Menu

Recenzia Samsung UE50AU9072

91,4 % Celkové hodnotenie

Top cena-výkon v kategorii Televízory

Klady

  • Veľmi prijateľná cena
  • Kvalitný 4K obraz v cenovej kategórii
  • Extrémne tenká konštrukcia v kategórii

Zápory

  • Chýba Dolby Vision
  • Nevyužíva technológiu OLED/QLED
  • Priemerné reproduktory
510 € Orientačná cena

Súhrnné údaje 

Samsung UE50AU9072 je inteligentným televízorom strednej uhlopriečky, ktorý sa vyznačuje najmä veľmi dobrým pomerom ceny a vybavenosti v čase porovnania (december 2021). Zobrazenie zaisťuje päťdesiatpalcový displej s Edge LED podsvietením. Čo do funkcií, žiadneho extrémne nadštandardného prevedenia sa nedočkáte, základ však nechýba. Príjemné sú naopak veľmi tenké rámčeky displeja.

Štandardom tejto cenovej triedy je rozlíšenie 4K. To napokon spĺňa aj model Samsung UE50AU9072. Aj keď televízne kanály v HD rozlíšení ponúkajú iba 1 920 x 1 080 pixelov, televízor podporuje hardvérový upscaling. To v praxi znamená, že obraz na 3 840 x 2 160 pixelov nielen roztiahne, ale aj vylepší, aby sa čo najviac priblížil natívnemu 4K rozlíšeniu. Obnovovacia frekvencia 50 Hertz je potom vhodná skôr na sledovanie filmov než hranie hier.

Výkon reproduktorov zodpovedá štandardu tejto kategórie. Integrované reproduktory poskytnú 20 wattov zvukového výkonu, čo pre stredne veľkú miestnosť postačí. Výrobca síce sľubuje „dokonalý priestorový zvuk“, to však vždy dosiahnete výhradne použitím kvalitných samostatných reproduktorov. Hĺbka tela je iba 2,6 cm. Takto tenká obrazovka je skôr nadštandardom. Hmotnosť 11,5 kilogramov TV stolík ani stenu zásadne nezaťaží.

Parameter Tento produkt

Hodnotenie konektivity a spotreby

Väčšina užívateľov dnes k televízii pripája minimálne jedno externé zariadenie, častejšie aj viac. Typicky sa jedná o TV box niektorého z poskytovateľov internetovej televízie IPTV a hernú konzolu. Pre tieto účely disponuje televízor hneď 3 HDMI konektormi určenými na prenos obrazu. Jeden z nich podporuje aj štandard ARC a umožní prenos zvuku do domáceho kina.

K televízii pripojíte bez ťažkostí aj USB, či už sa bude jednať o klávesnicu, alebo externý disk. Na tieto účely slúži dvojica USB portov. Pripojenie k internetu je možné realizovať bezdrôtovo cez Wi-Fi, rovnako ako s využitím klasického internetového kábla RJ-45.

Energetická trieda by pri výbere moderného televízora nemala hrať zásadnú úlohu, úspornejší displej spravidla menej svieti. Zariadenie výrobca ohodnotil písmenom G. Priemerná ročná spotreba dosahuje 120 kWh pri 1 000 hodinách sledovania za rok. To v praxi znamená pri cene elektriny 0,23 €/kWh náklady na prevádzku cca 28 €. Dôležitú úlohu bude hrať aj to, nakoľko budete televíziu prevádzkovať v bežnom a náročnejšom HDR režime.

Parameter Tento produkt

Hodnotenie funkcií

Po pripojení televízie k internetu budete môcť využiť hneď niekoľko inteligentných funkcií. Chýbať nesmie napríklad HbbTV alebo červené tlačidlo. To umožňuje prístup k bonusovému obsahu televíznych staníc a spätné prehrávanie niektorých relácií. Náročnejších užívateľov poteší funkcia hlasového asistenta a možnosť bezdrôtového prenosu obrazu z mobilu na väčší televízor. To oceníte napríklad pri premietaní fotiek z dovolenky.

Aby sa držal tento model súčasných štandardov, vybavil ho výrobca funkciou HDR. Tá dokáže vylepšiť prehrávaný obsah. Pokiaľ so sebou film nesie potrebné informácie, televízor vhodne stmaví a zosvetlí správne časti scény a zaistí živšie farby. V hernom režime sa naopak znižuje oneskorenie od kliknutia, teoreticky tak možno televízor využiť aj na hranie hier, napríklad na herných konzolách.

Parameter Tento produkt

Názory používateľov a ďalších expertov

Ak by ste hľadali hodnotenie expertne zameraných redakcií, museli by ste sa zamerať na celé modelové rady. Profesionáli totiž nehodnotia každý model zvlášť, ale väčšinou sa vyjadrujú k vlastnostiam celého radu produktov. Experti označujú tento model za výborný s ohľadom na kvalitu obrazu vo svojej cenovej triede a príjemné užívateľské rozhranie. Naopak výrobcovia vyčítajú nižšiu svietivosť obrazovky a horšiu kvalitu zvuku.

Užívateľských recenzií bolo v čase písania tohto článku skôr poskromne. Tie, ktoré ale dostupné boli, označovali obrazovku za dobrú v pomere ceny a výkonu. Niektorým používateľom vadí zložitejšie menu, to ale nemôžeme potvrdiť. Inteligentné televízory ponúkajú veľké spektrum možností a to so sebou prináša samozrejme aj veľké množstvo kariet v menu televízora.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Zásadným benefitom recenzovaného modelu je výborný pomer medzi cenou a vybavenosťou. Obrazovka je skrátka na svoju uhlopriečku doplnená o dostatok inteligentných funkcií, ako je bezdrôtový prenos obrazu, HDR či hlasový asistent. Upscaling pracuje pomerne dobre a farby nie sú ďaleko od toho, ako by mali optimálne vyzerať. Výrobca volil navyše aj tenké rámčeky displeja a malú hrúbku konštrukcie.

Televízoru chýba Dolby Vision, teda pokročilejšia forma režimu HDR. Za veľkú nevýhodu to však s ohľadom na obstarávacie náklady považovať nemôžeme. Taktiež je použitý klasický LED panel, za OLED či QLED prevedenie by ste si museli priplatiť a zaobstarať iný drahší model. Reproduktory nie sú optimálne a aj keď výrobca sľubuje „dokonalý priestorový zážitok“, očakávajte skôr priemerný zvuk.

Naše hodnotenie a záver

Inteligentný televízor Samsung UE50AU9072 patrí medzi zaujímavé modely strednej triedy. So zachovaním prívetivej obstarávacej ceny môžete očakávať staršiu technológiu displeja a priemernú vybavenosť funkciami. Zásadné problémy sa však nekonajú, odborníci potvrdzujú, že vo svojej cenovej triede funguje upscaling obrazu dobre, farby sú tiež solídne a menu ponúka široké spektrum možností.

Pokiaľ si ale potrpíte na maximálnej kvalite obrazu, zamerajte sa skôr na OLED panelom vybavený model LG OLED55BX. Ten je síce výrazne drahší, kvalita zobrazenia a prídavné funkcie však príplatok vykompenzujú.

510 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Samsung UE50AU9072 | Hodnotenie: 91,4 %
Jakub Gulec
Jakub je technickým expertom našej redakcie. Televízie má naštudované od A po Z a žiadna technologická novinka mu neunikne. Pojmy ako 4K upscaling či Micro LED mu nie sú vôbec cudzie a ľahko vám ich dôležitosť priblíži. Okrem televízií nájdete jeho recenzie aj v kategóriách tabletov, mobilov, ale aj záhradného náčinia.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Už sa nepredáva

Recenzia Samsung UE50AU9072

Samsung UE50AU9072

510 € Orientačná cena