Menu

Recenzia Samsung QE55LS03A

96,5 % Celkové hodnotenie

v kategorii Televízory

Klady

  • Vysoká variabilná obnovovacia frekvencia
  • Art Store
  • Skutočne hlboká čierna

Zápory

  • Vysoká cena
  • Chýba Dolby Vision
  • Horší obraz v cenovej hladine
850 € Orientačná cena

Súhrnné údaje 

Samsung QE55LS03A sa radí do špecifického modelového radu spoločnosti Samsung s menom The Frame. Televízor má na stene vzbudzovať dojem rámčeka určeného pre umelecké dielo. Vďaka perfektnej kvalite obrazu, rovnomernému podsvieteniu a prístupu k Art Store sa mu to darí.

Obrazovku s uhlopriečkou 55 palcov tvorí QLED panel s rozlíšením 4K (3 840 x 2 160 pixelov). To sú samy o sebe parametre perfektné, nie však v cenovej hladine zariadenia zvláštne. Nechýba vysoká obnovovacia frekvencia 100/120 hertz. Vývojári tohto modelu vedia, že zážitok zo sledovania pozostáva v rovnakej miere z kvality obrazu, ako aj zvuku. Televízor tak disponuje reproduktormi s výkonom krásnych 40 wattov.

Oproti predchádzajúcim generáciám tohto radu sa zamerali v juhokórejskom Samsungu aj na konštrukčné prevedenie. Model QE55LS03A pozostáva z veľmi úzkych rámčekov. Na tie je možné magneticky pripnúť lišty simulujúce rám v umeleckej galérii. Hrúbka zariadenia klesla z hodnoty 4,5 cm na iba 23 milimetrov. Pokiaľ tak umiestnite televízor na stenu, ráz miestnosti nijako nenaruší.

Parameter Tento produkt

Hodnotenie konektivity a spotreby

Rad The Frame sa pýši tradične výbornou konektivitou. Predchodcovia recenzovaného modelu síce mali rovnú trojicu konektorov typu USB, aj dva však považujeme za viac ako dostačujúce. Na zariadení nájdete 4 porty HDMI určené na prenos obrazu. Nechýba podpora Bluetooth, rovnako ako pripojenie prostredníctvom Wi-Fi. Spojenie s internetom umožní aj ethernetový konektor.

Priemerná ročná spotreba činí podľa energetického štítku 174 kWh a je nižšia, než u predchádzajúcich modelov. Dá sa predpokladať, že na vine bude ľahko lepšia efektivita panelu, ale aj o niečo nižšia svietivosť. To by však nemalo vadiť, televízor je pre svoju kvalitu obrazu hodnotený veľmi vysokými známkami.

Náklady na prevádzku môžete v súlade s energetickým štítkom a priemernou cenou elektriny 0,24 €/kWh očakávať na úrovni 40 € ročne. Pokiaľ ale televízor pobeží stále v móde obrazu, náklady budú vyššie. Energetické štítky počítajú s 1 000 hodinami prevádzky obrazovky ročne (teda cca 3 hodiny denne).

Parameter Tento produkt

Hodnotenie funkcií

V prípade hodnotenia funkcií začneme u tých základných. Televízor disponuje funkciou HbbTV a bolo by hanebné, keby ju nepodporoval. Pri inteligentných televíziách sa totiž jedná o štandard. Okrem toho umožní plynulé surfovanie po internete, ponúka prístup k aplikáciám, ako je Netflix, ale napríklad aj k Microsoft 365 cloudu.

Ak sa rozhodnete, že televízor nebude plniť iba funkciu minimalistickej obrazovky na stene, zamerajte sa na Art Store. Ten ponúka viac ako 1 000 najlepších svetoznámych umeleckých diel. Možnosť ich využitia je spoplatnená mesačným poplatkom, ale výsledok stojí skutočne za to. Ide napokon o hlavný dôvod na kúpu tohto modelu.

Televízor má takmer dokonalý kontrast, konkrétne čierna je skutočne čierna. V SDR sa už blíži skôr priemeru a v HDR móde za konkurenciou v rovnakej cenovej hladine trochu pokrivkáva. Hráča však poteší vysoká obnovovacia frekvencia, ktorá je navyše variabilná prostredníctvom technológie FreeSync. Vstupná latencia je extrémne nízka, televízor tak pri hraní vyhovie perfektne. Upscaling funguje skutočne dobre.

Parameter Tento produkt

Názory užívateľov a ďalších expertov

Preštudovali sme okrem užívateľských recenzií aj tie odborné, ktoré spracovávajú experti zameraní na televízne obrazovky. Z tých vyplýva, že je televízor pomerne špecifický tým, v čom exceluje a v čom naopak ľahko zaostáva. Odborníci kladne hodnotia najmä naozaj dobré poňatie čiernej farby a perfektnú dobu odozvy. Pozorovacie uhly pre optimálny zážitok sú trochu užšie a na displeji sú viditeľné odlesky.

Pretože bol tento model v čase písania recenzie novinkou na trhu, užívateľské recenzie neboli k dispozícii. Na videu nižšie je vyobrazený návod na inštaláciu obrazovky na stenu vášho bytu.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Tou najväčšou prednosťou, nie však jedinou, je schopnosť televízora pôsobiť v priestore ako umelecké dielo. Tenké rámčeky je možné dovybaviť korpusom pripomínajúcim dielo z umeleckej galérie. Art Store umožní premietnuť umenie svetového rázu. QLED obrazovka ponúka perfektné poňatie čiernej farby, trochu ale pokrivkáva v ostatných parametroch za inými produktmi s rovnakou cenou.

Vysoká obnovovacia frekvencia je doplnená o FreeSync s automatickou korekciou podľa počtu snímok, ktoré odosiela do televízora zdrojové zariadenie. Variabilná obnovovacia frekvencia patrí medzi základné požiadavky náruživých hráčov. Oneskorenie je u tohto modelu skutočne krátke. Keď pominieme vysoké obstarávacie náklady, televízoru chýba niektorá z pokročilejších technológií dynamického farebného rozsahu (napr. Dolby Vision).

Záverečné zhrnutie

Samsung QE55LS03A je zariadením vhodným najmä pre užívateľov, ktorí hľadia nielen na kvalitu obrazu ako takého, ale aj na celkový dizajn priestoru, v ktorom sa pohybujú. Minimalistický dizajn doplnený o Art Store je presne tým, čím tieto požiadavky recenzovaný model napĺňa. Obraz dosahuje vysokú kvalitu, vo svojej cenovej hladine je však skôr priemerný. Výrobca skrátka viac investoval do designu a tenkej konštrukcie, než do maximalizácie kvality obrazu.

Naopak konektivita dosahuje najvyššie štandardy a neexistuje variant, kedy by sa ňou mohol užívateľ oprávnene cítiť obmedzený. Pokiaľ pre vás hrá hlavnú rolu skôr kvalita obrazu, než možnosť premietania umeleckých diel v obývacej izbe, potom sa zamerajte napríklad na model Philips 55OLED805.

850 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Samsung QE55LS03A | Hodnotenie: 96,5 %
Jakub Gulec
Jakub je technickým expertom našej redakcie. Televízie má naštudované od A po Z a žiadna technologická novinka mu neunikne. Pojmy ako 4K upscaling či Micro LED mu nie sú vôbec cudzie a ľahko vám ich dôležitosť priblíži. Okrem televízií nájdete jeho recenzie aj v kategóriách tabletov, mobilov, ale aj záhradného náčinia.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Už sa nepredáva

Recenzia Samsung QE55LS03A

Samsung QE55LS03A

850 € Orientačná cena