Menu

Recenzia Panasonic TX-40FS503E

85,5 % Celkové hodnotenie

v kategorii Televízory

Klady

  • Väčšia uhlopriečka s ohľadom k cene
  • Výborný pomer ceny a výkonu
  • Niektoré nadštandardné funkcie

Zápory

  • Výrobca neuvádza niektoré parametre
  • Nižšia svietivosť
390 € Orientačná cena

Súhrnné údaje 

Panasonic TX-40FS503E je všeobecne zaujímavým variantom s ohľadom na dobrý pomer ceny a vybavenosti. Za prijateľné investičné náklady obdržíte 40 palcový displej s FullHD rozlíšením vybavený celým radom inteligentných funkcií. Televízor je určený pre stredne náročných užívateľov s požiadavkou na menšiu uhlopriečku.

Ako sme už spomínali vyššie, 40 palcová obrazovka využíva rozlíšenie 1 920 x 1 080 pixelov, teda FullHD. To perfektne vyhovie televíznemu vysielaniu a tiež streamovacím službám bez najvyšších foriem predplatných. Displej využíva technológiu LED, spôsob podsvietenia výrobca neuvádza, možno teda predpokladať, že sa jedná o podsvietenie trubicami, teda Edge LED. Vyššou kvalitou obrazu by disponovalo podsvietenie po celej ploche (Direct LED).

Stranou obnovovacej frekvencie sa žiadne prekvapenie nekoná, televízor obdobne ako väčšina zariadení s touto cenovkou zobrazí 50 snímok za sekundu. Takáto frekvencia je optimálna pre sledovanie televízie a streamovacích služieb, ale požiadavkám na perfektný herný zážitok nevyhovie. Reproduktory s výkonom 20 wattov sa radia medzi mierny nadpriemer.

Parameter Tento produkt

Hodnotenie konektivity a spotreby

Dvojica konektorov HDMI slúžiacich pre digitálny prenos obrazu a zvuku zo zdrojových zariadení (DVD, ChromeCast, PC, konzola) je doplnená o konektor typu USB. Bez ťažkostí tak pripojíte aj dátové úložisko. Nechýba zvukový konektor typu Jack 3,5 mm na pripojenie slúchadiel alebo externého reproduktora.

Ako každá inteligentná televízia, aj tento model pre prevádzku streamovacích služieb a surfovanie po internete potrebuje k internetu pripojiť. Na tieto účely volil výrobca kombináciu konektora RJ-45 na pripojenie káblového internetu a inštaláciu modulu WiFi pre možnosť bezdrôtového pripojenia. Treba podotknúť, že pripojenie káblom bude vždy o niečo stabilnejšie a rýchlejšie.

Energetický štítok tohto modelu definuje priemernú ročnú spotrebu hodnotou 46 kWh. Pri takej spotrebe by ročná prevádzka za priemernej ceny elektriny 0,24 €/kWh vyšla na 11 €. Je však potrebné vziať do úvahy, že ide len o priemernú hodnotu. Tá sa bude líšiť podľa toho, ako často budete televíziu sledovať a nakoľko budete využívať „žravejší“ režim HDR.

Parameter Tento produkt

Hodnotenie funkcií

Na ovládači na prvý pohľad identifikujete klasické červené tlačidlo na spustenie funkcie HbbTV. Tá umožní prístup k internetovým videotékam televíznych staníc a spätné prehrávanie premeškaných relácií. Internetový prehliadač dopĺňajú najznámejšie streamovacie služby.

Vysoký dynamický rozsah podporovaných filmov umožní využiť funkcia HDR. Tá optimalizuje obraz tak, aby bol ešte živší a celý zážitok zo sledovania tak prehĺbi. Párovanie s mobilným telefónom umožní bezdrôtové premietanie obrazovky telefónu, tabletu či notebooku na televízii. Počítajte však s určitým oneskorením, káblové pripojenie je vždy výrazne stabilnejšie. Herný režim obmedzí oneskorenie displeja, televíziu je možné využiť na hranie hier, ale variabilnú obnovovaciu frekvenciu neponúka.

Parameter Tento produkt

Názory užívateľov a ďalších expertov

Pri prehliadaní užívateľských recenzií je na prvý pohľad zrejmé, že sa jedná o kvalitne prevedený produkt so solídnou reprodukciou obrazu. Keď používatelia niečo televízoru vytýkajú, jedná sa väčšinou o drobnosti, ako je napríklad lesklý stojan. Na paškál však prišli horšie pozorovacie uhly a absencia modulu Bluetooth. Užívatelia si pochvaľujú kvalitný obraz s ohľadom na cenu a intuitívne ovládanie.

Experti vo svojich recenziách spomínajú ako klady najmä prítomnosť HDR, čo nie je v tejto cenovej hladine úplne bežná funkcia. Dizajn býva označovaný za pomerne prémiový, na druhú stranu vypichujú absenciu 4K rozlíšenia.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Medzi celkom elementárne klady môžeme s pokojným svedomím zaradiť pomerne veľkú uhlopriečku, ale okrem toho aj niektoré špeciálne funkcie, ktoré nie sú v danej cenovej hladine úplne bežné. Konkrétne sa jedná napríklad o HDR či zrkadlenie obrazu.

Negatíva sa hľadajú skôr ťažko, ale jedno negatívum je pomerne zrejmé. Aj keď výrobcovia svietivosť príliš neuvádzajú, dá sa odhadnúť pomerne presne zo spotreby televízora. Tento model má spotrebu pomerne nízku, dá sa teda očakávať nižšiu svietivosť, čo napokon spomínajú aj niektoré zahraničné recenzie.

Naše hodnotenie a záver

Inteligentná televízia Panasonic TX-40FS503E patrí medzi tie produkty, ktoré sa vyznačujú perfektným pomerom ceny voči vybavenosti. Vyhovie aj náročnejším užívateľom, prekvapiť môže väčšia uhlopriečka v kombinácii s niektorými nadštandardnými funkciami, ako je HDR. FullHD rozlíšenie vyhovie televíznemu vysielaniu, ale aj väčšine predplatných streamovacích služieb. Ako alternatívu pre náročných sme vybrali model Panasonic TX 40HX810E.

390 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Panasonic TX-40FS503E | Hodnotenie: 85,5 %
Jakub Gulec
Jakub je technickým expertom našej redakcie. Televízie má naštudované od A po Z a žiadna technologická novinka mu neunikne. Pojmy ako 4K upscaling či Micro LED mu nie sú vôbec cudzie a ľahko vám ich dôležitosť priblíži. Okrem televízií nájdete jeho recenzie aj v kategóriách tabletov, mobilov, ale aj záhradného náčinia.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Už sa nepredáva

Recenzia Panasonic TX-40FS503E

Panasonic TX-40FS503E

390 € Orientačná cena