Menu

Recenzia LG OLED77A1

94,7 % Celkové hodnotenie

Najlepší produkt v kategorii Televízory

Klady

  • Naozaj veľká uhlopriečka
  • Kvalitný OLED panel
  • Perfektná kvalita obrazu aj upscaling

Zápory

  • Veľmi vysoká cena
  • Iba 50 hertz
  • Nižší výkon reproduktorov
2 200 € Orientačná cena

Súhrnné údaje 

V segmente veľkých televíznych obrazoviek sme zvolili do výberu model LG OLED77A1. Ten je zaujímavý nielen naozaj veľkou uhlopriečkou, ale aj ponúkanými funkciami. S ohľadom na veľkosť uhlopriečky má ale aj tento model svoje slabšie miesta, podrobnejšie sa na jeho parametre, výhody a nevýhody pozrieme na riadkoch nižšie.

Z modelového názvu je možné rozkľúčovať číslo 77. To označuje veľkosť uhlopriečky televízora. Obrý 77 palcový displej využíva technológiu OLED a rozlíšenie 4K (3 840 x 2 160 pixelov). OLED zaisťuje perfektné zobrazenie farieb, pričom čierna farba zostáva čiernou. Panely s technológiou OLED totiž čierne časti obrazu vôbec neosvetľujú, tým je zaistený oveľa lepší farebný rozsah než v prípade klasických LED panelov.

Ďalej sa ale dostávame k slabšiemu miestu tejto televíznej obrazovky. Tá totiž prehráva videá s frekvenciou 50/60 hertzov, čo sú hodnoty pre kinematografiu optimálne, avšak hráča nijako zvlášť nepotešia. Reproduktory majú výkon štandardných 20 wattov a dobre ozvučia stredne veľkú miestnosť.

Parameter Tento produkt

Hodnotenie konektivity a spotreby

Výrobca osadil na chrbát zariadenia štandardný počet konektorov v čase porovnania (december 2021). K dispozícii dal 3 porty HDMI určené na prenos obrazu a 2 zdierky na USB. Bez ťažkostí tak pripojíte napríklad TV box (IPTV), hernú konzolu a ešte vám zostane HDMI ARC pre prenos signálu do domáceho kina. Ten môžete realizovať aj bezdrôtovo alebo pomocou klasického slúchadlového konektora.

Možnosti pripojenia k internetu sú dvojaké; bezdrôtové pripojenie cez Wi-Fi a klasické káblové spojenie prostredníctvom RJ-45. Pre maximálnu kvalitu sa odporúča využiť kábel, ale ak máte doma rýchlu a stabilnú Wi-Fi, bezdrôtový internet bude fungovať rovnako dobre.

Z energetického štítku je možné vyčítať kategóriu F, čo značí, že je televízor energeticky náročný. Energetické štítky sú však prísne a neodrážajú realitu. V praxi totiž platí, že čím vyššiu svietivosť obrazovka má, tým menej je úsporná. A vlastniť obrazovku s nízkou spotrebou, ktorá takmer nesvieti, nie je cestou k dobrému zážitku. Spotreba je definovaná hodnotou 270 kWh za 1 000 hodín prevádzky, to je pri cene elektriny 0,23 €/kWh cca 63 € ročne.

Parameter Tento produkt

Hodnotenie funkcií

Medzi funkcie, ktoré sú pri inteligentných televíziách samozrejmosťou, patrí HbbTV (červené tlačidlo). Pokiaľ bude televízor pripojený k internetu, dostanete sa s touto funkciou k videotékam televíznych staníc. Nechýba podpora najčastejších streamovacích služieb a hlasových asistentov Google Assistant a Amazon Alexa.

V zmysle funkcií rozšírenia dynamického rozsahu obrazovke nič nechýba. Vývojári zariadenie vybavili funkciami HDR, HLG aj najkvalitnejším Dolby Vision. Pokiaľ si so sebou prehrávané médiá ponesú potrebné informácie, vyšší dynamický rozsah rozhodne spoznáte.

Ako sme spomenuli už vyššie, recenzovaný model ponúka iba štandardnú obnovovaciu frekvenciu displeja. Menej náročných hráčov však poteší herný režim, ktorý významne znižuje oneskorenie od zadania príkazu napríklad na hernej konzole. Bezdrôtový prenos obrazu z mobilného zariadenia oceníte hlavne vo chvíľach, kedy budete chcieť priateľom či rodine ukázať fotky z dovolenky. Z mobilu tak fotky ľahko premietnete na veľkej obrazovke televízora.

Parameter Tento produkt

Názory používateľov a ďalších expertov

Pri recenzovaní produktov sa zameriavame aj na názory ďalších expertov. Tí vo svojich hodnoteniach v kladnom slova zmysle spomínajú najmä výnimočný kontrastný pomer, perfektnú prácu upscalingu nižšieho rozlíšenia na 4K a rovnomernú čiernu farbu. Výtky sú skôr menšie, napríklad nedostatočná svietivosť displeja pri prevádzke vo veľmi preslnenej miestnosti. Negatívne hodnotia aj absenciu variabilnej obnovovacej frekvencie.

Užívatelia sú vo svojich hodnoteniach priamočiarejší, oceňujú najmä perfektnú kvalitu obrazu, dobre fungujúci zvuk, ale napríklad aj pre LG typický Magic Remote, teda ovládanie obrazovky pohybom ovládača. Na negatívne hodnotenie sme nenarazili.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Model LG OLED77A1 má kladov dostatok, aby odôvodnil svoju vysokú cenu. Teda pokiaľ je vašim primárnym cieľom naozaj perfektná kvalita obrazu a nie ste nároční hráči. Obrovská obrazovka reprodukuje farby až prekvapivo presne, obraz je živý, bez zášklbov. Upscaling z nižších rozlíšení funguje výborne a čierna zostáva vďaka OLED panelu skutočne čierna. Tiež funkčné vybavenie a Magic Controller poteší snáď každého užívateľa.

Bohužiaľ sa obrazovka vyznačuje aj priemernou obnovovacou frekvenciou, ktorá jednoducho náročnejších hráčov nenadchne. Ak hráte iba na hernú konzolu a na vysokých frekvenciách vám nezíde, nevadí. Nepríjemná je aj ona vysoká cena. Aj keď na našom trhu skutočne výrobca cenovku odôvodní vybavením, na tom zahraničnom by už tak jasne neuspel. V danej cenovej relácii by sme tiež očakávali silnejšie reproduktory, tie osadené síce prehrávajú zvuk naozaj pekne, ale výkonnostne stačia iba do stredne veľkej miestnosti.

Záverečné zhrnutie

LG OLED77A1 je vydareným produktom pre náročných. Veľký displej prehráva obsah v maximálnej kvalite, filmových nadšencov teda rozhodne uspokojí. A to pokojne aj tých najnáročnejších. Niektoré nadštandardné funkcie, ako je napríklad Dolby Vision, obrazu pomáhajú. Magic Controller potom pomáha obsluhovať menu jednoduchým pohybom ovládača, žiadne zložité klikanie na šípky vás teda nečaká. Pokiaľ by ste však hľadali obrazovku skôr pre účely náročného hrania, skúste sa pozrieť po modeli LG OLED C1, alebo nami recenzovanej cenovo dostupnejšej obrazovke Samsung QE65Q800T.

2 200 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: LG OLED77A1 | Hodnotenie: 94,7 %
Jakub Gulec
Jakub je technickým expertom našej redakcie. Televízie má naštudované od A po Z a žiadna technologická novinka mu neunikne. Pojmy ako 4K upscaling či Micro LED mu nie sú vôbec cudzie a ľahko vám ich dôležitosť priblíži. Okrem televízií nájdete jeho recenzie aj v kategóriách tabletov, mobilov, ale aj záhradného náčinia.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Už sa nepredáva

Recenzia LG OLED77A1

LG OLED77A1

2 200 € Orientačná cena