmus. Televíziu skrátka v miestnosti nie je toľko vidieť a priestor je čistejší. Naproti tomu však samozrejme tento model nedisponuje príliš vysokou svietivosťou a kvalita farieb bude dobrá skôr v tmavších podmienkach. Navyše vás pozadie za televíziou môže pri sledovaní rušiť.