Menu

Recenzia Orava LT-835

75,3 % Celkové hodnotenie

Pre nenáročných v kategorii Televízory

Klady

  • Smart TV
  • Prijateľná cena
  • Solídny výkon reproduktorov v kategórii

Zápory

  • Chýbajú niektoré pokročilé funkcie
  • Nižšie rozlíšenie
  • Vyššia spotreba
190 € Orientačná cena

Súhrnné údaje 

Model Orava LT-835 patrí medzi lepšie vybavené, ale stále lacné televízory s menšou uhlopriečkou. Prívlastok „Smart“ naznačuje, že tento model ovláda niektoré z inteligentných funkcií, najmä teda pripojenie k internetu. Obrazovka je zaujímavým variantom pre menej náročných užívateľov, ktorí však funkcie inteligentného televízora vyžadujú.

Uhlopriečka 32 palcov patrí medzi menšie, vhodné skôr do menej rozmerných miestností. Užívateľ by od televízora o týchto rozmerov mal sedieť ideálne iba 2,1 metra ďaleko. Obrazovku tvorí displej využívajúci technológiu plošného podsvietenia Direct LED. S rozlíšením 1 366 x 768 pixelov tento model kvalitou obrazu nijako nenadchne, na druhú stranu nie je vyššie rozlíšenie v tejto cenovej hladine bežnou záležitosťou.

Obnovovacia frekvencia spĺňa základné štandardy pre sledovanie TV programov, dosahuje hodnotu 50/60 Hz. Televízor tak nie je príliš vhodný na hranie hier. Výkon reproduktorov dosahuje hodnotu 12 Wattov, hlasitosť reprodukcie bude mierne nadpriemerná v porovnaní s produktmi v rovnakej cenovej hladine.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Orava

Technológia obrazovky

Direct LED

Rozlíšenie (px)

1 366 x 768

Obnovovacia frekvencia (Hz)

60

Smart TV

Áno

Výkon reproduktorov (W)

12

Hodnotenie konektivity a spotreby

Na zadnej strane televízora sú k nájdeniu konektory umožňujúce prenos jednotlivých typov signálov. O prenos obrazu zo zdrojov, ako je DVD, set-top boxu, či iného zariadenia sa stará dvojica konektorov typu HDMI. Nechýba zvukový konektor Jack 3,5 mm, USB a zdierka na káblový internet.

Označenie Smart TV obnáša najmä možnosť pripojenia k internetu, tým pádom aj využívanie Netflixu a ďalších streamovacích služieb. Pripojenie k internetu umožní okrem kábla aj integrovaný modul WiFi. Televízor patrí medzi lacné, použitý je teda aj menej výkonný procesor a ďalšie komponenty. Prehliadanie internetu budú sprevádzať záseky a pomalé načítanie.

Priemerná ročná spotreba uvedená na energetickom štítku sa zastavila na hodnote 32 kWh. To zodpovedá pri priemernej cene elektriny 0,24 €/kWh cca 7,7 € ročne investovaným do prevádzky televízora. Táto hodnota sa radí medzi priemerné, bude sa navyše spravidla líšiť podľa toho, ako často budete televíziu sledovať.

Parameter Tento produkt
WiFi

Áno

LAN pripojenie

Áno

Konektory HDMI

2

Konektory USB

1

Slúchadlový jack

Áno

Hodnotenie funkcií

Televízor neposkytuje žiadne zvláštne inteligentné funkcie. Chýba hlasový asistent, vylepšenie obrazu pomocou HDR či DolbyVision a využiť nemožno ani zrkadlenie obrazu. Absencia týchto funkcií je však v tejto cenovej hladine skôr typická, než prekvapivá. Po stlačení červeného tlačidla sa otvorí ponuka HbbTV. Tá umožní spätné prehrávanie programov a prístup k videotékam televíznych staníc.

Parameter Tento produkt
Smart TV

Áno

HbbTV

Áno

Funkcia vylepšenia obrazu

Nie

Hlasové ovládanie

Nie

Ambilight

Nie

Zrkadlenie obrazu

Nie

Variabilná obnovovacia frekvencia

Nie

Herný režim

Nie

Názory užívateľov

Užívatelia si tento model napospol pochvaľujú. Najčastejšie spomínajú výborný pomer ceny a výkonu, ale aj pomerne realistické farby, jednoduché ovládanie a nízku hmotnosť. Pomerne časté sú však aj poznámky smerom ku kvalite reproduktorov, ktorá by podľa užívateľov mohla byť vyššia.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Zásadnou výhodou tohto modelu je možnosť využitia pripojenia k internetu, teda aj streamovacích služieb, ako je napríklad Netflix. Solídny výkon reproduktorov definuje hodnota 12 Wattov, ktorá patrí do mierneho nadpriemeru v kategórii. To všetko podčiarkuje prijateľná cena.

Televízor však nedisponuje žiadnymi pokročilejšími inteligentnými funkciami. Zaobísť sa budete musieť bez hlasového asistenta, zrkadlenia obrazu či HDR. Rozlíšenie 1 366 x 768 pixelov je nižšie, než je rozlíšenie televízneho vysielania.

Záverečné zhrnutie

Orava LT-835 patrí medzi lepšie vybavené modely malých televízií. Za pomerne nízku investíciu dostanete k dispozícii displej s uhlopriečkou 32 palcov, možnosťou pripojenia k internetu, ale aj pomerne nízkym rozlíšením. Pokročilejšie funkcie chýbajú, na druhú stranu samotné pripojenie k internetu nie je v tejto cenovej hladine ani zďaleka bežnou záležitosťou. Ak hľadáte lacnejší model bez pripojenia k internetu, ponúka sa napríklad televízor Metz 32MTB2000.

190 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Orava LT-835 | Hodnotenie: 75,3 %
Jakub Gulec
Jakub je technickým expertom našej redakcie. Televízie má naštudované od A po Z a žiadna technologická novinka mu neunikne. Pojmy ako 4K upscaling či Micro LED mu nie sú vôbec cudzie a ľahko vám ich dôležitosť priblíži. Okrem televízií nájdete jeho recenzie aj v kategóriách tabletov, mobilov, ale aj záhradného náčinia.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Orava LT-835

Orava LT-835

190 € Orientačná cena