Menu

Recenzia Samsung UE43TU7092

82,9 % Celkové hodnotenie

v kategorii Televízory

Klady

  • Dobrý kontrast
  • Konzistentné podsvietenie
  • Zrkadlenie obrazu

Zápory

  • Vyššia cena v kategórii
  • Absencia Bluetooth
  • Iba dva konektory HDMI
370 € Orientačná cena

Súhrnné údaje 

Inteligentný televízor Samsung UE43TU7092 sa radí so svojou uhlopriečkou 43 palcov do triedy stredne veľkých obrazoviek. Vo svojej kategórii patrí medzi výkonnejšie a kvalitnejšie vybavené zariadenia. Televízor využíva Edge LED panel s rozlíšením 4K (3 840 x 2 160 pixelov), podsvietenie je teda realizované po hranách. Obraz by mal mať však podsvietenie pomerne konzistentné v celej ploche.

S ohľadom na cenovú hladinu, v ktorej sa tento televízor Samsung pohybuje, je obnovovacia frekvencia obmedzená na 50, respektíve 60 hertzov. Hodnoty je možné označiť za optimálne pre účely sledovania filmov a seriálov, nie však už pre náročnejších hráčov počítačových či konzolových hier. Tí by ocenili obnovovaciu frekvenciu skôr vyššiu.

Priemernej hodnoty sa dočkali aj reproduktory. Vybraný model disponuje zvukovým výkonom 20 wattov, ktorý je v kategórii štandardný a ničím neprekvapí. Pre ozvučenie stredne veľkej miestnosti je tento výkon vyhovujúci, pokiaľ vám však záleží na naozaj dobrom zážitku pri sledovaní, odporúčame pripojiť k televízoru soundbar alebo zostavu reproduktorov.

Parameter Tento produkt

Hodnotenie konektivity a spotreby

Čo do konektivity, nie je na tom vybraný model nijako zvlášť dobre, bežným používateľom však postačí. O prenos obrazu zo zdrojových zariadení sa postará dvojica konektorov typu HDMI. Jeden z nich nesie označenie ARC, umožňuje teda prenos zvuku z televízora do kompatibilného audiosystému (napríklad kvalitnejší soundbar). USB port nájdeme na zadnej strane zariadenia iba jeden. Chýbať samozrejme nesmie Wi-Fi pripojenie, k dispozícii je ale aj konektor pre káblový internet. Slúchadlový jack naopak chýba, rovnako ako Bluetooth.

Energetický štítok definuje spotrebu 101 kilowatthodín za rok v režime HDR. Štítky definujú túto hodnotu pre 1 000 hodín prevádzky za rok. Ak vezmeme do úvahy priemernú cenu elektriny 0,24 €/kWh, potom môžeme počítať s ročnými nákladmi na prevádzku cca 24 €. Hodnotu však považujte za čisto orientačnú, v praxi sa bude líšiť podľa presného počtu hodín sledovania, rovnako ako podľa vašej vlastnej ceny elektriny.

Parameter Tento produkt

Hodnotenie funkcií

Na ovládači nájdete dobre známe červené tlačidlo HbbTV. Po jeho stlačení sa dostanete k videotékam televíznych staníc. Tie umožnia spätné prehrávanie relácií, ale aj bonusový obsah. Z pohľadu kvality zážitku pri sledovaní samotnom nechýba aj mód HDR. Ten upraví farby televízora podľa prehrávaného programu tak, aby bol zážitok užívateľa čo najlepší. Aby bolo možné funkciu využiť, musí ju podporovať aj prehrávané médium.

Ďalších inteligentných funkcií už televízor veľa nemá. Štandardom produktového radu Samsung sú dobre fungujúce obrazové procesory spracovávajúce upscaling. Zariadenie tak dokáže umelo zväčšiť napríklad FullHD televízny program na rozlíšenie 4K. Výsledný obraz je potom kvalitnejší. Rovnako tak chýba možnosť zrkadlenia obrazu. Tá naopak umožní prenášať obraz z vášho smartfónu či notebooku na veľkú obrazovku televízie. Hráči ocenia zníženie latencie prostredníctvom herného režimu.

Parameter Tento produkt

Názory užívateľov a ďalších expertov

Aby sme zohľadnili aj názory užívateľov, ktorí majú s televízorom osobné skúsenosti, prečítali sme ich recenzie. Recenzenti sa zhodujú na výbornej kvalite obrazu, obzvlášť ak vezmeme do úvahy stále dosť prijateľnú obstarávaciu cenu zariadenia. Pochvaľujú si tiež praktickosť ovládača či dostatočnú vyrovnávaciu pamäť pre prehliadač. Negatív je naozaj poskromne, konkrétne sa jedná vlastne iba o absenciu technológie Bluetooth.

Experti sa spravidla nezameriavajú na konkrétne modely ale na celé modelové rady. Väčšinou totiž platí, že celý rad obsahuje rovnaký panel displeja a líšia sa potom iba vo vybavení, svietivosti či napríklad prevedení ovládača. Rad TU7000 je hodnotený vo svojej cenovej hladine veľmi dobre. Medzi najväčšie klady spomínaných odborníkov radíme dobrý kontrast, rovnomerné podsvietenie a výborné zobrazenie čiernej. Za slabé miesta označujú horšie pozorovacie uhly a nižšiu svietivosť HDR módu.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Z nášho pohľadu je hlavnou prednosťou tohto zariadenia konzistentné podsvietenie obrazu v celej jeho ploche. Nerovnomernosti síce pri dostatku snahy nájdete, v porovnaní s konkurenčnými produktmi v rovnakej cenovej hladine si však tento model vedie najlepšie. Najmä čiernu zobrazuje televízor skutočne dobre. Príjemným doplnkom je tiež možnosť zrkadlenia obrazu z mobilu na televízor.

Všetky zariadenia, ktoré nie sú limitované cenou, majú aj svoje slabé stránky. V prípade Samsungu UE43TU7092 medzi ne patrí vyššia cena v kategórii, rovnako ako trochu horšia konektivita. Chýba totiž možnosť bezdrôtového pripojenia prostredníctvom Bluetooth a konektory typu HDMI nájdete na zariadení iba 2.

Záverečné zhrnutie

Samsung UE43TU7092 je modelom vhodným pre náročnejších užívateľov s obmedzeným finančným rozpočtom. Juhokórejský výrobca sa v rade TU7000 zameriava najmä na kvalitu obrazu, očakávať teda môžete výborný divácky zážitok. Zariadenie je potom o niečo limitovanejšie s ohľadom na konektivitu a ponúkané funkcie.

Nechýba napríklad možnosť bezdrôtového prenosu obrazu z inteligentného telefónu na obrazovku televízora, chýba však naopak Bluetooth či väčší počet HDMI a USB portov. Obnovovacia frekvencia je tiež nižšia a aj keď zodpovedá hodnotám konkurenčných zariadení v tejto cenovej hladine, náruživým hráčom odporučíme skôr model LG OLED55BX.

370 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Samsung UE43TU7092 | Hodnotenie: 82,9 %
Jakub Gulec
Jakub je technickým expertom našej redakcie. Televízie má naštudované od A po Z a žiadna technologická novinka mu neunikne. Pojmy ako 4K upscaling či Micro LED mu nie sú vôbec cudzie a ľahko vám ich dôležitosť priblíži. Okrem televízií nájdete jeho recenzie aj v kategóriách tabletov, mobilov, ale aj záhradného náčinia.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Už sa nepredáva

Recenzia Samsung UE43TU7092

Samsung UE43TU7092

370 € Orientačná cena